Reklama

Reklama

Dvojí život jedné strany

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický
Česko, 2021, 2x52 min

Obsahy(1)

V květnu 2021 uplyne sto let od okamžiku, kdy se od Československé sociálně demokratické strany dělnické odtrhlo radikální levé křídlo a jeho představitelé založili Komunistickou stranu Československa. Od začátku se zapojila do Kominterny, mezinárodní komunistické organizace řízené z Moskvy a usilující o celosvětovou revoluci. Komunisté se od počátku stali militantní a nekompromisní opozicí, která nepokrytě usilovala o zničení demokracie. Jak se z původně okrajové extrémní skupiny stala strana, která později převzala veškerou moc ve státě a nastolila diktaturu? Nakolik jí v tom pomohl Sovětský svaz? „Komunismus je novým náboženstvím chudých,“ prohlásil na zakládající schůzi první předseda KSČ Bohumír Šmeral. V co věřili mladí marxisté ze sociální demokracie, kteří stranu založili, a jak se jejich náboženství proměňovalo na cestě k moci? Jak se straně podařilo během necelých tří dekád získat absolutní moc ve státě a nastolit diktaturu? A jak se stalo, že po 40 letech moc ztratila? Proč vlastně nenastal plánovaný ráj na zemi? Kdo byl skutečným nepřítelem strany a kdo ji doopravdy řídil? Touha po sociální spravedlnosti, rovnosti a bratrství je stará jako lidstvo samo. V čem se tedy stala chyba? Dvoudílný dokumentární film Dvojí život jedné strany v prvním díle mapuje historické, společenské i ekonomické okolnosti, které umožnily, aby KSČ v únoru 1948 převzala veškerou moc ve státě, ve druhém díle pak mapuje historické, společenské i ekonomické okolnosti, které postupně vedly až ke ztrátě absolutní moci. (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

sportovec odpad!

všechny recenze uživatele

Až katalog vynechaných problémů a jevů se pokusím ilustrovat na několika příkladech: boj o charakter republiky (1918 - 1920), šmeralovské vedení (1921 - 1924), první předsedové KSČ Václav Šturc (1921 - 1922), Alois Muna (1922 - 1923), Jílkovo a Bolenovo vedení (1924 - 1929), generace karlínských kluků, Devětsil, Osvobozené divadlo, komunistická inteligence, rudý gestapismus (1945 - 1948), hnutí 1956 - 1957, reformní týmy šedesátých let., rozdíl mezi leninismem a stalinismem, filmová vlna šedesátých let, bruselské EXPO atd. Povšechnost skládá zmatenou představu o členitosti komunistického období. ()

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Tohle téma nabízí mnoho, ale ve skutečnosti se toho moc nedozvíme. Není to uchopeno moc dobře. Zejména předválečná historie strany by si zasloužila uvést na pravou míru a zpracovat pěčlivě, zde jsme si mnoho dlužni. Tento dokument je velmi povrchní a nejde vůbec do hloubky. Takže, dobře že vznikla, ale mírné zklamání. 60% ()

Reklama

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

 „Sliby zůstaly sliby“. Neviem, čo lepšie charakterizuje červený mor. Tento dokument ma vcelku bavil, je podrobný tam, kde treba, ale nepokrýva zase všetky stránky. Ono to ani v tak krátkom čase nešlo. Niektorí sa sťažujú, že sa nevenuje Slovensku, mne to až tak nevadilo, nakoľko aj tak bolo všetko riadené z Prahy. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Je to takové trochu školometský dějepis, ale pro mě občas nové informace o této násilné straně nebo nějaký zajímavý detail. Nevěděl jsem třeba, že po Paktu Molotov-Ribbentrop bylo českým komunistům , kteří často bojovali proti Frankovy ve Španělsku Stalinem zakazovány protifašistické postoje. Stalin si po napadení SSSR Němci , kterému do poslední chvíle nevěřil posteskl, že je to hloupé, protože s Hitlerem by byli neporazitelní. Dokument odhaluje mnohé podobnosti mezi hnědými a rudými košilemi. Ukazuje důležitost Košické vládního programu v roce 1945 , kdy byla zakázána druhá největší strana Agrární a zůstaly prakticky je čtyři politické strany, což podkopalo demokracii. Popisuje úspěšnou "pracovní" strategii Komunistické strany, která najednou za Masaryka vzrostla na milion členů. Až v nadcházejících současných volbách hrozí KSČM vypadnutí z parlamentu. V dokumentu uvidíte záběry z archivů, vyjádření historiků , obecný komentář. Dokument se mohl trochu více věnovat zákulisí strany a být osobnější. ()

radektejkal 

všechny recenze uživatele

"Dvojí život jedné strany jedním pohledem" čili bezproblémová procházka po stopách KSČ. Nejenom v nadpisech a komentářích, ale též v roztříštěných dokumentárních záběrech. Z vlastních zkušeností a vypravování rodičů jsem přesvědčen, že "komunismus" netvořili pouze vysocí partajní politikové a jakási bezejmenná masa dělníků, rolníků a inteligence (pokud tato byla považována za pracující). Tento dokument ke studiu komunismu nic nepřidává a bude proto brzy zapomenut. Ostatně je to běžná agitka, kde znaménko plus je nahrazeno minusem. Už název "Dvojí život..." je podvodný. KSČ měla mnoho životů (alepoň jako kočka), jak to dokládá ve své (snad příliš) odmítavé recenzi sportovec (odpad). - Stoleté výročí založení KSČ by zasluhovalo zcela jiné zhodnocení. ()

Galerie (6)

Reklama

Reklama