Tradiční gangsterka zasazená do prostředí komunistického Rumunska se může dnešnímu divákovi jevit jako navýsost bizarní záležitost, ale S čistýma rukama funguje jako film velice dobře. Nicolaescovi se výborně daří budovat atmosféru čtyřicátých let, která možná ne úplně věrně odpovídá skutečné poválečné Bukurešti, ale dnešní zažitou představu o mafiánském prostředí splňuje dokonale. Navíc zdaleka nejde o jednoznačnou prorežimní agitku, která by podléhala komunistické ideologii. Hlavním hrdinou sice zdánlivě je nový policista a bývalý ragbista Mihai Roman, který byl do vyšetřovacího týmu dosazen přímo komunistickou stranou, ale ve skutečnosti na sebe strhává největší pozornost charismatický komisař Tudor Miclovan, kterého neztvárňuje nikdo jiný než sám Sergiu Nicolaescu. Miclovan v mnohém odporuje stranickým normám: víc než o politiku se zajímá o oblečení a ženy (i když žádný románek ani femme fatale tu nenajdeme, jde spíše o „buddy movie“) a jeho vzorem je Gary Cooper. Tato poučenost americkými kriminálkami je na snímku nakonec to nejopojnější, a přestože jsem jeho pokračování (Poslední náboj) neviděl, budu se po něm určitě shánět.(19.1.2013)

Režisér Nicolaescu natočil dobroduržný detektivní film s příměsí amerických gangsterek. „Básnická licence“ je na něm opravdu hodně znát, stejně jako komunistická vládní objednávka. Nicolaescu nám představuje válečnou Bukurešť jako americké Chicago, ve kterém zuří boj (antikomunistických) mafiánů s (komunistickými) policejními detektivy. Policejné inspektoři Roman a Miclovan postupně likvidují jednotlivé mafiánské bossy, přičemž z většiny akcí opravdu nevyjdou „s čistýma rukama“. Ty ovšem nemají ani jejich soupeři, kteří se nejrůznějšími způsoby snaží získat ve státě moc namísto komunistů. Rozdělení na „policii“ a „mafii“ ovšem dává divákovi jasný signál, kdo byl tady ten zlý a komu šlo pouze o lepší osud rumunského národa.(2.1.2008)

• Merťas

V pražských kinech se promítal od 22.11.1973 (Sevastopol)(20.2.2013)

Takto pozoruhodně nakombinovat stylovou kostýmní střílečku amerického typu s komunistickou agitkou, to se jen tak nevidí. Tři a chtělo se mi dát i čtvrtou, protože jsem film viděl v kině jako dítě a zmítá mnou nostalgie! Ale Nicolaescem vytvořená postava zlobivého policejního pistolníka Tudora Miclovana taky není k zahozen.(1.8.2012)