Podobenství mají v české kinematografii dávnou tradici (připomínám aspoň Němcův snímek O slavnosti a hostech), ale ne všechny pokusy zhostit se podobenství dopadly úspěšně. Patří mezi ně i Masseba, kterou režíroval Miloš Zábranský. Měla dvojnásobnou smůlu: jednak rozhodně nepatří mezi díla srozumitelná a jasná, příliš podléhá vnějším efektům, jednak byl připravován ještě na sklonku komunistického režimu, avšak do kin uveden až po jeho pádu. Veškeré dosud odvážné jinotaje tím pádem ztratily na své závažnosti. Masseba se odehrává v tajemném podzemním městě, kde přežívá neznámá civilizace s krutými rituály násilí a teroru. Když se jeden mladý muž pokusí prchnout, ocitne se v centru pronásledování. Modelová situace je však rozehrána příliš prvoplánově, s hereckými výkony zbytečně přepjatými. (oficiální text distributora)

Lima

Divné, divné, místama úchylné. Kdesi v podzemí žije jakási civilizace, jejíž obyvatelé se neřídí zákony a jediné co uznávají je násilí. Jeden z jejich členů chce od nich utéct na povrch zemský. Jeden z nejdivnějších českých filmů, co u nás vzikly. Kdysi jsem na tom byl v kině, kde to prošumělo bez většího zájmu a v televizi to myslím nikdy neběželo. Pochybuju, že to někdy uvedou. ()

JFL

Toto těžkotonážní podobenství o lidské společnosti a zrůdnosti moci vznikalo jako tajnosnubný umělecký projekt za totáče, ale do kin se ke své smůle dostalo ža po převratu. Co by za komunismu skončilo jako mýty opředený trezorový projekt umělce trpícího pod bičem totality se tak rázem proměnilo v dílo, které divákům v čerstvě nabyté demokracii, kde se najednou vše mohlo říkat na plnou hubu, nemělo svým stylem co nabídnout . O to víc pak vyšlo najevo, že se v podstatě jedná o příkladně nesoudný art-fart. Z dnešního pohledu svým konceptem "Masseba" získává punc dobové kuriozity, ale z diváckého hlediska by i jako čtvrthodinový kraťas vyznívala tezovitě a naivně, takže coby celovečerní film je hlavně nesnesitelně úmorná. ()

Bart

Natočit podobenství může lákat svojí zdánlivou snadností už jen proto, že ne vše musí být vždy úplně srozumitelné. Masseba je toho typickým důkazem. Film byl natočen ledabyle v jednoduchých dekoracích, na kterých se podílel mistr Knížák. Rozhodně neobsahuje žádné závažné poselství. Tvůrci si to velmi zjednodušili. Skupina lidí a samé násilí. Žádné jiné zákonitosti společnosti. Přesto však vcelku dobrý výkon Karla Rodena. Režisérovi Zábranskému se už nikdy nepodařilo překonat Dům pro dva. ()

troufalka

Hodně artový snímek se zajímavou kamerou a velmi ponurou atmosférou. I když jde o barevný snímek, výběr interierů, líčení i nasvícení navozují dojem filmu černobílého. Podobneství může být hodně obtížně rozluštitelné pro diváky uvyklé na jasnou dějovou linku s přesným vymezením postav. Film, který se každopádně vymyká běžné předrevoluční filmové produkci ()

paascha

Nevím proč, ale v době kdy jsem to viděl v kině se mi to celkem dost líbilo. Sice jsem to asi moc nepochopil, ale co, to neva:-) ()

mchnk

Opravdu hodně slabý pokus o experiment, ve kterém herci rozhodně neměli práci si zapamatovat text. Nudná kamera, nulový příběh, zdánlivá myšlenka snímku je na hony vzdálená tomu co je na plátně. Touha po moci, neomezená moc vůdce této smečky a taky heslo dnes jsi v kleci ty, zítra já. Tak bych stručně nazval příběh tohoto filmu. ()

pornogrind

Film kterej byl natočen před revolucí ale do kin se dostal až po ní. Jelikož jde o podobenství tak si divák pravej význam musí domyslet sám. Film si vystačí jen s pár větami takže o to je těžší rozluštit co tím chtěl "básník" říct. Na můj vkus je forma jakou je snímek vyprávěn nezáživná  a místy film působí nechtěně komicky. Rapidní zkrácení stopáže by určitě nebylo na škodu. Hodně slabý 2 hvězdy. ()

honajz

Režisér Miloš Zábranský je znám hlavně díky geniálnímu snímku Dům pro dva. Jeho další dva snímky pak šly cestou mystických podobenství. Zatímco do Domu pro dva natočil tradiční debutový film o mladých pro mladé, s názvem Poslední mejdan, a poté poněkud zmatenou kriminálku Tísňové volání, po Domu pro dva se vrhl na skutečně těžká sousta. Pravděpodobně ovlivněn východní mystikou s mírnými náznaky křesťanství se pokusil nejprve o podobenství o světě bez lásky (Masseba) a posléze ve Stavení se pokusil o přenesení východní moudrosti a zasvěcení cesty do běžných českých reálií a problémů. Masseba se skoro obejde beze slov. Ze všech kousků filmu cítíme onu úpornou snahu říct závažné poselství. Jenže inscenované tak okatě, až realizace navzdory pohybové inscenaci působí lacině a povrchně. Postavy se totiž často vyjadřují tanečními pohyby - nikoliv tancem, ale choreografie scén má hodně společného s baletním uměním a postoji. Inscenace jednotlivých scén pak s rozestavením při baletních verzích tragédií. Sledujeme příběh muže, který v podzemní komunitě plné násilí (vyhazují se zde jen tak pro zábavu lidé z okna, uctívá se jako modla socha prasete, velitel sám je podobně tlustý, sex je jen na ukrácení dlouhé chvíle) nachází lásku. A díky ženě svého srdce se nakonec postaví i samotného bossovi a podaří se mu dostat ven - na světlo. Do krásné krajiny s vodopádem... Poselství je myslím jasné. Poněkud překvapí v bonusech u rozhovoru s režisérem, že film má přímou návaznost na Dům pro dva, jen hlavní hrdina nemá v sobě zlo (pravděpodobně jako postava Ondřeje Vetchého), ale objeví v sobě dobro (zde Karel Roden). Snímek je v širokoúhlém provedení 2,35:1, s českým stereo zvukem a českými titulky. Na DVD dále najdeme protipirát a v bonusech stručné filmografie, fotogalerii (1:38, dvě fotografie v závěru jsou z natáčení) a rozhovory. Miloš Zábranský (9:45) vysvětluje důvody vzniku tohoto snímku i problémy s realizací, Václav Postránecký (3:46) prozradí, o kolik kilogramů musel pro roli přibrat a jak se mu snímek dnes po letech líbí a Victoria Kidane (4:13) o své první a jediné roli popovídá vše od začátku, přes svůj další osud až po výzvu že by si ráda opět zahrála. Všechny rozhovory mají CZ titulky. ()

corpsy

MASSEBA má jeden prim. A to ten, že dokazuje ako československá kinematografia až na pár výnimiek ( IKARIE XB 1, Zemanove verneovky, či KRAKATIT ), nedokáže s týmto žánrom pohnúť. Nieje to hlúposť, je to len neúprosne degenerovaný snímok, ktorý takmer nejde zhliadnuť naraz. ()

topi

Hrozně moc zvlášní film s opravdu těžce popsatelnou atmosférou,kdy nevíte.jestli se děj odehrává po nějaké jaderné válce,nebo něco podobného,nebo naopak ještě před začátkem civilizace,nebo vůbec na Zemi.Atmosféru perfektně dokresluje temný hudební doprovod Jana Paukerta a Pavla Dražana.Moc mě potěšilo,že film byl vydán v klasickým širokoúhlým kinoformátu.Skvělé výkony herců Rodena,Marka,Ruseva nebo v nezvyklé roli Miloslava Štibicha.Ovšem kapitala sama pro sebe je Václav Postránecký,který ve filmu vypadá jako vyžraný prase(prase má totiž v Massebě zásadní symboliku)a který kvůli roli přibral ze 66 kilo na 215 kilo!!!Říká to sám Postránecký v bonusech na dvd a věřil bych tomu,protože je tam opravdu nechutnej tlustej slizoun…v žádné podobné roli jsem ho nikde neviděl…Každopádně film stojí za shlédnutí,v českých krajinách rozhodně ojedinělý a originální snímek.Zajímavostí je,že jako první český film se promítal v kinech ve formátu Dolby stereo. ()

Lischai

Co mě drželo u filmu až do konce bylo přemýšlení, jestli je Postránecký s vyholeným obočím rafinovaný odkaz na Geldofa v Pink Floyd: The Wall nebo ne. ()

honajz2

Zábranský chtěl natočit tak moc jiný film, že se nejen vykašlal na diváka, ale taky se vykašlal na to, že by to mělo mít nějakou atmosféru. Tady je potenciál vidět všude a ono nic. Nejen, že to vůbec nemá atmosféru, ono to vůbec není zajímavé. Jediné dvě zajímavé scény jsem za celý film zaznamenal, jinak jsem se neskutečně nudil. Jo, tak nějak chápu, o čem to je, ale mě ani ten děj bůhvíjak neoslovil. Co je tu fakt dobré, je hudba, která by z toho vytvořila něco neskutečného, kdyby to natočil člověk, co fakt umí vytvořit silnou atmosféru. Takhle by Masseba totiž neskutečně vynikla, protože ona selhává v tom, co potřebuje nejvíc. A rozhodně by to mohlo být kratší, většinu času se tady jenom nudně chodí. A to jsem na to byl zvědavý, spojení sci-fi a podobenství vypadalo hodně zajímavě, ale ten výsledek je neskutečně nudný a úmorný. Ani ty 2* tomu dát nechci, ale i tak úplně nevím, za co by to mělo být. Na hudbě a jedné psycho scéně film nepostavíš, na to je třeba nějaký um a ten Zábranský, no, těžko říct, když jsem od něj viděl jenom tohle, ale nevypadá, že by ho měl. 1* ()

majo25

Nelogické chovanie postáv, rehotanie sa bez dôvodu, o ničom príbeh, zbytočne preťahované a tým pádom nudné jednotlivé scény, nesympatickí herci. Hodnotenie: 15% ()

sator

Páni...První slovo zazní ve 23.minutě,Kateřina Blažková holčička známá nechvalně jako Kristelová...😮 Masseba vznikala v roce 1989, k divákům se však dostala až v rámci „svobodné“ distribuce. To oslabilo spiklenecké jinotaje, jež byly spojené s totalitními praktikami modelově totalitní společnosti ve filmu. ()

farmnf

Absolutně směšná sračka tvářící se jako nezávislý film, poselství nebo cokoliv ale halt to nevyšlo. Roden s tím co má ve scénáři, zachází skvěle. Postránecký se tu buď směje nebo řve nebo prostě vypadá jako prase. Nevím, co tím chtěl outsider Zábranský říct, snad instrukce o plýtvání filmovým materiálem. Rozhodně se tomu vyhněte! ()

Stegman

Jediným štěstím v tomto vesmíru je padat z okna. Neboť šťastný je ten, komu aspoň na chvíli svět se jeví jiný. ()

LadyPupu

Do úplného odpadu tento film poslat nemůžu, protože něco do sebe má. Ale co...na to jsem do teď nepřišla....tak aspoň jednu hvězdu za to, že je to film více než kuriózní... ()