Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

Alan Rickman, Alanis Morissette a Salma Hayek v jednom filmu? Přidejte ještě will-huntingovskou dvojku Damon-Affleck coby padlé anděly v road movie, kde jim jde po krku roztomilý čertík Jason Lee a exkrementový démon z Golgoty. Vyjde vám hodně netradiční film, který hezky kope do církevních dogmat. Rozhodně stojí za vidění. Pokud se vám bude líbit, přečtěte si Dobrá znamení od Gaimana a Prattcheta, odkud, mám ten dojem, si Kevin Smith vypůjčil námět.(13.3.2006)

70% Viděno 5x. Před Dogmatem jsem nevěděl, kdo je to Kevin Smith. Víc se mi líbí Jay and Silent Bob strike back, ale tohle je taky sranda. Kámoš Ježíš, Hovnodémon a můza... a vůbec, co to je za film o tom klukovi, co je sám doma?:-) Dogma je Smithovým nejznámějším, ale paradoxně taky nejslabším filmem. Sice tu zpracovává své osobní téma (snad každý kdo čte titulky ví, že tento tvůrce věří v boha a děkuje mu v každém svém filmu na prvním místě) a nefuckuje se tu tak, jak je u něj obvyklé, přesto (nebo právě proto?) to nějak drhne - což se ovšem na první shlédnutí ani moc nezdá, pokud člověk není s jeho dalšími filmy obeznámen. V poslední době mám pocit, že Smith je geniální scénárista, jako Silent Bob je také skvělý, ovšem jako režisér se za těmito dvěma funkcemi malinko ztrácí. Občas mu dělají problémy akční sekvence (hlavně rvačky - povšimněte si, jak řeší souboj Jaye, Silent Boba a Styxských trojčat na začátku filmu, nebo souboj hovnodémona s členy gangu - Smith se vyhýbá tomu mít protivníky v jednom záběru a spokojuje se buď jen s detailem, nebo reakcemi přihlížejících). Kromě toho pravděpodobně došlo ke konci filmu ke změně materiálu z filmové suroviny na digitál, to mi docela trhalo mé rozmazlené oči.(30.11.2005)

Tak trochu 'jiná' Smithovka. :) Mojí největší výtkou je asi délka trvání..i dvacetiminutové zkrácení by - upozorňuji k MÉMU USPOKOJENÍ (mluvím o uspokojení z filmu, NE uspokojení filmem:D) - pomohlo. Ovšem padlí andělé Damon s Affleckem jsou dokonalí (hlavně scéna, kdy Damon předvádí voodoo..SPOILER a pak všechny zabije:), Jay a Silent Bob jsou zkrátka Jay a Silent Bob (Jayovy neustálé narážky na sex jsou jednoduše vtipné i po stopadesáté..jen mi tentokrát chyběl nějaký jeho pořádný taneček:D), Alan Rickman jako 'hlas boží' (či snad Hlas Boží?!) je charismatický až hanba (už se těším na dalšího Pottera:), Salma Hayek jako bezpohlavní striptérka-múza pobavila a Alanis jakožto TA Bůh mě naprosto zaskočila, potom znechutila (a to ji mám opravdu rád), ale nakonec mě dostala při stojce na rukou. :D Ale hlavně!! Hlavně bych vystřihl - podruhé, viď Bobe :) - Kevina Smithe, tedy režiséra. Jeho velmi inteligentní a dá se říci, že i trefné, narážky na církev jak ji známe (tj. zprofanovanou..), jsou geniální, originální a rozhodně takovým způsobem ještě neopotřebované..BRAVO!(24.8.2008)

Kevin Smith je pro někoho možná jen zvrhlík a prasák, pro mě je však svérázným géniem, který se ve svých filmech nebojí použití nějakého toho sprostého slova, respektive otevřeného (a úžasně zábavného) diskutování o (nejen) partnerských vztazích a o různých sexuálních praktikách, ale také zjevného prokazování své lásky ke kinematografii, komiksům a popkultuře obecně (každý jeho film je plný zamilováníhodných citací a odkazů). Dogma je sice tak trochu jiný film v jeho filmografii, ale v zásadě je to pořád on bez sebemenšího zaváhání, jen s tím rozdílem, že tentokrát se vášnivě nerozmlouvá nad vztahy a popkulturou, ale nad jiným, neméně v(d)ěčným a delikátním tématem - náboženstvím (a o všem s ním spojeným). Smith to má v hlavě moc dobře srovnané a všechny ty chytré a vtipné narážky na katolickou církev, bibli atd. jsou prostě geniální a často i velmi inspirativní a trefné. Přál bych si, aby zhlédnutí téhle mile provokativní konverzačky mělo na náboženské fanatiky stejný účinek jako Damonova promluva k jeptišce v úvodu filmu. Třináctý apoštol Chris Rock to vyjádřil skvostně: Víra je na nic, lepší je mít názor! ;-) 90 %(10.8.2003)

Dokonalá Smithovina která si dělá srandu hlavně z náboženství a biblických dogmat, ale aniž by ho nějakým způsobem urážela, jen ho staví do "jiného" světla. Asi nejlepší film o náboženství jaký je vůbec možné natočit. 9/10(11.12.2006)

Docela ujetý příběh na docela vážné téma. Ale co? Filmy a především komedie jsou tu od toho, aby se člověk bavil a proto se mi taky tato parodie na téma křesťanství líbila. Sice nehrozí bůhví jaké výbuchy smíchu, ale po celé dvě hodiny jsem byl zaplavován efektními hláškami, které dokázaly udržet moji pozornost. Podstatný vliv na to taky mají postavy, za nimiž se herci museli opravdu vyřádit:-) Prostě pohodička na sobotní večer...75%(10.8.2008)

Veľmi smiešna vecička, určite sa na nej zasmejete viac ako na iných podobných filmoch. Obrovské plus je pravdaže to skvelé herecké obsadenie, od nášho drahého Bena až po úžasného Alana, ktorí sú základom filmu. Ostatní sú krásnym doplnkom týchto dvoch, Boba žereme už len preto, že je to Bob. Scenár je v pohode a tie infantilné akože efekty ma dostanú do šialenstva. takže asi 75%(12.3.2010)

Kevin Smith je borec! Tohle je první film, co jsem od něho viděl. Dost jsem se nasmál. Dělají si tu dobrou prdel z křesťanství. 13. apoštol: "Ty znáš Ježíše? No jasně, ten negr mi dluží 10 babek." :D(3.2.2013)

Tak trošku jiný Kevin Smith, ale pořád tak jak ho mám rád. Pro katolíckou církev to musel být hodně těžko stravitelný snímek. Smith opět všem ukázal svůj šílený humor, skvělé a originální záběry a hlavně nasadil do boje opět Jaye a mlčenlivého Boba.(12.9.2009)

Asi nejslabší film Kevina Smithe z těch, co jsem dosud viděla, možná proto, že mě andělé a podobné bytosti seslané shora (i zespoda) moc neberou. Naštěstí to zachránila má oblíbená dvojka Jay a Mlčenlivý Bob. Ovšem Alanis Morissette jako Bůh, to mě teda dorazilo.(5.4.2010)

"Ty znáš Ježíše ? Jo, ten negr mi dluží dvanáct babek."(23.11.2011)

Křestanská sprostá nálož od Kevina Smitha, doprovázená černým humorem, hovno démonem, nasranejma andělama, dábelsky nahláškovaným Jasonem Lee s jeho tlupou démoních hokejistů a nejlepší dvojkou nadrženým Jayem a mlčenlivým Bobem. Opět měním názor je to prostě pekelně boží. Navíc velmi originální námět.(25.10.2018)

Celou dobu jsem se skvěle bavil, ale to nejlepší přišlo až nakonec. Jako fanoušek Alanis Morissette ani nemusím jezdit do New Jersey a snažit se tam projít do nějakého kostela!(17.8.2003)

Taká magorina, že ani neviem či to bolo dobré, alebo zlé. Všetko záleží od vkusu a vierovyznania :-) diváka. Rozhodne nie bežný film... Vlastne klasická takmerherorická fantasy v súčasných kulisách. CLERKS a AMY sú ďaleko lepšie filmy. FLÁKAČI a JAY A MLČANLIVÝ BOB VRACAJÚ ÚDER sú podobne uletené, ale viac geekovské a zábavnejšie. Ak Smith vs. cirkev, tak potom jeden z najlepšách filmov roka 2011: RED STATE...(10.11.2005)

Z podoby Boha jsem nevěřil :-) ! Pro ortodoxní věřící křesťany tohle musí být hodně podobný nářez jako Život Briana. * * *(7.8.2012)

• heyda

Pár fórků ujde, Salma je sexy, ale celkové nadšení mi uniká. Ani nevím, jestli si Smith dělá z náboženství prdel nebo se ho snaží propagovat. Každopádně se sluší ocenit, že v tak poblázněné zemi jako jsou Spojené státy americké, si někdo dovolí takto křesťanství vůbec znázorňovat. Vsadím se, že to muselo pobouřit dost amíků. Problém je v tom, že mě to moc nebavilo, takže víc než 2 hvězdy prostě nedám.(11.7.2013)

Další nářez od Smitha :o). Nehorázný úlet o dvou andělech. Doporučuji hlavně ateistům.(4.11.2007)

Těžko říct, jestli Smith četl Dobrá znamená od Prattcheta a Gaimena, nicméně úchyl je přinejmenším stejný jako již zmínění pánové...(23.2.2004)

• Chrustyn

Pro mě nejslabší Smithův film. Mnohem raději budu sledovat jeho podivné existence debatující o sexu a Star Wars, než pozorovat dva padlý anděly (v opravdu trapném podání Afflecka a Damona) a Smithovu verzi církve a všeho okolo ní. Nepovedená a hlavně neuvěřitelně dlouhá nuda s minimem vtipných situací a dialogů, kterou nezachrání ani Jay a Silent Bob.(30.7.2009)

65%(12.1.2009)