Osvícení zaručeno

• Německo

Erleuchtung garantiert

Drama / Komedie

Německo, 2000, 109 min

Filmová lahůdka dokonale stravitelná jen pro toho kdo medituje. Nejde o žádnou parodii, ale naprosto věrné zobrazení pocitů a nesnází, jimiž si musí dva Evropané projít v zenovém klášteře. Režisérka věděla moc dobře, co natáčí a každý, kdo zažil něco podobného, pochopí. Velmi jednoduchý příběh, ale pro mě srdeční záležitost.(21.6.2006)

Doris Dörrie nenechá muže napokoji ani teď, když si na mušku vzala pro změnu jejich spirituální život. Ze začátku chybí možná trochu více přesvědčivějších míst a film se správně rozjíždí až po příletu do Japonska, respektive během tokyjské anabáze, při níž je podroben rozboru i současný japonský svět, který je ovšem nazírán jenom a jenom z našeho, evropského pohledu, a tak spíše než o jakoukoli analýzu kulturně odlišného prostředí tu jde pouze o víceméně úsměvný pohled na nejrůznější aspekty japonského moderního života. Mnohem složitější a nejednoznačnější je však pobyt v zen-klášteře, který může být interpretován z vícero hledisek. Mně samotnému zpočátku připadalo, že se jedná spíše o parodizaci a zesměšnění moderního západního dychtění po východních náboženstvích a filozofiích, ale postupně jsem docházel k názoru, že to vlastně vůbec nemusí tak být, a že je vše možná míněno smrtelně vážně. Snad i bylo autorčiným úmyslem, trochu pošimrat divákovu duši a nechat na něm samotném, ke které z výše uvedených tématických skupin celé dílo zařadí.(2.12.2004)