Táta na plný úvazek

Otec na plný úväzok

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2004, 98 min

• kleopatra

Baby boom v pánském provedení. Zatímco tam jde o kariéristku, která zdědí dítě, pozbude partnera, vrtne se na venkov a při plánování návratu vaří dětské výživy, narazí si veterináře a ..... v Jersey girl je to stejné, ale na rozdíl od komediantství Deane Keaton, mě Ben přitahuje asi jak Repelent mravence a zjevení, kdy opravdu skvěle hrál, jsem byla svědkem jen jednou, bylo to v Chasing Amy a Kevin Smith buď věří na zázraky nebo jsou hodně velcí kamarádi. Kdyby tenhle film natočila mladá začínající režisérka, řeknu si: "jo, ještě takovejch 10-20 let a bude to dobrý, holka", ale v případě jednoho z nejoriginálnějších režisérů komedií nepřipouštím jen proto, že film neškodí a je docela milý (zato je jedno monstrklišé), další polehčující okolnost. I když přijímací pohovor s Leem a Damonem, postava Liv nebo ten podříznutý krk.... to byl (!) Smith.(6.4.2006)

Ani se moc nedomnívám, že by šlo o zcela atypického Smithe. Jen se docela zručně maskuje, to je celé. Stačí se prostě soustředit na každý detail v replikách, v pozadí záběrů (proskenujte scény ve videopůjčovně), k tomu připočíst zálibu v připojování popkulturních odkazů (obvykle komentujících nějaké filmy), uvědomit si ten soběstačný vesmír zaplněný postavičkami k pokukání a hlavně si vychutnat ten specificky nikoho nešetřící humor, díky němuž jsem si i u Jersey Girl prodloužil život o pár měsíců. Tak co, už to vidíte? Je možná schovaný za kupou žánrových klišé, ale je tam, je tam! A když se pak na scéně objevil Sweeney Todd a samotný Smith, totiž tentokrát Will "Fresh Prince" Smith... bylo to nad slunce jasnější, zvláště z hlediska hodnocení. No dobře, tak milému a zkušeně natočenému Smithově filmu, i kdyby byl bez Smithe, bych stejně dal 4*! :)(13.7.2008)

Jsou režiséři, kteří umí docela nečekaně překvapit. Zvyknete si na jistej standard a například od tvůrce vulgárních komedií bychom jen těžko čekali melodrama. Autor znamenitých snímků (jako je Chasing Amy, 1997) Kevin Smith tak balancuje mezi dramatem a komedií, je až přespříliš sentimentální, ale v konečném hodnocení přece jenom natočil příjemnou oddychovku. Jersey Girl je od předešlých hodně odlišný film. A hodně osobní. Jde mu o hodnoty, rodinu, o city. Ocenit lze především fakt, že s onou tolikrát ohranou látkou, kterou by devět z desíti režisérů natočilo plnou klišé, si Smith výtečně poradit. To bylo tak - sobecký a ambiciózní workholik se po smrti milované ženy musí postarat o právě narozenou holčičku, prvně mu to pochopitelně nejde, pozná i sympatickou slečnu z videopůjčovny, kterou si dcera oblíbí a.. zbytek už každý zná!! Smith ale umně pracuje s řadou „problémů“ dceřiny výchovy (pohlavní rozdíly u chlapečků a holčiček), vkládá svým hercům opět velmi vtipné dialogy a.. je prostě jinej!! Vzpomene si na staré časy (ponižující pohovor na zaměstnání vedou Jason Lee a Matt Damon), téma besídky volí po svém (drastické hudebně-taneční číslo s podříznutým krkem), v prvním setkání s onou slečnou převládá téma porna, na prvním rande zase masturbace. Jeho dvorní herec Ben Affleck odvádí slušný nadprůměr, příjemně (s věcným pohledem na sex) proplouvá i Liv Tyler, ale tématu harmonie rodiny především hodně pomáhá moudrá, pohotová a roztomilá dcerka Gertie. Mladičká Raquel Castro je neuvěřitelně přirozená a na svůj věk talentovaná a nemohl jsem si častokrát pomoct, ale je opravdu šíleně podobná své filmové matce Jennifer Lopez!!(3.4.2006)

Ani by me tak nevadilo, ze Smith natocil na nej netradicni sentimentalni film, protoze je natocenej prijemne, ale nastvalo me, ze krome uvodnich titulku se tu nevyskytuje nejlepsi dvojka v dejinach filmu Jay a Tichej Bob. Bez jejich "rad" a kecu to je jen prumerna komedie, ve ktere se nastesti obcas vyskytuji Smithovi typicke dokonale dialogy (vetsinou rozhovory mezi Liv Tyler a Benem Affleckem). Nakonec jsem se rozhodl pro 4*, i kdyz s odrenejma usima, ale rekneme si to uprimne, bejt to jinej reziser, tak davam nizsi hodnoceni a navic je to urcite Smithuv nejslabsi film.(6.5.2005)

Jersey Girl - Kevin Smith tak trochu jinak. Přízemnější, sentimentálnější a mainstreamovější. Pryč jsou žánrové piruety z Flákačů, vypravěčská anarchie z Clerks nebo všudypřítomné popkulturní narážky týkající se hlavně Star Wars a komixů (tentokrát to schytá akorát Fresh Prince a muzikál Cats), Smith natočil prakticky čistou žánrovku. Ale to by nebyl on, kdyby každý svůj film nepojal trochu osobitě. To, že se Smith tentokrát drží na uzdě, nemění nic na tom, že je jedním z nejzručnějších scénáristů. Dialogy jsou opět skvělé a stihnou se probrat různá tabu, jak je u tohohle maníka z New Jersey zvykem. To, že Kevin Smith natočil Jersey Girl jako pámatku na svého zesnulého otce, je na filmu hodně znát, je z něho cítit jistá nostalgie a celý film je ve výsledku něčím, co bych nazval jako "oslavu rodičovství". S tím jde ruku v ruce samozřejmě i moralizování, které Smithovi sice nebylo nikdy cizí, ale ve svých ostatních filmech všechna ta poselství a morality podával poněkud neotřelým až drzým způsobem. Ne tak v Jersey Girl, tenhle film je na to až moc přízemní, což nemusí být zákonitě špatně. Co se příběhu týká, jde originalita a rafinovanost stranou, vybroušené dialogy a zábavné epizodky ale zůstávají. Výroky typu "tohle není Smith" ale berte s rezervou, on to Smith JE, jen tentokrát ustoupil do pozadí a nechal pracovat samotný žánr tak, jak jsou běžní diváci zvyklí. A když si k tomu všemu přičtu camea Jasona Lee a Matta Damona, čestnou kmetskou roli George Carlina a prostředí New Jersey, tak mi tahle povolnější romance do Smithovy filmografie i celkem zapadá. Jay a Tichý Bob mi tu sice chyběli, ale Will Smith hrající sám sebe mi to do jisté míry vynahradil. 70%(31.7.2008)

• - Postava ztvárněná Benem Affleckem má jméno podle komiksového hrdiny Green Arrowa, Smith také napsal několik sešitů této série. (imro)

• - Při tvorbě filmu byl Smith tak vytížený, že nedokázal dokončit dva rozběhnuté komiksové projekty. Prvním je „Daredevil: The Targer“ a druhým „Spider-Man and the Black Cat“, ze kterého vyšla jen tři čísla. (imro)

• - Během úvodního víkendu (26. – 28. 3. 2004) si Kevin Smith a jeho snímek za 35 milionů odnesli z kin jen 8,3 mil. dolarů. Celkový výdělek byl jen něco přes 25 milionů. (imro)