Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

Tenhle film mě nezklamal. Naprosto výborné herecké obsazení, mělo to dobrý vtip a královsky mě pobavil Jason Lee jako démon. 4/5(22.6.2011)

Zo začiatku celkom vtipný a nápaditý snímok. Ten rickmanov vstup a tak....Presne v takomto tempe malo byť aj pokračovanie. Lenže nebolo. Zlomový moment prišiel asi s postavou múzy Serendipity či s vtipným démonom hovien. Salmu Hayek síce nemám rád, no od toho by som sa teraz odosobnil. Trefných narážiek ubúdalo, humoru takisto. A ten koniec....ten bol buď myslený úplne ironicky alebo to bol proste trapas. Berem asi skôr tú druhú možnosť a preto je to tak 60%. Škoda.(20.11.2011)

• Sticks

Druhý film Smitha, ktorý ide mimo mňa. Občasné hlášky Jaya a Boba väčšinou fajn, všetko ostatné nie.(26.12.2011)

Typické Smithovo znesvěcování všeho, co je někomu svaté. Výborně postavené postavy, vtipné vtipy, atmosferická atmosféra a zhudebněná hudba. Jenom to chtělo víc Rickmana, protože jeho není nikdy dost.(1.4.2012)

Škoda že druhá polovina filmu mi připadala jako pekelná slátanina, ale stejně jsem se bavila božsky ( teda s výjimkou Alanis Morissette...to už na mě bylo trochu příliš) 3,5*(30.6.2012)

Pro mě je tohle moje osobní kultovka a jedna z nejlepších komedií nadupaná známými jmény, skvělými hláškami a svěžím tempem bez nudných sekvencí od počáteční scény Lokiho a jeptišky po konec. Skvělý humor narážející na katolickou církev, a to bez servítek. A i po letech, co se na to kouknu, v tom vždycky najdu něco, co mě dostane.(19.7.2014)

Velice zajímavý a i vtipný film. Bohužel na konci si zřejmě tvůrci uvědomili, že nesplnili minimální hranici krve v jednom americkém filmu, a tak se rozhodli to dohnat i s bonusem. A uplně zbytečně... Do té doby to byl vtipný, zvláštní, zajímavý a často přímo do černého se strefující film. Pak už z toho byla jen nechutná podívana se spoustou krve. Víckrát bych se na to už nepodívala. A ješte jedna věc - škoda, že tvůrcům (nebo překladatelům) nejak nedošlo, že braní jména Božího nadarmo do úst andělů fakt nepatří...(10.2.2015)

Gagy a hlášky jsou fajn ale čekal jsem víc narážek na náboženství...jinak s ohledem času hvězdně obsazená komedie kterou musíte vzít takovou jak vám jí servírují. Jinak výborná hláška : Vy znáte Krista? Jo, ten negr mi dluží 12 babek. :-D(18.2.2016)

• Matthew013

hoodně špatný vtipy na úrovni "monsrum z hoven" a podobně, nechápu jak muselo jebat tvůrcum filmu (asi hodně)(17.3.2018)

• Max Q.

Celkem blábol. Založit komedii jenom na tom, že si bude utahovat z křesťanství a do toho "prdne" pár fekálních vtipů, to prostě nestačí. Asi dva tři opravdu dobré vtipy jsem tam našel, ale jinak slabota.(24.2.2004)

dobra komedia urcite nadpriemerna, som štastny vzdy ked si niekto robi srandu z katolickej cirkvy, Jay a Bob su najlepsi, vyrovan sa to vykonu z Hlada sa Amy(24.3.2006)

Podle mého nejslabší film Kevina Smithe, hvězdičkové hodnocení je přesto absolutní. Nevím, jestli jsem se dostal do fáze nekritického nahlížení na Smithova dílo, nebo je opravdu tak dobré, každopádně, spousta perfektních fórků, dobře vystavěná zápletka i celkové vyznění filmu, všechno tohle mi mluvilo do duše i z duše - 5*.(30.1.2007)

Takovouhle ujetost může natočit jen Smith. A v jeho podání je Bible mnohem zábavnější. Akorát ve škole při písemce se to použít nedá. Bavil jsem se od začátku až do konce. Díky Kevine(8.3.2007)

Ano, Clerks to nejsou, ale i tak skvělý film a důkaz, že Kevin Smith prostě umí.(27.12.2007)

• PeterJon

Má to zopár trefných poznámok, ale prevažujú tie sprosté. Ak by tam nebola hŕstka vychytených hercov, je to béčko jak vyšité. Film obsahuje silnú dávku debility, ale výborne poukazuje na niektoré chúlostivé veci. Pôvodne som chcel dať vyššie hodnotenie, no posledná polhodina úspešne kandiduje na odpad a Alanis Morissette v roli boha je výsmechom. Jedna hviezdička za Golgoťana.(17.1.2008)

Smith umí mixovat vtipnou komedii s naprostou zhovadilostí. Tenhle film mě dostal svou církevní nadsázkou, kterou dokazuje už při úvodních titulcích. Prostě a jasně bůh je žena.(25.5.2008)

Dogma byl jeden z prvních filmů co jsem od Smithe viděl. A právě kvůli tomuto filmu bude Smith navždy jedním z mých nejoblíbenějších režisérů. Způsob jakým se tu naváží do náboženství je naprosto nepřekonatelný. Já, nevěřící, jsem se bavil naprosto královsky. Chápu, že tento film může někoho urazit, ale musí se brát s nadsázkou. Affleck i Damon podali skvělý výkon a jako dvojka fungují perfektně. Chris Rock mě bavil naprosto neskutečným způsobem o dvojce Jay a mlčenlivej Bob ani nemluvím:-) Scenář naprosto geniální a z některých hlášek nechápu ještě teď: ''Ty si znal Ježíše?'' ''Jasně, ten negr mi dluží dvanáct babek!'' Sečteno podtrženo perfektní film a určitě jeden z nejlepších filmů co kdy Smith natočil.(31.5.2008)

Ježíš je zadluženej negr :D(18.11.2008)

Film o andělech, Ježíši a Bohu? V tomto filmu zjistíte, že to takhle v bibli nebylo. Námět tohoto filmu je neotřelý a originální. Největší zbraní tohoto filmu jsou velmi vtipné dialogy, přesto ve filmu se objevuje příliš mnoho postav a dvojice Matt Damon a Ben Affleck zastiňují hlavní hrdinku. V první polovině se snaží Smith vysvětlit pravidla, aby mohla fungovat druhá polovina. Přesto považuji film za zdařilé dílko plné vtipných dialogů a bizardních situací. Film je takovou road movie za spásou, záchranou světa, plný černošského sarkasmu a satiry o náboženství.(6.6.2009)

Pro mně trochu slabší Smith. Filmu chybí jakékoliv tempo a pár skvělích nápadů to nezachrání. Jak tu už ale někdo napsal, oproti průměru je to nadstandartní komedie.(25.9.2009)