Reklama

Reklama

Českem na koňském hřbetu

(TV seriál)
všechny plakáty
Dokumentární
Česko, 2021, 6 h 7 min (Minutáž: 26–28 min)

Epizody(14)

Hipostezky, tedy stezky vyznačené a určené pro jezdce na koních, protínají většinu českých, moravských i slezských krajů. A pokud jsou lidé milovníci koní, stejně jako bratři a profesí herci Martin a Ondřej Krausovi, mohou se po nich vydat na vlastních či vypůjčených koních. Tvůrci čtrnáctidílného seriálu měli to štěstí, že jim pro natáčení půjčili v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem dva starokladrubské hřebce – bělouše a vraníka. Ale oba jezdci museli prokázat, že na to mají, aby bezpečně provedli koně po hipostezkách i polních a lesních cestách. Diváci nového cyklu se s bratry Krausovými vydají přes panské dvory, staré jízdárny, hrady a zámky. Podívají se do hřebčínů i hřebčinců, poznají plemena koní a zjistí, co znamenalo být kůň v toku staletí. Krausovi na koních přejedou přes řeku Moravu na Slovensko a navštíví císařský hřebčín, odkud pochází čistokrevná linie starokladrubských běloušů, nebo si vyzkouší jezdecké disciplíny a zkusí na závodišti Velké pardubické skočit překážku v sedle anglických plnokrevníků. Mimochodem při zastávce na hradě Křivoklát si připomenou zásadní rozhodnutí, k němuž zde v minulosti při schůzce s panovníkem došlo a jež rozhodlo, že Tribunní skok, dnes Taxisův příkop, zůstane překážkou v dostizích Velké pardubické. I na dalších hradech a zámcích budou hledat historii spojenou s koňmi a objeví pozoruhodné příběhy. (Česká televize)

(více)

Galerie (333)

Zajímavosti (14)

  • V neděli 29. 8. 2021 se v jihočeském Písku konala akce k zakončení natáčení seriálu. Městem procházel průvod, ve kterém byli k vidění jak oddíly jízdní policie, tak oba bratři Krausové na hřbetech koní Sacramoso Sorga X-16 a Generalissimus Rarita II, a také šestispřeží starokladrubských běloušů vedené Jiřím Nesvačilem mladším. V Palackého sadech pak proběhly rozhovory s ředitelem píseckého hřebčince i Národního hřebčína Kladruby nad Labem, režisérkou seriálu, kameramanem i producentem. Následovala autogramiáda hlavních protagonistů seriálu Martina a Ondřeje Krausových. (Krocka)
  • Při natáčení na zámku Hluboká měli bratři Krausovi povolený i vjezd bránou na nádvoří zámku. (Krocka)
  • Jen do prosince 2020 muselo být natáčení dvakrát přerušeno, protože oba protagonisté prodělali covid-19 a opatření zasáhla i samotné natáčení. (Krocka)

Reklama

Reklama