Masseba

Sci-Fi / Podobenství

Československo, 1989, 95 min

Skvele natocene.Pusobiva muzika.Herci se pohybuji velice pomalu a to jeste vice vytvari atmosferu filmu.Nevidel jsem u nas natocene neco podobneho.Vlastne od zacatku musime premyslet co se vlastne ve filmu deje a o co jde ,nikdo nam nic nevysvetli.Zajimava ,skoro posledni scena kdy se dva perou a jini dva z party si to rekneme klidne tak " rozdavaji spolu ze zadu na stojaka " a vicemene nejevi zajem jak dopadne boj kde jde o zivot.(24.5.2006)

• JFL

Toto těžkotonážní podobenství o lidské společnosti a zrůdnosti moci vznikalo jako tajnosnubný umělecký projekt za totáče, ale do kin se ke své smůle dostalo ža po převratu. Co by za komunismu skončilo jako mýty opředený trezorový projekt umělce trpícího pod bičem totality se tak rázem proměnilo v dílo, které divákům v čerstvě nabyté demokracii, kde se najednou vše mohlo říkat na plnou hubu, nemělo svým stylem co nabídnout . O to víc pak vyšlo najevo, že se v podstatě jedná o příkladně nesoudný art-fart. Z dnešního pohledu svým konceptem "Masseba" získává punc dobové kuriozity, ale z diváckého hlediska by i jako čtvrthodinový kraťas vyznívala tezovitě a naivně, takže coby celovečerní film je hlavně nesnesitelně úmorná.(19.8.2013)

• mchnk

Opravdu hodně slabý pokus o experiment, ve kterém herci rozhodně neměli práci si zapamatovat text. Nudná kamera, nulový příběh, zdánlivá myšlenka snímku je na hony vzdálená tomu co je na plátně. Touha po moci, neomezená moc vůdce této smečky a taky heslo dnes jsi v kleci ty, zítra já. Tak bych stručně nazval příběh tohoto filmu.(28.2.2012)

• Lima

Divné, divné, místama úchylné. Kdesi v podzemí žije jakási civilizace, jejíž obyvatelé se neřídí zákony a jediné co uznávají je násilí. Jeden z jejich členů chce od nich utéct na povrch zemský. Jeden z nejdivnějších českých filmů, co u nás vzikly. Kdysi jsem na tom byl v kině, kde to prošumělo bez většího zájmu a v televizi to myslím nikdy neběželo. Pochybuju, že to někdy uvedou.(11.5.2003)

Hodně artový snímek se zajímavou kamerou a velmi ponurou atmosférou. I když jde o barevný snímek, výběr interierů, líčení i nasvícení navozují dojem filmu černobílého. Podobneství může být hodně obtížně rozluštitelné pro diváky uvyklé na jasnou dějovou linku s přesným vymezením postav. Film, který se každopádně vymyká běžné předrevoluční filmové produkci(20.2.2015)

• - První československý titul ozvučený systémem dolby stereo. (Snorlax)