Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Podobenství mají v české kinematografii dávnou tradici (připomínám aspoň Němcův snímek O slavnosti a hostech), ale ne všechny pokusy zhostit se podobenství dopadly úspěšně. Patří mezi ně i Masseba, kterou režíroval Miloš Zábranský. Měla dvojnásobnou smůlu: jednak rozhodně nepatří mezi díla srozumitelná a jasná, příliš podléhá vnějším efektům, jednak byl připravován ještě na sklonku komunistického režimu, avšak do kin uveden až po jeho pádu. Veškeré dosud odvážné jinotaje tím pádem ztratily na své závažnosti. Masseba se odehrává v tajemném podzemním městě, kde přežívá neznámá civilizace s krutými rituály násilí a teroru. Když se jeden mladý muž pokusí prchnout, ocitne se v centru pronásledování. Modelová situace je však rozehrána příliš prvoplánově, s hereckými výkony zbytečně přepjatými. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

sator 

všechny recenze uživatele

Páni...První slovo zazní ve 23.minutě,Kateřina Blažková holčička známá nechvalně jako Kristelová...😮 Masseba vznikala v roce 1989, k divákům se však dostala až v rámci „svobodné“ distribuce. To oslabilo spiklenecké jinotaje, jež byly spojené s totalitními praktikami modelově totalitní společnosti ve filmu. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Hrozně moc zvlášní film s opravdu těžce popsatelnou atmosférou,kdy nevíte.jestli se děj odehrává po nějaké jaderné válce,nebo něco podobného,nebo naopak ještě před začátkem civilizace,nebo vůbec na Zemi.Atmosféru perfektně dokresluje temný hudební doprovod Jana Paukerta a Pavla Dražana.Moc mě potěšilo,že film byl vydán v klasickým širokoúhlým kinoformátu.Skvělé výkony herců Rodena,Marka,Ruseva nebo v nezvyklé roli Miloslava Štibicha.Ovšem kapitala sama pro sebe je Václav Postránecký,který ve filmu vypadá jako vyžraný prase(prase má totiž v Massebě zásadní symboliku)a který kvůli roli přibral ze 66 kilo na 215 kilo!!!Říká to sám Postránecký v bonusech na dvd a věřil bych tomu,protože je tam opravdu nechutnej tlustej slizoun…v žádné podobné roli jsem ho nikde neviděl…Každopádně film stojí za shlédnutí,v českých krajinách rozhodně ojedinělý a originální snímek.Zajímavostí je,že jako první český film se promítal v kinech ve formátu Dolby stereo. ()

Reklama

pornogrind 

všechny recenze uživatele

Film kterej byl natočen před revolucí ale do kin se dostal až po ní. Jelikož jde o podobenství tak si divák pravej význam musí domyslet sám. Film si vystačí jen s pár větami takže o to je těžší rozluštit co tím chtěl "básník" říct. Na můj vkus je forma jakou je snímek vyprávěn nezáživná  a místy film působí nechtěně komicky. Rapidní zkrácení stopáže by určitě nebylo na škodu. Hodně slabý 2 hvězdy. ()

Lima 

všechny recenze uživatele

Divné, divné, místama úchylné. Kdesi v podzemí žije jakási civilizace, jejíž obyvatelé se neřídí zákony a jediné co uznávají je násilí. Jeden z jejich členů chce od nich utéct na povrch zemský. Jeden z nejdivnějších českých filmů, co u nás vzikly. Kdysi jsem na tom byl v kině, kde to prošumělo bez většího zájmu a v televizi to myslím nikdy neběželo. Pochybuju, že to někdy uvedou. ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Toto těžkotonážní podobenství o lidské společnosti a zrůdnosti moci vznikalo jako tajnosnubný umělecký projekt za totáče, ale do kin se ke své smůle dostalo ža po převratu. Co by za komunismu skončilo jako mýty opředený trezorový projekt umělce trpícího pod bičem totality se tak rázem proměnilo v dílo, které divákům v čerstvě nabyté demokracii, kde se najednou vše mohlo říkat na plnou hubu, nemělo svým stylem co nabídnout . O to víc pak vyšlo najevo, že se v podstatě jedná o příkladně nesoudný art-fart. Z dnešního pohledu svým konceptem "Masseba" získává punc dobové kuriozity, ale z diváckého hlediska by i jako čtvrthodinový kraťas vyznívala tezovitě a naivně, takže coby celovečerní film je hlavně nesnesitelně úmorná. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (5)

  • Snímek se dostal do distribuce až po listopadových událostech roku 1989, takže alegorie s totalitním režimem, který zná jen používat násilí a umlčovat, už nebyla tak silná a byla také oslabena spoustou snímků, které byly nějakým způsobem zakázány a začaly se znovu promítat. (sator)
  • První československý titul ozvučený systémem dolby stereo. (Snorlax)

Reklama

Reklama