Masseba

Sci-Fi / Podobenství

Československo, 1989, 95 min

Hodně artový snímek se zajímavou kamerou a velmi ponurou atmosférou. I když jde o barevný snímek, výběr interierů, líčení i nasvícení navozují dojem filmu černobílého. Podobneství může být hodně obtížně rozluštitelné pro diváky uvyklé na jasnou dějovou linku s přesným vymezením postav. Film, který se každopádně vymyká běžné předrevoluční filmové produkci(20.2.2015)

• Bart

Natočit podobenství může lákat svojí zdánlivou snadností už jen proto, že ne vše musí být vždy úplně srozumitelné. Masseba je toho typickým důkazem. Film byl natočen ledabyle v jednoduchých dekoracích, na kterých se podílel mistr Knížák. Rozhodně neobsahuje žádné závažné poselství. Tvůrci si to velmi zjednodušili. Skupina lidí a samé násilí. Žádné jiné zákonitosti společnosti. Přesto však vcelku dobrý výkon Karla Rodena. Režisérovi Zábranskému se už nikdy nepodařilo překonat Dům pro dva.(5.9.2006)

Skvele natocene.Pusobiva muzika.Herci se pohybuji velice pomalu a to jeste vice vytvari atmosferu filmu.Nevidel jsem u nas natocene neco podobneho.Vlastne od zacatku musime premyslet co se vlastne ve filmu deje a o co jde ,nikdo nam nic nevysvetli.Zajimava ,skoro posledni scena kdy se dva perou a jini dva z party si to rekneme klidne tak " rozdavaji spolu ze zadu na stojaka " a vicemene nejevi zajem jak dopadne boj kde jde o zivot.(24.5.2006)

• mchnk

Opravdu hodně slabý pokus o experiment, ve kterém herci rozhodně neměli práci si zapamatovat text. Nudná kamera, nulový příběh, zdánlivá myšlenka snímku je na hony vzdálená tomu co je na plátně. Touha po moci, neomezená moc vůdce této smečky a taky heslo dnes jsi v kleci ty, zítra já. Tak bych stručně nazval příběh tohoto filmu.(28.2.2012)

• farmnf

Absolutně směšná sračka tvářící se jako nezávislý film, poselství nebo cokoliv ale halt to nevyšlo. Roden s tím co má ve scénáři, zachází skvěle. Postránecký se tu buď směje nebo řve nebo prostě vypadá jako prase. Nevím, co tím chtěl outsider Zábranský říct, snad instrukce o plýtvání filmovým materiálem. Rozhodně se tomu vyhněte!(3.5.2010)

• - První československý titul ozvučený systémem dolby stereo. (Snorlax)