Reklama

Reklama

Českem na koňském hřbetu

(TV seriál)
? %
Dokumentární
Česko, 2021

Obsahy(1)

Cestopisný seriál s názvem Českem na koňském hřbetu, vzniklý v koprodukci s Českou televizí, provádí napříč celou českou Českou republikou. Diváka zavede na jezdecké stezky, jejich značení, na památky a zajímavá místa v okolí hipostezek, představí nejrůznější koňská plemena, závodní disciplíny, rovinné dostihy, hřebčíny i hřebčince. Průvodci seriálem jsou Martin Kraus v sedle vraného starokladrubského hřebce Sacramoso Sorga X-16 a jeho mladší bratr Ondřej Kraus na hřbetě Generale Animosa II-22, bělouše téhož plemene. (Krocka)

(více)

Zajímavosti (12)

 • Starokladrubské hřebce Generale Animosa II-22 a Sacramoso Sorga X-16 nepřekvapilo ani natáčení za jízdy, kdy cválali za autem, z jehož kufru je natáčel kameraman. Taktéž záběry pomocí dronu koním nedělaly problém. (Krocka)
 • Při natáčení na zámku Hluboká měli bratři Krausovi povolený i vjezd bránou na nádvoří zámku. (Krocka)
 • Během putování po jižních Čechách se natáčelo na Vondrově dvoře, zámku Hluboká nad Vltavou či ve vesničce Plástovice. (Krocka)
 • V jihočeské vesničce Plástovice, známé díky nádherně zdobeným domům ve stylu selského baroka, tamní obyvatelé a majitelé domů neváhali kvůli natáčení přeparkovat svá auta a odklidit popelnice. (Krocka)
 • Na otázku, zda nad nabídkou seriálu váhal, Martin Kraus odpověděl: „Ani chvilku, to byla krásná příležitost. Když jsem zjistil, že máme mít pod sedlem starokladrubské hřebce, tak to byla velká čest a jako jezdce mne samozřejmě zajímalo, jaké má kůň chody, jak se na něm jezdí.“ (Krocka)
 • Během natáčení se také řešila otázka bezpečnosti. Pokud Martin a Ondřej zkoušeli nové sporty, měli vždy na hlavách helmy a případně i další bezpečnostní prvky. Když se však natáčely záběry z putování v sedle, jezdili bez helmy. Jedná se o dramaturgický záměr, aby jim bylo vidět do obličejů. (Krocka)
 • Jen do prosince 2020 muselo být natáčení dvakrát přerušeno, protože oba protagonisté prodělali covid-19 a opatření zasáhla i samotné natáčení. (Krocka)
 • Při cestě po jižní Moravě jsou například představena chladnokrevná plemena, se kterými si Martin a Ondřej vyzkoušeli tahat kládu v lese. Ve východních Čechách pak nesměla chybět návštěva pardubického dostihového závodiště, kde bratři vyměnili své starokladrubské hřebce za steeplery a vyzkoušeli si skočit jeden ze skoků v kurzu Velké pardubické. (Krocka)
 • Do cestopisu jsou vybírány zajímavosti poblíž hipostezek, po kterých bratři Krausovi společně se svými koňmi cestují. V každém díle se navíc představují nejrůznější plemena koní a jeden ze sportů, který je pod ČJF. (Krocka)
 • Původní plán bylo natočit celkem 8 epizod, z nichž sedm mělo být věnováno sedmi krajům a osmý pak pony sportu. (Krocka)
 • Kromě výběru herců dumali tvůrci seriálu také nad tím, jaké koně pro natáčení použít. Chtěli české plemeno klidné povahy, a tak je napadl Starokladrubský kůň. Řediteli Národního hřebčína v Kladrubech na Labem se zpočátku nápad příliš nezamlouval, po několika dnech je však pozval, aby si přijeli koně vyzkoušet. Po pěti minutách, kdy viděl bratry Krausovi na koních jezdit, se začal usmívat a bylo vyhráno. (Krocka)
 • Tvůrci seriálu zpočátku netušili, koho na hřbety koní posadit. Následně dostal René Šír tip na Martina Krause. Když se s ním potkal, prý bylo hned jasné, že to je přesně člověk, kterého tvůrci do seriálu hledali. Stále ale nevěděli, koho na putování společně s Martinem poslat. Původně přemýšleli nad slečnou, když ale režisérka Jana Škopková viděla na kolbišti jezdit jakéhosi blonďatého mladíka a dozvěděla se, že je to Martinův bratr Ondřej, shodou okolností také herec, bylo rozhodnuto. (Krocka)

Reklama

Reklama