Skejťačka

• USA Skater Girl

Holka z indického zapadákova se úplně zblázní do ježdění na skejtu. Jenže její cesta na vysněnou soutěž bude ještě pěkně hrbolatá. (Netflix)

becki_tu

Překvapivě nenápadný klenot z netflixovské dílny, který zasadil osvědčené téma cesty za svým snem do prostředí, ve které jsou stále uznávány jisté kulturní tradice, společenské postavení a s tím spojené určité stereotypy, které onu cestu za snem poněkud komplikují. Pro ne-indické publikum jistě zajímavá sonda do problematiky indického kastovního systému, přístupu ke vzdělaní, postavení žen nebo vlivu západních kultur. Oba palce nahoru za tuhle emocionální jízdu. ()

VanTom

Nuzný/nudný život ospalé indické vesničky rozčeří volnomyšlenkářská dobrodinka, když děckám daruje skateboardy a ukáže jim tak nový svět/koníček, díky němuž překonají (na chvíli?) zaryté kulturní zvyky, postavení žen/dětí i kastovní systém. Příjemná "feel-good" pohádka rozhodně nesbírá body za originalitu, ovšem neokoukaná realita a exotika tradiční Indie dělá hodně. Šablonovitě uslzené finále na turnaji ale spíš jen (zpomaleně) profrčí kolem, protože se nedaří filmařsky "nevychtěně" podat. ()

Arsenal83

Tak u mňa bude Skater Girl už navždy Avril Lavigne, ale ani táto rómska verzia mi nevadila. Viac ako športová dráma to bola malá sociálna sonda do indickej spoločnosti, ktorá poukázala na spráchnivený, skostnatelý, zaostalý systém kást, ktorý v hlavách Indov panuje až doposiaľ a nejde ho z nich vykoreniť. ()

ScarPoul

Finále je typicky presladené. Čo trošku zamrzí, pretože v skutočnosti to takéto jednoduché nie je. V rámci filmu by mi to nemalo vadiť, ale zamrzí to hlavne z toho hľadiska, že mimo koniec, ten film veľmi detailne a realisticky popisuje pomery detí v Indií. Ich povinnosti aj neschopnosť byť deťmi je tu zobrazená presne tak, ako to u nižších kást funguje. V tomto smere je ten film pekný, uveriteľný a asi aj dôležitý, pretože pojednáva o situáciách, aké sa do dnešného dňa ešte stále odohrávajú a keď už nič iné ukazujú, ako sa vlastne my máme dobre. Hlavná hrdinka je roztomilá a držíme jej palce. Len vravím. Ten koniec to trošku podkopáva. V zásade ale príjemný film s posolstvom ( aké síce každý poznáme) ale v prostredí, ktoré ho robí zaujímavým a neokukaným. A emócie tam fungujú. Aj napriek stoporeným anglicky hovoriacim hercom. ()

Aljak

Skôr sociálna ako športová dráma - a musím povedať, že našťastie, keďže tie čisto športové filmy väčšinou idú cez overenú šablónu. Tento film mal síce skejťácku esenciu, ale vo svojej podstate bol o niečom úplne inom. Aj keď vidím, že mnohým sa film nepozdáva a zhodnotili to ako "amerikanistickú" predstavu Indie, podľa mňa to bol jeden z tých lepších Netflix kúskov z indického prostredia. Aj keď uznávam, že niektoré veci pôsobilo fakt prvoplánovo a poukázalo na typické indické stereotypy (kasty, menejcennosť žien, nedostatočný prístup k vzdelaniu a záľubám, a pod). Ale globálne to bol v podstate lepší priemer - hlavne úvodná a prostredná časť filmu, ten záver bol bohužiaľ také zbytočné klišé á la Disney. ()