poster

Masseba

Sci-Fi / Podobenství

Československo, 1989, 95 min

 • Bart
  *

  Natočit podobenství může lákat svojí zdánlivou snadností už jen proto, že ne vše musí být vždy úplně srozumitelné. Masseba je toho typickým důkazem. Film byl natočen ledabyle v jednoduchých dekoracích, na kterých se podílel mistr Knížák. Rozhodně neobsahuje žádné závažné poselství. Tvůrci si to velmi zjednodušili. Skupina lidí a samé násilí. Žádné jiné zákonitosti společnosti. Přesto však vcelku dobrý výkon Karla Rodena. Režisérovi Zábranskému se už nikdy nepodařilo překonat Dům pro dva.(5.9.2006)

 • honajz
  *

  Režisér Miloš Zábranský je znám hlavně díky geniálnímu snímku Dům pro dva. Jeho další dva snímky pak šly cestou mystických podobenství. Zatímco do Domu pro dva natočil tradiční debutový film o mladých pro mladé, s názvem Poslední mejdan, a poté poněkud zmatenou kriminálku Tísňové volání, po Domu pro dva se vrhl na skutečně těžká sousta. Pravděpodobně ovlivněn východní mystikou s mírnými náznaky křesťanství se pokusil nejprve o podobenství o světě bez lásky (Masseba) a posléze ve Stavení se pokusil o přenesení východní moudrosti a zasvěcení cesty do běžných českých reálií a problémů. Masseba se skoro obejde beze slov. Ze všech kousků filmu cítíme onu úpornou snahu říct závažné poselství. Jenže inscenované tak okatě, až realizace navzdory pohybové inscenaci působí lacině a povrchně. Postavy se totiž často vyjadřují tanečními pohyby - nikoliv tancem, ale choreografie scén má hodně společného s baletním uměním a postoji. Inscenace jednotlivých scén pak s rozestavením při baletních verzích tragédií. Sledujeme příběh muže, který v podzemní komunitě plné násilí (vyhazují se zde jen tak pro zábavu lidé z okna, uctívá se jako modla socha prasete, velitel sám je podobně tlustý, sex je jen na ukrácení dlouhé chvíle) nachází lásku. A díky ženě svého srdce se nakonec postaví i samotného bossovi a podaří se mu dostat ven - na světlo. Do krásné krajiny s vodopádem... Poselství je myslím jasné. Poněkud překvapí v bonusech u rozhovoru s režisérem, že film má přímou návaznost na Dům pro dva, jen hlavní hrdina nemá v sobě zlo (pravděpodobně jako postava Ondřeje Vetchého), ale objeví v sobě dobro (zde Karel Roden). Snímek je v širokoúhlém provedení 2,35:1, s českým stereo zvukem a českými titulky. Na DVD dále najdeme protipirát a v bonusech stručné filmografie, fotogalerii (1:38, dvě fotografie v závěru jsou z natáčení) a rozhovory. Miloš Zábranský (9:45) vysvětluje důvody vzniku tohoto snímku i problémy s realizací, Václav Postránecký (3:46) prozradí, o kolik kilogramů musel pro roli přibrat a jak se mu snímek dnes po letech líbí a Victoria Kidane (4:13) o své první a jediné roli popovídá vše od začátku, přes svůj další osud až po výzvu že by si ráda opět zahrála. Všechny rozhovory mají CZ titulky.(25.1.2015)

 • farmnf
  *

  Absolutně směšná sračka tvářící se jako nezávislý film, poselství nebo cokoliv ale halt to nevyšlo. Roden s tím co má ve scénáři, zachází skvěle. Postránecký se tu buď směje nebo řve nebo prostě vypadá jako prase. Nevím, co tím chtěl outsider Zábranský říct, snad instrukce o plýtvání filmovým materiálem. Rozhodně se tomu vyhněte!(3.5.2010)

 • brooklyn73
  ****

  Skvele natocene.Pusobiva muzika.Herci se pohybuji velice pomalu a to jeste vice vytvari atmosferu filmu.Nevidel jsem u nas natocene neco podobneho.Vlastne od zacatku musime premyslet co se vlastne ve filmu deje a o co jde ,nikdo nam nic nevysvetli.Zajimava ,skoro posledni scena kdy se dva perou a jini dva z party si to rekneme klidne tak " rozdavaji spolu ze zadu na stojaka " a vicemene nejevi zajem jak dopadne boj kde jde o zivot.(24.5.2006)

 • topi
  ****

  Hrozně moc zvlášní film s opravdu těžce popsatelnou atmosférou,kdy nevíte.jestli se děj odehrává po nějaké jaderné válce,nebo něco podobného,nebo naopak ještě před začátkem civilizace,nebo vůbec na Zemi.Atmosféru perfektně dokresluje temný hudební doprovod Jana Paukerta a Pavla Dražana.Moc mě potěšilo,že film byl vydán v klasickým širokoúhlým kinoformátu.Skvělé výkony herců Rodena,Marka,Ruseva nebo v nezvyklé roli Miloslava Štibicha.Ovšem kapitala sama pro sebe je Václav Postránecký,který ve filmu vypadá jako vyžraný prase(prase má totiž v Massebě zásadní symboliku)a který kvůli roli přibral ze 66 kilo na 215 kilo!!!Říká to sám Postránecký v bonusech na dvd a věřil bych tomu,protože je tam opravdu nechutnej tlustej slizoun…v žádné podobné roli jsem ho nikde neviděl…Každopádně film stojí za shlédnutí,v českých krajinách rozhodně ojedinělý a originální snímek.Zajímavostí je,že jako první český film se promítal v kinech ve formátu Dolby stereo.(13.11.2010)

 • - První československý titul ozvučený systémem dolby stereo. (Snorlax)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace