Daredevil

Daredevil

Daredevil: Obhajca nevinných

Akční / Dobrodružný / Thriller / Drama

USA, 2003, 103 min (Director's cut: 133 min)

V dávných dobách PT (Před Televizí), když američtí caparti šli dvacet kiláků do i ze školy byla jednou z nejlevnějších cest k zábavě komksová knížka s často jenoduchým dějem, a právě takové knížky poskytly capartům příjemnou zábavu bez nutnosti číst dlouhé texty. Jejich úspěch pokračuje i v televizi. Daredevil (Odvážlivec) je jedinečný charakter komiksového vesmíru neboť nemůže létat ani měnit tvar, ani není samotářský miliardář, který si může koupit všechny druhy skutečně drahých pomůcek. Patří do skupiny tzv. znevýhodněných. Myslím si, že právě tyto rozdíly znamenaly pro komiks takový úspěch, neboť se v něm čtenáři snadněji nacházeli. Zfilmovat komiks se buď podaří anebo ne. V tom druhém případě vznikne buď komedie, nebo nechtěné drama. V případě Daredevila se jedná o nechtěné komediální drama. Ne-li přímo o parodii. Affleck je často nevýrazný. Jeho herecký výkon je zde vyobrazen s Daredevilovou bombastickou domýšlivostí a falešnou hrozbou, že se prostě minou účinkem - několik vážných scén u mě plodilo výbuchy smíchu. Jennifer Garner je odzbrojující krásnou Elektrou, současně jemou a smrtelnou. Proč se její postava dále nevyvíjela? Elektra je zbytečně zredukovaná na post "potěšení oka". Litujme. Michael Clarke Duncan je vlažný boss. Publikum by mělo nenávidět bad ass týpky, ale Duncan měl mé sympatie. A tak se nejlepším hercem na plátně stává Colin Farrell, šílený irský nájemný vrah. Farrell pomáhá vyplnit film některými vtipnými momenty (jeho malý hněv vyvolával smích na rtech). Místy jsem přemýšlel více, než bylo zdrávo (jaktože se u slepého sirotka vyvinuly nadpřirozené akrobatické schopnosti a bojové umění bez tréninku?). Díky Bohu za několik dobře choreograficky zvládnutých sekvencí, které mají za úkol odvrátit divákovu pozornost od zmiňovaných mínusů. Snad se nedočkáme pokračování.(11.9.2005)

• DaViD´82

Takové vcítění do pocitů hlavního hrdiny jsem u filmu dlouho nezažil. Neskutečně jsem Mattovi záviděl tu jeho slepotu - on totiž aspoň nevidí takovéhle kraviny. Na druhou stranu bych nechtěl být obdařen tím jeho zbystřeným sluchem, jelikož to by mi pak ze soundtracku vypadlého přímo z hitparády Eso asi už regulérně přeskočilo. Tenhle ďábel měl raději v pekle shnít a Johnson rovnou s ním. A Jennifer Garner by mohli vzít sebou, ostatně jako celé obsazení. Snad jen Farrella by mohli zanechat na povrchu zemském. Každopádně trestuhodné zazdění jednoho z mála zajímavých superhrdinů, který když se pojme vážně, temně a v psychologickém noir stylu (zdravím Bendise!), tak se zcela obejde i bez svého akčního superhrdinského alter ega.(27.3.2008)

Kdyby platilo pravidlo, že čím lepší záporák, tím lepší film, byl by Daredevil nejlepší comicsárnou. Ale ani právě Colin Farrell, který si Bullseye vychutnává do posledního kousku, nemůže nepříliš výraznou akci zachránit. Na druhou stranu ani nemůžu říct, že bych se nudil, přestože mě k tomu Affleck chtěl dohnat. Odsuzovači Benova herectví mi sice vždy byli k smíchu, ale tady je bohužel jako slepý hrdina skutečně tragický. V kombinaci s až nečekaně přeromantizovanou ústřední linkou a absencí daredevilovsky typické špinavosti, šlo tentokrát o šlápnutí vedle a v kombinaci s Elektřiným spin-offem o dokonale slepou uličku.(13.5.2006)

• Indiana

Debilní efekty, debilní výkony Bena Afflecka a Jennifer Garnerové, debilní duelové souboje, debilní scénář s tupými dialogy (Daredevil s teplým hlasem na nějakýho kluka - Já nejsem ten zlý, chlapče) a skvělým Michaelem Clarkem Duncanem, kterej ale není moc bílej (jako ten v komiksu). Jediným skutečným kladem filmu tak zůstává Colin Farrell, který byl ale bohužel setřen a na plátně se tak objevoval jen minimálně (i tak sem ale doufal, že tlustý držce jménem Affleck nakonec nakope prdel).(17.6.2005)

Nevím, čím to je, ale s odstupem času už Daredevil není tak hrozný. Je to zkrátka klasický komiksový film s nesmírně nudně natočenou akcí, ale několika dobrými momenty a vtipy, s prkenným Benem Affleckem, krásnou Jennifer Garner a Michaelem Clarkem Duncanem, který se na Kingpina hodil přímo skvěle. Nic světoborného, ale stále lepší než Ghost Rider.(3.6.2010)

• - Jeho komiksový příběh se začal psát již v roce 1964. (109)

• - Twentieth Century Fox a Columbia Pictures začali pracovať na filme už v roku 1997, pričom o práva pôvodne súperili aj s Disneyho štúdiom. V roku 2000 ich však získala nezávislá spoločnosť New Regency, ktorej snímky distribuuje práve Fox. (Greenpeacak)

• - Počas natáčania scén na streche, keď bojujú Elektra a Daredevil,  prišla Jennifer Garner takmer o život. Herečka sa zamotala do lán, ktoré jej mali pomôcť pri saltách vzad, keď sa zrazu v momente rútila strmhlav proti tehlovej stene. Už-už by si bola hlavu rozbila, keď zrazu priskočil Ben Affleck v kostýme Daredevila a zachytil ju do rúk. To bol aj začiatok ich budúceho vzťahu a manželstva, keď budúci pár začal randiť. (martin1m2)