Pavlovův mamut

(festivalový název)
  • Rusko Мамонт Павлова (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Dokumentární
Rusko, 2020, 39 min

Archeologická výprava na Sibiř nalézá bažinu v místech, kde ještě před pár týdny z ledu trčela mamutí kostra. Tak začíná vědecký hon na tisíce let starou mršinu, jež se dere vlivem oteplování na povrch. Tento atmosférický dokument působí jako duchovní nástupce Šíleného Maxe. Tající měsíční krajinou Sibiře se prohání pásové transportéry řízené zasmušilými muži s puškami. Kontext vědecké expedice vysvětlují pouze psaná intermezza, jimiž film připomíná éru němého filmu. V momentech podkreslených těžkými kytarovými riffy potom snímek evokuje žánr road movie. Jedná se ale pouze o hořkosladké vykoupení. I když badatelé stojí na prahu objevu, uvědomují si, že se tak děje za cenu rozpadu všeho kolem. (Academia Film Olomouc)

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Tundry jsou kruté a tato archeologická výprava se zaměřovala spíš na to, jak se jim porouchávají jejich obrněná pásová vozidla, než aby nám sdělila něco zajímavého a důležitého o mamutech. Jediné, co jsem si z dokumentu vzala, je fakt, že evidentne na Sibiři najdete mamuta nebo nějakého jeho kosti na každém rohu, protože když nemůžou vyzvednout mamuta z ledu, který má na sobě i srst, tak se holt jdou podívat na jiné místo, kde místní viděli dalšího mamuta. Celé to bylo podané takové prostě lážo plážo. 2,5* ()