Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Rozpočet $10miliónovTržby USA $30,652,890Tržby Celosvetovo $43,948,865║ úlet, dobré obsadenie a celé zvrhlé /55%/(28.2.2009)

Hodně zajímavý film. Dělání si legrace ze všeho možného, ať už je to z čehokoliv, tak to se mi líbí. Zde je kontroverzní výsměch katolické církve, což si myslím, že dost lidí by nedokázalo strávit. Jelikož já strávím vesměs vše, tak se mi to muselo líbit, a děkuji kámošce (bohužel pouze kámošce), která mi tento film doporučila, a tím pádem mi poukázala, že Jay a mlčenlivý Bob hrají ve více filmech Kevina Smitha.(24.5.2011)

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

Začínám pomalu chápat, že je Smith génius. Takovej, kterej se ovšem režijně docela nešťastně vyčerpal na přelomu milénia, zdá se... S čímpak asi přijdou Clerks 3? Jinak sem vždycky chtěl vidět hovínkovýho démona a potřeboval sem z jinejch než mejch vlastních úst slyšet, že je klimatizace pekelný vynález. Takže díky. Co jsem naopak nepotřeboval vědět je fakt, že v Pánovi Prstenů Howard Shore tak trochu vykrádal sám sebe.(16.1.2016)

Pořádná porce šílenýho humoru a pěkně nekorektní a zábavnej výsměch všem zapřísáhlým pánbíčkářům. Sice tomu už ke konci trochu dochází dech, ale i tak víc než obstojná zábava.70%(3.11.2014)

Ujetá, ale zábavná komedie. Nevím, jestli to bylo zamýšleno jako nějaká parodie nebo útok na církev, ale všechny narážky na náboženství a to, jak si lidé pozměnili zásadní fakta, fungují dobře. Je to film, který určitě nemusí sednout každému, nicméně pokud se správně naladíte, pobaví.(15.2.2007)

Nekorektní - tak by se dalo Dogma popsat jedním slovem. Ježíš byl černoch, apoštolů bylo 13, kupa sraček (ne, tohle nejde popsat jinak) jako "biblická" postava Golgoťana - Smith prostě nenechává na křesťanské víře nit suchou a dělá to způsobem velice vtipným, úderným, místy drastickým ale hlavně inteligentním. Tomu všemu navíc vévodí nepochopený Rickman, zmatená Fiorentino a brutální Damon (ve své asi nejlepší roli). 4/5 s tím, že tenhle film musím vidět co nejdříve znova!(17.8.2009)

Už to není ten pravý Smith, ale pořád prdel jak má být! Skvěle obsazeno!(4.2.2006)

I když může křesťansky pojatý film působit hlavně v Americe, tak mně to vůbec nevadilo. Naopak, Smith dokáže výborně odvyprávět film a přidat do něho jeho specifický humor a neotřelé dialogy. V tom prostě vyniká a je to vidět hlavně v jeho starších filmech a dvojice Jay a mlčenlivý Bob tomu opět dominují.(9.12.2018)

Zajímavé pojetí hodných andílků, boha a hovnivé příšery (nebo co to bylo)(3.1.2011)

okouzlení se nekonalo, první polovina se táhla jak smrad z fekálního humoru, druhá už to moc nedohonila, i když byla o poznání lepší... asi jsem čekal víc, než jen občasný úsměv. nenadchlo, neutkví, takže nijak zvlášť nedoporučuju. snad mi to Ten (Ta) nahoře promine... 60%(3.7.2009)

Je to síce príliš dlhé a dej je až príliš komplikovaný, dialógy nie sú také ostré (i keď vulgárne sú stále) a scény tak nekorektné (i keď sú dosť nekorektné) ako v predošlých filmoch a napriek prvému dojmu je Dogma korektnejší film ako predošlé smithovky, no napriek tomu je to veľmi vtipný a zaujímavý film. A v neposlednom rade je to spolu s The Last Temptation of the Christ najoriginálnejším náboženským filmom.(17.8.2011)

• *CARNIFEX*

Prierez bibliou, zaobalený do sarkastického podtónu. Spočiatku zaujímavý, originálny nápad pôsobí celkom vtipne, no odstupom času mi to prišlo akési trápne.(28.10.2018)

Nuda? Ne... Nesmithovsky? Ne! Dlouhy? Leda tak Jayova chlouba... (vlasy, samozrejme) Nechytam tu lidi okolo, muj treti nejoblibenejsi film od pana Kevina. Uznavam, ze abyste si ho opravdu vychutnali, musite znat i dalsi jeho dilka, ale proc ne, ze?(20.12.2007)

Moje v pořadí páté setkání s tvorbou Kevina Smitha skončilo ze všech nejhůř. Dogma je strašně dlouhý film. Až moc velký prostor je věnován náboženství. Zkrátit o půl hodiny a je z něj příjemná záležitost. Ale takhle opravdu ne.(2.9.2007)

"Tak počkat, vy jste protestanti?!?!" - "To jako ti vořežpruti s obrázkama mrtvejch děcek? To teda kurva ne, tělo ženy je jen její věc!" - "Tak co tu děláte???" - "Balíme kočky!" - "Prosím?!?!" - "No na potraty choděj ženský, co rády šoustaj, jinak by tu nebyly, ne!" - "Aha......Tak díky za pomoc a nashle...." Vynikající komedie, která si dělá prdel z černoprdelnictví, tohle fakt můžu. Překvapí spousta známých tváří. Doporučuju!(19.6.2015)

Další zhlédnutou Smithovku si můžu odškrtnout z jeho filmografie. V jeho kariéře slušný standart, celkově určitě nadprůměr. Dogma se pyšní obsáhlejším hereckým obsazením, které je zasazeno do příběhu, které nám už na začátku poví že se nemá brát vážně. Jinak to totiž ani nejde. V průběhu jsem se sice zasmál maximálně jednou, snímek však bylo příjemné sledovat a nuda se naštěstí nedostavila.(5.3.2010)

• Legas

Několik starších filmů Kevina Smithe jsem viděl, líbily se mi, ale tahle parodie na bibli si mě nezískala. První polovina je ještě na úrovni a je v ní několik vydařených vtipů, ale druhá půle je totální maglajz. Seriózně jsem uvažoval, že to vypnu, ale čekal jsem na Alanis Morissette, která nakonec dorazila mou trpělivost, když udělal jako Ona-Bůh stojku u stromu.(18.11.2005)

Já se přiznám ... bavila jsem se, ale poněkud křečovitě, v určitých chvílích mi dokonce ustrnul úsměv na tváři. Asi mě zaskočilo, co všechno se dá nahrnout do jednoho scenáře. Jistě, film je to neotřelý, navážející se okatě do náboženství, ovšem, nejen do něj. Nicméně herecká skladba je příliš omračující na to, aby dostaly postavy svůj prostor a směr. Prostě a jednoduše Kevin Smith se snaží toho sdělit strašně moc, tolik moc, že to není schopen urežírovat.(22.1.2005)

Pokud nejste bigotním katolíkem nebo naopak zavilým ateistou, pak vám Dogma můžu jedině doporučit. S tvorbou Kevina Smithe sice nemám doposud moc zkušeností (viděl jsem předtím pouze Jersey Girl, které kdovíjak typicky smithovské nebylo), ale tady jsem se bavil opravdu skvěle. Líbí se mi, že si Smith umí utáhnout z křesťanství (rozuměj: sám je katolík) inteligentním způsobem a nepoužívá k tomu kdovíjaké fekálnosti (dobře, hovnový Golgoťan je výjimkou... ale opravdu vtipnou výjimkou). Není to ani vyloženě protináboženský film, jak by se mohlo zdát, ale spíš taková ztřeštěná a povedenými hláškami prošpikovaná komedie na téma křesťanství, která se však sama nesnaží brát vážně (úvodní titulky mluví za vše). Proč film stojí vidět? Pro mě byla na prvním místě ve výčtu oněch důvodů samozřejmě Bohyně (s velkým B nebo bez?) Alanis Morissette, která toho za celý film sice stejně jako Silent Bob moc nenamluví, ale její drobná role se mi fakt líbila. Plus samozřejmě ještě Still při závěrečných titulcích... slast. Ale dobře, to je jen čistě moje věc, že miluju hudbu Alanis a že jsem kvůli ní na film vůbec koukal. Co však rozhodně za zmínku stojí, je role Metatrona v podání Alana Rickmana – to bylo něco famózního. Hned jeho první scéna, ve které se objevil, mě opravdu dostala. Myslím, že ti, kteří si Rickmana moc nedovedou představit v komediální roli, se na film musí skoro až zákonitě podívat. Samozřejmě nejen oni, doporučuju ho všem kromě těch, co jsem zmínil na samotném začátku. Jo jo, tady jsem se po dlouhé době vskutku pořádně pobavil. Nebýt závěrečných dvaceti minut, které mi prostě do filmu nějak neseděly (nemyslím tu část s Alanis, ale to řádění před kostelem) a mírně pošramotily celkový dojem, dal bych jednoznačně 5*, takhle dávám jen lepší 4*. –– „Not born. Shit into existence!”(1.7.2012)

Jen lehce nadprůměrná zábava, která se nebojí vzít si do huby a udělat si srandu i ze samotného Boha( On je žena!!) nebo Ježíše( černoch se sourozenci). Některé myšlenky byly opravdu skvělé a hodně jsem se nasmál, ale vyústění příběhu bylo nanejvýš tuctové a dost nudné. Chtěl jsem dát spíše 3*, ale za "Tichého" Boba a hlavně za Alana Rickmana..... stejně za 3* :-D(27.1.2012)

1 2 3 4 5 6 8 15 21 28