Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Římští katolíci a všichni ostatní, kteří neshledáte následující text veselým, vyhněte se filmu velkým obloukem: V nebi se objeví jitrnice. Nikdo tam dosud nic podobného neviděl, tak jsou z toho celí paf a lámou si aureoly, co že to vlastně může být... Pak se davem procpe Marie, prohlídne si jí ze všech stran, potěžká a zamyšleně povídá: "No, kdyby to nemělo na konci ty špejle, vypadá to jako Duch svatý ... "(26.2.2010)

Asi nejslabší film Kevina Smithe, v kontextu standardní hollywoodské produkce přesto nadprůměrná komedie.(16.6.2002)

Víte co má společného nebeský anděl a figurka Kena z kolekce od Mattela? Zeptejte se Kevina Smitha.........Protesty ze strany špiček katolické církve v USA krátce po premiéře filmu nenechaly na sebe dlouho čekat. Kevin Smith totiž natočil nejenom vtipný film, ale i kontroverzní a inteligentní. Jasně, díky přítomnosti elementů Jaye a Silent Boba to možná někomu tak nepřijde :o), ale spousta dialogů je opravdu vychytaných, trefně se strefujících do církevních tvrzení a nauky a to nikoliv urážlivou formou, ale chytře a vtipně. Navíc si rozhodně si nemyslím, že by šlo o mainstreamový film. Kevin Smith zůstal svůj a herecké obsazení je už "kmenové" - Matt s Benem jako andělé-parchanti mají šmrnc, nechybí i známá dvojka režisér osobně alias Silent Bob a jeho vyhulenej parťák Jay, který opět chrlí jednu sexuálně podbarvenou hlášku za druhou a je opět komicky nechápavý. Azraelovi zabijáčtí pomocníci s hokejkami jsou cool a dokonce mi poprvé v životě tady nevadil užvaněnec Chris Rock coby 13. apoštol. To jsou mi věci....Chytrý Kevin, dobrý film.(14.3.2004)

Tak za prvé - Alanis JE bohyně;) Za druhé - institucionalizace víry je zlo, dříve nebo později. Za třetí - zatratit někoho do Wisconsinu ještě jde, mohli byste taky skončit na právnický fakultě v Plzni. Za čtvrté - Alane Rickmane, ty bys měl bejt bůh, aspoň podle tohohle filmu mi to přišlo jako fajn nápad:) Za páté - konečně film, který vás přesvědčí o tom, že na ženě není nejdůležitější "to jedno", protože Salma je úžasná i jako bezpohlavní anděl;) Za šesté - "negerská" satira, jakou předvádí na pokyn bělocha Smithe "bratr" Chris Rufus Rock, je opravdu úderná. Zvlášť když si vpomenete na ty panďuláčky co v maskáčích a s pár kily zlata kolem krku a na rukách mluví do hudby o tom jak má ten niga brotha těžkej život. Za sedmé - šťastná sedmička je stejnej blábol jako nešťastná třináctka, ale řečma o síle symbolu bych jen maskoval že nemám o čem psát:) Za osmé - sprostota jakou nás častuje především Jay nesahá ani po kotníky té sprostotě, která zneužívá děti (nejen pohlavně) a má při tom plnou hubu boží lásky. Navíc ta Smithovsko Jayovská je mnohem zábavnější. Za deváté - individuální prožitek ze zákona nového mám dnes a denně, při tom fofru s jakým se zákonoprodejci snaží bez ladu a skladu přiblížit EU, a řeknu vám že je to ještě větší grc než ten nový zákon co se prý má psát s velkými písmeny. A za desáté - výborná zábava budiž Smithovým poselstvím na věky věků ámen.(7.9.2006)

Ještě, že nejsem bigotní katolík... Kevina Smithe jsem znal jen podle jména, ale teď to budu muset dohnat. Někdo méně zasvědcený by se možná v té záplavě narážek ztratil, občas je to hodně polopatické, proto jedna hvězdička dolů, nicméně, bavil jsem se přímo božsky.(31.5.2006)

Komedie pekelného ražení. Zarytým katolíkům by mohla přivodit srdeční zástavu. Jsou tu desítky lidí zabitých anděly, stovky sprostých slov a sexistických narážek a taky třeba jeden hovnodémon (vypadá přesně tak, jak to zní). A že hlavní role dostali Affleck s Damonem? Málokdo by dokázal podobné grázly zahrát líp, věřte mi. 75% Zajímavé komentáře: Gemini, Visáč, mm, genetique(6.10.2005)

Svého času moje první, nejvtipnější a nejmilejší smithovka sice s odstupem času neztratila nic ze své komediální kadence, jen ten pohled na ni je, vzhledem k přihlédnutím ke zbytku režisérovy tvorby, trochu odlišný. Smith odsunul své osobité pohledy na popkulturu a pustil se do církevních dogmat, jejichž častá neflexibilnost k současnému společenskému stavu je až do nebe volající. Kousavě je všechna porušuje, dělá si z nich nehoráznou legraci za pomoci nejnevkusnějšího humoru a přesto je tak ryze svůj, maximálně vtipný, přímočaře trefný, ale ani na chvilku se nesnižuje k trapnému variování (zdravíme Šifru mistra Leonarda), což dělá z jeho nejmainstreamovějšího (nepočítám Jersey Girl) kousku zatraceně vybroušený flák, který sice nemá ostří (ani humorné ani sarkastické) tak dokonale vybroušené jako zbytek, ale stále je nadmíru zábavné.(19.8.2007)

• Malarkey

Na Dogma jsem se vcelku těšil. Kevin Smith, otázka křesťanství. Rozhodně to bylo zajímavý, ale nakonec mě to ale vůbec nebavilo. Začátek sice ukazuje, že si film nebere ohledně křesťanství žádné servítky a pak...se tam vlastně nic přehnanýho nestalo. Dobře andělé chlastali v Nebi o stošest než jim to Bůh zatrhnul, ani tam nic nemaj, aby nemohli nikoho znásilňovat a kopa dalších vymožeností, které na první pohled vypadají od Boha jako pěkná sviňárna, ale ve filmu je to i tak nuda. Čekal jsem od Kevina Smitha drzou legraci a dostal jsem jeho asi nejhorší film. Pro někoho možná revoluční, ale já jsem na tom fakt nic skutečně zásadního neviděl. To už mi Šifra mistra Leonarda příjde drsnější.(4.10.2009)

• Enšpígl

Bohužel, toto není určeno pro mě narážky na církev a na náboženství jsem nepochopil, protože to celé je zcela mimo mé zájmy. Zajímavé je, kolik dobrých herců se v tom objevilo, stejně jako krásných hereček .(16.10.2006)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $30,652,890Tržby Celosvetovo $43,948,865║ úlet, dobré obsadenie a celé zvrhlé /55%/(28.2.2009)

Tema dvou padlych andelu - originalni, spousta narazek na vse mozne - vetsinou hodne dobre, i kdyz tolik lidi utikat z kina v polovine filmu jsem jeste nevidel, ale Morissette jako Buh - to uz jsem nezkous.(6.8.2002)

Scénář: Kevin Smith .. Takže, neznám celou Smithologii (vlastně, tohle byl můj první snímek), takže hlášky jako typický Smith si zatím dovolit nemůžu.. Zajímavě poskládaný příběh, kde se vedle dvojíce Jay&Bob objeví padlí andělé, neplodná katolička, zlý démoni, múza, nechybí třináctý (černý) apoštol a možná přijde i pan(í) Bůh. Z ujeté originality Kevina a jeho výkladu náboženství se nejspíš katolíkům dělá hodně špatně a Papež se v hrobě obrací ostošest(šestšest). Několikrát jsem se skutečně výborně zasmál a rozhodně si dám v blízké budoucnosti za úkol doplnit si povědomost o tvorbě Kevin Smith (dodatek: což se mi na jaře 2007 kompletně podařilo).(19.4.2005)

Místy vtipná, místy trapná záležistost, která mi do Smithovy tvorby, tak úplně nezapadá. Hodně fandů nadává na "Jersey Girl" ale tohle taky neni úplně ten pravej nářez z New Jersey.(4.3.2005)

Smith a 130minutová stopáž - to nejde dohromady. O půl hodiny delší než to mělo být, závěru dochází težce dech. Jinak by to byla jasná čtyřka.(9.11.2007)

rozpocet$:10 million trzby celosvetovo :$30,652,890(29.10.2006)

B.Affleck a M.Damon našli únikovou cestu a zbývají jim poslední 4 dny na světě..... . Komedie, která se nemá brát vážně. Dělá si legraci z věcí svatých, zemských i pekelných. Vzniká z toho krásný černý humor (nikdy by mě nenapadlo, jak moc se dá smát při vraždě). Taky jakožto odpůrce uchyláckých sexy vtipů musím konstatovat, že tady jsou skvělý! A nápad s A.Morissette? Vynikající! Prostě dobře ujetá komedie. Sice není šílená stále, ale rozhodně se vyplatí chvilku počkat na další fór. Prostě výborně zrealizovanej nápad, udělat si p.del ze svatých věcí.(5.1.2007)

„Poslal ich do pekla?" – „Horšie. Do Wisconsinu." Kevina Smitha nemusím. Obdivujem jeho rozprávačský talent a schopnosť písať brutálne dobré brutálne dialógy. A zábavné postavičky. Ale jeho filmy mi jednoducho nijako geniálne nesedia a nad posteľou mi určite nevisí Kevinov portrét. Každopádne DOGMA sa tak troška vzpiera z jeho „smithovských“ komédií, pretože nie je príliš „civilná“ a „obyčajná“. Je o dvoch padnutých anjeloch (kamaráti Matt Damon a Ben Affleck), ktorí sa chcú vrátiť do neba vďaka tomu, že postrieľajú čo najviac pozemšťanov. Super nápad, obávam sa však, že 130 minút je 130 minút. Hoci je zaujímavé pozerať sa na to, čo si Kevin Smith predstavuje pod pojmom „akčná scéna“, výsledok je nakoniec predsa len troška rozpačitý. Odvážne, plné dobrých nápadov, skvelého hereckého obsadenia a výborných dialógov, no alebo je čohosi priveľa alebo korpusu niečo chýba. Najväčšia chyba je paradoxne pravdepodobne práve v réžii, keďže bombastický scenár (plný postáv a nápadov, ako sú trinásty apoštol a kanadský Boh) mal predsa len na viac.(1.11.2004)

Hodne dobrej film, ale Smith uz natocil lepsi. Dej je hodne originalni, nevzpominam si, kde jinde bych videl padly andely, ale bohuzel je zbytecne rozvleklej. Zas az tak dobra zapletka tu neni, aby film trval dve hodiny. Samozrejme tu jsou klasicke Smithovo forky, kecy o Star wars atd, ale oproti jinejm Smithovo filmum mi prisel tenhle krapet vaznejsi, protoze zas az tolik komickych situaci tu neni. To neplati, pokud jsou na platne Jay a tichej Bob, v tu chvily to je masakr. Ostatni herci jsou taky v pohode, hlavne nerudnej Alan Rickman coby bozi hlas je super. Andele Damon a Affleck jsou taky v pohode. I presto, ze je ve filmu spousta vybornejch momentu a spousta skvelejch hlasek, nemuzu dat 5*.(20.3.2004)

Pokiaľ vám prevedenie kresťanských ideálov do praxe prostredníctvom cirkvi pripadá smiešne a antagonistické, toto je film pre vás. Kde inde sa môžete dozvedieť, že boh vyzerá celkom ako Alanis Morissette, anjeli sú bezpohlavní (aj Salma), Ježiš je gambler (a to nie je všetko !!! ) a svet môžu spasiť len dvaja proroci, ktorý teda naprorokov vôbec nevyzerajú. Ja osobne som sa na tejto komédii veľmi dobre bavil, scénka, keď Loki trestá za Zlaté teľa ma rozrehotala asi najviac.(15.11.2004)

Možná nejméně vtipný film Kevina Smithe, ale na druhou stranu myšlenkově určitě nejzajímavější (byť resp. spíš právě proto, že je oblečen do hávu typické sprosté smithovské komedie) a nejoriginálnější.(29.5.2006)

Od Kevina Smithe jsem viděl mnohem lepší filmy, ale nemůžu přesto tuto myšlenkově originální komedii zavrhnout, protože se vkusně trefuje do bible a celé víry vůbec a hlavně kvůli skvělé dvojici Jay a Mlčenlivej Bob. Hlášky Jasona Mewese jsou naprosto geniální a vždy mě dostanou.(9.5.2009)

Vynikající SATIRA! A komu není shůry dáno... P.S. Na tuhle taškařici by se měl kouknout náš přesladký Kája. Aby konečně pochopil, že Boha je jen jedna... :-)) - - - P.P.S. ...a taky možná oba Vašíci, aby slyšeli, jak má vypadat boží hlas... :-) - - - P.P.P.S. ...no a o Vlku ani nemluvím! Že, pokrytče...! :-((26.9.2005)

Začíná to slibně, sympatické duo Damon + Affleck nás uvedou přímo do "božského" příběhu, který, nejen v tom negativním slova smyslu, paroduje a všemožně jinak naráží na Bibli a celé náboženství. Místy velice trefné a místy bohužel i zdlouhavé, avšak, než bychom se stačili začít nudit, svižně na scénu přiskočí Jay a Silent Bob s jejich BOŽSKÝMI vtípky (které naštěstí nejsou o BOHU, ale, jak u nich bývá zvykem, povětšinou o sexu). Celkově se jedná určitě o originální a nápaditou komedii, ale ve srovnání s další Smithovskou tvorbou, se mi zde jeho osobitého kouzla dostalo trochu méně. 7/10(19.7.2008)

"Katolická církev žádné chyby nedělá." A já s tím nesouhlasím. Bůh nedělá žádné chyby, alespoň mi to minule sám říkala, ale církve jsou zlo. Proto mě tenhle frontální útok na církve, náboženství a Bibli měl hodně bavit, ale zůstalo to někde na půl cesty. Asi proto, že nemám moc důkladně nastudované zbraně nepřítele, tak jsem nepobral některé souvislosti, ale povzdech arcibiskupa nad tím, jak má církev při náboru oveček nesrovnatelně horší výsledky než tabákový průmysl, mě dostal. A taky souhlasím s tím, co žádná Bible netvrdí: "Kristus rád sedával u ohně a naslouchal mně i ostatním. Když jsme mluvili o něčem nepodstatným, měl na tváři takovej zvláštní úsměv. Na lidstvu ho štve jedině to, co všechno tu dokáže dělat jeho jménem. Války, fanatismus, televizní kázání ... ale nejvíc dělení všech náboženství. Lidstvo to špatně pochopilo, když vzalo dobrou myšlenku a vytvořilo institut víry."(10.10.2017)

Nejlepší film Kevina Smithe. Jak tématem, tak zpracováním. Kult se vším všudy. Velká role pro budoucího Earla. A vůbec, nemá cenu film nějak komentovat, on se tak nějak okomentuje sám, když se na něj podíváte.(27.4.2011)

Nápaditý film, který skutečně porušuje snad veškerá dogmata jen proto, aby se nakonec ukázalo, že se jimi řídí. Místy okaté moralizování, ale jinak zábavná a svižná věc. Poselství filmu je podáno docela vkusně. Místy trochu méně odvázaný Smith přesto ví, jak na to.(8.12.2009)

Možná, že kdybych tenhle film viděla dřív, tak nemám podvědomě o Kevinu Smithovi tak špatné mínění. A o Benu Affleckovi.(11.9.2017)

Přílišná délka ubíra tomuhle Smithovu dílku na atraktivnosti. Přesto je to výborná podívaná se spoustou vtipný scén.(9.10.2006)

Chudák Kevin Smith to měl koncem 90. let těžké. Nejlepší kamarádi Ben Affleck a Matt Damon ho po hospodách celého západního pobřeží pomlouvali, že neplatí a jakpak prý tu charitu vysvětlí berňáku. Kevin Smith se na tuhle nezaslouženou kritiku rozhodl reagovat natočením bijáku s podporou velkého studia, takže vznikl snímek, který má slušnou výpravu i obsazení. Do té doby se datuje nespravedlivé obvinění, že se Smith dal koupit a Dogma je mainstreamová studiová komedie, která ztrácí typické smithovské znaky a provokativnost. Nic z toho není pravda, protože natočit v Americe film s náboženským tématem, který tak neuctivě nakládá se všemi náboženskými dogmaty, počínaje Bohem jako ženou a konče utajeným černošským apoštolem, a zároveň film tak neuctivý k oficiálním náboženským autoritám je věc nadmíru odvážná, takže se nejspíš jedná o neodvážnější Smithův počin v kariéře. Film překypuje spoustou nápadů, komických situací a prvků absurdity, ale zároveň je, jako většina Smithových snímků poněkud nevyrovnaný a neučesaný. Pro vychutnání všech nuancí je opravdu dobré znát něco víc z křesťanské věrouky a společenskou situaci ve Spojených státech. Nejvíc se mi líbily scény, kde Affleck a Damon chtějí umravnit správní radu obchodní společnosti a použijí k tomu přímo pekelných metod. Herecké obsazení je netradiční, ale vyplatilo se včetně Alanis coby šéfky na nebesích. Celkový dojem: 80 %.(15.1.2008)

Tento kúsok potrebujem zopáknuť, videl som ho až príliž mlado na to, aby ma nejak oslovil. Na ,,Jesus Buddy,, sochu sa však veľmi dobre pamätám :)(9.6.2010)

Takze apostolu bylo trinact?! No vida, kdo by to byl rekl :o)(3.12.2003)

Všetky existujúce otázky o Bohu, anjeloch a všetkým s tým súvisiacim dal Kevin Smith do šablóny jeho známeho spôsobu humoru, ale tentokrát to bolo až príliš zmagorené. Všetko o viere a spol. je tu nápadito spomenuté, ale nejak divne poprekrúcané, niekedy aj ťažšie pochopiteľné a verím, že keby sa s tým Smith tak neponáhľal, mohlo to dopadnúť aj lepšie, hlavne vtipnejšie. Ale aj tak, Alanis Morissette v podaní Boha ma dostala. Síce je to z môjho pohľadu slabšie dielo z New Jerseyskej série, ale stále má čo-to do seba. 70%.(29.9.2006)

I přes pár nechutných věcí zábavný a většinou i inteligetní film.(19.4.2004)

Katolický comics Kevina Smithe - legrační, vulgární a překvapivě nesoucí i jisté dramatické ostří. Přestože Smithe zjevně víc láká efektnost panteonu nebeských bytostí a brutalita Starého zákona než hloubka individuálního náboženského prožitku zákona Nového, DOGMA je prozatím jeho největším filmem.(26.11.2002)

Moje první filmové setkání s Kevinem Smithem. A po zhlédnutí tohoto snímku nejspíš zdaleka ne poslední. Chvíli mi trvalo, než jsem si navykl na styl humoru (a taky třeba na věčně sprostého a nadrženého Jaye), ale pak se dostavila dobrá zábava. Bohužel problém filmu je, že někdy až moc sjížděl na vážnou notu, to mi nesedělo. Co se týče narážek na církvi, tak tleskám, jednak za kreativitu při jejich vytváření a pak za odvahu vyjít s nima na svět, a to v samotných USA (ale rozhodně netvrdím, že jsem pobral všechny, jednak nejsem dané tématiky moc znalý a pak si taky myslím, že Dogma celkem vybízí k opětovné projekci ). Co se týče konce, tak ten v mých očích docela skřípal a zachránila ho až závěrečná scéna na schodek, která ho vrátila na ty správné koleje. Váhání mezi 3 a 4* hodnocením mi usnadnila přítomnost Alana Rickmana (který mohl dostat ještě víc prostoru) a patriotství samotného režiséra zakomponováním 3 "ďáblů" s hokejkami (jako fanda týmu New Jersey Devils jsem tenhle možná nenápadný odkaz ocenil :-) ). Takže prozatím slabší 4*.(9.10.2010)

Naprosto skvělý Damon a Affleck si možná střihl nejlepší roli. Smith obdivuhodným způsobem zmixoval náboženský film s komedií o feťácích aniž by to působilo rušivým dojmem. Na to že má film nějáké dvě hodiny celkem rychle uteče a nuda to není ani chvíli. Palec nahoru, ale ne až úplně nahoru k nebesům.(28.12.2010)

První setkání se Smithem nedopadlo tragicky, ale rozhodně hůř než jsem čekal. Velice slušný rozjezd, velice dobré dialogy (slavná to Smithova devíza), slušné herecké výkony na podobný film neuvěřitelného ansámblu (taková sestava se většinou schází jen ve velkofilmech typu Armagedon), prapodivný námět a přeplácaný, chaotický scénář. Tolik heslovitě. Dále mě tam iritovalo několik ne zrovna vtipných či zajímavých nápadů - démoni v podobě teenagerovských hokejistů, hovnivý elemntál (neboli exkrementál), či Bůh v podobě Alanis Morissete. Ale v čerty, na druhou stranu je jich tam pár opravdu podařených (celá centrální myšlenka s nezpochybnitelností slova Božího např.). Celkově však - odvážné, ale hrubě nedotesané dílko, které se může brát jakkoli s nadhledem, ale u mě prostě víc než slabé tři hvězdy nedostane. 50%(30.7.2006)

Aneb proč se obávat hovnodémona a nepodivovat se, když někdo řekne, že Alanis Morissette je boží.(28.1.2009)

Kdybych se někdy rozhodl, že začnu věřit v Boha, půjdu na to asi po Smithovsku, protože se mi líbí, jak Kevin přemýšlí (Bůh existuje, ale s dnešní moderní církví zřejmě nemá moc společného). A když v něco nevěříte a zároveň máte oči otevřené, tak si všimnete, co vše je špatně. Někdo na to bude nadávat v hospodě, někdo na diskuzích, ale jen Kevin Smith o tom natočí film, díky němuž svůj anti-fanklub rozšíří o tisíce lidí. A v dnešní době potrhlých organizací s církví v čele to muselo vyžadovat pořádný pár koulí tohle natočit a vydat. Za tohle, za perfektní casting a skvělý scénář dávám 80 % s tím, že jsem se hodně dlouho rozmýšlel i o vyšším hodnocení - druhé zhlédnutí napoví mnohem víc.(28.5.2012)

Nenávidím dogmy, ale milujem Dogmu!(9.3.2005)

Režiséra Kevina Smithe by ve středověku zřejmě upálili. Dva padlí andělé se hodlají vrátit zpět do nebe a cestou pozabíjet pár lidí. Bůh je tady za ženu, v Bibli chybí důležité části a třináctý apoštol je negr, který jinému dluží peníze. Myšlenkově nejzajímavější a nejambicióznější, jinak ale z někdejší tvorby zřejmě jeho nejméně vtipný kousek. Sorry, jako. Ta kadence dialogů je šílená. Protesty ze strany špiček zaoceánské katolické církve krátce po premiéře se daly očekávat, Smith se nemilosrdně pustil do církevních dogmat, je kousavý, ale místy i přespříliš dlouhý. A to nevíme, kde a jak moc nešetrně stříhali producenti, protože původní verze byla ještě výrazně delší. Příběh je zajímavě poskládaný, ale občas mu chybí drajv a místy jsem se v množství postav a situací i ztrácel. Nejde si nevšimnout také několika děr v kontinuitě některých scén. Na druhou stranu, co bychom dnes za takového Smithe dali.(13.10.2019)

Hodně zajímavý film. Dělání si legrace ze všeho možného, ať už je to z čehokoliv, tak to se mi líbí. Zde je kontroverzní výsměch katolické církve, což si myslím, že dost lidí by nedokázalo strávit. Jelikož já strávím vesměs vše, tak se mi to muselo líbit, a děkuji kámošce (bohužel pouze kámošce), která mi tento film doporučila, a tím pádem mi poukázala, že Jay a mlčenlivý Bob hrají ve více filmech Kevina Smitha.(24.5.2011)

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

Začínám pomalu chápat, že je Smith génius. Takovej, kterej se ovšem režijně docela nešťastně vyčerpal na přelomu milénia, zdá se... S čímpak asi přijdou Clerks 3? Jinak sem vždycky chtěl vidět hovínkovýho démona a potřeboval sem z jinejch než mejch vlastních úst slyšet, že je klimatizace pekelný vynález. Takže díky. Co jsem naopak nepotřeboval vědět je fakt, že v Pánovi Prstenů Howard Shore tak trochu vykrádal sám sebe.(16.1.2016)

Pořádná porce šílenýho humoru a pěkně nekorektní a zábavnej výsměch všem zapřísáhlým pánbíčkářům. Sice tomu už ke konci trochu dochází dech, ale i tak víc než obstojná zábava.70%(3.11.2014)

Ujetá, ale zábavná komedie. Nevím, jestli to bylo zamýšleno jako nějaká parodie nebo útok na církev, ale všechny narážky na náboženství a to, jak si lidé pozměnili zásadní fakta, fungují dobře. Je to film, který určitě nemusí sednout každému, nicméně pokud se správně naladíte, pobaví.(15.2.2007)

Už to není ten pravý Smith, ale pořád prdel jak má být! Skvěle obsazeno!(4.2.2006)

Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova!(17.8.2009)

Zajímavé pojetí hodných andílků, boha a hovnivé příšery (nebo co to bylo)(3.1.2011)

I když může křesťansky pojatý film působit hlavně v Americe, tak mně to vůbec nevadilo. Naopak, Smith dokáže výborně odvyprávět film a přidat do něho jeho specifický humor a neotřelé dialogy. V tom prostě vyniká a je to vidět hlavně v jeho starších filmech a dvojice Jay a mlčenlivý Bob tomu opět dominují.(9.12.2018)

okouzlení se nekonalo, první polovina se táhla jak smrad z fekálního humoru, druhá už to moc nedohonila, i když byla o poznání lepší... asi jsem čekal víc, než jen občasný úsměv. nenadchlo, neutkví, takže nijak zvlášť nedoporučuju. snad mi to Ten (Ta) nahoře promine... 60%(3.7.2009)

Je to síce príliš dlhé a dej je až príliš komplikovaný, dialógy nie sú také ostré (i keď vulgárne sú stále) a scény tak nekorektné (i keď sú dosť nekorektné) ako v predošlých filmoch a napriek prvému dojmu je Dogma korektnejší film ako predošlé smithovky, no napriek tomu je to veľmi vtipný a zaujímavý film. A v neposlednom rade je to spolu s The Last Temptation of the Christ najoriginálnejším náboženským filmom.(17.8.2011)

• *CARNIFEX*

Prierez bibliou, zaobalený do sarkastického podtónu. Spočiatku zaujímavý, originálny nápad pôsobí celkom vtipne, no odstupom času mi to prišlo akési trápne.(28.10.2018)

Nuda? Ne... Nesmithovsky? Ne! Dlouhy? Leda tak Jayova chlouba... (vlasy, samozrejme) Nechytam tu lidi okolo, muj treti nejoblibenejsi film od pana Kevina. Uznavam, ze abyste si ho opravdu vychutnali, musite znat i dalsi jeho dilka, ale proc ne, ze?(20.12.2007)

Moje v pořadí páté setkání s tvorbou Kevina Smitha skončilo ze všech nejhůř. Dogma je strašně dlouhý film. Až moc velký prostor je věnován náboženství. Zkrátit o půl hodiny a je z něj příjemná záležitost. Ale takhle opravdu ne.(2.9.2007)

"Tak počkat, vy jste protestanti?!?!" - "To jako ti vořežpruti s obrázkama mrtvejch děcek? To teda kurva ne, tělo ženy je jen její věc!" - "Tak co tu děláte???" - "Balíme kočky!" - "Prosím?!?!" - "No na potraty choděj ženský, co rády šoustaj, jinak by tu nebyly, ne!" - "Aha......Tak díky za pomoc a nashle...." Vynikající komedie, která si dělá prdel z černoprdelnictví, tohle fakt můžu. Překvapí spousta známých tváří. Doporučuju!(19.6.2015)

Další zhlédnutou Smithovku si můžu odškrtnout z jeho filmografie. V jeho kariéře slušný standart, celkově určitě nadprůměr. Dogma se pyšní obsáhlejším hereckým obsazením, které je zasazeno do příběhu, které nám už na začátku poví že se nemá brát vážně. Jinak to totiž ani nejde. V průběhu jsem se sice zasmál maximálně jednou, snímek však bylo příjemné sledovat a nuda se naštěstí nedostavila.(5.3.2010)

• Legas

Několik starších filmů Kevina Smithe jsem viděl, líbily se mi, ale tahle parodie na bibli si mě nezískala. První polovina je ještě na úrovni a je v ní několik vydařených vtipů, ale druhá půle je totální maglajz. Seriózně jsem uvažoval, že to vypnu, ale čekal jsem na Alanis Morissette, která nakonec dorazila mou trpělivost, když udělal jako Ona-Bůh stojku u stromu.(18.11.2005)

Já se přiznám ... bavila jsem se, ale poněkud křečovitě, v určitých chvílích mi dokonce ustrnul úsměv na tváři. Asi mě zaskočilo, co všechno se dá nahrnout do jednoho scenáře. Jistě, film je to neotřelý, navážející se okatě do náboženství, ovšem, nejen do něj. Nicméně herecká skladba je příliš omračující na to, aby dostaly postavy svůj prostor a směr. Prostě a jednoduše Kevin Smith se snaží toho sdělit strašně moc, tolik moc, že to není schopen urežírovat.(22.1.2005)

Pokud nejste bigotním katolíkem nebo naopak zavilým ateistou, pak vám Dogma můžu jedině doporučit. S tvorbou Kevina Smithe sice nemám doposud moc zkušeností (viděl jsem předtím pouze Jersey Girl, které kdovíjak typicky smithovské nebylo), ale tady jsem se bavil opravdu skvěle. Líbí se mi, že si Smith umí utáhnout z křesťanství (rozuměj: sám je katolík) inteligentním způsobem a nepoužívá k tomu kdovíjaké fekálnosti (dobře, hovnový Golgoťan je výjimkou... ale opravdu vtipnou výjimkou). Není to ani vyloženě protináboženský film, jak by se mohlo zdát, ale spíš taková ztřeštěná a povedenými hláškami prošpikovaná komedie na téma křesťanství, která se však sama nesnaží brát vážně (úvodní titulky mluví za vše). Proč film stojí vidět? Pro mě byla na prvním místě ve výčtu oněch důvodů samozřejmě Bohyně (s velkým B nebo bez?) Alanis Morissette, která toho za celý film sice stejně jako Silent Bob moc nenamluví, ale její drobná role se mi fakt líbila. Plus samozřejmě ještě Still při závěrečných titulcích... slast. Ale dobře, to je jen čistě moje věc, že miluju hudbu Alanis a že jsem kvůli ní na film vůbec koukal. Co však rozhodně za zmínku stojí, je role Metatrona v podání Alana Rickmana – to bylo něco famózního. Hned jeho první scéna, ve které se objevil, mě opravdu dostala. Myslím, že ti, kteří si Rickmana moc nedovedou představit v komediální roli, se na film musí skoro až zákonitě podívat. Samozřejmě nejen oni, doporučuju ho všem kromě těch, co jsem zmínil na samotném začátku. Jo jo, tady jsem se po dlouhé době vskutku pořádně pobavil. Nebýt závěrečných dvaceti minut, které mi prostě do filmu nějak neseděly (nemyslím tu část s Alanis, ale to řádění před kostelem) a mírně pošramotily celkový dojem, dal bych jednoznačně 5*, takhle dávám jen lepší 4*. –– „Not born. Shit into existence!”(1.7.2012)

Jen lehce nadprůměrná zábava, která se nebojí vzít si do huby a udělat si srandu i ze samotného Boha( On je žena!!) nebo Ježíše( černoch se sourozenci). Některé myšlenky byly opravdu skvělé a hodně jsem se nasmál, ale vyústění příběhu bylo nanejvýš tuctové a dost nudné. Chtěl jsem dát spíše 3*, ale za "Tichého" Boba a hlavně za Alana Rickmana..... stejně za 3* :-D(27.1.2012)

Alan Rickman, Alanis Morissette a Salma Hayek v jednom filmu? Přidejte ještě will-huntingovskou dvojku Damon-Affleck coby padlé anděly v road movie, kde jim jde po krku roztomilý čertík Jason Lee a exkrementový démon z Golgoty. Vyjde vám hodně netradiční film, který hezky kope do církevních dogmat. Rozhodně stojí za vidění. Pokud se vám bude líbit, přečtěte si Dobrá znamení od Gaimana a Prattcheta, odkud, mám ten dojem, si Kevin Smith vypůjčil námět.(13.3.2006)

70% Viděno 5x. Před Dogmatem jsem nevěděl, kdo je to Kevin Smith. Víc se mi líbí Jay and Silent Bob strike back, ale tohle je taky sranda. Kámoš Ježíš, Hovnodémon a můza... a vůbec, co to je za film o tom klukovi, co je sám doma?:-) Dogma je Smithovým nejznámějším, ale paradoxně taky nejslabším filmem. Sice tu zpracovává své osobní téma (snad každý kdo čte titulky ví, že tento tvůrce věří v boha a děkuje mu v každém svém filmu na prvním místě) a nefuckuje se tu tak, jak je u něj obvyklé, přesto (nebo právě proto?) to nějak drhne - což se ovšem na první shlédnutí ani moc nezdá, pokud člověk není s jeho dalšími filmy obeznámen. V poslední době mám pocit, že Smith je geniální scénárista, jako Silent Bob je také skvělý, ovšem jako režisér se za těmito dvěma funkcemi malinko ztrácí. Občas mu dělají problémy akční sekvence (hlavně rvačky - povšimněte si, jak řeší souboj Jaye, Silent Boba a Styxských trojčat na začátku filmu, nebo souboj hovnodémona s členy gangu - Smith se vyhýbá tomu mít protivníky v jednom záběru a spokojuje se buď jen s detailem, nebo reakcemi přihlížejících). Kromě toho pravděpodobně došlo ke konci filmu ke změně materiálu z filmové suroviny na digitál, to mi docela trhalo mé rozmazlené oči.(30.11.2005)

Tak trochu 'jiná' Smithovka. :) Mojí největší výtkou je asi délka trvání..i dvacetiminutové zkrácení by - upozorňuji k MÉMU USPOKOJENÍ (mluvím o uspokojení z filmu, NE uspokojení filmem:D) - pomohlo. Ovšem padlí andělé Damon s Affleckem jsou dokonalí (hlavně scéna, kdy Damon předvádí voodoo..SPOILER a pak všechny zabije:), Jay a Silent Bob jsou zkrátka Jay a Silent Bob (Jayovy neustálé narážky na sex jsou jednoduše vtipné i po stopadesáté..jen mi tentokrát chyběl nějaký jeho pořádný taneček:D), Alan Rickman jako 'hlas boží' (či snad Hlas Boží?!) je charismatický až hanba (už se těším na dalšího Pottera:), Salma Hayek jako bezpohlavní striptérka-múza pobavila a Alanis jakožto TA Bůh mě naprosto zaskočila, potom znechutila (a to ji mám opravdu rád), ale nakonec mě dostala při stojce na rukou. :D Ale hlavně!! Hlavně bych vystřihl - podruhé, viď Bobe :) - Kevina Smithe, tedy režiséra. Jeho velmi inteligentní a dá se říci, že i trefné, narážky na církev jak ji známe (tj. zprofanovanou..), jsou geniální, originální a rozhodně takovým způsobem ještě neopotřebované..BRAVO!(24.8.2008)

Kevin Smith je pro někoho možná jen zvrhlík a prasák, pro mě je však svérázným géniem, který se ve svých filmech nebojí použití nějakého toho sprostého slova, respektive otevřeného (a úžasně zábavného) diskutování o (nejen) partnerských vztazích a o různých sexuálních praktikách, ale také zjevného prokazování své lásky ke kinematografii, komiksům a popkultuře obecně (každý jeho film je plný zamilováníhodných citací a odkazů). Dogma je sice tak trochu jiný film v jeho filmografii, ale v zásadě je to pořád on bez sebemenšího zaváhání, jen s tím rozdílem, že tentokrát se vášnivě nerozmlouvá nad vztahy a popkulturou, ale nad jiným, neméně v(d)ěčným a delikátním tématem - náboženstvím (a o všem s ním spojeným). Smith to má v hlavě moc dobře srovnané a všechny ty chytré a vtipné narážky na katolickou církev, bibli atd. jsou prostě geniální a často i velmi inspirativní a trefné. Přál bych si, aby zhlédnutí téhle mile provokativní konverzačky mělo na náboženské fanatiky stejný účinek jako Damonova promluva k jeptišce v úvodu filmu. Třináctý apoštol Chris Rock to vyjádřil skvostně: Víra je na nic, lepší je mít názor! ;-) 90 %(10.8.2003)

Dokonalá Smithovina která si dělá srandu hlavně z náboženství a biblických dogmat, ale aniž by ho nějakým způsobem urážela, jen ho staví do "jiného" světla. Asi nejlepší film o náboženství jaký je vůbec možné natočit. 9/10(11.12.2006)

Docela ujetý příběh na docela vážné téma. Ale co? Filmy a především komedie jsou tu od toho, aby se člověk bavil a proto se mi taky tato parodie na téma křesťanství líbila. Sice nehrozí bůhví jaké výbuchy smíchu, ale po celé dvě hodiny jsem byl zaplavován efektními hláškami, které dokázaly udržet moji pozornost. Podstatný vliv na to taky mají postavy, za nimiž se herci museli opravdu vyřádit:-) Prostě pohodička na sobotní večer...75%(10.8.2008)

Veľmi smiešna vecička, určite sa na nej zasmejete viac ako na iných podobných filmoch. Obrovské plus je pravdaže to skvelé herecké obsadenie, od nášho drahého Bena až po úžasného Alana, ktorí sú základom filmu. Ostatní sú krásnym doplnkom týchto dvoch, Boba žereme už len preto, že je to Bob. Scenár je v pohode a tie infantilné akože efekty ma dostanú do šialenstva. takže asi 75%(12.3.2010)

Kevin Smith je borec! Tohle je první film, co jsem od něho viděl. Dost jsem se nasmál. Dělají si tu dobrou prdel z křesťanství. 13. apoštol: "Ty znáš Ježíše? No jasně, ten negr mi dluží 10 babek." :D(3.2.2013)

Tak trošku jiný Kevin Smith, ale pořád tak jak ho mám rád. Pro katolíckou církev to musel být hodně těžko stravitelný snímek. Smith opět všem ukázal svůj šílený humor, skvělé a originální záběry a hlavně nasadil do boje opět Jaye a mlčenlivého Boba.(12.9.2009)

Asi nejslabší film Kevina Smithe z těch, co jsem dosud viděla, možná proto, že mě andělé a podobné bytosti seslané shora (i zespoda) moc neberou. Naštěstí to zachránila má oblíbená dvojka Jay a Mlčenlivý Bob. Ovšem Alanis Morissette jako Bůh, to mě teda dorazilo.(5.4.2010)

"Ty znáš Ježíše ? Jo, ten negr mi dluží dvanáct babek."(23.11.2011)

Křestanská sprostá nálož od Kevina Smitha, doprovázená černým humorem, hovno démonem, nasranejma andělama, dábelsky nahláškovaným Jasonem Lee s jeho tlupou démoních hokejistů a nejlepší dvojkou nadrženým Jayem a mlčenlivým Bobem. Opět měním názor je to prostě pekelně boží. Navíc velmi originální námět.(25.10.2018)

Celou dobu jsem se skvěle bavil, ale to nejlepší přišlo až nakonec. Jako fanoušek Alanis Morissette ani nemusím jezdit do New Jersey a snažit se tam projít do nějakého kostela!(17.8.2003)

Taká magorina, že ani neviem či to bolo dobré, alebo zlé. Všetko záleží od vkusu a vierovyznania :-) diváka. Rozhodne nie bežný film... Vlastne klasická takmerherorická fantasy v súčasných kulisách. CLERKS a AMY sú ďaleko lepšie filmy. FLÁKAČI a JAY A MLČANLIVÝ BOB VRACAJÚ ÚDER sú podobne uletené, ale viac geekovské a zábavnejšie. Ak Smith vs. cirkev, tak potom jeden z najlepšách filmov roka 2011: RED STATE...(10.11.2005)

Z podoby Boha jsem nevěřil :-) ! Pro ortodoxní věřící křesťany tohle musí být hodně podobný nářez jako Život Briana. * * *(7.8.2012)

• heyda

Pár fórků ujde, Salma je sexy, ale celkové nadšení mi uniká. Ani nevím, jestli si Smith dělá z náboženství prdel nebo se ho snaží propagovat. Každopádně se sluší ocenit, že v tak poblázněné zemi jako jsou Spojené státy americké, si někdo dovolí takto křesťanství vůbec znázorňovat. Vsadím se, že to muselo pobouřit dost amíků. Problém je v tom, že mě to moc nebavilo, takže víc než 2 hvězdy prostě nedám.(11.7.2013)

Další nářez od Smitha :o). Nehorázný úlet o dvou andělech. Doporučuji hlavně ateistům.(4.11.2007)

Těžko říct, jestli Smith četl Dobrá znamená od Prattcheta a Gaimena, nicméně úchyl je přinejmenším stejný jako již zmínění pánové...(23.2.2004)

• Chrustyn

Pro mě nejslabší Smithův film. Mnohem raději budu sledovat jeho podivné existence debatující o sexu a Star Wars, než pozorovat dva padlý anděly (v opravdu trapném podání Afflecka a Damona) a Smithovu verzi církve a všeho okolo ní. Nepovedená a hlavně neuvěřitelně dlouhá nuda s minimem vtipných situací a dialogů, kterou nezachrání ani Jay a Silent Bob.(30.7.2009)

Jo, tak tahle partička, od režiséra počínaje přes Jay a Silent Bob a J. Lee konče, je tak magicky dokonalá kombinace, že mě rozseká od nich asi prakticky všechno. Jakožto věřícího mě tento film nepobuřuje, protože jsem si vědom existence ptakopyska, tímto se omlouvám všem milovníkům ptakopyska. To přece nemá chybu.(2.6.2011)

65%(12.1.2009)

Znáš Ježíše? -- Jestli ho znám? Ten negr mi dluží dvanáct babek!!!(18.1.2007)

Hustej filmeček, lidem, co mají nadhled a smysl pro humor, můžu vřele doporučit. Je to taková komedie, která humorným, ale dá se říci,že svým způsobem i inteligentním způsobem interpretuje náboženství a servíruje nám příběh z moderní doby o tom, jak se nějací dva zavrhnutí andělé chtějí dostat zpátky do nebe. Ač je to komedie, připravte se i na několik brutálních scén.(12.7.2007)

Je to sice slabší film s dvojkou flákačů Jayem a Silent Bobem, ale člověk si u toho stejně smíchy cvrnká do gatí. "Já jsem Rufus. Obvykle dlouhej Rufus, ale, chápeš, je tu trochu zima."(9.3.2009)

Pokiaľ ste fanúšikom Kevina Smitha, budete sa zabávať. Môžete byť aj fanúšikom Simsonovcov alebo South Parku. Ak ste na iný typ humoru, nebudete chápať, kde je sever. Keďže som natoľko otvorený, že si dokážem zachovať nadhľad, prepáčim Smithovi aj slabšie chvíľky a uznávam jeho špecifickú a veľmi relatívnu komediálnu genialitu, ktorá ale dosiahla vrchol o niekoľko rokov neskôr v Clerks 2.(17.9.2012)

kevim smith a jeho puberátlní dílka,plná zajímavých popkulturních odkazů,bohužel utopená pubertálními škváry,honě slabší tři.(21.12.2008)

Kdo tento snímek bere vážně, je prostě na hlavu, jelikož je to komedie a nadsázka od začátku až do konce. Nutno ale uznat, že některé vtipy se zakládají i trochu na pravdě, nicméně hlavním účelem je čistá parodie, černý humor a, dobře uznávám, utahování si z církve a historie. Nicméně velmi dobře a trefně! Bál jsem se trapných narážek, ale naštěstí si do filmu cestu nenašli. Postavy Jaye a mlčenlivého Boba se staly legendami a taktéž například kámoš Kristus a další. Moc dobrých nápadů skloubených do dobrého a vtipného děje, majícího hlavu a patu. A Alanis Morissette byla prostě úžasná.(2.4.2013)

Tenhle snímak mám velmi rád, Kevina Smitha opravu můžu...originální příběh plný vtipných narážek na kdeco, hlavně na náboženství, což se mi docela zamlouvalo. Opravdu nejlepší Bůh ze všech filmů - Alanis Morissette :)(3.2.2004)

Az na bohyni v sandalech v podani Alanis Morissette prijemny film. Matt Damon nezklamal.(4.9.2008)

to, že mě z celého filmu asi nejvíce pobavilo hned úvodní upozornění, značí, že se nejedná o klasickou smithovskou komedii.. nicméně zábavné to bylo - především když byli na scéně Jay a Silent Bob, kteří snad nikdy nezklamou.. ale hlavně to bylo tak krásně crazy, že 3 hvězdy by byly málo:) pro mě ale rozhodně jeden z těch slabších filmů Kevina Smithe(14.10.2008)

Legrace jak ma byt. Nápad s padlými anděli, kteří se zcela lidsky snaží obejít daný systém, je velmi originální. je to hodně odlehčený pohled na víru , církev a bibli. Věřím , že ortodoxtní věřící to nazdvihne , ale mi normální se skvělě pobavíme:) Obsazeni je velmi pestré , samí dobří herci a kupodivu nikdo nepřehrává ani se nesnaží na sebe strhnout pozornost:)(21.7.2005)

Příjemná a místy velmi vtipná kritika církve, která pobaví i snad i nejotrlejšího křesťana. Střídají se zde vážné, lehkovážné, směšné a přehnaně směšné scény, což je skoro Smithovým poznávacím znamením. Je zde dost charismatických herců, kteří svou práci odvedli víc než dobře. Ovšem Jay a Mlčenlivý Bob opět vítězí na plné čáře! Jen tak dál. PS. Alan Rickman v roli otráveného anděla rulez!(20.5.2011)

Promítal bych to povinně katolíkům, aby na tomhle filmu otestovali svoji víru. Kdo by vydržel dobrovolně až do konce, ten by prošel.(12.12.2007)

Asi nejfilosofičtější Smithovo dílo. Vlastně ani ne tak komedie jako filosofické drama s mytologickými konotacemi a silným sociálně-kulturním kontextem. Skvěle napsané, skvěle obsazené.(21.11.2018)

Prehliadka tých naklišoidnejších klišé čo sa kritiky organizovaného katolicizmu týka. Občas síce vtipná, no nezriedka kŕčovitá, bez prekvapení, miestami vyložene nudná... Dívajúc sa na minutáž ale nakoniec predsa len svižná, keď som to napriek práve vymenovanému dopozeral do konca. Milujem politickú nekorektnosť, tá je ale definovaná aktuálnosťou. Dvetisíc rokov staré narážky za ten čas prišli o všetky zuby a sú skôr na poľutovanie, než aby vystrašili akokoľvek bigotného diváka. (i keď aj takí sa iste nájdu)(25.8.2006)

Komedie našlapaná nekorektními hláškami, zajímavá Bůh (roztomile morbidní Alanis Morrissette ) k tomu Jay a Mlčenlivej Bob, a užitečný návod co dělat, pokud lidstvu a vůbec celé existenci všehomíra odtikávají poslední okamžiky (přece rozepnout si poklopec, stáhnout kalhoty a..., co jiného :-) Dobrá a svižná oddechovka ,co si přát víc. Mínus hvězda za "hovnodémona Golgoťáka" to bylo už dost "over line" a to opravdu nejsem katolík (ani v neděli). Golgoťáka s historkou, jak vzniknul, bych možná - moooožná ! zkousnul u pravých Monty Pythonů... jó, co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi :-)(18.1.2013)

Hodně zajímavé a příjemně přehnané.(12.6.2007)

• Frajer42

Ach ten příběh, to byl totální hnus, nuda, trapas a jiné nevulgární slovo k jeho vyjádření mě nenapadá. Čas od času to zachránila nějaká hláška ukecaného Jaye, nebo gesto mlčenlivého Boba, popřípadně rasistická poznámka rasistického negra. Ze zbytku se mi chtělo blít. Dlouho jsem neviděl film, který by mě takovým způsobem nebavil a nudil. Přes všechnu snahu nemohu dát více než 1*.(15.3.2013)

Bohužel na komedii mi to přišlo hodně nevtipné. Film je to pěkný, příběh zajímavý a herecky pěkně obsazený, ale nechytlo mě to tak, jak by asi mělo. 60% :)(9.2.2017)

Tento film je od začátku komediální fantasií, která nemá být brána vážně. Soudit smí jen Bůh. Socha "Kámoše Krista" je prostě....Boží. Oproti "Hledám Amy" nebo "Flákačům" je tento příběh krutější, krvavější a obsahuje i víc černého humoru. CITÁT - Kristus ? Ten negr mi dluží dvacku !!.......... A hned od začátku je jasné, že to bude vážné. Ústřední dvojice Matt Damon (LOKI) a Ben Affleck (BARTLEBY) to dokazuje svou démoničností nebo spíše andělstvím. Humorné vstupy vyrovnávají ponurost a nebezpečnost konání padlých andělů. Příkladem může být ohnivý vstup Metatrona. CITÁT - Kriste pane, muselas vyplýtvat celý minimax !!???........ Následný dialog také za to stojí. Zde jsou jen střípky DIALOGU - METATRON (Alan Rickman) Já jsem Metatron !! Nic ti to neříká ? Jak o tom není film, tak to neznáte !! Já jsem serafín. Metatron je hlas Boží. Když mluvíš s Bohem, mluvíš vlastně semnou. BETHANY (Linda Fiorentino) - Proč Bůh nemluví sám za sebe ? METATRON - Jsem rád, že ses zapojila do rozhovoru. Lidský sluch a psychika nevydrží děsivou sílu Božího hlasu. Srdce ti exploduje. Stálo nás to pět Adamů, než nám to došlo. BETHANY- Jak mám věřit, že jsi anděl ? METATRON - Nestačil ti můj ohnivý vstup a obrovská křídla ?......... Na scénu pak přichází dva proroci Jay a jeho společník Silent Bob. CITÁT - Stůjte, parchanti !!........ U scény v autobuse okolo 35 minuty jsem brečel smíchy. CITÁT - Kdo tu vládne ? Anděl zkázy !....ů,ů,,,,,,.... Včera jsem nevěřila v Boha a dnes se topím v křesťanský mytologii. Ikdyž se všichni snaží dostat do New Jersey, sledujeme tu dvě linie příběhu. Loki a Bartleby si odskočí na schůzi rady výrobců Moobyho a udělaj na ní Peklo. Druhá skupina v čele s Bethany se zatím potkává z Hovno démonem Golgoťanem a můzou Serendipity, kterou doprovází pěkná píseň a lehká erotická scéna. Nakonec se ale všichni sejdou tam kam celý příběh míří. A bude to krvavé setkání. Snímek je vtipný, smutný, akční, vážný, krvavý, plný Lásky a Božího slova. Stručně : bavil jsem se. CITÁT - Bůh má své plány........ Ještě přidám jeden DIALOG : LOKI - Kurva apoštol !!! JAY (Jason Mewes) Já nikam nejdu, Petře !!!....... A ještě jeden CITÁT - Neměl lístek....... Ve filmu si "zahrál" i Alanis Morissette.(6.6.2012)

• Vxxx

Bohužel. Na film jsem se těšila. Hlavně kvůli Rickmanovi, ale asi v půlce jsem to vypla. Občas padla nějaká dobrá hláška, ale vůbec mě to nabavilo. * za Rickmana. Pokud bůh mluví jeho hlasem, dám se na víru. Jinak bohužel.(24.11.2013)

Tento film si robi uplne največsiu prdel z celeho krestanstva. je trinasty apostol ale v biblii neni spomenutý lebo je čierny, ježiš je čierny a boh je vlastne žena. jay a silent bob su tu za prorokov, mame tu alana rickmana v dalsej zo svojeich charizmatických úloh " METATRON" , Salma Hayek ako " SERENDIPITY" ocenena za túto ulohu zlatou malinou a affleck a damon ako dvaja anjeli snažiaci prekabatit boha s tvarou alanis morissette to cele zavedene do absolutne blaznivej ak možem použit to označenie road fantasy komedie pretože hlavny hrdinovia niekam cestuju a na päty im sliapu golgotan a iné potvory dost nevdacna uloha pre jasona leeho ktorý vie hrat aj lepsie ale stale za 5*. zaujimavostou je že za tento film bol cirkvou odsudzovaný ( čuduj sa svete ) na ktorý boli protesty a director smith sa prezliekol za protestanta a odsudoval svoj vlastny film . no čo už srandista sa nezaprie a každa situacia sa da viužit aby bola sranda.(6.7.2007)

Tento film mi dokonale odhalil filmovú kultúru malomestského diváka. Pozorovania zhrniem do bodov. 1) v kine bolo asi 20 ľudí 2) Kevina Smitha nepoznal nikto 3) smiali sa na Golgoťanovi 4) nesmiali sa na Piane Zavrhol som ich.(26.3.2004)

Dogma má přesně typické syndromy filmu Kevina Smitha. Skvěle napsaný scénář plný černého humoru, reálných replik a jakéhosi smyslu tam někde vzadu. Navíc pokud divák nebere Dogma jen jako další ze Smithových přisprostlých komedií, dá se v něm najít i něco přesahu. Na druhou stranu, ať by se to Kevinovi líbilo nebo ne, režiséři existují lepší. Dogma se nedokáže dostatečně prodat, některé fóry zapadnou... Škoda. Takhle "jen" skvěle napsaný, ale jinak průměrný film. I feel like I'm Han Solo, and you're Chewie, and she's Ben Kenobi, and we're in that fucked-up bar. (21.6.2012)

Naprosto úžasný film - jednu dobu považován za dogma religionistů [joke!] Jedinou věci bych vytkl - v závěru některé scény běsnění obou vyhnaných andělů - přišlo mi to zbytečné, zdlouhavé a navíc obě postavy tím celkem ztratily na půvabu a pochopení, které si od začátku [alespoň u mne] získaly.(16.1.2007)

Prvé asi tri štvrtiny filmu je film priemerná komédia(tak na tri hviezdy) - sem tam sa zasmejete(Jay a Silent Bob), poväčšinou sa len usmievate, sem tam krútite hlavou nad trápnosťami(shit demon). Záverečná štvrtina filmu ma ale totálne rozsekala, Jay ešte pritvrdil - začal kruto hláškovať a ja som dostával záchvaty smiechu. Za to je tá štvrtá hviezda. "So that would make Bethany... part black?"(20.6.2008)

Hlaskar a silec Kevin Smith si vzal na paskal Bibli a popravde tim par cirkevnich mocnaru pekne nas*al. Takze pokud vezmete Bibli a veske veci z ni tak trosku upravite k obrazu svemu (znate Kevina Smithe, tak si dokazete predstavit jak to udelal) do toho prihodite duo ''stale mluvim a nikdy neprestanu Jay'' + ''nereknu nic krome zaverecneho proslovu Tichy Bob'' a 13. apostola, dvojici padlych andelu a tema konce sveta tak to je vazeni pratele DOGMA. Silenost ktera stoji za to videt.(19.8.2004)

Taková hovadina až je to skvělé. Často jen nejasná rozmazaná linie odděluje kýč od umění a často, když se člověk příliš snaží dostat se do jednoho (nejspíše do toho prvního) sklouzne k opačnému konci, ani neví jak. Nyní se tomu tak naštěstí nestalo. Jedna z mých nejoblíbenějších komedií.(14.6.2008)

Tak to mě krásně bavilo :). Nejsem věřící , ale spíše ateista. Toto by neurazilo nikoho jakkoli věřícího. Výborně by ho to mělo pobavit. Kevin Smith parádně ukázal jak to tady s vírou je. Již tady je skoro vše popsáno tak napíšu jen krátce. Jay a Bob jako zhulení proroci nemají chybu a do toho jim jestě padne 13tý apoštol Rufus , cestou potkají můzu Salmu Hayek ( rád bych byl políben můzou) a mají zastavit cestu dvou andělů zpět do nebe , protože to vymaže vše ve vesmíru. Celé kouzlo tkví v dialozích o víře a bohu. "Ježíš byl černoch , muže ti ukrast radio nebo video , ale nemůže být syn boží". Případně jak se Jay dověděl , že je největší onanista na světe myslící přitom na muže. Vyborný Alan Rickman , který dodává svému hlasu boží doslová boží rozměr herectví. Alanis jako Buh? No dejme tomu , raději ji nenechali radši mluvit. Protože by nám to jinak zničilo mozek! Výborná oddechová komedie z pera Kevina Smitha , kterou si vychutnají jak věřící tak i nevěřící díky detailům. Jen na plný počet bodů to není , protože tak velká juchanda to není a chvílema je to až k zamyšlení.(19.7.2008)

Tak tohle ANO!!! Smith se strefuje do křesťanství chytře a hlavně vtipně. Inteligentní humor je to i při výstupech Jaye a Boba, dokonce i když se na scéně objeví hovnodémon. Super komedie s řadou postřehů a tolika postavičkami, že nebudete vědět, kterou mít radši. Z Bondovek vím, že nesmím prozradit svůj plán, ani když to vypadá, že mám vyhráno.(3.8.2010)

Bůh byla super. Omlouváme se milovníkům ptakopyska, kteří se mohou cítit poškozeni naši neuváženou poznámkou o ptakopyskovi. My ve View Askew si vznešeného ptakopyska vážíme a neměli jsme v úmyslu tyto nahlouplé tvory nijak urazit. Děkujeme za pochopení.(28.12.2010)

Rozhodne nejlepsi film Kevina Smithe se spravne bozskym tematem a konecne take poradnym scenarem namisto jeho tradicne nezabavnych hlaskovacek. Ben Afleck a Matt Damon v rolich andelu jsou sice nejhorsi casting, ktery se da vubec predstavit, ale aspon muzete v realu porovnavat kdo z nich, ze je horsi herec. Ve finale to vychazi tak, ze Matt Damon je sice vetsi slizak, ale na hereckou nemohoucnost Bena Aflecka se ani on nehrabe. Kevin Smith ma bohuzel skrze celou svou karieru zasadni netalent na obsazovani svych filmu, takze zde otravuje plejada jeho oblibenych hercu, kterou ale nastesti doplnilo i par prijemnych zpestreni jako Alan Rickman, nebo Alanis Morissette. "Leave it to the Catholics to destroy existence." 6/10(25.8.2010)

• Frenegonda

Aha a v obsazeni uz jen chybel Brad Pitt jako svatej Petr a Streepova jako Lucifera... Ehm vetsi slataninu jsem nevidel uz hodne dlouho(14.3.2012)

• Marek1991

Tak dobrí herci ako Chris Rock a Ben Affleck sa dali na toto? To bolo pometenie zmyslov? Neviem, ale toto bolo choré. 13 apoštol nebol žiadny vymyslený černoch, ale mal to byť podľa všetkého sv. Matej. Celý film je plný kecov a žiadnych špeciálnych narážok na cirkev. Mám pocit, že ľudia, čo to točili ani nevedeli do čoho sa obúvajú a o kresťanstve toho veľa do hĺbky nevedeli. Dej filmu je totálny nezmysel a ako fantasy čistý nevkus a hlúposť.(19.9.2012)

Hodně zajímavý film, spousta náboženských odkazů, bůh, nebe, peklo, apoštolové a skvělá parta herců. Jenže nějak mě to celé velmi minulo. Zaprvé je to dost upovídané a chvílema jsem se v těch faktech ztrácel, no a zadruhé je to příšerně dlouhé! 130 minut je opravdu přehnaně moc, a ke konci mi už bylo snad i jedno, jak to dopadne. Na druhou stranu tu máme několik solidních momentů, Smithovi spojky s jeho dalšími filmy jsou parádní a Jay s Mlčenlivým Bobem jsou jedna z nejlepších filmových dvojek vůbec. Bohužel mi Smithova kuchyně tentokrát nechutnala tak, jak bych si přál.(26.11.2012)

Podle zdejších reakcí jsem si měl pro první schůzku s Kevinem Smithem zvolit asi jiný film, ale co se dá dělat, už se stalo. Přes mé průměrné hodnocení režiséra nezavrhuju, naopak musím ocenit jeho přehled, nadhled a vhled do náboženství. Některé nápady a narážky byly super, ale celkově jsem nějak nepochopil, co tím bylo míněno. Velký finálový souboj na konci je pro mě spíš velkým tápáním, kde si nejsem jistý, o co komu jde a proč se postavy chovají tak, jak se chovají. Trochu chaotický film, nevypointovaný, ale ne prázdný.(11.9.2008)

A máme tady další anděly a démony. Andělé, padlí andělé, nejpadlejší andělé... A ti všichni o něco usilují. Upřímnost k poslední dědičce? Jen když to bude nutné. Kde vyhrabali černého žida Ježíše, černého třináctého apoštola a hlavně ty dva "zvláštní" proroky? Mno asi na samotném obsahu tolik nazáleží, hlavní je že, ta komedie byla většinu času zábavná a nesnažila se urážet. Alan Rickman jako skvělý anděl Metatron trousící poznámky o lidech samozřejmě výborný...(1.7.2009)

Asi zatím nejdivnější a nejslabší film z repertoáru Kevina Smithe. Přesto se jedná o kvalitní snímek který by neměl žádnemu fanouškovi uniknout. Jen mi trochu neseděla Alanis Morissette v roli boha.(4.2.2010)

Asi jsem čekala něco jiného, něco, u čeho se opravdu pobavím. Nápad celkem dobrý, ale mě neoslovil. Herecké výkony především mužských herců, pana Alana Rickmana a Bena Afflecka, jsou vynikající. Božská Alanis je esem večera. Tak třebas někdy jiny pane režisére.(18.3.2012)

Jako zase jednou zajimave uchylnej snimek.... Dost psycho, hodne srandy a celkove zajimavy snimek s hodne zajimavym nametem...(23.10.2006)

Ukecané, no zábavné. Nie som dotknutý tvorbou Kevina Smitha, takže si to nemôžem porovnávať s jeho predchádzajúcimi dielami. Ale môžem to ohodnotiť ako veľmi svojský filmový zážitok.(18.5.2006)

Tenhle film, který není kvůli přehnané délce a dějové přeplácanosti tak příjemně zábavný jako ostatní Smithovy filmy, které většinou těží právě z totální jednoduchosti a nezajímavého prostředí, útočí na úplně jinou metu. Právě poselství a témata, která si bere na mušku, zvedají tenhle film z průměru do něčeho vyjímečného. Protesty katolické církve v Americe koncem 90 let proti ďábelským režisérům jsem ještě tehdá nesledoval...ale jestli dokázal Da Vinci Code udělat takovej rozruch...tak tenhle film musely provázet minimálně davový ozbrojený hromadný nepokoje s hromadou obětí. Všechna náboženská tabu se zde hroutí pod důmyslnými připomínkami hollywoodských celebrit toho nejvyššího kalibru, to vše na pozadí debilního příběhu, který ale vážně není důležitý. Film to všechno ale nedělá zcela bezúčelně, ani se nesnaží těžit na vzrůstající nepopularitě církve u dospívajícíh....z tohohle katolíky asi velice nenáviděného filmu totiž sálá totální svoboda názorů a tolerance, byť skrytá za klasické Quick Stop vulgarity první třídy...zbytek je už inteligentní humor, hlášky...vše na co jsme u Smithe zvyklí.(10.6.2007)

Průměr, bigotní katolíci tenhle film nejspíš pošlou do samého pekla:-) Některé hlášky byly fakt masakroidní, ale většinou se jednalo o neuvěřitelně rozkecané dialogy na téma víra a lidé apod. Morissete jako Bůh byla k sežrání, ale já nevim, celkově mi téma přišlo jako hodně ulítlé. 60%...(15.1.2010)

Tentokrat sa vo svojom filme Smith zamyslel nad bibliou a vierou v boha. Samozrejme to robi svojim nekompromisnym spôsobom. Kedze nechybaju ani Jay a tichy Bob v dost velkych ulohach, tak sa dockame aj neustaleho fuckovania. Ubudlo len popkulturnych narazok, kedze sa vo velkej miere preberaju pribehy z biblie. Narazky na Star Wars absentuju uplne. Drobnou nahradou je aspon zmienka Johna Hughesa a jeho filmov. V centre filmu je uceleny pribeh plny inteligentnych narazok na cirkev a vieru. Len pre hlupakov a milovnikov vtakopyskov to musi pôsobit poburujuco. Normalny clovek sa aspon na chvilu zamysli nad vierou, co sa kdejakej cirkvi u ateistov nepodari. Herecke obsadenie je fantasticke. Najviac ma bavi uchvatny Alan Rickman ako anjel. Potesia aj camea Smithovych hercov. Konecne sa na chvilu mihne aj Jeff Anderson. Jedina kto mi nesadla je Linda Fiorentino. Cely cas sa tvari jak keby mala nieco velke zarazene v prdeli. Jej osobny pribeh ma prilis nedojal. Mozno preto filmu nedam plny pocet. Ale stale je to skvela komedia. Len neobsahuje tolko tradicnych Smithovych geekovskych trademarkov. 8/10.(24.1.2017)

Velice neobvyklý a z jistého pohledu geniální snímek!!! Takhle zdařilou a opravdu vtipnou parodii na všechno možné, která se zároveň vyvaruje trapností a nechutností jsem už hodně dlouho neviděl.. Věřící lidi to možná bude iritovat, ale jinak dokonalá zábava od začátku do konce. Nejvíc se mi líbily postavy dvou andělů smrti v podání Bena Afflecka a Matta Damona.(20.10.2005)

82 % - Rigidní katolíci zdrhejte! ;-) Jay a Mlčenlivý Bob jako proroci, užvaněný apoštol Chris Rock, padlí andělé Matt Damon a Ben Affleck, znuděný anděl Alan Rickman, múza Salma Hayek. Mlčenlivý bůh alias Alanis Morissette... :-) Kevin Smith prostě zůstal svůj, ale kdyby tam nebyli Jay a Bob, asi by hlavní pouto jeho rukopisu nebylo tak čitelné. Na každý pád mám radši jeho "civilní" jerseyské komedie, ale ve srovnání s ostatní produkcí je to prostě pecka.(29.1.2007)

Nejnahláškovanější komedie dělající si otevřeně prdel z křesťanství (pozor...nikoli z víry) a dělající si prdel hodně. Poprvé jsem se smál půlku filmu, podruhé třičtvrtě, potřetí jsem se řezal od titulků do titulků. Tohle nemá chybu.(23.12.2012)

• rt12

Vtipné hlášky a strefování se do křesťanství, přebilo to, že mě film vůbec nebavil.(5.8.2013)

Smith zpracoval tak těžkotonážní a profláklé téma, jakým je příběh andělů a ďáblů na Zemi, s lehkostí, vtipností a inteligencí sobě vlastní, i když bez následků se to taky neobešlo. Je to určitě svěží, zábavné a parádně anarchistické dílko, ale přece jen pořád béčko, které pokukuje po áčkové kategorii. Mallrats a Clerks ve Smithově arzenálu stále rulez.(21.4.2005)

Je katolická církev skutečně přežitou a zatuchlou organizací? Víra je jako pohár. Ze začátku je malý, postupně se zvětšuje a vy ho musíte naplnit. Dogma dokonale naplnilo mé představy o náboženské frašce. Výborně jsem se bavila. Zajímavá podívaná se spoustou vtipných scén a zajímavé bylo herecké obsazení. Tolik dobrých herců se v jednom filmu hned tak nevidí. Na tenhle film se podívám určitě víckrát.(28.3.2009)

První polovina navnadila, druhá totálně znudila. Smith zneužil vysoký rozpočet k natočení přeplácané (mega)satiry, kde se střídají dlouhatánské hovory bez vtipu s prapodivnou akcí - obojí těžkopádné a nikterak přesvědčivé. Po "Chasing Amy" poměrně velké zklamání. 5/10(13.4.2010)

Lehce akční ujetost těžící z módy příběhů o božích poslech a kontroverzních výkladů starých textů. V zásadě zklamání, Dogma není objevné a ani moc vtipné; komu nechybí zevrubnější vzdělání v oboru, bude nejspíš mírně zpruzen. Napůl odlehčená zábava, napůl nuda.(10.1.2011)

• YURAyura

3/10 - Po tolika letech cekani jsem se k tomu dostal a dostavilo se mimoradne zklamani. Po svezich 10 minutach, kdy i uvodni titulky slibuj, ze nam COSI dojde, mi to taky doslo. Jedna se o nafouknutou bublinu, ktera opravdu horuje za katolickou cirkev a vlastne se jedna o jakousi agitku misto toho aby ji to dala poradne sezrat. Pravda u arabacu by diky jejich znacne "toleranci" takovy film asi nikdy nevzniknul, ale co. Nejedna se o zadne veledilo a ten zaver (poslenich 40 minut) to je hruza...(19.11.2006)

Trochu moc dlouhé a po stylově černohumorném úvodu pak působí sluníčkovej závěr poněkud nepatřičně. Navíc mi dost vadilo tragické herectví Lindy Fiorentino. Většinu času jen skoro šeptem odříkává svoje repliky bez jakýchkoliv emocí. Celkově však velice originální nápad a vtipné podání. 70 %(8.1.2015)

Nedogmatická, ateistická, hravá komedie :o) s oblíbenými Benem a Mattem.(29.6.2016)

Kultový americký režisér K-E-V-I-N S-M-I-T-H sa nebojí diváckej verejnosti na rovinu povedať, čo si myslí, nemieni si dávať servítku pred ústa, a svoj ostrý JAZYK, ako BRITVA, štipľavý, ako Čili paprička, si omáča o katolícku CIRKEV, v drsnej, brutálnej, úprimnej a nekompromisnej SATIRE, akú som snáď ešte ani nezažil ? Vidieť HOVNO démona, tak to je teda iný, nevídaný zážitok, čo ešte nie je nič v porovnaní s padlými anjelmi a cetera. Sám režisér má o tom dokonalý prehľad, pretože taktiež stíha zahrať - Mlčanlivého Boba, režíruje, píše a strihá. „Silne kontroverzný film, ktorý pobúril nielen davy veriacich, ktorí spínajú ruky na pravidelných bohoslužbách” . Každý má právo na názor, akým prezentuje svoju víziu, ktorú pretaví do plnohodnotného filmového diela, a ja ho beriem čisto z komediálneho hľadiska, tak ako to robili legendárni britskí komedianti - MONTY PYTHON, ktorí taktiež „zosmiešnili” históriu okolo Ježiša Krista.(18.11.2017)

Další skvělý kousek od Kevina Smithe. Tenhle film je VELMI ORIGINÁLNÍ! Za originalitu rozhodně pětka, i když další aspekty tohoto filmu bych tak vysoko nehodnotil.(31.1.2003)

Čekal jsem trochu víc film nabídnul. Sranda to je, ale nijak to alespoň z mého pohledu nevybočilo z průměru. Neříkám tím ovšem, že by to nebyl orginální námět. Jenom tomu proszě něco chybělo.(3.5.2006)

Vyborna blaznivina, ktera dokaze pobavit a zaroven to ma i myslenku. Uz ten proslov na zacatku o Ptakopyskovi daval vsem na vedomi o cem ze to bude. A bylo!!! Vyborna dvojice Damon - Affleck, skvelej Ch.Rock a A.Rickman a to nemluvim o te pecce na konci ALA A.Morissette :-) proste podivana, ktera ve svych napadech saha nekdy az k absurditam - a to je salek meho .... caje!!! U me za plnej knedlik.(19.5.2007)

Některé dialogy jsou skvělé a rafinované (Ježíš je žena, černý apoštol:-), ale film si nedokázal udržet úroveň a místy sklouzával k nudnosti až fekálnosti (v podobě shit-demona doslova). Za mne 70%.(1.12.2008)

Oba dva herci v hlavních rolích mě prostě iritujou natolik, že kvůli nim musím ubrat hvězdičku... Jedna věc mi na Kevinu Smithovi fakt vadí... že pořád obsazuje Afflecka a Damona...(8.2.2011)

He said that faith is like a glass of water. When you're young, the glass is small, and it's easy to fill up. But the older you get, the bigger the glass gets, and the same amount of liquid doesn't fill it anymore.(3.9.2014)

"Dogma" nepatří k mým oblíbeným filmům Kevina Smithe, ale díky tomu, že tam jsou dobré postavy - Jay je tu skvělý a výborně se Silent Bobem zapadnou - se to dá. Líbí se mi, jak se Smith nabourává do náboženství, jak se zaměřuje na některé jeho aspekty a hlavně při tom má pravdu. Samotný příběh mě tolik nedostal, ale ty dialogy jsou prostě dobré. Opět.(20.3.2015)

• raffspIn

To si ze mě děláte srandu ne? Vždyť je to úplná zhovadilost.(2.7.2005)

Rozhodně se jedná o kontroverzní film. Vždyť se svým humorem dotýká katolické církve. Humor je to opravdu vynikající, řada scén jsou vypilované k dokonalosti. Bohužel filmu neprospěla tak dlouhá stopáž. Neubráníte se tedy mírného zakašlání, když podobný vtip jste viděli ve filmu už minimálně dvakrát.(29.1.2008)

Nápad jednoznačně pokulhává za zpracováním. Jak je Smith dobrý scénárista, tak se tady neosvědčuje jako režisér. Zejména akčnější scény jsou parodií parodie, ale i tak... Ono tu totiž o to, jak je to natočené, zase tolik nejde. Stačí že film je naprosto úžasná kritika omezenosti v typickém smithovském stylu. Nikdo nešetří slovíčky fuck, exkrementy, a přitom se jedná o dosti intelektuální zábavu. Co se týká hereckých výkonů, tak jsem si také nebyl vždy dvakrát jist, zejména Affleck mne často točil, ale i tak... Dobré, vtipné, a to pekelně, zbytek jsem schopen odpustit. Po stránce scénáře nejlepší Smith, ale mělo se to natočit lépe.(22.6.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1999 - nesúťažný výber(2.6.2013)

Hodně moc chytrých stíraček rychle na sebe navazujících, což ubírá na odlehčenosti. Jinak jsem se bavil skoro božsky - hlavně díky skvělému obsazení - včetně závěrečné Alanis jako boha. Vůbec se nedivím, že z toho byla církev v šoku a žaloba na sebe nenechala dlouho čekat...(24.7.2003)

hollywood a slava kazia charaktery. kevin smith tomu nemohol uniknut. pretvarka nadsazky a blbych vtipov to nemoze zakryt.(10.1.2006)

správne uletené a pritom seriózne. skvelé herecké obsadenie a vtipy. moje prvé stretnutie s Jayom a Silent Bobom - zbožňujem ich. v tomto filme ešte aj titulky stoja za to. a Alanis ako boh - jednoducho božské.(20.1.2006)

I dělání si srandy z církve Smithovi jde. Opět nechybí vypointované scény, vtipné dialogy, dobří herci a Jay se silent Bobem. Pro mě slabší film z režijní filmografie KS, ale přesto vysoký nadprůměr v konkurenci ostatních hollywoodských komedií.(5.5.2007)

Dogma patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším filmům, jeho hůmor je prostě super!(13.11.2009)

Smith umí i lépe.(10.1.2006)

megahlina, na to jak me Smith sere, jsem se u Dogmatu fakt valel. je to super!!!(19.1.2007)

Smithovsky nekorektní nebo nábožensky uctivé? Překvapí řada známých jmen, neúcta ka katolické církvi (ať žije nový maskot :-D ) rozuzlení filmu.(5.1.2008)

naprosto souhlasím se vším co řekla "Lima". Prostě chytře a vtipně zparcované s úžasným obsazením. Pro fanoušky Mlčenlivého Boba a Jaye, nebo alespoň pro fanoušky filmů z režie Kevina Smithe (Mlčenlivý Bob) je tenhle film úžasnou satirickou parodií, kterou by si neměli nechat ujít ;) PS.: Alanis Morrissette je tam úplně božská :D(4.2.2008)

komedie beroucí si na paškál víru v boha a zesměšňující většinu zaběhlých křesťanských dogmat - ovšem zesměšňující je inteligentní formou, často podepřenou citáty z bible či křesťanské mytologie. Dozvíme se, že Ježíš byl černoch, andělé jsou stejně bezpohlavní jako Ken a bůh je žena s roztomilým xichtíkem Alanis Morissette... Dokážu si představit, jak musel tento film hnout žlučí církevním pohlávárům a mám z toho pekelnou radost:)(30.6.2008)

Kevin Smith .. pro některé pojem .. pro mnohé něco špatně stravitelného - tohle byl náš první kontakt .. a bez známky studu prohlašuji, že se řadím k těm prvním .. mě se to líbilo, jdu pátrat po dalším …(24.4.2010)

• Maq

Souhlasím s poznatkem, že film je to odvážný. Religiózní část Ameriky asi rozzlobil. Ale já jsem spíš zklamaný. Čekal jsem chytrou satiru namířenou proti církvi. Jenže moc chytré mi to nepřipadlo. Je to spíš takové to standardní rádoby drama, kde na straně Dobra a Zla bojují různé bájné a nadpřirozené bytosti. Tady to ale nebylo jen základem k obvyklým patetickým stupiditám, nýbrž hlavně ke srandě. Satira? Sotva, spíš jen ta sranda.(12.6.2014)

Průměrná ujeťárna, kde hlavní roli hrajou různé mytologické postavy z bible. .. A opravdu je to hodně ujetý, tak ujetý, jak to může udělat jen ateista co má něco proti lidem vyznávající teismus. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(4.1.2016)

Obrovské překvapení, jediným nechutenstvím, ale jen dočasným byl Ben Affleck (snad mu časem přijdu na chut jako třeba DiCapriovi). Perfektní fekální humor, tak se mi to líbí, křestanství nesnáším, jen bánbíčkářství okolo, ale mytologii jako takovou mám celkem rád, proto sem si tenhle film doslova a do písmene užíval. Pan Hovnodémon to bylo něco, jedno z nejgeniálnějších stvoření.........(1.1.2010)

964. hodnocený film: Kevin Smith a Jason Lee jsou k sobě jako Laurel a Hardy. Prostě jeden je nemluvnej idiot a druhej je mluvnej a příliš a všechno, co vypustí z pusy, je totální hovadina, takže se jistě zasmějete. Lindu Fiorentino chtěl vojet každým coulem a to pořád. Jeho nabídky na kouření, šex či různé hrátky přicházely neustále a vy se jen divíte, jakou že to zase roli ztvárňuje. Snímek je skutečně hvězdně obsazen a musím říct, že i dobře vymyšlenej. Děj se točí pořád kolem jednoho - dostat ty dva (Ben Affleck a Matt Damon) a vojet Lidu Fiorentino nebo aspoň andělsky krásnou Salmu Hayek. Určitě se zasmějete, proto dávám 4*, které si snímek jistě zaslouží. 4*(21.1.2011)

Největší ulítlost, jakou jsem kdy viděla hned vedle Krotitelů duchů. A Alanis je prostě božská!!!!(28.11.2011)

Jej, tak tohle se Kevinovi moc nepovedlo. Nevím, čím to bylo, ale já jsem se u tohohle filmu téměř ani nezasmál a celý film jsem byl v jakési křeči. Nebýt Jaye s Bobem tak bych snad ani nepoznal, že se jedná o Smithův film. Určitě nejhorší z jeho tvorby a pro mě spíše horší 3*.(18.8.2007)

Taková občas hodně ujetá parodie na náboženství se skvělými herci. Viděl jsem v tom i světlé i tmavé momenty, takže je to pro mě takový střed. Sranda, ale jednou stačilo.(12.11.2007)

Docela ujetá dobrodružná komedie o církvi andělech ,13. apoštolovi a dvou kámoších a jedné pra předkyni boha. A tak začíná příběh jak zabránit dvoum padlým andělům očistit se.(18.5.2008)

O Dogme som nevedel takmer nič, iba že je tam zopár známejších hercov. Nečakal som takúto nabrúsenú fantasy komédiu, to fakt nie, čakal som mysteri alebo thriller, no ale toto sa fakt podarilo. Je to dosť inteligentné a šikovne natočené. Kevin Smith je borec, od neho som zatiaľ videl iba Otcom na plný úväzok, čo nie je nič výnimočné. Dogma je natočená s prehľadom, nechýbajú zaujímavé postavy, pomerne dobrý ale komplikovaný dej, teda skutočnosti, ktoré boli totálne prehádzané. Herci sú dobrí, obsadenie je hviezdne ako sa len dá. Potešil ma najme Chris Rock ako 13. apoštol. Chvíľami mi trocha vadil Jay s Bobom, ale to sa dá prehliadnuť. Je to veľmi vtipné, niekedy fakt až moc. Tento film určite pobúril spoločnosť a pobúri asi každého katolíka. Mne sa to páčilo a rád si to pozriem znova. Viac takýchto filmov... 80%(14.6.2008)

Výborný provokace křesťanské komunity, která se tento film snažila i bojkotovat. Pojetí boha je naprosto proti bibli, protože bibli napsal muž a proto tam dosadil muže :-)(15.1.2009)

Zaplať pánbůh, že se najdou lidi co vidí náboženství jako jednu velkou komedii. Trochu pozměnit postavy, pár jich přidat a hurá do boje, ve kterym se dva bezpohlavní andělé snaží o návrat do ráje a navíc můžou dokázat, že bůh je omylnej a to i za cenu zničení veškerý existence.(10.4.2009)

Šílená komedie a divím se, že to natočil Kevin Smith. Zatím nejslabší film od Kevina. Nebýt ovšem dobrých herců asi bych šel s hodnocením níže. Bohužel, ale je to vtipné, ulítlé, zábavné a svým způsobem i poučné. Proto dávám tři hvězdy této komedii s mojí oblíbenou dvojicí Affleck, Damon. Néé, dělám si legraci. Samozřejmě, že Jay and Silent Bob!(13.3.2011)

Kevin Smith je mistr absurdních situací a dialogů. Bohužel to ale není už takový filmař. Dogma tak je plná skvělých nápadů, ale provedení občas jak z hodně laciného seriálu. V jakém jiném filmu uvidíte dělat Boha stojku? Ani v žádném historickém s Charltonem Hestonem!(20.3.2011)

Mám pořád tendence tomuhle filmu přidat i tu poslední hvězdičku, protože mi přijde naprosto geniální a některé hlášky nikdy nezapomenu - protlemila jsem skoro celý film... Ale nemůžu - ta scéna s hovnodémonem byla opravdu trapná a zatraceně přehnaná. Jinak - Ben Affleck a Matt Damon jsou v roli bezpohlavních padlých andělů naprosto neodolatelní! :) (Tohle je pro mě pravý Loki, s nějakým Thorem na mě nechoďte.) Celé je to příjemně ironický počin, ve kterém se člověk dozví spoustu zajímavých informací, jejichž pravdivost dříve jenom vnitřně tušil... totiž: "Bůh je žena!" :)(19.3.2012)

nebetyčná hovadina, obsahující nejuspokojivější odpověd na otázku "proč tu jsme?".(6.11.2014)

Nuž nebyl to přímo ten film u kterého bych plakala smíchy a ani téma mě úplně moc nezaujalo , takové trochu lehce pohádkové , ale když se na to člověk dívá z nadhledem a bere to čistě jako humor s trochou nadsázky , tak se po celou dobu příjemně baví . Viděno v rámci FILMOVÁ VÝZVA 2015 od verbal(9.11.2015)

Vypadalo to, jako by někdo hodil Kevinu Smithovi scénář a on si tam jenom dosadil postavy a herce. Vypadalo to, že jediní, kdo opravdu umí hrát, je Jason Mewes a Alan Rickman. Vypadalo to vskutku opravdu podivně.(28.12.2006)

• dr.fish

Už po několika pasážích tohohle filmu jsem pochopil, že se nejedná o žádné teologické dílo. Rozhodně se nedá říct, že by si to režisér nějak zásadně promyslel, než vyrazil na plac. Tvůrce zjevně neměl žádný myšlenkový záměr, maximálně tak možná naštvat církevní představitele, o čem ale silně pochybuju, jelikož děj nedává ani za mák smyslu a hluboce zaostává za kontroverzností filmů typu Constantine nebo Da Vinci Code. Vykadím-li se na schody kostela, ještě přece nejsem automaticky kacíř, rebel anebo respektuhodný teolog. Režisér nám nenabízí proti bibli žádnou důvěryhodnou variantu, což v případě tohoto typu filmu musí. Nemusel by jedině v případě, že právě stupidnost a rozbředlost díla by byla právě ta "známka punku", o kterou by mu šlo... Slaboduchý příběh nezachraňuje ani přehršel zde naprosto zbytečně se snažících hvězd.(7.1.2010)

A kdybyste to nevěděli, tak Bůh je žena...Bavila jsem se...a to tak, že velmi.(23.1.2011)

Světe div se Bůh je ženská. Ježíš je černoch a měl sourozence a pro jeho příbuznou Bethany má Bůh velký úkol. Je to vtipné a má to i myšlenku. I když je tam scéna, která mi přišla vážně dosti nechutná (Golgoťan), ale jinak jde o skvělý film, které drží i skvělé obsazení.(23.3.2014)

Tak takhle komedie me opravdu nijak zvlast nenadchla, ale na druhou stranu musim uznat, ze u nekterych gagu jsem se velice pobavil.(18.6.2004)

Sice vtipná komedie, výborné hlášky, ale celkově hodně drsné a sarkastické vůdči křesťanství. Ale pokud to vezmu s nadhledem (což je třeba), dá se tomu zasmát i od plic.(22.9.2004)

Rickman jakožto anděl a Alanis jako bůh? Krásný příběh, ale místy docela pro děti. 85%(18.3.2008)

• swe

Málo humoru na velkou stopáž. I přes nabušené herecké obsazení - nejslabší Smith :((10.1.2009)

Člověk musí někdy kritizovat svoje oblíbence :D. Na opět oskara hodném scéníáři Kevina Smithe se tentorát můžeme přesvědčit, jak se všechno ostatní dá filmově zpackat. Ostatně kdo by chtěl vidět někdy znova plakajícího Mlčenlivého Boba. Never more..........(10.7.2009)

Ona je ta první polovina vcelku vtipná, dělat si srandu z křesťanství baví i mě... Ale pak zábava dosti upadá. U konce pak člověk téměř usíná nudou... Dost mě taky překvapil laciný look celého snímku. Škoda. Potenciál tu určitě byl.(23.3.2010)

Tak samozřejmě vykradená Dobrá znamení od Terryho Pratchetta, což teda nic neubírá na kvalitě filmu. A to že si navíc dělá prdel z církve je eště lepší, protože ty pedofilové se berou moc vážně.... nesnáším je... Jinak sposta výborných vtípků, plus zjištění, že bůh je žena.(25.10.2010)

Pokud se katolíci tohletomu filmu dokáží zasmát a respektovat ho, budu si jich vážit!! Všem jehovistům pouštět povinně před spaním!!(22.5.2011)

"Živí se bojí smrti. My mrtví jen rozkladu a nekrofilů." Třeskutě vtipná komedie, jejíž hlavní slabinou je snad až příliš vtipný začátek. Po skutečně brilantní první půlhodině se silně tempo hustota "zabijáckých" dialogů a větší důraz je kladen na příběh, který je (jak je u Smithe zvykem) pouhým pozadím pro geniálně napsané dialogy, tentokrát na téma křesťanství a víry. Všechny role jsou perfektně obsazeny, obzvláště Alan Rickman je i přes malý prostor úchvatný a taneček Salmy Hayek si troufnu přirovnat k tomu, jenž předvedla v jednom nechvalně známém upírském baru. Velká škoda již zmíněného zvolnění v závěru, dlouho jsem věřil, že je to jistých pět.(10.11.2011)

• Martin741

Scenar je o dvoch padlych anjeloch v podani Matta Damona a Bena Afflecka, ktori sa rozhodli, ze treba trochu preriedit ludsku populaciu, aby sa mohli vratit spat do neba plnit bozie prikazy. A rezie sa ujal Kevin Smith, ktory ju zvlada na urovni. 85 %(25.5.2013)

Smithovi laciné vulgarity mě sice moc nebaví, ale Dogma mělo alespoň nějakou myšlenku a sem tam i vtip. P.S. Jasně, že Bůh je baba se smyslem pro humor :-)(31.3.2007)

Ako vždy skvele napísané, hodne vulgárne a koncepčne komixové - teda to všetko, čo máme radi na Kevinovi Smithovi - no tentoraz aj s náboženskou tématikou s tým, že Dogma nie je ž i a d n a . a n t i k l e r i k á l n a . s a t i r a, naopak ide o pohľad na alternatívy dnešného kresťana, čo najviac ocenia práve veriaci diváci (mne sa napríklad veľmi páčila analógia medzi vierou a pohárom vody). K perfektnosti však prekážalo posledných zhruba 20 minút, ktoré boli tak trocha otrepané: čo si mohol dovoliť D. Zucker v Duchovi, nemôže si dovoliť K. Smith. Ale aj tak, veľká spokojnosť!(7.3.2012)

Celkom zaujímavý film o anjeloch, cirkvi, dogmách a ďalších témach... ako celok to bolo nadpriemerné.(20.1.2006)

3,5*(12.9.2006)

Nic není svaté - ani Bůh. To je úkol filmu...(6.1.2007)

Smith svůj nápad zmákl hodně dobře, výborně obsadil všechny role a děj se nikde neseká, 2 hodiny uběhnou jako voda. A samozřejmě se budete smát.(9.12.2008)

Ale jo, je to smithovka jak vyšitá. Dvojice na hlavu padlých andělů, tuny narážek, Bob a Jay (bez zdi obchodu?!), dickless Rickman, apoštol Rufus....(10.3.2010)

Věřte tomu, nebo ne, ale důvod, proč je můj komentář tak dlouhý... je lenost. Zeptejte se mě na to někdy. Nuže: Film Dogma se zaobírá náboženstvím, konkrétně snad katolickou vírou a to samo o sobě zavání kontroverzí na míle daleko, vezmeme-li v potaz, že předchozí snímky Kevina Smithe jsou o sprostých prodavačích a homosexualitě. Jedna věc je na tom super urážlivém Dogmatu velmi zajímavá: ve filmu totiž Bůh prostě existuje a není o tom nejmenších pochyb – důležitý je zde důraz na víru, ovšem obecnou víru. Postavy se několikrát zmíní o tom, že není ani tolik důležité věřit v konkrétního boha, jako spíše víru neztrácet. To je samozřejmě v přímém rozporu s tím, co hlásí oficiální stanovisko církve. Samo o sobě možná docela dobrý důvod k protestování proti snímku, ale tady je to jádro pudla. Tím největším důvodem byl prostě jeho vznik. Ano, spousta demonstrantů, včetně představitele Katolické ligy Williama Donahue, se rozhodla snímek bojkotovat, aniž by ho viděla. V důsledku toho může film vyznít, a pravděpodobně tak většině rozumným lidem i vyzní o mnoho mírumilovněji, než církevní instituce. Byť se to místy nemusí zdát, tento film nevznikl, aby urazil… spíše bere věci s odstupem. Kevin Smith sám byl totiž vychovaný jako katolík a je dodnes aktivním křesťanem. Všeobecně kulturně založeným člověkem, kterým je, musel však zákonitě dříve nebo později narazit na určité názory týkající se náboženství. Některé z nich pocházejí i od George Carlina, komika, který si ve filmu zahrál roli kardinála Glicka, postavu tak satirickou jako jeho vlastní výstupy. Dá se považovat za něco jako velkou hvězdu, když vezmeme v potaz, že hraje ve snímku Kevina Smithe. A rozhodně není jediný. O to trpčeji musí člověk přijmout fakt, že i přes přítomnost „větších“ jmen (rozhodně větších než ve všech třech předchozích snímcích), v čele s Alanem Rickmanem, se žádný extra herecký koncert nekoná. Velmi zvláštně to působí především u Lindy Fiorentino – snad každý dialog vedený s ní působí jako dva gumové míče, co se od sebe neustále odrážejí, místo aby splynuly v hladký rozhovor. Možná se na tom podepsaly problémy herečky spolupracovat s režisérem, ale možná za to ani nemůže. Možná je to chyba dialogů, což je u Smithova filmu velký paradox. Problémem je jejich informativní charakter – všechno, co se na plátně děje je vysvětlováno dialogy, na jednu stranu velmi správně, aby se divák v příběhu neztratil, na druhou stranu to odvádí od tvůrcova trademarkového stylu vytvořit nevšedně všední dialog se spoustou sprostých slov a popkulturních odkazů. Ne že by se to vytratilo úplně s Chrisem Rockem stěžujícím si, že není v Bibli, protože je černej, Mattem Damonem smějícím se, jak rád vyjebává s církevními hodnostáři nebo citací hlášky z úvodu seriálu The Six Million Dollar Man. Kdybyste byli pořád na pochybách o Kevinově režii, je tu pořád duo Jay a Mlčenlivý Bob. I přestože však Boba hraje sám Kevin Smith, právě jeho dlouholetý kamarád Jason Mewes hraje postavu tak typickou pro všechny jeho snímky. Režisér sám se vyjádřil, že Jay působí ve filmu jako odlehčující prvek. Má přirozený komediální talent a to ať už jde o podání replik či řeč těla a mimiku. Ve snímku Dogma je schopný zastínit i Chrise Rocka a to přitom většinu času hovoří jen o sexu a jak se všechno podělalo. Film však rozhodně není tak jednoduchý, jak se tváří. Stygianská trojčata doprovází zvuk bzučícího hmyzu – patrně odkaz na fakt, že Belzebub znamená v překladu Pán much. Celá ta mytologie (i když, jak z filmu víme, bychom tomu neměli říkat mytologie) křesťanství je krásně zakomponovaná jako nosná konstrukce zápletky. Dokonce i Golgothan je založen na dobře zdokumentovaném jevu, kdy se u mrtvého uvolní střeva a svěrač, tedy ani hovnodémon není jen bezmyšlenkovitou sračkou. Hodnotit nebo kritizovat snímek je úkolem relativně jednoduchým. Kevin Smith už ve filmu zná své publikum, ví co nabídnout a co si dovolit. Jako filmař to rozhodně není žádný vizionář, po vizuální stránce nemá Dogma konkrétní styl, protože Kevin je jako scénárista mistrem dialogů. Rozebírat film už může být trochu oříšek, neboť snímek je velmi přímočarý. Nemá onu hloubku, kterou někteří diváci tolik vyžadují, na druhou stranu není ani povrchní. Říká věci očima člověka, který se považuje za hodně obyčejného a vůbec ne za umělce. Člověka, kterému nevadí udělat ze svého snímku paskvil. Zároveň ale i člověka, který se nebojí vyjádřit svůj názor. Dogma je ten typ filmu přirovnatelný k vašemu kamarádovi, co si s vámi sedne v hospodě a s velkým nadhledem a vtipem nadává na věci, co mu přijdou hloupé. Ale i to je jeden s důvodů, proč se kamarádíte a proč jste si v té hospodě ten večer sedli. Za pětihvězdičkového mudrce ho nemáte, ale za čtyřhvězdičkového kamaráda určitě.(28.11.2012)

Smith mi nikdy k srdci nepřirostl, ale Dogma má dvě věci, které ostatní jeho filmy nemají. Zaprvé je to hodně slušná sranda a zadruhé se hází špína na církev, což je pro mě samozřejmě velká paráda. Škoda jen té trochu přepálené stopáže, protože jinak to byla fakt veselá taškařice s parádním obsazením. 90%(26.7.2017)

Jsem v rozpacích,Dogma na mě působila jako chytrá komedie o nečem,jenže během filmu se mění velmi často v klišé a zase zpět.Přestože jsem se nasmál,neboť Dogmu beru jako parodii na Šifru,tak jsem stejně neunikl nevyváženému a trochu zkomolenému příběhu.(31.1.2007)

Trochu jiný náhled na boží slovo s hodně velkou nadsázkou, protože tvrzení, že bůh je žena je sice zajímavé, ale zavádějící. Jinak bezva komedie :-)(5.2.2007)

A to sem si říkal, že Kevin Smith točí filmy jako ze života, inu splet sem se. Dogma rozhodně není film jako ze života, právě proto je hodně originální, ale ty mytologický keci sem fakt někdy nestíhal bylo jich moc.(2.10.2007)

Klasická "Smithovka". Jay a Mlčenlivej Bob si berou na paškál všechno. V tomhle filmu si Smith podal i věřící..nic mu není svaté..a to je nejlepší. :-)(9.12.2007)

"We call him Buddy Christ!"(17.12.2007)

Moja prvá Smith-ovčina, obrovske prekvapenie, neviazaná zábava a neskutočne vulgárno - inteligentný humor :) Že je to zvláštne spojenie, to viem, ale tento film má neopakovateľný šmrnc. Hlavne ak si požičiate dve DVD, potom ich nevedomky prehodíte a od Dogmy očakávate, že to bude horor :) Bavila som sa skvele. A čo ešte keď som zistila, že Silent Bob je režisér :) Totally cool!(7.3.2009)

Námět **** Scénář ***(1.9.2009)

Trochu zklamání od Kevina Smitha. Jinak tady se vrhl na krk náboženství a hodil tam pořádný gagy.(24.2.2010)

Jako katolík jsem se u tohohle filmu válel smíchy vpodstatě v kuse. Nekorektní, plný narážek na pochybný oficiální výklad Bible, ale přesto ingeligentní a neskutečně vtipný film.(24.9.2011)

Věřte nevěřte přichází príma Džízs.. Tento film Vás pobaví jen tehdy pokud nejste silně věřící neboť v Americe kvůli tomu měli myslím problémy :D Celý film je super nadsázka a já se neskutečně bavil.(12.2.2014)

• Roseinka

Né, tohle já nemusim. Jako občas jsem se zasmála, ale jinak to pro mě bylo zbytečný marnění času, kdy jsem mohla vidět lepší film. Musí se tomu nechat, že takový film se jen tak nevidí. Ale pro mě to nemá nic, co by to ve mě zanechalo. Prostě mě to nebavilo. A už mě začíná šílený Damon štvát. Poslední dobou jsem jeho šílených rolí viděla moc. :D(4.4.2014)

Mně to teda tak kontroverzní nepřišlo. To se asi může stát fakt jen v Americe, že někdo řekne "fuck jesus" a lidi začnou krvácet z uší =). Ten film byl jinej, protože se Kevin Smith soustředil na příběh a to mu zbytečně občas svazovalo ruce. Naštěstí se z toho pro příště poučil. Tim nechci rozhodně říct, že to byl špatnej film, vlastně to byla pořád sranda! (75%)(25.2.2017)

Výborný nápad ze kterého zešla ještě lepší komedie. Myslím, že je to jeden z lepších Smithových filmů a to taky kvůli výběru herců, jak už dvou padlých andělů-Affleck a Damon nebo božího hlasu Alana Rickmana. Jen roli Alanis Morissette jako Boha si mohl odpustit. Jinak hodnotím tak na 4 a 1/2(19.4.2004)

kEVE, tohle ale bylo naposledy!!! Vtipný jako jo...nudit jsem se nestihl, ale alegorickou magorii číslo dvě už prosím nezkoušej... Nebejt toho, že už Kevina nějakou dobu známe, nejspíš by tenhle film nezachránila ani plejáda herců ani hlášky, ani satira...(25.1.2006)

Kevin Smith prostě umí. První film, který jsem od něj viděl a hned jeden z nejlepších co kdy natočil. Smith opět dokazuje, že to z Affleckem fakt zvládá, protože i zde poměrně obstojně zahrál.(8.12.2006)

priam dogmaticka zabava(21.7.2007)

Vynikající zábavný film, nad kterým je povoleno i přemýšlet. Dvě chybičky - podle mě zbytečná scéna s oživlou hromadou hoven a strašidelně přehrávající Salma Hayek, ostatní jsou znamenití (zjm. duo Affleck-Damon)(24.12.2007)

Zaujímavá forma kritiky súčasného stavu katolíckej cirkvi, skvelé dialógy, ako aj obsadenie. Dojem však výrazne kazí Linda Fiorentino, ktorej výkon bol v porovnaní s ostatnými kolegami neuveriteľne slabý. Popravde, tá jej mimika mi hneď zo začiatku liezla na nervy a skutočne kazila celkový dojem z inak skvelého filmu. O to smutnejšie, že hrala hlavnú úlohu :). Nebyť toho a zbytočne dlhej stopáže, kde tvorcom v závere už zjavne došli nápady, hodnotil by som určite vyššie.(7.9.2008)

Inspirující úhel pohledu pro ty co je zajímají religionistická témata:)(12.1.2009)

Jako zarytý ateista, co pohrdá církví (pozor, ne vírou...) jsem se bavil vskutku královsky...Vždyť co čekat od filmu, který Bibli upravuje po svém, Boha nebere vůbec vážně a kde se dva padlé anděly štve to, že oni, ač mnohdy ctnostnější než lidé neznají, jeho odpuštění... A nemá on nakonec pan Smith pravdu? Lidi se chovají jako mrchy... ať už proto, že nevěří v nikoho, kdo by je trestal a nebo proto, že věří v Boží odpuštění...(21.4.2009)

Upřímně jsem očekával nějakou hodně vážnou sondu do křesťanské mysli a až potom jsem si přečetl jméno režiséra. Když už se na plátně objevil Silent Bob a Jay bylo všechno úplně jasné. Tento druh humoru asi každému nesedne a nemůžu říct, že já bych byl koncovým divákem pro tento film, rozhodně nejsem. Vtipem to ovšem oplývá hodně a Kevin Smith je cítit na hony daleko. Obrňte se velkou nadsázkou a možná si film vychutnáte možná ne, rozhodně jeden z nejrozporuplnějších filmů co jsem viděl.(29.11.2010)

Tak tohle bylo peklo. Před začátkem filmu jsem vůbec neměl tušení, o co jde. Po pár minutách jsem si říkal, to nemyslí vážně? Nakonec jsem se úžasně bavil. Tenhle humor mi prostě sedí. "Ty znáš Krista?" "Jó, ten negr mi dluží 12 babek!"(6.2.2013)

matt damon!(10.2.2004)

Kevin Smith u mě v jeho nejlepším filmu, kde hlavním tématem je náboženství. Atmosféra zde žije od začátku až do konec, Ben Afflack a Mat Damon jako dva černí andělé, kteří si dělají absolutně co chtějí a na druhé straně Jay a Mlčenlivý Bob s černouškem a ženou. Nejlepší je zase Jay s téma jeho hláškama, a nevině přihlížející Bob, ten nemá chybu, černoušek se nestačí divit s kým to má tu čest. Dobrou roli dostala Alanis Morisette, ta tomu na konci nasadila korunu. Jako nemá to pomalu chybu.(1.11.2005)

Originální - toho je třeba si cenit, jenže dialogy jsou někdy nesnesitelně dlouhé. Stopáž je také přestřelená, ke konci je to už zívačka. 66%.(27.5.2012)

Dvouhodinová podívaná na parodii na katolickou církev. Kevina Smitha neznám, ale ted mi ukázal, že má smysl pro humor. Je ale až neuvěřitelné kolik na svou stranu získal hvězd. Ať už "nerozluční bratři" Damon a Affleck, Rickman, Rock a Hayek. V podstatě první role Jasona Lee, který poté nastartoval svou menší, ale také pěknou kariéru. V humorném filmu najdeme i mnoha vážného procítětí (kupodivu). Některé věci kolem víry byli tak zamotané, že jsem se v tom ztrácel, ale nutno tedy říci, že i Smith svou kariéru nastartoval velmi dobře.(17.3.2013)

No tohle! Film, který má koule a prcne Bibli na dvě půlky za pomocí ohnivého meče (nebo jak to bylo)? To sem musel vidět, navíc se skvělou hereckou partou a scénářem. Jéj, ty kecy byly úžasné, prostě mě dostalo, že se v jednom filmu dá udělat prdel z celého křesťanství a zároveň nabídne trochu té filosofie a hloubky. A lidi, ruku na srdce, s vědomím, že Boží hlas je Alan Rickman...můžu umřít s klidem v mysli i duši.(24.2.2014)

Co herec to perla,co hláška to dvě perly,jen to moc nedrží pohromadě(11.12.2007)

Ano. Ano. Ano.(20.4.2008)

Kevin Smith se pouští na tenký led a bruslí na něm s lehkostí sobě vlastní. Dogma se s ničím nepáře, nebere si žádné servítky a pouze baví po celou dobu dvouhodinové stopáže. Vedle kvalitního zástupu herců potěší také zvýšená přítomnost Jaye a Mlčenlivýho Boba. Dogma se zkrátka povedlo a není důvod si ho nepustit. Dokonce i pokud jste pobožní, máte-li smysl pro humor, se budete dobře bavit.(12.2.2009)

Tak toto je opravdu zvláštně pojatý filmový výtvor. Ale já se bavil! Parodie, která nemá obdoby..:-)(10.6.2009)

Bezchybná, chytrá, nápaditá a zábavná komedie s mnoha černými podtóny. Ovšem je nutno přiznat, že lidé, kteří o křesťanství zhola nic nebo jen velmi málo vědí, se asi tolik nezasmějí - ale to je jen a jen jejich chyba. Kdo podobný nedostatek má a před shlédnutím filmu se nechá trochu poučit, litovat nebude. A za druhé, vážně to chce znát i další Smithovy filmy, protože jinak divák nepobere lecjaký kontext.(21.11.2009)

Poslední Smithův film je za mnou a nastává období nepředstavitelné nudy, dokud nenatočí něco nového, protože jak vidím, tak je on jediný, kdo dokáže z každého filmu udělat unikát. Dogma pro mě bylo už jen takovou 'perličkou' na závěr, která s ostatními filmy ze Smithovy tvorby toho má společného minimum. Přesto je to ale něco skvělého a každý pohled na všechny vedlejší postavy ve mně vyvolával ze vzpomínek na jejich jiné role pořádný pocit nostalgie. Nedávám plný počet, kvůli jednomu zásadnímu faktoru... Silent Bob tu neměl narozdíl od všeho ostatního žádný z jeho dokonalých proslovů. Hlavně doporučuji nekoukat na Dogma bez znalosti Smithových filmů a návazností.(12.12.2010)

Ano, je pravda, že toto je jedna z těch slabších smithovek, ale ani to ještě tento film neposílá do průměru. Protože jako vždy zde najdeme spostu skvělých nápadů a hlášek, ale bohužel i pár huchých míst. Ale za skvělé postavy Rufuse, můzy a boha (Silent Boba a Jaye nepočítám, to už je taková tradice) si své hodnocení plně zaslouží.(15.1.2011)

Tenhle film se musí brát s hodně velkou dávkou nadhledu. Nemůžu říct, že bych se nebavila, ale nevím, jestli jsem se vždycky smála vtipnosti a ne spíš trapnosti. Smithovi filmy úplně nežeru, ale mám ráda ty jeho narážky na různé filmy, aby se člověk zasmál musí ty filmy vidět, což se v mém případě nestalo ve všech případech a to mě mrzí. Skvěle hrají Matt s Benem a Alan a jako obvykle skvělá dvojka Jay a Bob.(16.4.2011)

Nene, Smith nezklame. Tentokrát servíruje inteligentní komedii, která za občas úchylným podáním skrývá mnohem víc, než by se zdálo. Především trefné postřehy, symboliku a na komedii promyšlený děj. Plus to herecké obsazení...výborný. Přes andělského Rickmana, až po ukecaného Rocka a božskou Alanis. Všechno sedlo tak jak má, a já posílám Smithovi další 4*. Minimálně do té doby, než zase dostanu chuť na něco...hm...řekněme, téměř božského.(16.6.2011)

Loki:" Kéž by nám dovolili si ho honit..." Miestami som sa celkom bavil, no už to na mňa nemá taký silný účinok, ako kedysi :-)(10.4.2012)

Pro mě další z takřka kultovních filmů. Hrozně moc se mi líbí jeho "kacířský" námět a to jakým způsobem zacházejí s biblickou tématikou. Přes kontroverzi, kterou může vyvolávat je to stále ale komedie, a to komedie povedená. Rozhodně bych vyzvedla Bena Afflecka, který na mě pro změnu udělat výborný herecký dojem. Samozřejmě klasicky výborný byl Matt Damon a taky Alan Rickman, jehož role Metatrona je opravdu nezapomenutelná.(26.7.2012)

Vcelku nenápadný film, který mohou často lidé přehlédnout, ale byla by to vážně škoda. Ben Affleck a Matt Damon se pustili na docela tenký led "víry" a to se v Americe jen tak neodpouští. Ale výsledek je rozhodně slibný.(26.10.2012)

Nevim jestli dablu upsali dusi tvurci "Sam Doma" jak tvrdi Serendipity, ale Kevin Smith proste musel. Loki: Last four days on earth. If i had a dick i go get laid. We can do the next best thing - let's go kill people... Oh not YOU..(27.10.2012)

Obsahuje spoiler! Nevšední mix polemizování na téma katolické víry a čiré srandy. Jak se postupně přidávají další a další podivné figurky a piluji se pravidla hry - bavilo mě to čím dál víc. Proto mě trochu mrzí konec, kde už se na pravidla a logiku zas až tak nehledí. Anděl, zbavený křídel se stává člověkem, proč ho tedy nezabít dřív, než projde branou kostela a očistí se? Když to platí na jednoho, musí to platit i na druhého!(24.5.2014)

V našich ateistických luzích a hájích tento chytrý film, který svou provokativní myšlenkou dokázal hnout žlučí mnohým římskokatolickým věřícím, asi zanikne, ale to nijak nesnižuje jeho kvality. Osobitý režisér a scénárista Kevin Smith stvořil pro sebe tak typickou a svéráznou filmovou podívanou se svěžím a občas přisprostlým humore, která těží z dobře využitých kontroverzních myšlenek. Dva padlí andělé Loki (Matt Damon) a Bartleby (Ben Affleck) hledají cestu domů do nebe a podaří se jim přijít na způsob jak přechytračit nejvyššího šéfa, ale vůbec si neuvědomují, že by to mohlo znamenat konec bytí. Zastavit je má poslední dědička, zdravotní sestra Bethany (Linda Fiorentino) z centra pro potraty, která je předurčena, aby zachránila svět, respektive má zastavit jejich cestu za nanebevzetím a ochránit tak božskou neomylnost. Věrnými průvodci a ochránci se jí stanou dva proroci, legendární figurky Jay (Jason Mewes) a Mlčenlivý Bob (Kevin Smith), prahnoucí po divokém sexu a pomocnou ruku nabídne i černý upovídaný 13. apoštol Rufus (Chris Rock). Naopak po krku jí jde trojice výrostků z pekla ohánějící se zručně hokejkami a jeden intrikující rohatý démon Azrael (Jason Lee). Prostě pohodová zábavná podívaná sázející na chytrý scénář a povedené obsazení, která není asi pro každého, ale já jsem se dobře bavil a na konec možná přijde i Bůh.(8.1.2015)

Nejvyspělejší Smith - očividně měl co říct a přímo od srdce, takže v zájmu celistvosti příběhu a trefných myšlenek trošku (ale fakt jen trošičku) ubral na sprosťárnách a držel se na uzdě. I proto také udeřil kontroverzní hřebíček na hlavičku plnou silou a já rozumím, proč tolika bigotním katolíkům hnul žlučí, přestože pro samotnou víru či "ideu víry" (a pro Ni - myslím Tu nahoře :-)) vlastně udělal pořádný kus práce. Navíc mu v tom pomáhalo takové luxusní obsazení!(21.9.2015)

Vtipně vztyčený prostředníček všem konzervativním dogmatikům. Kevin Smith je bůh (nebo Alanis Morissette?) a tohle je můj nejoblíbenější film z jeho dílny. Známé hollywoodské tváře v absurdních rolích a spousta nekompromisního humoru. Co si přát více? btw: Oficiální text distributora k tomuto filmu je jeden velký spoiler.(14.11.2006)

Sice to nemá sílu Mladých mužů za pultem, ale i tak se jedná o nadprůměrnou komedii s hromadou hvězd na kterých je vidět, jak se skvělé baví. Jen ten dojemný konec by si pan Smith mohl odpustit. Ale zas třeba ten démon z hovínek nemá chybu.(20.12.2007)

Mno...to bylo velice zajímavé ztvárnění mytologického tématu...ale tohle nařčení nemá Alanis coby Bůh ráda, takže raději ne. :-)) Bylo to vtipné, poučné?...no třeba taky, ale hlavně nenudné! Prima, dokonce ani Morisetka mi nevadila a to jí moc nemusim ani jako zpěvačku....ale celkem sympaťačka. Rickman byl roztomilej bezpohlavní hlas boží a Chris Rock je nechutně vyhublej :-))) Jedna hvězda dolů za exkremenťáka...tahle scéna se sem naprosto nehodila, přišlo mi to až trapný :-( Jinak fajne!(7.10.2008)

Takhle nějak si představuju chytrou-vtipnou-americkou komedii (bohužel tato samotná trojkombinace se vetšinou již z principu vylučuje). Můj celkově vynikající dojem z filmu (a tedy i tu jednu chybějící hvězdičku) narušuje jen přítomnost Bena Afflecka...(8.1.2009)

Vtipný film s mnoha narážkami na církev, ovšem pokud nevíte mnoho o křesťanství, tak toho příliš nepochopíte.(12.4.2010)

Zvláštně pojatý příběh z biblickým podtextem, ale rozhodně zábavná podívaná plná exotů v podobě padlých andělů, démonů apod. Člověk až valí bulvy, když se dozví konečně pravdu o biblických událostech o kterých nám dosud všichni jenom lhali :-)! Pokud takhle vypadají andělé, pak chci do nebe...bude tam prča!(10.6.2010)

Dlouho jsem tento film ignoroval, ale nakonec jsem se podíval a nelituju. Dogma je povedená komedie, parodující církev. Plejáda skvělých herců, dodala filmu šmrnc a hodnotím 4*.(11.9.2010)

• Milodar

Kristepane, tohle je Nesmírně originální film, překypující skvělými nápady. Všechny scény jsou vtipné jak Bible. Tušil jsem, kdy se mám smát, ale rouhal jsem se a nezasmál se ani jednou. Snad to spraví tři Průjmy ve zpovědnici. Dávám dvě hvězdičky za to, že tvůrci zesměšňují katolickou církev, což je podle mě bohulibá věc.(5.12.2011)

Velmi dobrý kousek ze Smithovy sbírky, který je až po okraj nabitý hvězdami a skvělými gagy. Miluju tu vzájemnou provázanost (na prvních pohled) zcela nesouvisejících Smithových filmů...(7.10.2012)

Vřele doporučuji nejen všem ortodoxním katolíkům. Tak trochu jiná komedie Kevina Smithe sází více na trefné dialogy (i když tu máme Jaye a mlčenlivého Boba) a zajímavé postavy než na primitivní gagy. Inspiraci Gaimanem (a Pratchettem) jsem cítil hned od začátku při představování jednotlivých postav. :) Od 5* film drží trochu přepálená stopáž a povícero rádoby-vážných scén. Jinak vše šlape na jedničku a geniální herecké obsazení (dlouho jsem neviděl film, ve kterém si většina herců/hereček se svými postavami sedne jak prdel na hrnec) dotáhne film až ke vskutku božskému zakončení. Určitě se na to podívám znovu. PS: Maaaatt Damon.(12.11.2012)

Nějaké ty nedostatky by se sice jistě našly (Bena Afflecka například moc nemusím), ale je to zajímavé téma zpracované neotřelým a zábavným způsobem s řadou dobrých nápadů (třeba postava třináctého apoštola) a hlavně je tu vynikající Alan Rickman. Nechybí ani Jay a silent Bob, kteří tady jsou o několik tříd zábavnější, než když jsem je naposledy viděl v jejich samostatném filmu vracet úder.(28.8.2013)

No ale coby ne! Bůh může být Žena!(30.5.2014)

Moc krátké, moc zmatečné.(27.4.2003)

Velice zábavná komedie, která si utahuje z mého oblíbeného tématu, tudíž víry a náboženství. Další bodík plus. Dalšími pak jsou opravdu dokonalé hlášky a celé pojetí filmu, které balancuje na pomezí naprosto brakové splácaniny a geniálního díla. Směsice velice rozdílných charakterů, drsného humoru i inteligntího parodování mnoha křesťanských dogmat, celkově prostě správná šílenost. Jsou pouze dvě možnosti - buď vám toto sedne a budete se skvěle bavit, nebo budete zhnuseni.(1.1.2006)

Vtipné a originálne.. :).. (ne)dogma ako sa patrí..(9.1.2008)

Geniální must see film! Desítky vtípků, hlášek, scének spolu se spoustou brutálních i napínavých scén a velkolepé finále drží pohromadě zajímavý příběh se spoustou "inovací" k postavám a událostem z Bible. A u mnoha z nich (ne Golgoťáka opravdu nemyslím) si člověk neřekne že je to blbost, ale že by to takhle klidně mohlo být. Co mě fakt dostalo byli Jay a Silent Bob (první seznámení), Alanis Morissette v ultimátní roli :-) a hlavně odhalení že Affleck umí i hrát, když chce.(7.9.2008)

snád preto, že bol vo filme a hral ho známy herec bude už každému jasné kto je METATRON:)(5.6.2009)

Dala by som aj 4 hviezdičky ale shit demon a 'prophets' dosť znížili úroveň inak zaujímavého filmu. Ale Alanis Morissette ako Boh je cool nápad:-)(7.10.2009)

Příjemně rouhačská podívaná (to snad ani není z USA!). Zábavné a originální.(7.9.2010)

Už jen pomyšlení na to, kolik tenhle film naštval lidí, mě baví :).(18.11.2013)

Kevin Smith je nesmírně nápaditý scénárista a Dogma je toho zářným příkladem. Osobně filmům s náboženskou tématikou příliš neholduji, ale toto pojetí mě opravdu bavilo. I přes na komedii poměrně dlouhou stopáž příběh dokázal držet mou pozornost a od začátku do samého konce jsem si film užil. P.S. Netušil jsem, že Bůh je Alanis Morissette, ale docela tomu věřím :)(17.9.2016)

První film, který jsem od Kevina Smithe viděl, a musím říct, ze je opravdu vyvedený. Skvělá zápletka, dobré obsazení a díky Jaye, Tichýho Boba a taky Lokiho super smithovský smysl pro humor. 95%(7.12.2007)

Vynikající komedie plná vtipných hlášek, která asi katolíky příliš nepotěší. "Tys znal Ježíše?-Jasně, ten negr mi ještě dluží prachy!" 85%(25.3.2008)

6/10(2.9.2008)

Dvaja padlí anjeli sa chcú dostať späť do neba. Všetky sily im v tom chcú zabrániť. Bezúspešne. Až Boh spolu s človekom dajú všetko doporiadku. Film, ktorý nastavil pravdivé zrkadlo katolíckej cirkvy. Veľa múdrych viet odznelo v tomto snímku.(14.2.2009)

Absolutně geniální komedie. Jay a mlčenlivej bob jako proroci? Půvabná Salma Hayek bez genitálií? Či černej apoštol? Žena jako bůh? A Matt v podání anděla smrti? No kdo tohle vymyslí? Snad jedine Smith, film absolutně nabitej vším co by komedii nemělo chybět. Prostě nářez byl sem dosti ohromen!!(28.5.2009)

Nevím, kde Kevin Smith sebral odvahu a nápad jít do tohle filmu, ale jsem rád, že se mu to povedlo. Rejpat a dělat si legraci z církve to není jen tak, ale Smith to zvládl na jedničku a přitom dokázal by neuvěřitelně inteligentně vtipný. Když, k tomu připočtu hvězdné obsazení, je na to radost koukat. A kdyby se náhodou stalo, že byste se začali nudit, tak se objeví známa dvojka Jay a Tichý Bob, který procedí nějakou nechutnou sexuálně perverzní hlášku na téma Star Wars. A jestli Vás ke zhlédnutí nepřesvědčí ani Affleck s Damonem tak už nevím. PS: Alan Rickman je zde boží.(8.7.2011)

Dogma je zhruba na úrovni Smithových předešlých Mallrats, tedy takovej lepší komediální průměr. Některý vtípky jsou snootchy bootchy, jiný zas vcelku hluchý. Díky bohu, alespoň námět je něčím inovativní a zároveň si dokážu představit, že svojí kontroverzností nasral spoustu křesťanů. Mě příběhy o andělech vždycky přitahovaly a tak jsem jejich komediální pojetí jen a jen uvítal. Mnohem více prostoru, než dříve, taky dostali Jay a mlčenlivej Bob, kteří úroveň zatím vždycky pozvedli a Dogma není vyjímkou. Jak už jsem pak avizoval dřív, Affleck mi sympatickej neni a Damon také ne, jako jejich protiváhu tu ale vnímám výbornýho Alana Rickmana, stále ještě hezkou Salmu Hayek a šílence Chrise Rocka. Díky nim jsem zůstal na třech hvězdičkách. Bethany: "I want to go with you." Jay: "What, steady? You want to be my girlfriend OK, but Silent Bob gets to live with us and you pay the rent."(4.1.2013)

Velmi často vtipné, s mnoha rýpnutí a narážkami na náboženství. Na druhou stranu velmi často docela utahané. Nemůžu říct, že bych se bavil tolik, jako u Smithových předchozích filmů. Kdybych dal vyšší hodnocení, nutně by to odporovalo celkovému dojmu během sledování - 3* (6/10).(20.12.2014)

Docela povedena komedie plna znamych tvari. Mile me prekvapila.(9.7.2003)

Požičiam si komentár od MIdnite: Vtipné a originálne.. :) ..... normálne by som dal 4, ale za Alanis ako Boha musím dať piatu...(15.1.2008)

"I Bůh má smysl pro humor"...Bavil jsem se od úvodních omluv všem, až po finální masakr. A navíc mám "Mlčenlivého Boba" rád :)(13.7.2008)

Keď som bol mladší, považoval som tento film za protikresťanský. Keď som si ho ale pozrel teraz, zistil som, že Kevinovi Smithovi nešlo o urážku kresťanstva. Iba ukázal svoj pohľad na svoju vieru. Do svojho diela prizval svoje klasické osadenstvo (vrátane samého seba:D). Komédia, na ktorej je najlepšia dvojica Jay a Bob a ich hlášky (teda hlavne Jayove:D). Ale ani Hovnodémon alebo krásna Múza neboli na zahodenie. ,,Neměli lístky.":D:D:D(31.7.2008)

Podivná a značně ujetá blbost. Ale to jen na první pohled. Film převrací vše co jste kdy znali z hodin náboženství a naprosto vše splétá v podivný propletenec příběhů několika hlavních aktérů: vzdáleného potomka Kristova (hlavní hrdinka), 13.apoštola černocha, múzy (výborná Salma Hayek), dvou andělů odplaty, kteří trestání hříchu vzali po svém a Anděla pobočníka v podání Alana Rickmana a v neposlední řadě dvojice Jay a mlčenlivý Bob. Film plný zesměšňování náboženských klišé a někdy až velmi černého humoru je ale neskutečně zábavný a na druhou stranu i výborně scenáristicky zvládnutý. Dialogy hlavně mezi anděly odplaty jsou výborně napsány a někdy nutí i k zamyšlení. A scéna kdy probírají valnou hromadu akciovky je skvělá (zvlášť hláška na konci "vy jste nevinná můžete jít" po té co odpravili všechny kolegy). Černější humor si jen těžko představíte. Nejzajímavější na tomhle filmu je, že tu vlastně nenajdete klasického záporáka a každý jedná s přesvědčením, že právě ten jeho pohled na věc je ten správný. Divák sám musí posoudit jestli tomu tak skutečně je. A tohle vše vrcholí nástupem Alanis Morissette, která ač ve filmu ani jednou nepromluví (tedy v běžném slova smyslu) dodává filmu skvělé finále. 85%(1.8.2008)

I kámoš Ježíš by souhlasil že je to sranda(14.10.2008)

Málokterý film s náboženskou tématikou je tak přímý, všeosvětlující a přitom tak zábavný. Díky tomuto vím, že apoštolů bylo třináct (ten třináctý byl černý). A to hlavní poznání je - že bůh je vlastně ONA..(19.1.2009)

Kam sa hrabe Da Vinciho kód.(21.1.2009)

gastronomického hlediska, které je mi blízké- svíčková omáčka opravdu dobrá (téma), jen to maso se nepovedlo (herecké výkony). Knedlík (scénář) lehce vysušený!(23.3.2010)

• Ukko

Tak nevim, ale dobrej režisér, dobří herci, originální scénář, ale celkově mě to nechytlo. Moc dlouhý, oba andělé mi přišli trochu trapní, konec hodně divnej a natahovanej. Nesedlo to.(17.6.2010)

Film neuvěřitelných rozporů, na jedné straně neuvěřitelně bavil, ale na druhé to co bylo na začátku řečeno, bylo na konci vyvráceno. 65% Po druhém shlédnutí dávám * navíc(11.1.2011)

První film od Smithe co jsem viděl, ihned jsem si ho zamiloval. Když o tom tak přemejšlim, je nejslabší z jeho komedií (nepočítám Táta na plný úvazek) přesto mě vždycky baví. Ten závěrečnej masakr je neskutečnej, trochu se to otisklo při tvorbě Red State řekl bych. Ježíš kámoš je legenda.(25.4.2012)

Každý si v tom najde kousek víry. (60%)(11.1.2016)

Výtečná kevinsmithovská komedie, od které jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Stupidní, přesto inteligentní scénář, který má opravdu hloubku. Před zhlédnutím jsem nevěděl o obsazení, takže jsem byl s hereckým ansámblem více než spokojen. (Alanis a Jason!!!) Vadila mi otravná Linda Fiorentino (možná to bylo její postavou, což je asi pravděpodobnější) a konec byl trochu moc utažený za pačesy, ale jinak pro mě jako fanouška filmů Kevina Smithe byl tento film fakt naprostá příjemnost. Na pět hvězdiček to nevidím, ale čtyři tomu sednou jako prdel na hrnec.(4.4.2016)

Výborný film pro ateisty. I když se to místy nezdá, tak humor je velice vkusný a inteligentní. Rozebrání určitých pasáží bible a převyprávění po svém je dokonce geniální. Film má jen jednu výraznou chybu, a to obsazení Alanis Morissette do role Boha. To bylo u mě mimo mísu.(21.7.2017)

Kontroverzna snimka, ktora sa v momente postarala o spustenie vlny protestov z radov ludi, ktori ju ako to uz byva zvykom ani nevideli. Uz v uvode filmu je vyslovene napisane aby ho divaci nebrali vazne a takisto sam Kevin Smith svojskym stylom odkazuje buriacim sa ludom "Take it easy! It's a movie with a fucking rubber poop monster in it." Pocas dvojhodinovej stopaze som sa bavil fakt nadpriemerne, ono mnohokrat sa az rozum zastavi nad cim sa vo svojich volnych chvilach taky (inac veriaci) Kevin Smith zamysla :)(11.1.2005)

No Comment. Možná jen přece. Kdo z vás v tom poznal Gailmana a Pretcheta? Hmm? Dobrá znamení jak vyšitá. Super kniha. Nikdy by ji nešlo natočit úplně dokonale. Tak radši neriskovali a vzali si z ni jen polovinu a radši nám to neřekli :-) Alanis Morissette? Tak to je i má vize..., víte koho :-)(4.12.2006)

inteligentní komedie která vás bude bavit pokut nejste silně věřící(19.1.2007)

Veľmi dobre obsadený, zábavný no zároveň poburujúci film. Toto parodovanie cirkvi zachádza občas až do extrémov, ale o to lepšie, že sa niekto nebojí tvrdej kritiky. Len tak ďalej Smith.(19.1.2009)

O tomhle filmu jsem si nic nepřečetl, už od začátku mě překvapovaly všudypřítomné známé tváře mých oblíbených herců, kteří mě vůbec nezklamali, několikrát jsem vyloženě vybuchl smíchem a jindy jsem se jen culil na plátno. Skvělá komedie!(4.7.2010)

Not faith, but ideas!!(23.1.2011)

Zábavná a nekorektní taškařice s množstvím dobře zacílených střel do terče náboženských dogmat. Nevýrazná se mi zdála Linda Fiorentino, jinak je ale obsazení vydařené, zvláštní zmínku zaslouží znechuceně sarkastický Metatron Alana Rickmana. Tvorba Kevina Smitha, která mi doteď unikala, mě začala zajímat.(15.5.2011)

Haha, Alan Rickman. Haha, Buddy Christ. Haha.(28.9.2013)

• Arsenal83

Snímok nás už na začiatku varuje, že môže ísť do nezvratného odpadu a tam aj skončil. Myslím, že existuje mnoho, mnoho tém, na ktorých sa dá zasmiať. Život prináša veľa úsmevných situácií, ktoré stačí len dať do scenára a máte vydarenú komédiu. V posledných povedzme 20 rokoch to ide ale čoraz viac z kopca. Tie „najlepšie” komédie musia byť o sexe a keď sa táto téma vyčerpe, musíme ísť urážať napríklad aj náboženstvo. Zaujímavé ale je, že ide takmer výlučne o urážku kresťanskej viery, trochu menej sa uráža židovská viera, úplne málo budhizmus, či hinduizmus, ale islam ten asi nikdy. Prečo je tomu tak? Žeby práve pôvodne kresťanským štátom to je úplne jedno, ale keď urazíte islam, tak vám môže ísť aj o život? Nerozumiem ale vôbec prapodstate myšlienky urážať náboženské cítenie kohokoľvek, je to citlivá téma. Máme v tom toleranciu, ale toto považujem za prekročenie hranice. Alebo snáď zabudli aj tvorcovia tohto veľdiela, že ho mohli natočiť len práve vďaka tejto tolerancii?(9.6.2016)

• hazdrova

Akože WTF, nie som kresťan ani nič. Na začiatku to malo svetlé chvíľky ale potom nuda.(29.10.2017)

Vyborna komedie s originalnim nametem, kvalitnim hereckym obsazenim a dobrymi gagy, ktera si dela legraci ze vseho, na co si jen vzpomenete...A Alanis na zaver jako Buh! Super. Pet hvezdicek jsem nedal jen kvuli nekolika hluchym pasazim a zbytecne prehnanemu Jayovi, ktery je zbytecne fekalni...(4.12.2005)

Film přímo srší vtipem a různými náboženskými narážkami. Vše do sebe krásně zapadá, postupem filmu ale těch zapadajících věcí přibývá, až nakonec zapadnou všechny v jeden zdlouhavý a překombinovaný konec.(3.1.2007)

• troxor

Poměrně ubohá slátanina, která se snaží divákovi namluvit, že je rafinovanou kritikou katolické církve a náboženství vůbec. Přitom se však snaží diváku víru skoro podprahově podsouvat - Dogma je totiž film až odporně pronáboženský. Fekální humor a klasické zastydle pubertální smithovské vtípky tentokrát moc nezabírají, po půlce filmu dokonce příšerně otravují. Smith by se měl držet svého kopyta, zůstat u filmů typu Clerks a nebrat si témata, na která nemá. Pokud chcete vidět opravdu protináboženský film, který se věřícím vysmívá s noblesou a nadhledem, poohlédněte se po nějakém kousku mistra Buňuela nebo po Monty Python's Life of Brian. Dogma totiž nemůžu doporučit ani věřícím, ani ateistům, ani smithovým fandům - Dogma je totiž tak špatné, že by ho mohla jako zbraň používat španělská inkvizice!(11.2.2007)

úplně mimo mě....tuším, že to asi nebude úplně blbé, ale nevím, co by mě přimělo,. podívat se nato ještě jednou...update po 5-6 letech: je to fakt vtipné!(24.8.2007)

Takové trošku pomatené a Bůh jako Alanis Morissette? No proč ne :) Ale rozhodně znám lepší filmy.(16.5.2009)

Dogma má proměnlivou atmosféru a svižný "smithovský" začátek se poměrně rychle (scéna ve vlaku) začne měnit do něco "jinak" komediálního. A to už mě zase tak moc nebavilo. Vlastně skoro vůbec. Takže když zábava klesá z 5 hvězdiček na jednu, klesá taky hodnocení na tři. Za ty dvě rozdílné půlky.(23.3.2010)

Co na to říct? Vztyčený prostředníček církvi, kterým Kevin Smith převrací všechna zažitá dogmata, hromada ujetých postav a skvělý humor (místy dost úchylný) dávají dohromady velmi chutný koktejl.(25.4.2010)

Filmu neprospěla tak dlouhá stopáž. Neubráníte se tedy mírného zakašlání, když podobný vtip jste viděli ve filmu už minimálně dvakrát. Navíc nejsem nějak přiznivce Kevina, nebot jeho humor je pro mě poměrně lajcní. Ani jeho "muži za pultem", tak ani Dogma mě nezaujmula tolik, abych k tomuto pánovi měl trochu blíže. Za bláznivého Matta mu tam tu jednu usmrkanou hvězdu navíc hodím, ale jen z toho důvodu, že nechci být za totálního vola a nerad bych se dostal do konfliktu s příznivci Kevina :)(7.6.2010)

Jak vás může něco v čem vystupuje démon složený z fekálií, dovést k otázkám náboženství na opravdu vysoké úrovní? Stačí aby film režíroval Kevin Smith. Výborná zábava požději použitá u Clerks 2, jen místo o hvězdných válkách se tu mluví o bohu... a že jsou to rozmluvy. zasloužených 5*(1.7.2011)

70%(21.1.2012)

Lepší tři, už za to parádní obsazení a sondu do křesťanské mytologie, i když poněkud nepřesnou, škoda.(18.3.2012)

Dobrý a docela zábavný film, který ale trpí třemi neduhy. Zaprvé je až příliš dlouhý, že jsem se chvílemi nudil, zadruhé moc málo se soustředí na dvojici Affleck- Damon a víc se zaměřuje na ostatní postavy (především u sympatického a chvílemi šíleného a hláškujícího Damona je to obrovská škoda), a zatřetí ve finále mu dochází dech. Když ale přihlédnu ke skvělým hláškam, zapamatovatelným situacím a (již zmíněnému) skvělému Damonovi (fakt škoda) nemám se čtyřmi hvězdičkam problém.(14.6.2013)

Oujé! Někdo vzal moje nejzásadnější otázky, týkající se církve, boha a víry, dal k tomu mizerný honorář, nesympatickou Lindu a splácal tuhle kouzelnou blbost! Celá zápletka je vlastně vcelku originální a nenastane chvíle, abyste se nudili. Film má další plusy. Dokáže, že Affleck (byť za mlada) zvládá i jiné grimasy než kamennou tvář a konečně jsem dokázal docenit kult Jaye a Mlčenlivýho Boba, protože tohle je první snímek, kde skutečně perlí a nestojí za hovno. K filmu mám pouze dvě výtky. První je za divnou Lindu Fiorentino, která mi nevadila pouze ožralá ve vlaku a strašně hnusnou Boha. Nebo Bohyni? Kdo se v tom má vyznat. No a potom nerozumím tomu, proč jako Boha/Bohyni vybrali to škaredé individuum s podkusem... Eh... Perfektní střelba do víry, věřících a všech nesmyslů okolo. Byla to taková sranda, že mě to Kozla donutilo pít. A to tyhle eurosračky nesnáším. 4*!(13.8.2015)

obsahuje takovej ten vtip u kterýho se nedá spadnout ze židle, ale je hezký. Prakticky je to dvouhodinové povídání na téma co všechno v bibli nebylo. Závěrečná bitka s oživováním trochu nudila.(6.11.2015)

"You people. If there isn't a movie about it, it's not worth knowing, is it?"(28.7.2019)

Dogma je komedie, ktera vas nenecha ani na chvilku vydechnout, hlaska strida hlasku a vsemu davaji korunu Jay a Silent Bob! Ben Affleck mi prestal vadit od doby, kdy jsem videl vsechny filmy Kevina Smithe! Chybi zde hlubsi myslenka narozdil od jinych filmu Smithe, ale o to vic se zde zasmejete! Koho by napadlo, ze muze byt v nebi rasismus?(30.10.2004)

Typický Smith. Kopa super hlášok (X - Ty znáš ježíše? Y - Jo! ten negr mi visí 12 dolarú) hrubozrnný humor a ktomu kultové postavičky Jay a Mlčanlivý Bob to dáva dokopy neskutočný nárez a výsmech celej katolíckej cirkvi. bomba!(20.12.2004)

Velmi vtipné, velmi nechutné, velmi zábavné, oplzlé a odzbrojující. Zvláštní, že tenhle film jsem viděl jako první z celé Smithovy režijní filmografie a ačkoliv se vymyká jeho běžné produkci, používá podobné prostředky zdá se mi scénáristicky asi nejpropracovanější a nejdomyšlenější. Kevin Smith a "poselství"? No jo, asi jo. každopádně film mě donutil začít se pídit po dalších filmech K.S. A to je dobře.(14.2.2006)

Neříkám že to bylo špatné, ale na můj vkus se tam až moc řečnilo, navíc jsem místy vůbec nechápal o co jde. Komplikovanost jednotlivých vazeb a poměrně velké množství postav na přehlednosti zrovna nepřipadalo. Místy mi vadila i zbytečná brutalita.(3.4.2006)

Nevím co jsem od toho filmu měl očekávat,ale rozhodně mě překvapil.A musím uznat,že příjemně,bavil jsem se.Ale prvních 20minut bylo totálně o ničem,něco v tom filmu chybělo:-) Aaaano moje milovaná dvojička.......Jay a Silent Bob, jejich vtipný,inteligentní a celkově jemný humor pozvedl tento film o level výše:-)(26.6.2007)

Konecne komedie s poradnym dejem se super vtipem..moc se mi libil 13. apostol rufus..rufus dlouhy aLe zrovna je zima..Ani Jay s mlcenlivim Bobem nemaj chybu..A alanis jako buh :D ..Nekomu se to od smitha nezda..ale ja davam 5*..(22.9.2007)

Na tomhle skvěle trhlém filmu skvěle trhlého katolíka je skvělé kdeco, především však atmosféra. Nevím proč, nevím jak, byl jsem uchvácen od začátku do konce. Třeskutě vtipné, bizarní, hluboce zasvěcené, báječně nekorektní. - - - Salma Hayek provádí ve své první scéně striptýz s brýlemi na nose.(7.1.2008)

To je tak ujeté, tak blbé a tak šílené, že se mi to vlastně děsně líbí. A Alan Rickman vypadá dobře, když změnil kabát profesora na kabát anděla. :)(20.1.2008)

• patroklos

Nějak mě to nechytlo, ale kamarádům se to líbí...(15.8.2008)

Občas se pár záblesků objevilo, ale opravdu vtipných momentů jsem moc nezaregistroval... jak se taky může člověk smát, když Affleck čumí celý film jak trubka, Jay & Silent Bob jsou uťáplí, až to skoro ani nejsou oni a ten závěr s Morissettkou, radši budu předstírat, že jsem ani neviděl...(10.9.2008)

Kurva, vždyť jsem démon! Tak proč by se mi to nemělo líbit! Namíchám si Svatýho barmana, kámoše Krista postavím na bednu a mrknu na to ještě jednou...(19.1.2009)

Film jako takový mě zas tak nebavil, ale líbily se mi vtipně podané narážky na náboženství. Ačkoliv byly myšleny s nadsázkou, perfektně vystihovaly neduhy moderního náboženství.(19.3.2009)

Velice mě samotného zamrzelo, že druhá polovina už není tak vtipná, jak to bylo rozjeto v té první (a že to rozjeto bylo královsky)...jak říkám, mrzí mne to samotného, ale bohužel dík tomu jen za tři...(2.9.2009)

Alan Rickman se mi co by herec začíná líbit čím dál víc. Navíc vtipné dialogy a skvělé narážky na církev, jasných 5*(3.9.2009)

• jenjan

Taškařice Kevina Smitha asi nebudou mým šálkem kávy, ale pevně věřím, že Dogma je jeho slabší snímek. Ne, opravdu jsem nebyl pobouřen obsahem – parodickou parafrází na křesťanské hodnoty a morálku – spíš mi nějak celkové provedení vůbec nesedlo, závěrem dokonce těžce iritovalo. Dokážu překonat dva typicky americké, bezbarvé kousky Matta Damona a Bena Afflecka pospolu, těžce koncentrovaný odvar amerického přízvuku, stále živený nejrůznějšími kůl hláškami, či "hluboké“ myšlenky typu: "Bůh je černoch, nebo žena“, ale co je nad mé síly, když nám autor předem dlouhým textem předesílá, že se jedná jen o legraci a nadsázku a mně - příjemně navnaděnému diváku - za celý film koutky takřka necuknou. A tak mi jako výsledný dojem vychází nevtipná, myšlenkově spíše nezajímavá slátanina s podivným obsazením, která si však (díky autorovi!) zachovává určitý vkusný ráz.(9.10.2009)

Bavil jsem se víc, než jsem čekal. 80%(30.5.2010)

• Hapretor

Blbost, nuda a herecké výkony nevalné. Některé filmy vidět se prostě nevyplatí.(23.5.2011)

• Mitisko

Ani raz som sa nezasmial.(18.10.2013)

Vždyť jsem kurva Démon!(31.5.2014)

Matt Damon a Ben Affleck jsou cool bad angels! Líbí se mi pár myšlenek o víře, protože jsem ateista, tak tenhle filmek mam dost rád. Zábavná komedie pro každýho křesťana.(29.12.2014)

Super, i když si dokážu představit, že jako křesťana by mě ten film chvilkama vytáčel. Ale jsem pohan a BOŽSKY jsem se bavil.(22.7.2003)

Přiznám se, že jsem od Smithe viděl vše kromě Clerks a nové Jersey Girl, ale žádný z filmů nemá takhle propracovaný scénář a není prohláškovaný jako tento. Pro mě osobně nejlepší Smithův film spolu s Chasing Amy. Viděl jsem ho už aspoň pětkrát ;-) A ještě chci opravit Limu, ten užvaněnec naštěstí není Chris Tucker, ale Chris Rock, což je dost rozdíl v kvalitě.(4.9.2004)

Dogma je první film, který jsem od Kevina Smithe viděl, a to úplnou náhodou a koukal jsem na něj jako na zjevení. Když se na scéně objevili Jay a Mlčenlivej Bob se svýma hláškama, bylo mi hned jasné, že mám nové oblíbené filmové hrdiny. Dogma je rozmáchlejší a výpravnější než předchozí filmy od KS, vytupuje v něm taky celá řada hereckých hvězd, ale na kvalitě a zábavnosti mu to neubírá. Jedná se o po všech stránkách vyzrálé áčkové dílo od tvůrce, který se netají tím, že zálibu, pobavení a inspiraci často a rád nachází v humoru a dílech, která bývají označována za pokleslá a béčková.(8.12.2005)

Poměrně provokativní snímek, který nemusí být ve své přeplácanosti lehce stravitelným. Podařilo se mu však vtipně se vypořádat s mnoha křesťanskými tradicemi, "dogmaty" a vlastně také předsudky, které se běžně mezi ne-křesťanskou populací vyskytují. Stejně jako v případě Rabína, kněze a krásné blondýny je první půlka lepší pro svou nabitost solidními hláškami - a ke konci se vše již poněkud předvídavě vleče. Až na krásné překvapení v osobě Boha na konci ;-)(24.3.2007)

'See? I'm as anatomically impaired as a Ken doll. '(17.9.2007)

Přes dvě hodiny materiálu, strašná spousta nápadů, slovní průjem, mrtě point, mrtě postav, mrtě skvělých herců... Výsledkem je sračka na středeční dopoledne v televizi. Kdo chce moc, nemá nic. Edit po par rokoch - ked sme to videli, nepoznali sme este G Carlina, ktory bol v roli biskupa skvely !!! :D(24.4.2008)

Alan Rickman, Salma Hayek, Chris Rock a Alanis Morissete...vskutku boží skvadra ve filmu který sice nepochybně naštval církev ale taky musel potěšit všechny kteří věří v dobrotivost boha a třeba některé i k víře přivedl :) mě tedy ne,ale rozhodně jsem o víře posléze zapřemýšlel, řekl bych že Smith má bibli zmáknutou a že rozhodně není bezvěrec, ale vidí to po svém.A mě se jeho pohled páčí...a ten Alan Rickman(16.5.2008)

• Dimo

Měl bych si dát repete, film se mi nějak vykouřil z hlavy... Co si matně vzpomínám, netrpěl jsem... Budu se muset k tomuto počinu navrátit a pronést finálni resumé.(13.12.2008)

Co dodat, lepší než Bible :-)(2.7.2009)

Je to šílenost, z hlediska katolíka bych tomu měl dát odpadní hodnocení, z hlediska normálního diváka je to ujetost na n-tou, každopádně mlčenlivej Bob vede.(30.10.2009)

Výborná komedie, které ke konci bohužel dochází dech. Ostřejší nůžky by filmu prospěly. Ovšem čeho se vám dostane hodně, to jsou ostré hlášky z ostrých jazyků jednotlivých protagonistů. Takovýhle pohled na katolickou církev, to tu opravdu ještě nebylo :-).(20.6.2010)

• Doomer

Film celkem o nicem jen jedno dogma je nahrazeno druhym. Jestli toto ma byt kritika cirkve nebo nabozenstvi tak je to slabe .Takze pokud tento film mel provokovat tak myslim ze to nedotahnul do konce, nabozensky fanatici si nezaslouzi ani tu uctu kterou jim ve filmu projevuji, zasluhuji jen posmesky, poklepani na celo a opovrzeni. - Jednu hvezdicku jsem pridal za to ze to opravdu nastvalo katoliky tudiz asi opravdu natoceni tohoto filmu "citlive" dusicky nabozenskych fanatiku kteri by do legislativy nejradeji dali aby se nabozenstvi nesmelo urazet (kritizovat),rozcililo.Coz je zase dobry pocin(25.10.2010)

Kámoš Kristus, co dodat. :)(6.11.2010)

Ano, uznávám, že moje hodnocení je možná nadsazené jen proto, že jsem zarytý ateista. :-P Ale když on se ten film do náboženství trefuje tak inteligentně a úderně, že jsem těm pěti hvězdičkám prostě neodolal. :-) Neméně nadšený jsem z výkonu svého oblíbence Alana Rickmana, následovaného dvojicí bláznivých andělů. A poté, co jsem viděl Chrise Rocka v Kill the Messenger, tak mě jeho "pronegerská" čísla vůbec nepřekvapila. Stejně tak má smysl krátké cameo jiného stand up komika - George Carlina, který se ve svých vystoupeních často s oblibou pouští do kritiky náboženství. Stručně řečeno, věřící beze smyslu pro humor by se měli filmu vyhýbat obloukem. Pro všechny ostatní kombinace lidí je film bezpečný, haleluja. ;-)(19.12.2010)

Tohle asi ve Vatikánu na DVD nemají. Skoda těch nadbytečných nechutných vtipů jako s tou stvůrou z výkalů, to je na Smithe trošku ubohé. Jinak Metatron v podání Rickamana a "božská" Alanis Morissette, to je výborná dvojka. Jay a Silent Bob poprvé ve větší roli, příprava na další Smithův film přímo o této dvojici.(6.6.2011)

Tomuto filmu by sa zďaleka mali vyhnúť všetci kresťania, židia a moslimovia, pretože je absolútne bohorúhačský a totálne cez čiaru. Pre bežného človeka pôjde asi o dosť slabú alebo priemernú komédiu, ale pre človeka, ktorý čítal bibliu alebo sa v nej aspoň trochu orientuje to bude super zábava. Film si robí srandu z každej jednej dogmy, príbehu, povery, teórie a vlastne všetkého čo sa v nej nachádza.(29.7.2011)

Velká škoda občasné překombinovanosti a celkové délky filmu. Mohl to být daleko lepší biják.(1.12.2011)

• amim

Jsem mírně na rozpacích. Po dokoukání všech epizod "Večera s Kevinem Smithem" na videacesky jsem prostě musel vidět nějaký jeho film. A nejsem si jist, jestli jsem zrovna zvolil špatně, když jsem si jako první film vybral dogmu, neboť humor mi vůbec ale vůbec nesedl a přišel mi naprosto jiný, než jaký jsem mohl sledovat právě ve zmiňovaných "Večerech s...". Musím se podívat i na jiné filmy, ale zatím jsem Kevinem tedy zklamán.(8.8.2012)

• Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: zabriskie (fenomenální komentář, je to můj člověk ...), Milodar (před, nebo po Třech průjmech v spovědnici?), Frenegonda (skvělé doobsazení chybějících rolí) ... I řekl pán: "Víra lidí klesá, natočme film, ve kterém zahrajeme na jejich odpadlícky ateistickou strunu a zároveň je nenápadně budeme vést zpátky k víře ..." To není myšlenka z filmu, takhle prostě ten film na mně působil. Chtěl jsem se na něj podívat, protože jsem měl za to, že je to opět další film, který nějakým decentním (popřípadě i míň decentním) zesměšněním víry (jakékoli) otevírá lidem oči, aby už konečně skončilo to tisícileté tmářství, ze kterého vyšlo jen málo dobrého. Přepočítal jsem se. Film si sice jako dělá legraci z církve, ale (jak napsal kdosi ve svém komentáři) zároveň se snaží diváku víru skoro podprahově podsouvat. Pro mně obrovské zklamání a znechucení. Na film jsem se ani nedodíval, bylo to daleko víc trapné, než komediální a daleko víc dogmatické, než by člověk věřil, že je možné. Co se týče herců, nebyl tam nikdo, kdo by mě alespoň trochu zaujal. Vypnul jsem to s lehkým srdcem, že jsem ušetřil minimálně hodinu a půl života, i když mnohý by tvrdil - co je to hodina a půl proti věčnosti ... Dneska tedy bez hodnocení, neboť Kristus není můj kámoš ... :-)(21.10.2012)

Má první a stále nejoblíbenější Smithovka. Mnohem ochotněji sleduju Kevino pokorné (a na území USA poměrně odvážné) střílení do biblických dogmat, než když si utahuje z Hollywoodu nebo sentimentálně sleduje životní popř. milostné ztroskotance.(4.12.2012)

• Zikus

První třetina byla dobrá, to ostatní ne. Trapnej konec, bůh taky.(2.1.2014)

• celticek

Nepobral jsem to, nudil jsem se, párkrát jsem se uchechtl..hvězdu dávám za mladičkou Salmu Hayek..(5.1.2015)

O jednu hvězdičku více za Boha, o dvě méně za většinou ubohý a trapný humor.(4.7.2015)

• Illioplius

Nedopozerateľná strašnosť. Najtrápnejší film, aký som kedy pozeral. Okrem toho aj logicky nedotiahnuté, nudné, otravné a extrémne infantilné. Nedokážem pochopiť, čím si tento film získal toľko priaznivcov.(5.8.2015)

Co si o tom myslet --- nesympatickej rukopis toho pop-burana, kterej ještě není schopnej z tak nakoplý premisy uvařit trochu větší kult. Ale zas tam je dost dobrejch scén a úseků a chvil a retard diamant že se to chce člověku hrozně líbit ! Zmařenost částečně vykoupena biblickejma referencema.(1.11.2015)

• danny_21

Tak tahle taškařice mi naprosto nesedla. Témáticky budiž, padlí andělé a obžaloba lidství - ale to pojetí, kdepak a Alanis jakožto samotný Táta ( Máma ) Bůh, to už bylo silné kafe. Na můj kus příliš zmatečné a nudné - 35 %(15.7.2016)

• Bozvav

Nevadí mi (byť jsem velmi nepraktikující katolík) to, že si snímek dělá srandu z náboženských dogmat. Ani to, že z boha dělají šerednou pomstychtivou babu (alespoň příjemná změna oproti ostatním), ale to, že zpracování a obsah dialogů zcela rozcupují to, co se nám tvůrci nejspíše pokoušeli sdělit. (jestli se pokoušeli). Vtipné místy, akce mizerná a fantasy spíše jako parodie (na tu to zase bylo málo přes čáru). Vulgarismy zbytečné, nic filmu nepřidaly. Je to škoda, neb potenciál by tam byl, ale dle mého ho převálcovali tupostí. Za mne 50%.(20.1.2017)

Musim rict ze u zadneho jineho filmu jsem se nebavil tak jako u tohodle, dvojice Affleck a Damon je naprosot neprekonatelna a zpodobneni cirkve... a navic trinacty apostol, cerny Jezis...(20.2.2004)

• Miksa

Znovu jsem zkusil proniknout do kultu Kevina Smithe a znovu jsem si narazil hlavu a ne bránici jak slibují upoutávky a většina komentářů. Snad jen nápad není špatnej. Jinak velebéčko a bohužel kultovní.(29.1.2007)

Originální a zábavné každým coulem.(25.2.2007)

Kamoš Kristus nemal chybu.(17.9.2007)

Po cca třech a půl letech musím změnit hodnocení, protože jsem zjistila, že pod všemi těmi "shity" a "motherfuckery" se skrývá velmi zajímavé jádro. Pro tento film musí být člověk buď blázen, nebo génius - a kde je hranice, že? No a konečně - Alan Rickman je skutečně "Voice of God" :D.(15.8.2008)

slédnuto podruhé asi po 7 letech a pořád se mi to jeví jako moc dobrá taškařice.(22.8.2008)

Toto alegorické pojetí základů křesťanství, víry a bible zasazené ještě do 20. století mi hodně nesedlo! I přesto, že jsem ateista a víru doopravdy neuznávám, tak už jsem dlouho neviděl takto provokující snímek na jedno z nejcitlivějších témat a to náboženství! Dialogy jsou mi hodně proti kůži a nepochopil jsem Kevina Smitha, proč tento film vznikl?! Na druhou stranu Kevin Smith se mi líbil v jeho roli, stejně tak jako dobře hrající Matt Damon, neustále sprostý Jason Mewes či Chris Rock. Naopak Ben Affleck předvedl až tragický výkon! Nápad to jistě není špatný, 100 % originální, jen to podání, prostě nesedlo mi to a nad některými rádoby vtipnými dialogy jsem se raději nezastavoval!(24.4.2010)

Pokud se na tohle podívá někdo silně věřící, zřejmě se z toho bude ještě dlouho vzpamatovávat. Smith totiž převrátil naruby celou víru, všechny biblické postavy a vymyslel si i nějaké nové a dal kolem toho všechno absurdní omáčku. Hulit anděly trávu, fuckovat, střílet z uzi a zabíjet šéfy firem při firemním zasedání, pak koukat na boha, kterej dává pusu fuckujícímu Jayovi, kterej odpoví, že by si i rád zapíchal, to asi v jiném filmu člověk už neuvidí.(25.1.2011)

Už dlouho jsem neviděl takhle zábavný film. Úžasný Snape v roli Hlasu božího, Jay a Bob...prostě sranda a relax. Bezbožná řachanda a skvělí kluci z Huntinga.(29.1.2011)

Výborně jsem se nejen bavila. A Alan Rickman není serafin, je BŮH:-).(12.8.2011)

tento film musí bůh milovat.ješitnost,hloupost a sobectví tvoří dogmata,nikoliv víra.ta je o velikosti místa v srdci.tak jsem to z filmu cítil.úsměv alanis byl opravdu božský a tak věřím že i kámoš kristus souhlasí že joy i bob mají srdce obrovská. hepčík! pozdravpánbu! ( pro jistotu.nerad bych návštěvu hovnodémona ani lokiho s devítkou).(11.9.2011)

Komedie filozofických rozměrů... :D Opravdu mě pobavily rozhovary na téma Bůh z různých šílených perspektiv. :D(1.7.2012)

Vydařená komedie s výborným Alanem Rickmanem jako androgynním andělem, možná by šlo mírně zkrátit a taky místo Afflecka a Damona bych si dovedl představit někoho jiného.(3.1.2013)

Tolik keců a úvah o náboženství jsem snad ještě v žádném filmu neslyšel. Musím uznat, že film byl propracovaný (co se týká postav) a dýchal na mě zcela jiným humorem než jsem zvyklí. Snažil se nám přiblížit náboženství, trochu jinak (nakonec nám,ale vyjde, že náboženství je zlo). Spíš je to taková alternativa toho co víme ( třeba i pravdivá). Lidé si vždy utvářeli dějiny podle toho jak právě potřebovali. Tak proč by měli být andělé dobří? Proč by nemohl být ježíš černoch? Kdo říká, že apoštolů bylo dvanáct? Třeba jim vážně bylo třináct! Je tu až mnoho otázek. Film Dogma není pro každého, mě potěšil asi tak na tři hvězdy.(21.3.2013)

Niekoľko krát ma toto dielko veľmi dobre pobavilo. Tesne, ale tých 5* dám, podľa mňa si to zaslúži trochu vyššie hodnotenie.(10.4.2013)

• xpantherx

Neviem, cakal som od toho vela. Recenzie hovorili ze si z toho krestania vytrhaju vlasy a ostatni sa budu pucit od smiechu. ale nakoniec som sa teda moc nenasmial. Katolikov tento film isto nepotesi, ale ostatni (teda rozhodne ja) sa na tom nebudu sulat smiechom. Naslo sa par svetlych miest kedy som sa pousmial, ale inak nic extra. Sice je dej riadne poprepletany a biblia "vylozena" zaujimavym sposobom az to posobi ako zlatanina zhuleneho Jaya, co sa odraza aj na prilisnej snaha o parodiu a prvoplanovy humor. Ako tak to zachranil len Jay a mlcanlivy Bob. Cakal som, ze sa bude jednat skor o narazky absurdity z oblasti viery, nez takuto prvoplanovost. Alanis Morissett to tam dorazila.(15.9.2013)

Film disponuje Inteligentním humorem, hrozí riziko neporozumění. Super hříčka.(15.9.2013)

Při druhém shlédnutí mě tenhle film bavil ještě mnohem víc, než poprvé. Kontroverzní může být jen pro ortodoxní křesťany a blbce, protože je to vynikající chytrá a vtipná agitka pro věřící, která si z hlásaných "pravd" nádherně střílí a vysvětluje, jak to "opravdu" je. Žádné tvrdé si střílení z náboženství, je to laskavá komedie s nabitým ansámblem. To já můžu. 90%(11.9.2015)

Tohle ani nejde okomentovat. Tohle je tak divný, že to musíte vidět :D ON je ONA! :D(30.1.2016)

• JardoLe

Tak ja neviem prist na chut komediam v rezii Kevina Smitha,po srackach ako Clerks 1 a 2 je tato dalsia,cudujem sa vsetkym tym znamym hercom,ze prijali ulohy v tomto filme,nudne,trapne,nie smiesne,jedna hviezdicka za snahu...:-)(22.9.2017)

• Talina

Tyjo takové herecké obsazení a dokonce i hodnocení je celkem vysoké a je to prostě totální kravina 😀 Highlight byl asi shit demon jinak se mi ani nepozvedly koutky úst do úsměvu, prostě takové ty trapnější vtipy a.k.a. Scary movie, až na to, že u Scary movie jsem se teda i zasmála. Já mám ráda humor všeho druhu, ale tohle prostě vůbec nebylo vtipné 🤷 Ty dvě hvězdy dávám za to hvězdné obsazení a herecké výkony, protože hrát oni umí, to jo, ale to je tak všechno.(12.6.2018)

Krásně uhozená, nekorektní a bizarní jízda, kterou v její dokonalosti trošku kazí jen docela nepovedené obsazení Alanis Morissette, která ve své zásadní roli působila dost amatérsky a mimo mísu (naštěstí jen krátce). Ovšem Hovnoman rulezz :) Jeptišky a jejich nadřízení musejí po zhlédnutí díla asi strávit mnoho bezesných nocí ..(1.1.2019)

Hustý. A to v pravém slova smyslu. Výborný nápad(bohužel si myslím, že,zvláště v druhé půlce filmu,se z něj dalo vytěžit ještě o trochu víc). vynikající hlášky, strašnej Ben Affleck(ostatně jako vždy:) a naprosto DOKONALEJ Kevin Smith v roli Boba(decánko mlčenlivýho). Silně nadprůměrná komedie(23.10.2003)

Opět musím zdůraznit, že od Smithe jsem viděl jen Dogma a Jay a Mlčenlyví Bob vrací úder.A Dogma je výrazně lepší.Výborný námět s tématem dvou padlých archandělů je vynikající, a zpracování též.(24.10.2004)

Docela vydařená podívaná s Affleckem a Damonem coby zvláštními anděly. Nejlepší scéna byla ta, kdy je chtělo zabít to obrovský hovno nebo co to bylo.(7.5.2005)

Podle mně nejslabší film Kevina"Silent Boba"Smitha.Neviděl jsem Clerks,ale líbil se mi i Táta na plný úvazek.(7.11.2005)

• Gekon

Zklamání, kromě několika vtipných scén je to celé křečovité až trapné. Křesťanství sice nemusím, ale vůbec se nedivím, že tato humusárna pobouřila církev. Parodie na církev beru, ale Kevin Smith nezná míru nebo hranici mezi parodií a trapností. Alan Rickman byl fajn, ale Chrise Rocka fakt nemusím a exkremanťáka taky.(24.5.2006)

Vemi průmerný film,Kevin bohužel selhal.Jeho bezpochyby nejhorší film.(15.11.2006)

Po dvou letech, co jsem film vydel podruhé, ho přehodnocuji ze čtyř na pět hvězd. Tenhle film říká o bohu mnohem víc, než kdy řekli všichni papeži dohromady.(18.2.2007)

Rozhodně to není film pro lidi s pevnou a neotřesitelnou vírou. Kevin se tady do církve opravdu pustil a nedělal si žádné servítky. Ale mně se to líbilo a královsky jsem se bavil, ostatně jako u všech Smithových filmů. On je zářným příkladem toho, že pro natočení kvalitního filmu není potřeba gigantický rozpočet.(24.9.2007)

este stale dobry Kevin Smith. A aj ked som katolik, treba si vediet robit srandu aj zo seba. Ide o film nejde o zivot(2.12.2007)

S humorem Kevina Smithe jsem si padl do oka už u Jay a mlčenlivý Bob vrací úder a tímto filmem mě zcela přesvědčil, že moc dobře ví, jak lidi pobavit - ať už svýma narážkama, drsným humorem, či jen nějakou pořádnou hláškou. Zprvu mi připadal scénář až příliš zamotaný, ale jelikož jsou nové "poznatky" dávkovány postupně, tak se v tom ztratit nejde, ať to vypadá složitě jak chce. Jsem rád, že si Smith nebral servítky a šel do toho naplno, ať už to uráží křesťany či kohokoliv jiného sebevíc. Bavil jsem se opravdu skvěle....(16.3.2008)

Totálně vyšinutá komedie, která dokázala geniálně zkroutit ústřední náboženská pravidla ve svůj prospěch. Se sympatickými postavami andělů, Jaye, Boba, Metatrona atd. atd. Z toho výchází povedná komedie, která by mohla být mnohem lepší, kdyby v poslední čtvrthodince humor neustoupil před VÁŽNOSTÍ. Ale zkuste ve filmu, kde bůh je žena, ježíš je negr, hulící arcibiskup si stěžuje, že mše nemají takový úspěch jako tabákový průmysl a andělé tu klidně zabíjejí lidi s odkazem na Desatera přikázání, zkuste tady hrát vážnost, ty problémy s vírou hlavní hrdinky tady jsou prakticky k ničemu a na konci to už zachraňují jen hlášky Jaye. A kultem se tenhle film stal jen kvůli tomu, proč mu dávám 75%.......... "Jesus? Sure, nigger owes me twelve bucks" apod. hláškám(27.3.2008)

Je super, že i po deseti letech nacházím výborné komedie ke koukání...(5.2.2009)

Vskutku přemíra hereckých hvězd v "pouhé" komedii. Občas jsem se i zasmál dobře promyšlenému humoru a taky překrucování základů katolické víry, ale také jsem měl chvíle u kterých mě film spíše uspával (hlavně v závěru).(17.7.2009)

Po zhlédnutí této dokonalé srandy začínám milovat Kevina Smithe jako režiséra i představitele Mlčenlivého Boba. Po celou dobu filmu jsem se bavila a bylo by mi líto, kdyby trval kratší dobu, zvlášť když má tolik co říct. Affleck a Damon mě překvapili tím, jak moc jim sedla role záporáků. Několik hvězd navíc (kdyby to šlo) bych s radostí dala Alanu Rickmanovi za postavu Metatrona, který byl doslova boží. Plus: zajímavé bonusy.(4.11.2009)

Po stránce příběhu, nápadu na zápletku a dialogů, to nemá chybu, a byl jsem fascinovanej, jak obtížná témata lze nacpat do filmu s humormým podtextem. A tyto zmiňované věci jsou tahounem celého filmu, protože té stránky komediální z mého pohledu bylo pomálu. Spíše mi to připadalo jako parodie.. kor´ s postavami Jaye a Mlčenlivého Boba. A je dobré vědět, že hvězdy spolu kamarádí a že se tady sešlo mnoho dobrých a známých herců!(26.12.2009)

Líbí se mi jak si Smith zahrává s náboženstvím a tím, co je pro většinu amíků a katolíků tabu. A i když se to nezdá, tenhle film nabízí spousty opravdu inteligentních myšlenek k zamyšlení. PS katolíci a jiní "zapálení" věřící by si měli opravdu zkusit přečíst Písmo, než začnou tenhle film pranýřovat.(26.1.2010)

Moje druha Smithovstina a vidim to asi tak, ze byt katolik, tak me asi trefi slak. Ano, bylo tam par dobrych vtipku, par dobrych hercu (proc si vsichni Alana Rickmana pamatuji jen jako Snapea?), mela jsem radost, ze vidim zase v necem na pul minuty Janeane Garofalo, ale jinak to pro me kultak fakt neni...a nebo mam nejakou divnou naladu(29.5.2010)

Strašně sprostý film, který si dělá legraci z Boha, víry, lidí, vesmíru a vůbec! :) Nicméně, ve svém důsledku je to celkem milá komedie s pozitivním duchovním přesahem! Což tu naštěstí publiku nedošlo, neboť to se teďkom v ČR nesmí, že! :) Pan Smith si vydobil pozici, která mu umožňuje sdělovat hezké věci hrozným způsobem... Soudě tedy aspoň dle toho, co tu na CSFD píšete...(25.7.2010)

Smith by za tohle ještě poměrně v nedávné době byl minimálně úpálen spolu se všemi kdo se na tenhle film jen podívaly. Dost vtipné, do nebebe volající rouhání : ) Jen škoda už až moc šíleného finále. "Ty si znal Ježíše? Jo ten negr mi dluží dvanáct babek" No já jen doufám, že má Bůh doopravdy takový smysl pro hůmor jinak jsme všichni v pr...ly(23.3.2011)

Po tomhle naprosto zásadním filmu už nebudu váhat co říct, až zase přijdou nějací pánové v obleku a zeptají se na Ježíše :-D(26.4.2011)

Tohle je hodně drzej film, ale je tu překvapivě dost narážek, za který bych se postavil. Zbytku se od srdce zasměju, prostě tenhle film mi padnul do noty. Nic víc, nic míň. Moje topka. :)(9.6.2011)

nevím co bych o tomto filmu řekl.Je to taková fantasy komedie.Děj ušel.Herce moc neznám,ale na pobavení dobré :D 4/5(21.6.2011)

Tenhle film mě nezklamal. Naprosto výborné herecké obsazení, mělo to dobrý vtip a královsky mě pobavil Jason Lee jako démon. 4/5(22.6.2011)

Zo začiatku celkom vtipný a nápaditý snímok. Ten rickmanov vstup a tak....Presne v takomto tempe malo byť aj pokračovanie. Lenže nebolo. Zlomový moment prišiel asi s postavou múzy Serendipity či s vtipným démonom hovien. Salmu Hayek síce nemám rád, no od toho by som sa teraz odosobnil. Trefných narážiek ubúdalo, humoru takisto. A ten koniec....ten bol buď myslený úplne ironicky alebo to bol proste trapas. Berem asi skôr tú druhú možnosť a preto je to tak 60%. Škoda.(20.11.2011)

• Sticks

Druhý film Smitha, ktorý ide mimo mňa. Občasné hlášky Jaya a Boba väčšinou fajn, všetko ostatné nie.(26.12.2011)

Typické Smithovo znesvěcování všeho, co je někomu svaté. Výborně postavené postavy, vtipné vtipy, atmosferická atmosféra a zhudebněná hudba. Jenom to chtělo víc Rickmana, protože jeho není nikdy dost.(1.4.2012)

Škoda že druhá polovina filmu mi připadala jako pekelná slátanina, ale stejně jsem se bavila božsky ( teda s výjimkou Alanis Morissette...to už na mě bylo trochu příliš) 3,5*(30.6.2012)

Pro mě je tohle moje osobní kultovka a jedna z nejlepších komedií nadupaná známými jmény, skvělými hláškami a svěžím tempem bez nudných sekvencí od počáteční scény Lokiho a jeptišky po konec. Skvělý humor narážející na katolickou církev, a to bez servítek. A i po letech, co se na to kouknu, v tom vždycky najdu něco, co mě dostane.(19.7.2014)

Velice zajímavý a i vtipný film. Bohužel na konci si zřejmě tvůrci uvědomili, že nesplnili minimální hranici krve v jednom americkém filmu, a tak se rozhodli to dohnat i s bonusem. A uplně zbytečně... Do té doby to byl vtipný, zvláštní, zajímavý a často přímo do černého se strefující film. Pak už z toho byla jen nechutná podívana se spoustou krve. Víckrát bych se na to už nepodívala. A ješte jedna věc - škoda, že tvůrcům (nebo překladatelům) nejak nedošlo, že braní jména Božího nadarmo do úst andělů fakt nepatří...(10.2.2015)

Gagy a hlášky jsou fajn ale čekal jsem víc narážek na náboženství...jinak s ohledem času hvězdně obsazená komedie kterou musíte vzít takovou jak vám jí servírují. Jinak výborná hláška : Vy znáte Krista? Jo, ten negr mi dluží 12 babek. :-D(18.2.2016)

• Matthew013

hoodně špatný vtipy na úrovni "monsrum z hoven" a podobně, nechápu jak muselo jebat tvůrcum filmu (asi hodně)(17.3.2018)

• Max Q.

Celkem blábol. Založit komedii jenom na tom, že si bude utahovat z křesťanství a do toho "prdne" pár fekálních vtipů, to prostě nestačí. Asi dva tři opravdu dobré vtipy jsem tam našel, ale jinak slabota.(24.2.2004)

dobra komedia urcite nadpriemerna, som štastny vzdy ked si niekto robi srandu z katolickej cirkvy, Jay a Bob su najlepsi, vyrovan sa to vykonu z Hlada sa Amy(24.3.2006)

Podle mého nejslabší film Kevina Smithe, hvězdičkové hodnocení je přesto absolutní. Nevím, jestli jsem se dostal do fáze nekritického nahlížení na Smithova dílo, nebo je opravdu tak dobré, každopádně, spousta perfektních fórků, dobře vystavěná zápletka i celkové vyznění filmu, všechno tohle mi mluvilo do duše i z duše - 5*.(30.1.2007)

Takovouhle ujetost může natočit jen Smith. A v jeho podání je Bible mnohem zábavnější. Akorát ve škole při písemce se to použít nedá. Bavil jsem se od začátku až do konce. Díky Kevine(8.3.2007)

Ano, Clerks to nejsou, ale i tak skvělý film a důkaz, že Kevin Smith prostě umí.(27.12.2007)

• PeterJon

Má to zopár trefných poznámok, ale prevažujú tie sprosté. Ak by tam nebola hŕstka vychytených hercov, je to béčko jak vyšité. Film obsahuje silnú dávku debility, ale výborne poukazuje na niektoré chúlostivé veci. Pôvodne som chcel dať vyššie hodnotenie, no posledná polhodina úspešne kandiduje na odpad a Alanis Morissette v roli boha je výsmechom. Jedna hviezdička za Golgoťana.(17.1.2008)

Smith umí mixovat vtipnou komedii s naprostou zhovadilostí. Tenhle film mě dostal svou církevní nadsázkou, kterou dokazuje už při úvodních titulcích. Prostě a jasně bůh je žena.(25.5.2008)

Dogma byl jeden z prvních filmů co jsem od Smithe viděl. A právě kvůli tomuto filmu bude Smith navždy jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Způsob jakým se tu naváží do náboženství je naprosto nepřekonatelný. Já, nevěřící, jsem se bavil naprosto královsky. Chápu, že tento film může někoho urazit, ale musí se brát s nadsázkou. Affleck i Damon podali skvělý výkon a jako dvojka fungují perfektně. Chris Rock mě bavil naprosto neskutečným způsobem o dvojce Jay a mlčenlivej Bob ani nemluvím:-) Scenář naprosto geniální a z některých hlášek nechápu ještě teď: ''Ty si znal Ježíše?'' ''Jasně, ten negr mi dluží dvanáct babek!'' Sečteno podtrženo perfektní film a určitě jeden z nejlepších filmů co kdy Smith natočil.(31.5.2008)

Ježíš je zadluženej negr :D(18.11.2008)

Film o andělech, Ježíši a Bohu? V tomto filmu zjistíte, že to takhle v bibli nebylo. Námět tohoto filmu je neotřelý a originální. Největší zbraní tohoto filmu jsou velmi vtipné dialogy, přesto ve filmu se objevuje příliš mnoho postav a dvojice Matt Damon a Ben Affleck zastiňují hlavní hrdinku. V první polovině se snaží Smith vysvětlit pravidla, aby mohla fungovat druhá polovina. Přesto považuji film za zdařilé dílko plné vtipných dialogů a bizardních situací. Film je takovou road movie za spásou, záchranou světa, plný černošského sarkasmu a satiry o náboženství.(6.6.2009)

Pro mně trochu slabší Smith. Filmu chybí jakékoliv tempo a pár skvělích nápadů to nezachrání. Jak tu už ale někdo napsal, oproti průměru je to nadstandartní komedie.(25.9.2009)

Opravdu nadprůměrná komedie s prvky fantasy. Hezké stvárněný u kterého jsem se dobře pobavil. Úderný satyrický snímek poukazující na občas slepou lidskou víru. Výborné herecké obsazení herců, kteří do rolí krásně padly. Zasmál jsem se a pobavil jak humornýmy scénkami tak chválihodným scénářem.(26.10.2009)

Filmy o náboženstve a jeho parodovaní sú dosť ťažké. Zvyknú skončiť ako fraška. Smith však trafil do čierneho. Narážky na Cirkev boli trefné, dokonca aj parodovanie na niektorých miestach. Áno, malo to aj slabšie miesta, celé je to však svižné, dobre sa to pozerá, postavy sa mi páčili, dodávajú ten správny šmrnc. Vždy, keď to začína nudiť, príde na scénu nejaká nová a oživí dej. Jednotkami sú samozrejme Jay a Bob. No a na rozdiel od väčšiny, Alanis sa mi tam vôbec, ale vôbec nehodila...A takisto hlavná hrdina, Linda Florentino, ako keby ju natáčanie nudilo. Ale inak zaujímavý filmársky kúsok(17.9.2010)

Jen kdyby bylo takových kvalitních trhlovin víc.(20.9.2010)

Hláškově a vtipnýma scénama nemá na Clerks II (můj možná nejoblíbejnější film vůbec), ale Dogma má u mě jedno velký plus za výbornej děj. Střílení si z církevních dogmat se tu fakt povedlo. Nehorázně jsem se bavila :)(25.2.2011)

Smith překonal sám sebe(19.8.2011)

Jak nas.at katolíky? Pusťte jim tento film! Skvělý film plný smithovských hlášek a Alanis Morissette jako Bůh. Nenechte si ujít.(11.12.2011)

Ty dialogy! TY DIALOGY! Víc filmů jako je Dogma.(17.9.2012)

Tak tentokrát to od Smitha je málo od něho čekám vždycky něco extra ale Dogma ničím nepřevyšuje ostatní komedie ani Jay a Bob nejsou úplně cool. Hlavní ženská postava je tak nesympatická, že jsem jí přál od začátku krutou smrt.(23.12.2013)

Velmi dobré obsazení kompenzuje slabší scénář a až nepřiměřenou délku se spoustou natahovaných scén, je to takový slabší průměr. 55%(6.3.2014)

Dvaja anjeli na vražednej rampage na ceste do neba. Toto veľa ľudí nevymyslí. Humoru bolo dosť. Aj keď sa v druhej polovici filmu trochu strácal. Biblické reči ma ale veľmi bavili takže nebolo potrebné dávať jednu hlášku za druhou. Najlepšie scény boli Damon a Affleck vo výťahu, v obchode so zbraňami, v autobuse a v rokovacej miestnosti.(23.4.2014)

• Thovt

v devadesátkách to někomu mohlo přijít šokující a zábavný, ale po patnácti letech je Dogma fakt mimo. podle lacinosti vtipů a nesmyslnosti děje byl tipnul, že Smith napsal scénář tak ve čtrnácti letech. takoví Trey Parker a Matt Stone se trefujou do náboženství mnohem, mnohem líp(1.11.2014)

bůh je černá žena :) 5/5(13.11.2014)

Kdyz jsem tenhle film videla poprvni, pripadalo mi to divny, ujety a nezabavny. Kdyz jsem si asi o dva roky pozdeji rekla, ze to risknu znova, nelitovala jsem a celou dobu se vyborne bavila.(7.9.2004)

Tímhle filmem pro mě začal Smithův pád. Ještě není tak špatný, ale už to prostě není ono.(27.1.2005)

Tak tenhle film nemá chybu podívejte se třeba na platypuse(5.11.2005)

Nádherný příběh Kevina Smithe, se kterým se (s hlediska náboženského, tak morálního) plně ztotožňuju. Nevím, kteří lidi pochopí a kteří nepochopí zvláštná humor K. Smithe. Vím, že kritika tento film zavrhovala kvůli jeho rouhačství (Ježíš je negr) atd., ale z filmového hlediska je to skvělý počin. Skvělé dvojice, jako M. Damon a B. Affleck (kteří tam májí mimochodem vynikající postavy) Jay a Mlčenlivý Bob (ti jsou opět super) dělají z tohoto díla klasickou podívanou ze zvláštního úhlu pohledu na otřepané téma. Kevin Smith je pro mě jeden z "živých" režisérů, kteří se nebojí natáčet dopředu zavrhované dílo.(11.2.2007)

• `barocco

Toto uz nie je ani ironia ci satira, toto uz je priamo blasphemy... radsej ani nehodnotim.(19.10.2008)

Zatím jsem viděl jen jednou a přišlo mi to trochu nemastné, neslané. Po druhém shlédnutí možná změním názor. Zatím tedy *** .(20.10.2008)

Možná se nejedná o nejlepší film od Kevina Smithe, ale vzhledem k tomu, že je to jeho první film (díky kterého jsem Smithe jako režiséra i jako herce poznal), který jsem od něj viděl, tak si pět * od mně zaslouží právem. Nejenže se jedná o dobrou komedii, ale díky jeho narážkám na církev i hodně chytrý film (musím přiznat, že všechny narážky jsem pochytil až tak po třetím shlédnutí).(23.3.2009)

Alanis Morissette je přesně ten člověk, kterého chci vidět v roli Té nejvyšší, Alan Rickman jako její hlas v obleku od Armaniho nezapomenutelný. Ačkoliv by možná neuškodilo méně "nechutností" typu Golgoťák, ten film má myšlenku a to je pro mě důležitý. Jakože nahý černoši z nebe nepadaj.(22.6.2009)

• brasek

Jeden z najhlúpejších a najúbohejších filmov... trápne až to je pre niektorých slaboduchých zaujímavé.(17.8.2009)

nic moc, ale dalo se na to dívat....sice už nevím o čem to pořádně je, ale dívat se na to dalo...herecká dvojice Damon a Affleck je dobrá, Damon je velmki schopný herec, což se o Affleckovi vůbec nedá říct, ale spolu to trochu vyvyžují...jen Affleck nesmí hrát sám, to je pak úplně v háji...(19.8.2009)

Tento naprostý výsměch katolické církvi a náboženským dogmatům je chvílema opravdu vtipný (například bezpohlavní anděl v podání Alana Rickmana) a chvílema se pohybuje za hranicí trapnosti (například obrovský živý hovno, nepamatuji si, jak mu říkali). Nicméně originalita, hvězdné obsazení (zejména Alanis Morissette v roli Boha, což je asi největší výstřelek) z něj dělá dost vtipný film, u kterého se zaručeně zasmějete. Většina situací je povedená. Tvrdošíjným křesťanům silně nedoporučuji sledovat.(28.4.2011)

Rozhodně nedoporučuju Dogma pouštět třeba vaší babičce, která každou neděli s železnou pravidelností oddaně zahřívá stejné místo v kostelní lavici, nebo třeba zbožnému spořádanému strýčkovi či tetičce (a dalším trošku nezdravě náboženský založeným lidem ). Takový pohled na náboženství by mohl způsobit újmu nejen psychickou, nýbrž i fyzickou (a možná dokonce i obrácení k ateismu). Plejáda hvězd jaká se jen tak nevidí, které pro mě nejvíce vévodí Alan Rickman (který ač byl jen "božím hlasem" tak byl prostě boží), Affleck s Damonem ala nebeský šmejdi, diskriminovaný černý bro/13.apoštol Chris Rock (no to mě pos*r) a klasika Jay se silent Bobem. Ač se to možná nezdá, obsahoval film dokonce spoustu dobrých a chytrých myšlenek (Smith vše vysvětlí i absolutním neznabohům a následně vše nemilosrdně zesměšní), pekelně vtipného humoru a nebýt několika hluchých míst a vyloženě trapných scén, šel bych na max (zhruba do půlky jsem byl skálopevně přesvědčený o 5*). Jako téměř vše, tak i Dogma si najde zapřísáhlé zastánce i odpůrce, já se přikláním k těm prvním...nechť jsou i další Smithovi filmy alespoň stejně zábavné...85% (k)Ámen(14.6.2011)

• Shley

Od Dogmy jsem, podle herecké sešlosti, očekával mnohem více. Příběh je celkem nezajímavý, nezáživný až trochu nudný, herecké výkony jsou průměrné a humorem to moc také neoplývá.(15.6.2011)

Pre mňa jedna z TOP komédií... "Takže Bettany je sčásti černoška?" Myšlienkové pochody Jaya ma skrátka vždy dostanú do kolien. A čo na tejto komédii fakt milujem je, že pri každom pozretí objavím predtým nezachytenú hlášku... Je to skrátka valiaca sa lavína debilných pripomienok, sexistických narážok a čierneho humoru a to všetko ja môžem keď je to tak pekne podané. Me gusta ;)(18.3.2012)

Niekedy je dobre nebrať svet tak vážne a skrátka sa baviť výbornými dialógmi a akceptovať trocha zveličovania. Po dlhšej dobe si tento film vždy rád znova pozriem.(1.7.2013)

Za tohle půjde Kevin Smith do pekla!!!:-D(9.9.2013)

Tak tento film ja nahodou naozaj mozem :) Spojenie Affleck Damon totiz funguje opat, nie nadarmo su uz takmer 20 rokov blizki kamarati. Dogma ma pointu, ma vtip, nenudi vas a rychlo ubehne. A padlych anjelov mate radi po cely cas filmu.(11.1.2014)

Kevin Smith je komediální génius! Všechno, základní myšlenka, detaily i provedení je na více než jen maximální hodnocení, ovšem pokud člověk není zarytým křesťanem - katolíkem. Vždyť jakého ateistu nebo přinejmenším nevěřícího by nepobavil humorný slogan CATHOLICISM - WOW! nebo nové ztělesnění Božího Syna jako "Buddy Christa"? Ale rukopis Kevina Smithe se dá poznat až podle bizarních postaviček, které totálně bortí všechny možná dogmata, které jim přijdou pod ruku. Tak například Boží tlumočník Alan Rickman, Chris Rock jako 13. apoštol, Ben Affleck a Matt Damon jako dva padlí andělé, Linda Fiorentino jako Kristův potomek, múza Salma Hayek, spousta mrtvol, ztracený Bůh - Alanis Morissette, hovnodémon a v neposlední řadě i Jay a Silent Bob v roli proroků. Zábava je jednoznačně zaručena. A Wisconsin je horší než peklo.. ale tak to snad už vědí všichni.(13.4.2014)

Nevím jak tohle mám hodnotit a proto jen řeknu,že to byla nebetyčná kravina. Nicméně jsem to musela dokoukat, protože to bylo zároveň boží :)))(19.9.2014)

7/10(12.10.2014)

Vtipné, ale na půli cesty. Geniální hlody Bartlebyho a Lokiho, skvělé obličeje mlčenlivého Boba střídají naprosto zbytečné místy až vulgární nesmysly.(21.12.2014)

Perfektne vyvazeny stulec do zeber vsem slepym vericim. Nejedna se o podvratnost, spise o polemiku s pojetim viry. A navic sakra vtipnou!(14.1.2016)

Pohodová komedie napasovaná na biblické postavy. Neotřelé téma, musím říct, že mě to dost bavilo. Klasický rozkol dobra se zlem a vtipně pojatá katolická konspirace. A stejně si člověk láme hlavu jak to skončí...Spousta známých tváří, herci se svých rolí zhostili vskutku skvostně. Pokud jste unaveni filmy o mafiánských bossích, drogových dalerech, prostitutkách a zkorumpovaných policajtech, tak Dogma uvítáte jako příjemné osvěžení.(1.3.2016)

Perfektní námět s dokonale debilní zápletkou plnou ujetých frků. Perfektní Kevin Smith a perfektní Jay a Bob. Perfektní Linda Fiorentino i Salma Hayek. Všechno je tak perfektní, až se divím, kde se to posralo. Jak je možné, že tomu chybí trochu té šťávy, trochu těch nápadů a hlavně trochu víc té neotřelé kritiky náboženství. Každopádně Bohyně nemá chybu.(5.9.2018)

Dnes už skoro 20 let staré, ale pořád to mělo svoje kouzlo. Trochu mi trvalo se zorientovat v těch postavách a kdo má co za úkol nebo jen za lubem, ale pak to jelo jako po másle. Vůbec se to nezdálo, ale přitom některé hlášky byly hodně chytré a hodně rýpavé do náboženství, i když zase ne vyloženě urážlivě nebo jako výsměch. Spíš takové škádlení. A já ač ateista, tak se mi film s náboženským tématem líbil. On tady totiž hraje hlavní roli humor a smysl pro recesi. Nejvíc mě dostal Bůh, když se ve filmu poprvé objevil - takové herecké obsazení bylo jako rána z čistého nebe :D a i pak byl Bůh opravdu roztomilÁ ;)(14.10.2018)

Nebyť toho dreva Lindy Fiorentino, bolo by to za päť. Žiaľ hentá pipina to celé zosrala, ale fakt neskutočným spôsobom.(12.5.2019)

• wonka

Tolik opěvovaný K. Smith mě tedy vůbec nezaujal. Módu hlášek nemusím, exkremenťák mi přišel navýsost trapný, stejně jako Jay a Alanis coby Bůh. Křečovitá sranda. Díval jsem se na hodinky, kdy to konečně skončí.(22.1.2006)

Perfektní povedená komedie, která jistě pobouří katolíky, ale nás, obyčejné lidi, kteří vědí o co jde, velmi pobaví. I když musím upozornit, že dvoudisková verze obsahuje dalších cca 90 min vystřižených scén !!!!!(22.9.2006)

Všetko, čo teraz napíšem bude neobjektívne!!! :-) Najlepší film "rozoberajúci", alebo skor glosujúci natvrdlosť cirkvi (a kresťanstva) a dogmatizmu v ňom :-) Rozhodne šokujúci, kontroverzný, jednoducho skvelý. Neviem, či sa mám skor udrbávať na postavách padlých anjelov v podani nerozlučnej dvojky Damon / Affleck, keď sa vo filme objavil 13. apoštol, ktorého vynechali v biblii preto, že bol čierny :-)))))))) v podaní Chrisa Rocka, utieral som si slzy z tváre. Cely film vtipně dopĺňali Jay a Mlčanlivý Bob a zaklincovali ho skvelý Alan Rickman ako Archanjel a krásna Alanis Morissette v roli Boha! :-) Toľko skvelých nápadov ako nasadiť ľuďom chrobáka do hlavy a nasrať cirkevných pohlavárov v inom filme nenájdete!!!(26.3.2007)

Podle mne jedna z nejlepších komedií vůbec. Ostatní Smithovy filmy tomu nesahají ani po kotníky. Bohužel pro některé jedince, to vyžaduje vzdělání a to je problém. Dnešní úvahy typu -Nemusím nic vědět stačí si to umět vygooglit.- se tady nechytají. Pouze hovnodémon tam byl podle mne navíc. Ale jinak? Dokonalé. Škoda že ho výhružky náboženských pablbů donutily už nic podobného nenatočit.(25.12.2007)

Konečně film ze kterého by si měla vidět církev vzít poučení a ne ho kritizovat aby pochopila v co normální lidi věří a proč. Představa Krista sympaťáka je ale super,protože jsem člověk co věří v Krista, myslím, že existoval a ať dělal co dělal bylo to určitě dobrý a určitě by se mu to líbilo. Salma tanečky umí.(6.4.2008)

Hvězdičky za perfektní scénář, myšlenky ohledně víry jsou skutečně zajímavé, scénář jako jediný to utáhne a kdybych nechtěla slyšet myšlenky, asi bych nevydžela dokoukat. Děj je průhledný včetně postav a jajich motivací. Jinak je to šílenost a chvilkama se člověk baví i nudí, když je to jenom o jednom dokola. Extra hvězdičku za postavu Božího hlasu.(21.4.2008)

Bylo mi doporučeno abych se na film podíval. Čekal jsem od něj musím říct mnohem víc. Naprosto mě dostávalo, že Jay byl v jakékoliv chvíli (až už kolem umírali lidé či se tam objevil Bůh v podobě krásné roztomilé a úžasné A. Morissette) tak naprosto obscénně sprostý až to trhalo uši. Smithovský humor se mi líbí protože vás uzemní tím co si dovolí ve filmu udělat a říct a pak vás dodělá tím, že tohle všechno překročí a posune to jěště dále a znova a znova....(30.4.2008)

• MaideN-SK

Hviezdička za nápad a druhá za písmo z hry DIABLO :-)) Chýba tomu šmrnc a ten náboj čo robí z akože-smiešneho-filmu ten naozaj-zábavný-film(24.8.2008)

Už asi do smrti nezapomenu hlášku: "Ty znáš Ježíše osobně?". "Jestli znám Ježíše osobně?!. Ten negr mi dluží dvacet babek!"(28.8.2008)

Myslím, že z Dogmatu by měli Monty Pythoni radost - ujetá směska vtípků, u které zaprdění suchaři znechucením zešílí, navíc dohromady dává smysl - Life of Brian úplně jinak - o pár desetiletí později.... První film který jsem od Kevina Smithe viděl. Nebude poslední :-)(4.9.2008)

Snad jen Kevin Smith si dovolí v tak ujetě věřící zemi jako jsou USA natočit něco takového.Tvrdit stádům tupých hamburgerožroutů že bůh je žena a že apoštolů je třináct,nikoli dvanáct,ale o tom třináctém se nikde nepíše,protože je černý,chce hodně odvahy,kterou Smith naštěstí má. A snad jen Kevin Smith dokáže takové vcelku vážné téma o dvou padlých andělích a boží neomylnosti natočit tak výbornou odlehčenou formou.(6.2.2009)

Dva andělé svržéní na zem, kteří jen tak ze srandy přesvědčují jeptišku, že bůh není přestože ho samy viděli. Obrození církve a "kámoš Kristus". film dokonale bořící všechnu tu nudu kolem náboženství. Pro mě jako pro ateistu má dělání si srandy z církve hlubší význam jasných 5 :-))(3.3.2009)

haha parada! takze boh je zena a je to dokonca.. :D dobre vediet. velmi dobra komedia pre mna(30.8.2009)

• le poulet

Měla jsem za to, že se jedná o něco na způsob Scary Movie a považovala to za mimořádně zdařilý úlet, ale potom jsem zjistila, že tenhle film byl myšlen naprosto vážně a tím pádem u mě spadl. Ale ve tři ráno v zájezdovém autobuse, kde jsme se na to s kamarádkou dívaly to byla fakt vzpruha...(28.1.2010)

Skvěle napsané. Každá scéna, každý rozhovor má pointu. Vtip za vtipem, popkulturní i bilbické, všechny skvělé.Režijní nápaditost, vtipnost, hravost a rychlost. Bezkonkurenční Metatron, Múza, Bethany i Bůh. Prostě paráda. Proč tedy jenom čtyři? Protože Chris Rock a především padlí andělé. Ze začítku mě bavili, ale s postupem času mě víc a víc a víc s...trašně moc vadili. Až tak moc, že jsem po skončení filmu chtěl jít s hodnocením mnohem níže, ale to by si zbytek filmu kvůli dvěma padlým andělům (nejde jenom o to, že jednoho z nich hraje Affleck, šlo i ryze o ty postavy) nezasloužil.(5.2.2010)

Když jsem viděl Dogma poprvé taqk jsem se málem zalikal smíchy. Kevin Smith dokonale komickou parodií sdělil o círvi to co už si myslím dávno dávno. Dva padlí andělé v podání Afflecka a Damona je perfektní, Jay a Mlčenlivej BOB, co dodat jsou geniální (hlavně BOB). Jay je drsný v momentě jak si sundává kalhoty když andělé řádí (slib dědičky). Totální masagr je Golgoťan to jsem musel hodně polknout , aby se mi neotevřel kufr :) Salma Hayek je sladká a sexy až na půdu. Alan Rickman (mistr herec) a Alanis Morissette tak to byl dokonalý šok na závěr (příjemný). Kevin Smith si mně získal od skouknutí tohoto filmu se snažím vidět i jeho jiné filmy. Všem co mají rádi srandu doporučuji.(27.5.2010)

Asi jediný dílko Kevina Smithe u kterýho jsem se bez výhrad bavil.(1.2.2011)

Tohle je můj jeden z moooc oblíbených, lze vidět velmi mnohokrát a vždy se budete bavit. Neotřelý, vtipný a svižný příběh a navíc co na filmech miluju nejvcí, tohle bylo pro mě překvapení, když jsem to viděla poprvé.(3.2.2011)

Vlastně ani nevím, jak tohleto pořádně zhodnotit.:-) to se asi musí vidět, ale kdyby mi ten film líp utíkal, dal bych možná o hvězdu víc.(27.5.2011)

Sú len dva filmy pri ktorých som sa bezprizorne rehnil od zapnutia do vypnutia (vlastne aj potom). Okrem "Strach a hnus v Las Vegas" je to práve Dogma. Tak neskutočne dobre napísané dialógy spolu s výbornými výkonmi protagonistov vám vlastne ani inú možnosť nedávajú. Síce áno, ale to len ak ste človek s konskými klapkami na očiach a počúvate a riadite sa názorom "autorít". Pre mňa osobne je to výter zo zahlieneného hrdla spoločnosti ktorý nehorázne vtipnou cestou ukazuje to nepríjemné, čo málokto chce vidieť.(10.7.2011)

• Kurovec

Tahle pánbíčkářská komedie má určitou myšlenku...a tím nemíním zesměšňování církve, ale už jen pointa, že Bůh je žena a myšlenak 13tého černošského apoštola.... :) :) :) Každopádně přes hvězdné obsazení mě to výrazně neohromilo.(14.9.2011)

Milujte sa a množte sa! No nie v tomto filme Jayové priania nikdy nie sú vyslyšané. Čo by si cirkev mohla viac priať ako tento film, ktorý oslovuje široké masy a je z časti biblia z časti komédia. Ani vy katolíci sa nemusíte báť je to neškodná zábava z časti na vaše konto ale na konci vás naplní dobrý pociť, že vy v toto už dávno veríte. Filmársky žiadne kúzlo napriek tomu si to našlo cestu ku mne ako viaceré Smithové filmy.(8.10.2011)

Prostě bomba! Jedna z mých nejoblíbenějších komedií. Všichni herci jsou bezpochyby vtipní každou minutu a o to jde. Kdykoli se na to rád podívám.(13.1.2012)

Po dlouhé době se mi objevila v rukách komedie, která mne opravdu rozesmála. Výborně trhlá zápletka a skvělé zpracování, ale není ono to vlastně katolická agitka? Zamysleme se nad tím...(5.6.2012)

Je to originální, vtipné a pokud máte rádi Kevina Smithe, rozhodně vás to nezklame.(29.8.2012)

Upozornění - tenhle komentář byl napsán přesvědčeným katolíkem (který má snad trochu nadhledu) Nadmíru zábavný film, s velice zdařeným humorem, který u nejednoho diváka (soudím podle sebe) vyvolá spontánní hlasitý smích. Jestli někdo má něco proti němu, musí být opravdu omezený (i mentálně), protože jsem nenašel nic zásadního, co by se protivilo křesťanství, Ježíši Kriste, dyť je to celé postavené na existenci Boha, tak co se vám nelíbí? A ta socha (Jesus Pal) je stejně nejvýstižnějši vyobrazení. K filmu... Obzvlášť chci vypíchnout herecký výkon pana režiséra, u kterého absence slov jenom zvýrazňuje jeho geniální mimiku, no ale špičkou pro mně je, jak jinak, každá scéna, které se úč astní maestro Rickman. Top hlášky: „Ty znáš Krista?“ „Jo, ten negr mi dluží dvanáct babek...“ „K*va, dyť jsem démon...?“ (jinak Azrael taky slušný herecký výkon) „Neměli lístek“ - jako fanoušek Indyho Jonese tuhle narážku nemůžu přehlédnout, kdo zná, ví... „What the f*k happened to that guy's head???“ (bonus - celá legendární Jayova multi-wtf replika i s tím jeho ksichtem u téhle věty)(10.1.2013)

První polovinu bych mohl vidět milionkrát za sebou. Od chvíle co se objeví Jay a Mlčenlivej Bob tak to prostě má grády jako máloco. Na konci už maj prostoru míň a je to tudíž menší prča. Pokud si někdo udělal trefně srandu z církve - byl to právě Smith(10.2.2013)

tři hvězdičky pouze za Jaye a mlčenlivého Boba, kteří jako jediní pobavili...(21.2.2013)

Film, který si nebere servítky. První půlka je dokonalá, druhá a konec trochu ztrácí na síle, ale i tak.(22.4.2013)

co k tomu dodat...kámoš Kristus mi způsobil vytrvalé křeče břišního svalstva stejně tak Alan Rickman jako Metatron. Nařážky na různé přehmaty a nedokonalosti matičky církve mě trochu zlomyslně bavily a pak ve finále zjištění že bůh je žena mi definitivně zvedly náladu jednoho depresivního studeného odpoledne. Pokud trpíte zrovna splínem vřele doporučuji.(11.10.2013)

Ani snaha o poměrně extraordinérní a nesmírně okatě prvoplánově a účelově kontroverzní náměr nemůže vytrhnout tenhle jinak ve všem všudy průměrný a šablonovitý film, v něžm jsou zastoupeny výhradně kýčovité figurky hrané vesměs mizernými herci (v čele s trapákem Rockem, ale výjma slušného Ricmana), kteří se tím nejurputnějším možným stylem snaží vypouštět děsně cool a předem "kultovní" hlášky. Film na jednu stranu křesťanství shazuje a bagatelizuje (což je už cca 15 let hrozně módní a vždycky s tím uspějete), ale na druhé k němu vysloveně nabádá, resp. až agitačním stylem nabádá k víře v boha (idelně zřejmě na straně protestantů) a zesměšňuje zároveň církev katolickou. Trapárny typů negerský ježíš a apoštol a bůh s kundou, to už škoda mluvit. Celkově to vypadá, jako když se nějaký puboš snaží svět ovlažit svými (on se domnívá, že přínosnými a hlubokými) názory a prcanci do tmy, o nichž si myslí, že by je měl každý znát.(21.5.2014)

Alanis jako bohyně, metatron ochuzený jako Ken, Ježíš kámoš, Mlčenlivý Bob, Bartleby a Loki jeptišku donutí pařit..jo, tak tohle by šlo:-)(18.8.2014)

• Vopice2

Jakože cože? Jedna hvězdička je tak tak za scény s Affleckem a Damonem, ty ještě docela šly, ale k tomu pararelně běžela nějvětší ptákovina viděná snad za poslední půlrok. Jako kdyby to mělo těsně nad pade, tak to chápu, ale takhle teda fakt ne. Je pravda, že jsem to ani nezvládla dokoukat, ale po hodině dvacet už byl můj pohár "nejsem zas takovej hater" spolehlivě naplněn.(26.2.2015)

Skvělá komedie s mnoha hláškami, které trefně naráží do svaté matky "církve" a shazují tento institut v podobě v jaké se dnes nachází. Jediné co bych filmu vytkl je démon z hoven, který se sem naprosto nehodil. Ten v mých očích sráží film o stupínek níž. Bez tohoto přešlapu by to bylo naprosto "boží". Ona to ví! Pokud jste bigotní katolíci tak se tomuto filmu vyhněte velkým obloukem.(11.5.2015)

Strašná sranda zahuštěná o celkem dost osobitý výklad Bible. Ti, kteří četli Bibli nebo znají její příběhy, pokud se jich to nedotkne, budou se bavit víc než ti, kteří neví, o čem Bible je. :)(2.8.2015)

Ještě před tím, než Jay a mlčenlivý Bob vrátili úder, vydali se na duchovní cestu. Cestu, na které potkali spoustu hvězd stříbrného plátna, aby pozvedli bránice každému, kdo se dokáže uvolit lehce sarkastickému humoru. Veskrze vtipná a neurážející komedie do šedivého a smutného počasí.(5.12.2015)

• Karolek

Jako křesťan tomuhle pochopitelně plnou palbu nedám, ale některý místa byly zajímavý a někdy autor ukázal i minimální znalost Bible (často samozřejmě i neznalost). "Kámoš Ježíš" byla docela povedená satira. :)(20.6.2016)

Woody Allen meets Monty Python... Tato podivuhodná směsice jistě neosloví každého, ale situační komikou a vtipnými dialogy určitě nadchne mnohé příznivce některé z uvedených filmových ikon. Jak je vidět, legraci je možné si dělat ze všeho... i z toho že Bůh je Alanis Morissette!(17.11.2016)

Přijde mi, že prvotní filmy Kevina Smitha se od sebe téměř neliší. Nicméně jeho komedie hodnotím jako nadprůměrné. Dogma si střílí z katolické církve naprosto perfektně a odhodlaně. Z Rickmana jako božího hlasu jsem se mohl potrhat smíchy a totéž i z dvojice Jaye a mlčenlivého Boba, která je mimo jiné asi životní nápad Kevina Smitha. Přesto dvě hodiny se trochu táhnou a uvítal bych tedy o pár minut kratší stopáž.(29.6.2017)

Netradičné ale kvalitné(24.9.2017)

• Zabriskie

Když jsem ze začátku Dogmatu zjistil, že se jedná o film utahující si z křesťanství, zaradoval jsem se. Aby si Američané dělali srandu ze své posvátné víry v celovečerním filmu, se opravdu moc často nevidí. Radost mě ale opustila v okamžiku, kdy jsem zjistil, že film přes tu všechnu ironii a drsný, místy hodně nechutný humor, ve skutečnosti křesťanství uznává a tímto způsobem ho prakticky popularizuje a snaží se ho příblížit lidem, kteří by o něj jinak neměli zájem. A skrytá propagace lží mě uráží daleko víc než ti zaslepení pánbíčkáři, co chodí od domu k domu a přesvědčují o existenci boha. Jednu hvězdičku dávám za geniální hlášku jednoho černocha: “Ježíše? Jo, toho znám. Ten negr mi dluží moje prachy.“(23.9.2003)

Vynikající zábava obzvláště pro trošku zasvěcené do biblické tématiky. Pak si tam najdete opravdu velké množství narážek a jinak zajímavých věcí a dozvíte se,že svět není jenom černobílý, stejně jako, že Bůh je žena... Ale s tím Golgoťanem (zasvěcení dobře ví) to podle mě přehnali a na chviličku spadli někam na úroveň fekálních komedií současnosti(11.3.2004)

Moje krevní skupina :-) ... Takže Bůh je žena? A ty o tom pochybuješ? Takže sex je v nebi k smíchu? Jak já to vidim, tak tady na Zemi taky. Vy lidi, když to není film, nestojí za to se o to zajímat.(19.7.2004)

Vtipny a inteligentni film, ktery vas i primeje k zamysleni. Alan Rickman coby hlas bozi nema proste chybu.(5.8.2005)

Kevim Smith natočil opravdu skvělý parodický film. Málokdo ale ví, že když proti němu pořádaly církve demonstrace, jedné se Kevin Smithn v převleku sám zůčastnil. A to se mi líbí. Církev se bere moc vážně, myšlenkama zůstavá pořád někde v patnáctém století, i když předstírá, že jde s dobou. Chris Rock je jako apoštol skvělý, Alanis Morissette je jako bůh zajímavým překvapením... proskvě skvělý. Ať se jde církev vycpat, mě se to líbilo!(7.9.2006)

Veľmi originálne, veľmi vtipné a pritom inteligentné. Alanis Morissette ako BOH - to bola trochu sila a to som ateista. Ale aj tak rozhodne nadpriemerný kúsok.(12.1.2008)

• manín

Veľa krát som sa od srdca zasmial, ale ako celok ma to nudilo a prišlo mi to ako zlátanina. ..Len nech ma za ten komentár tá na nebesiach netrestá:)(13.11.2008)

Maximálne šialený film, porovnatelný v neúcte kresťanstva so Životom Bryana....Ale tie hlody tuto nemali chybu.....Smith je pán režisér :)(8.2.2010)

Velmi živě natočená komedie zajímavě skřížená s náboženským dramatem. Jay a Silent Bob tomu dávají fakt skvělou atmosféru.(9.5.2010)

Pecka pobavil sem se sranda dobre herecka obsazeni ale že buh by mohly byt Alanis Morissette to by mě ani ve snu nenapadalo ale jo přiběch dobrej dva anděle co je to tady na zimi hřichama doslova sere proti nim dva nadrženi shulenci s jednou vyvolenou po cestě narazi na apoštola co pada z nebe krasnou kozatou muzu a kde se ze zachodu vynoři hovnodemon jo na pobaveni super .(19.7.2010)

Cha,chá,bejt věřící tak puknu vzteky!Skvělé narážky,dobré dialogy.Jen do nich!:-))))(2.8.2010)

Na můj vkus šlo z tohoto tématu vytřískat víc. Nicméně černý Ježíš a Golgoťan mě naprosto odrovnali. Závěr podivný, ale Alanis Morissette v roli Boha... Jako jo.(19.9.2010)

Evangelium podle Kevina.(4.3.2011)

Nejspokojenější jsem s filmem, díky kterému mám nad čím přemýšlet. Tento film je jeden z nich, i když je velkou nadsázkou a snad nikdo ho nemůže brát vážně. Inteligentním způsobem převrací Bibli a bere dogmata z jiného pohledu, jak by v podstatě taky mohly být...jak napsal Cival - nadprůměrná komedie, na kterou se moc ráda podívám znovu a to se mi téměř nestává :)(26.4.2011)

Když vypreparuju ty "tupě vtipné" scény, scénář celkem ok, katolickou tematiku Smith trošku propral, no a pak jsou tu výkony jednotlivých postav! The voice of God! Oh my Alan!(13.8.2011)

Jedna z tých lepších komédii s veľmi dobrým hereckým obsadením, v pamäti ostáva hlavne Alan Rickman. V našich zemepisných šírkach sa veľa ľudí po zhliadnutí môže uraziť, ale o to určite nie je cieľom filmu. Ku konci som však začal pociťoval stratu pary, ktorá nestihla prerásť do nudy vďaka záverečním titulkom.(12.6.2012)

Jeden z nejlepších snímků Kevina Smithe. Scénář, herecké obsazení, Alanis :) Bomba..(8.7.2012)

Film je místy fakt vtipnej – zvlášť Jay je můj oblíbenec. Ale některý hlášky jsou tak trapný, až je to k nevydržení. Spousta dialogů je hrozně nudných. Někde jsem se neudržela a musela film popohnat.(23.10.2012)

• Honey007

Na účet katolické církve se dá vtipkovat různými způsoby, jak ukázali třeba Monthy Python, může to být taková legrace, že spadnete ze židle. Bohužel v případě tohoto snímku jsem se počáteční rozpačitosti nedokázala zbavit, spíše naopak s postupující (nutno podotknout nepřiměřeně dlouhou) stopáží rozpačitost přecházela v trapnost. Pár scén bylo dobrých, vtipných, ale asi jsem od tohoto humoru očekávala víc. Herecké výkony jsou místy doslova tragické, příběh a poenta jsou dost slabé a navíc, závěrečná vraždící scéna, křídla ustřílená kalašnikovem už bylo fakt moc. Jenom proto, že si někdo vybere za cíl katolíky neznamená, že to musí být dobré. Vysoké hodnocení ostatních proto příliš nechápu. 10%(15.2.2013)

Nie je to komédia pre každého. Teraz som ju videl opäť hádam po 10 rokoch a samozrejme už mi niektoré veci prišli viac trápne než vtipné, ale je to stále lepšie než väčšina komédií dnešnej produkcie.(19.2.2013)

• Camerona

Nedokázala som dopozerať do konca, úprimne, bola som dosť zdesená nad filmom,kde hrali dvaja relatívne v pohode herci. Mne teda nič vtipné nepripadalo a keď sa film prehupol do fekálneho amerického pseudohumoru,musela som vypnúť. Sorry,nad chodiacim hovnom a príšernými dialógmi sa zasmiať nedokážem. a hĺbka filmu bola poriadnou plytčinou.(25.2.2013)

Dobré. Dobrý nápad a celkem obstojně udělaný. Tu a tam černý humor, ale mohlo ho být víc:). Příjemné, jak je tam kupa známých herců. Vyloženě pecka to ale zase néni. Silné tři hvězdičky.(15.4.2013)

• BubbleGum

Některé kousky vtipné, obsazení fajn, ale jinak nic moc. Taková oddychovka na zasmání :)(14.5.2013)

mě to bavilo, a to tak, že moc :) sice jsem to viděl jako puberťák, tudíž můj pohled na podobné "blbiny" byl tehdy jiný než dnes, rozhodně by mi nevadilo se na to podívat znovu... a možná ještě jednou :) KS rulez!(18.6.2013)

• JackBauer

Vyžíval som sa v zosmiešňovaní a spochybňovaní katolicizmu a vo vytíkaní dier a nelogickostí, ktorými prekypuje. Vyžíval som sa v ženskom jeblom bohovi, a v myšlienke čierného Ježíša. Ešte viac som sa vyžíval v myšlienke ako nasratí museli byť tvrdí zastancovia katolicizmu a predstavitelia církve. Fakt ale je, že tam to končí, tento film je pičovina, nevtipná, nudná a zlá. A pár monológov ho nezachráni pred mojim zavrhnutím. 20% Nikdy viac, agónia pozerať.(17.11.2013)

když sarkasmus, tak sarkasmus!!!!!!(4.1.2014)

naprosto božská komedie.a ten kdo se rád směje církvi ten se u ní pobaví naprosto perfektně.třináctý apoštol mi vyrazil dech a pán bůh...tak ten vám vyrazí dech(15.1.2014)

Kdybych nebyl nucen část dětství trávit v kostele a kdyby dědův bratr nebyl kněz, tak bych si tenhle skvost vůbec neužil! Kdo nemá základní znalosti, kterými se katolíci snaží úporně přesvědčit o "své" pravdě, ten by si ten film neměl vůbec pouštět, protože jinak by mu nemohl dát míň jak čtyři hvězdičky. Takhle skvěle na hlavu postavená základní církevní pravidla, to se fakt jen tak nevidí. Kéž by bylo více takových filmů!(10.3.2014)

Veľmi slušná komédia, veľa známych hereckých tvárí, ale pri konci to trochu strácalo šťavu. Je mi úplne jasné, prečo bola kopa katolíkov naštvaná, ale nad mnohými výrokmi v tomto filme by sa mali mnohí rádobykatolíci zamyslieť, lebo niektoré naozaj za to stoja. Slušné, ale nie je to zrovna nenáročná komédia.(23.3.2014)

Naprosto skvělá komedie. Nedávno jsem si ji pustila po několika letech a pořád mě baví. A to hodně. Vzpomínám si, jak jsem si ji poprvé pustila na VHS a "kámoš Kristus" a Metatronova křídla reflektující jeho úšklebky mě dostali. Alan Rickman je jako vždy báječný a dokonce pro mě obyčejně plochý Affleck dokáže zahrát arogantního floutka přesvědčivě. I moje máti, která je věřící katolička, se smála. Ale není bigotně věřící, takže chápu, že to některé lidi nepobaví. Každopádně film stojí za zhlédnutí, neztrácí nic na své aktuálnosti ani po letech, snad jen některé efekty vás rozesmějí, kvůli své nedokonalosti. A dnešní teenageři asi nepochopí, jaký šok-efekt mělo tehdy obsazení Alanis.(7.4.2014)

Souhlas, ze se asi jedna o to nejslabsi co Kevin natocil. Takova komedie s poselstvim pro ortdoxni katoliky aby se nebrali tak vazne a pro liberalni katoliky, ze jsou na spravne ceste. Alanis v roli Boha prekvapila, myslim jako obsazenim, jinak jakoze standard.(21.6.2014)

Filmy tohoto typu se mi těžko hodnotí.Žádné velké umění ,pokud se nepočítá způsob podání církve a Boha samotného,ovšem Alan Rickman opět exceluje,ale to už u něj beru jako samozřejmnost. Tenhle film pobaví, i když fanatičtí katolíci by asi byli jiného názoru. Mě se to líbilo,nečekala jsem nic velkého a poté jsem byla překvapena. Za mě 4 hvězdy.(2.7.2014)

• Bacileus

Kurva, já ty katolíky nesnáším tak, že mi neleze pod nos ani parodie na jejich víru. To už je vážně osobní.(8.9.2014)

A to som po úvodných 30 minútach tomu chcel dať plné hodnotenie... fúúú... ako sa jeden film môže pohnojiť. Neviem či to je cz dabingom (prekladom) ale ja som si niektoré momenty musel prehrať 2x aby som to pochopil. Veci ktoré sú len tak mimochodom, potichu povedané sa neskôr ukážu (môžu ukázať) ako dosť podstatné (vid návrat boha a kde vlastne bol ? ako nato prišli ?) To hovno tam nemuselo byť a celé to pôsobilo ako lacný film, dokonca aj ozvučenie bolo také komorné ako v komore na zmetáky. čiže ak mám niečo z toho doporučiť tak asi len prvých 30 minút... potom sa to začne ťahať... a to prosím pekne nie som žiaden pánbíčkár.(19.9.2014)

Asi jediná komédia o ktorej viem, ktorá sa naváža do samotnej podstaty katolicizmu. Lenže slabý scenár a priemerné herecké výkony jej nijako nepomáhajú vymaniť sa z šedivého priemeru. A Alanis, ako (ne)herečka je kapitola sama o sebe.(22.7.2015)

Ujetý. Ale kurva ujetý až jsem se bavil. Nemělo to chybu. Pár andělů proti nadrženým kamarádům... to prostě nemělo chybu.(28.8.2015)

Perfektní nadsázka a přitom skoro všechny odpovědi na otázky kolem víry v Boha.(30.10.2015)

Ten film je přímo napumpovanej hereckejma hvězdama a dobrejma nápadama. Není zas až tak vtipnej, ani tu se nevyhne pubertálnímu humoru, ale má to hloubku až do prdele. Jednoznačně sem si to užil a bejt prdelka Salma víc a častěji obnažená tak dám i za pět.(2.11.2015)

Nejsem křesťan a neznám nijak dobře Bibli nebo její příběhy, takže věřím, že mi asi tak polovina humoru jednoduše unikala, ale i tak se jednalo o dobrou komedii. 4 * dávám rozhodně za odvahu něco takovýho natočit. Celkově se jednalo o zajímavý film, který se jen tak na trhu nevyskytne.(18.11.2015)

Kdo nemá ani ponětí o Bibli a katolícismu, ať se ani nedívá. Jinak nemá chybu, manželka nechápala, já se skvěle bavil a konečně jsem viděl pána boha a úplně jí rozumím mi z nás za tu dobu už taky hráblo, aneb nikdo normální tenhle job dělat nemůže.(26.12.2015)

Vtipné, trefné, trošku poburujúce, skvelí herci, dobrý príbeh. Mám rád nadhľad a filmy kde sa herci neberú príliš vážne, práve na to má Kevin Smith talent. A práve tu je v najlepšej forme !(14.1.2016)

Díval jsem se hlavně kvůli hereckému obsazení. Třeba Alan Rickman byl skvělý. Zajímavý snímek, vlastně nevím jak ho zařadit. Na jednu stranu chlípná komedie s narážkama ne sex, na druhou je to i celkem hlubokomyšlenkový pohled do církve, výkladu bible. Je to taková oddychovka, nelze nad tím moc přemýšlet.(18.6.2016)

Kedysi dávno sme toto pozerali s otcom a plakali sme smiechom. Mama v zhrození odišla do kuchyne. Film splnil cieľ.(15.2.2017)

Mě to bavilo. Vcelku bez chybky od A do Z , příjemnej film o nasraným magorovi kterej se snaží vyhladit svět. A tak se to všelijak tetelí, potkává se hromada podezřelejch figur, který se zdaj jedna sjetá víc než druhá. No a nakonec se to totálně zesere, dějově se to ztratí v totální prdeli, ale naštěstí jsem od toho nic moudrýho nečekal, takže i přes totálně vylízanej konečník, se mi to líbilo :-)(13.5.2017)

"Metatron, vystupuje jako boží hlas. To znamená, že v jakýmkoli případě, kdy nějaký pako tvrdí, že mluvilo s Bohem, tak mluvilo se mnou....... nebo jen samo se sebou."(19.7.2017)

• Miso1985

Ukecaná herecky vynikajúco obsadená blbosť.Od začiatku som tomu nevedel prísť na chuť a to sa nezmenilo počas celého filmu.Dve hviezdy za Afflecka,Damona,Rickmana.Inak je to strata času.(19.11.2017)

92%(25.3.2019)

Výborné!!! Také veci, čo tu sa hovoria, to je, to je, v skutku zaujímavé...(21.6.2019)