Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

Každý si v tom najde kousek víry. (60%)(11.1.2016)

Výtečná kevinsmithovská komedie, od které jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Stupidní, přesto inteligentní scénář, který má opravdu hloubku. Před zhlédnutím jsem nevěděl o obsazení, takže jsem byl s hereckým ansámblem více než spokojen. (Alanis a Jason!!!) Vadila mi otravná Linda Fiorentino (možná to bylo její postavou, což je asi pravděpodobnější) a konec byl trochu moc utažený za pačesy, ale jinak pro mě jako fanouška filmů Kevina Smithe byl tento film fakt naprostá příjemnost. Na pět hvězdiček to nevidím, ale čtyři tomu sednou jako prdel na hrnec.(4.4.2016)

Výborný film pro ateisty. I když se to místy nezdá, tak humor je velice vkusný a inteligentní. Rozebrání určitých pasáží bible a převyprávění po svém je dokonce geniální. Film má jen jednu výraznou chybu, a to obsazení Alanis Morissette do role Boha. To bylo u mě mimo mísu.(21.7.2017)

Kontroverzna snimka, ktora sa v momente postarala o spustenie vlny protestov z radov ludi, ktori ju ako to uz byva zvykom ani nevideli. Uz v uvode filmu je vyslovene napisane aby ho divaci nebrali vazne a takisto sam Kevin Smith svojskym stylom odkazuje buriacim sa ludom "Take it easy! It's a movie with a fucking rubber poop monster in it." Pocas dvojhodinovej stopaze som sa bavil fakt nadpriemerne, ono mnohokrat sa az rozum zastavi nad cim sa vo svojich volnych chvilach taky (inac veriaci) Kevin Smith zamysla :)(11.1.2005)

No Comment. Možná jen přece. Kdo z vás v tom poznal Gailmana a Pretcheta? Hmm? Dobrá znamení jak vyšitá. Super kniha. Nikdy by ji nešlo natočit úplně dokonale. Tak radši neriskovali a vzali si z ni jen polovinu a radši nám to neřekli :-) Alanis Morissette? Tak to je i má vize..., víte koho :-)(4.12.2006)

inteligentní komedie která vás bude bavit pokut nejste silně věřící(19.1.2007)

Podivná a značně ujetá blbost. Ale to jen na první pohled. Film převrací vše co jste kdy znali z hodin náboženství a naprosto vše splétá v podivný propletenec příběhů několika hlavních aktérů: vzdáleného potomka Kristova (hlavní hrdinka), 13.apoštola černocha, múzy (výborná Salma Hayek), dvou andělů odplaty, kteří trestání hříchu vzali po svém a Anděla pobočníka v podání Alana Rickmana a v neposlední řadě dvojice Jay a mlčenlivý Bob. Film plný zesměšňování náboženských klišé a někdy až velmi černého humoru je ale neskutečně zábavný a na druhou stranu i výborně scenáristicky zvládnutý. Dialogy hlavně mezi anděly odplaty jsou výborně napsány a někdy nutí i k zamyšlení. A scéna kdy probírají valnou hromadu akciovky je skvělá (zvlášť hláška na konci "vy jste nevinná můžete jít" po té co odpravili všechny kolegy). Černější humor si jen těžko představíte. Nejzajímavější na tomhle filmu je, že tu vlastně nenajdete klasického záporáka a každý jedná s přesvědčením, že právě ten jeho pohled na věc je ten správný. Divák sám musí posoudit jestli tomu tak skutečně je. A tohle vše vrcholí nástupem Alanis Morissette, která ač ve filmu ani jednou nepromluví (tedy v běžném slova smyslu) dodává filmu skvělé finále. 85%(1.8.2008)

Veľmi dobre obsadený, zábavný no zároveň poburujúci film. Toto parodovanie cirkvi zachádza občas až do extrémov, ale o to lepšie, že sa niekto nebojí tvrdej kritiky. Len tak ďalej Smith.(19.1.2009)

O tomhle filmu jsem si nic nepřečetl, už od začátku mě překvapovaly všudypřítomné známé tváře mých oblíbených herců, kteří mě vůbec nezklamali, několikrát jsem vyloženě vybuchl smíchem a jindy jsem se jen culil na plátno. Skvělá komedie!(4.7.2010)

Not faith, but ideas!!(23.1.2011)

Zábavná a nekorektní taškařice s množstvím dobře zacílených střel do terče náboženských dogmat. Nevýrazná se mi zdála Linda Fiorentino, jinak je ale obsazení vydařené, zvláštní zmínku zaslouží znechuceně sarkastický Metatron Alana Rickmana. Tvorba Kevina Smitha, která mi doteď unikala, mě začala zajímat.(15.5.2011)

Haha, Alan Rickman. Haha, Buddy Christ. Haha.(28.9.2013)

• Arsenal83

Snímok nás už na začiatku varuje, že môže ísť do nezvratného odpadu a tam aj skončil. Myslím, že existuje mnoho, mnoho tém, na ktorých sa dá zasmiať. Život prináša veľa úsmevných situácií, ktoré stačí len dať do scenára a máte vydarenú komédiu. V posledných povedzme 20 rokoch to ide ale čoraz viac z kopca. Tie „najlepšie” komédie musia byť o sexe a keď sa táto téma vyčerpe, musíme ísť urážať napríklad aj náboženstvo. Zaujímavé ale je, že ide takmer výlučne o urážku kresťanskej viery, trochu menej sa uráža židovská viera, úplne málo budhizmus, či hinduizmus, ale islam ten asi nikdy. Prečo je tomu tak? Žeby práve pôvodne kresťanským štátom to je úplne jedno, ale keď urazíte islam, tak vám môže ísť aj o život? Nerozumiem ale vôbec prapodstate myšlienky urážať náboženské cítenie kohokoľvek, je to citlivá téma. Máme v tom toleranciu, ale toto považujem za prekročenie hranice. Alebo snáď zabudli aj tvorcovia tohto veľdiela, že ho mohli natočiť len práve vďaka tejto tolerancii?(9.6.2016)

Vyborna komedie s originalnim nametem, kvalitnim hereckym obsazenim a dobrymi gagy, ktera si dela legraci ze vseho, na co si jen vzpomenete...A Alanis na zaver jako Buh! Super. Pet hvezdicek jsem nedal jen kvuli nekolika hluchym pasazim a zbytecne prehnanemu Jayovi, ktery je zbytecne fekalni...(4.12.2005)

Film přímo srší vtipem a různými náboženskými narážkami. Vše do sebe krásně zapadá, postupem filmu ale těch zapadajících věcí přibývá, až nakonec zapadnou všechny v jeden zdlouhavý a překombinovaný konec.(3.1.2007)

• troxor

Poměrně ubohá slátanina, která se snaží divákovi namluvit, že je rafinovanou kritikou katolické církve a náboženství vůbec. Přitom se však snaží diváku víru skoro podprahově podsouvat - Dogma je totiž film až odporně pronáboženský. Fekální humor a klasické zastydle pubertální smithovské vtípky tentokrát moc nezabírají, po půlce filmu dokonce příšerně otravují. Smith by se měl držet svého kopyta, zůstat u filmů typu Clerks a nebrat si témata, na která nemá. Pokud chcete vidět opravdu protináboženský film, který se věřícím vysmívá s noblesou a nadhledem, poohlédněte se po nějakém kousku mistra Buňuela nebo po Monty Python's Life of Brian. Dogma totiž nemůžu doporučit ani věřícím, ani ateistům, ani smithovým fandům - Dogma je totiž tak špatné, že by ho mohla jako zbraň používat španělská inkvizice!(11.2.2007)

úplně mimo mě....tuším, že to asi nebude úplně blbé, ale nevím, co by mě přimělo,. podívat se nato ještě jednou...update po 5-6 letech: je to fakt vtipné!(24.8.2007)

Takové trošku pomatené a Bůh jako Alanis Morissette? No proč ne :) Ale rozhodně znám lepší filmy.(16.5.2009)

Dogma má proměnlivou atmosféru a svižný "smithovský" začátek se poměrně rychle (scéna ve vlaku) začne měnit do něco "jinak" komediálního. A to už mě zase tak moc nebavilo. Vlastně skoro vůbec. Takže když zábava klesá z 5 hvězdiček na jednu, klesá taky hodnocení na tři. Za ty dvě rozdílné půlky.(23.3.2010)

Co na to říct? Vztyčený prostředníček církvi, kterým Kevin Smith převrací všechna zažitá dogmata, hromada ujetých postav a skvělý humor (místy dost úchylný) dávají dohromady velmi chutný koktejl.(25.4.2010)