Masseba

Sci-Fi / Podobenství

Československo, 1989, 95 min

Páni...První slovo zazní ve 23.minutě,Kateřina Blažková holčička známá nechvalně jako Kristelová...😮 Masseba vznikala v roce 1989, k divákům se však dostala až v rámci „svobodné“ distribuce. To oslabilo spiklenecké jinotaje, jež byly spojené s totalitními praktikami modelově totalitní společnosti ve filmu.(12.2.2019)

• mchnk

Opravdu hodně slabý pokus o experiment, ve kterém herci rozhodně neměli práci si zapamatovat text. Nudná kamera, nulový příběh, zdánlivá myšlenka snímku je na hony vzdálená tomu co je na plátně. Touha po moci, neomezená moc vůdce této smečky a taky heslo dnes jsi v kleci ty, zítra já. Tak bych stručně nazval příběh tohoto filmu.(28.2.2012)

• farmnf

Absolutně směšná sračka tvářící se jako nezávislý film, poselství nebo cokoliv ale halt to nevyšlo. Roden s tím co má ve scénáři, zachází skvěle. Postránecký se tu buď směje nebo řve nebo prostě vypadá jako prase. Nevím, co tím chtěl outsider Zábranský říct, snad instrukce o plýtvání filmovým materiálem. Rozhodně se tomu vyhněte!(3.5.2010)

• Endyis

Může mi někdo dopíči srozumitelně vysvětlit proč se distributor pouští do filmový kritiky?? On má snad film objektivně uvést, nikoliv hodnotit, to je snad schopen sám divák či k tomu určení publicisté. Už podruhé jsem se s touhle nesmyslnou krávovinou setkal. Snad oficiální text distributora má být zčásti trošku filmový promo a nikoliv zaujatá kritika, proč pak ti idioiti tedy film vydávají??? Je jen vidět, jak se tím to stádo lidí nechá ovlivnit a dle toho hodnotí, pač tento film vůbec není špatný. Přemýšlejte!!!(17.5.2010)

Hrozně moc zvlášní film s opravdu těžce popsatelnou atmosférou,kdy nevíte.jestli se děj odehrává po nějaké jaderné válce,nebo něco podobného,nebo naopak ještě před začátkem civilizace,nebo vůbec na Zemi.Atmosféru perfektně dokresluje temný hudební doprovod Jana Paukerta a Pavla Dražana.Moc mě potěšilo,že film byl vydán v klasickým širokoúhlým kinoformátu.Skvělé výkony herců Rodena,Marka,Ruseva nebo v nezvyklé roli Miloslava Štibicha.Ovšem kapitala sama pro sebe je Václav Postránecký,který ve filmu vypadá jako vyžraný prase(prase má totiž v Massebě zásadní symboliku)a který kvůli roli přibral ze 66 kilo na 215 kilo!!!Říká to sám Postránecký v bonusech na dvd a věřil bych tomu,protože je tam opravdu nechutnej tlustej slizoun…v žádné podobné roli jsem ho nikde neviděl…Každopádně film stojí za shlédnutí,v českých krajinách rozhodně ojedinělý a originální snímek.Zajímavostí je,že jako první český film se promítal v kinech ve formátu Dolby stereo.(13.11.2010)

• - První československý titul ozvučený systémem dolby stereo. (Snorlax)

• - Snímek se dostal do distribuce až po listopadových událostech roku 1989, takže alegorie s totalitním režimem, který zná jen používat násilí a umlčovat, už nebyla tak silná a byla také oslabena spoustou snímků, které byly nějakým způsobem zakázány a začaly se znovu promítat. (sator)

• - Dětskou roli si ve filmu střihla desetiletá Kateřina Kristelová. V titulcích je místo ní uvedena Kateřina Blažková. (DareDeer)