Incident

Irónia osudu

Incident

Drama / Thriller

USA, 2002, 99 min

Anglický divadelní, filmový a televizní režisér Roger Michell, jak je patrné z jeho rozpětí, si pro filmové plátno vyzkoušel několik rozmanitých žánrů. V komediích a romancích se však cítí zřejmě nejlépe. Jeho lehce thrillerové existenciální drama Incident (známé také jako Ironie osudu), které se stalo jeho americkým debutem, se řadí k jeho lepším režijním počinům. Stačí fádní autonehoda a ambicióznímu advokátovi, který spěchá k zásadnímu soudu, a stárnoucímu otci, léčenému alkoholikovi v rozvodovém řízení, se hroutí životy. A znáte to, křehké jistoty se otřásly, odrazit se ode dna je vždycky sakra těžké. Není to tak osudové, jak by si tvůrci přáli, naopak spíš lehce odtažité, což si zase nepřeje divák. Je to však inteligentní (když odpustíme ten zjevný kalkul), má to velmi solidní herce (i ve vedlejších úlohách), výbornou kameru a až příliš mnoho šťastných konců. Což je pochopitelně na škodu. Jinak však tenhle komorní psychothriller se sociálním podtextem výborně vyplní filmový večer, který nemá být explozivně akční nebo uslzeně romantický. Navíc má rozumnou stopáž.. tři až čtyři..(2.2.2015)

Z pohľadu realistického je to úplný nonsens. No ak hodnotíme filmovú stránku a dajme tomu, že takáto situácia by niekedy nastala, tak myslím, že scenárista sa ozaj posnažil, pohral sa s jednotlivými situáciami, ktoré sú plné veľmi pôsobivých zvratov a poskytol nám veľmi podarený thriller s pozadím husto odohrávajúcej sa drámy. Chválim stopáž a s obsadením sa tiež trafili do čierneho. 85%.(18.5.2006)

Psychologické drama s vynikajícím rozjezdem a mrazivě houstnoucí atmosférou, která se však ve druhé půlce začne bortit snahou zvýšit atraktivitu poměrně zbytečnou vložkou o tunelování charitativního fondu. Padla jí totiž za obět nejen budovaná atmosféra, ale svým způsobem celá rovina osobní války dvou mužů. Navíc vše dorazil zbytečný "dojímavý" závěr. Škoda, mohlo to být poměrně uvěřitelné a hodně mrazivé a drama.(1.3.2011)

Poměrně zručně napsaný, nicméně nikoliv výjimečný a především v oblasti mainstreamu se pohybující scénář ve spojení se slušným hereckým obsazením, kterému vévodí zkušený Samuel L. Jackson, vyzdvihují snímek do mírného žánrového nadprůměru. Čtyři hvězdičky nemůžu dát za kýčovitě naroubovaný happyend, který neodpovídá celkovému dějovému ladění. Ben Affleck, považovaný mnohými za ztělesnění špatného herectví, nehraje v tomhle filmu vůbec špatně, byť na Jacksona ani zdaleka nemá. Film je zajímavý právě střetem dvou vyhraněně odlišných postav a jejich hodnotových žebříčků. Celkový dojem: 65 %.(5.2.2008)

Čekal jsem něco víc. Na thriller to není dost napínavé, na drama je to moc povrchní. Na druhou stranu, cílem tohoto snímku je působit věrohodně, což se celkem daří. A stejné je to vlastně i s Benem Affleckem - jeho herecký výkon je nulový, ale pakliže se snažil ztvárnit lidskou nulu, tj. průměrného zkorumpovaného právníka z Wall Street, pak se povedlo. Ale já se ptám: proč? Jaký ten film má smysl? Pointa je silně neoriginální a nevěrohodná. A pokud cílem snímku opravdu bylo působit "jako ze života", pak nepasující happy end to dokonale zkazil. Zítra už nebudu vědět o čem to bylo.(2.6.2005)

• - Při natáčení posledních scén nosil Ben Affleck (Gavin Banek)  pod oblečením neopren, při natáčení scény s rozstřikovači se totiž silně nachladil. (-bad-mad-wolf-)

• - Samuel L. Jackson si fialový klobouk vybral sám. S fialovou barvou si tykal i dříve - ve Star Wars měl fialový světelný meč a ve Vyvoleném fialový oblek. (-bad-mad-wolf-)

• - Gavin Banek (Ben Affleck) nosí hodinky značky Rolex a Finch (Dylan Baker) nosí Pulsar Calculator. (dyfur)