Reklama

Reklama

Veronika

všechny plakáty

Obsahy(1)

Roztomilý dětský film poplatný době především kvalitou výpravy. Holčička Veronika žijící v dětském domově dostane k narozeninám od víly kouzelný raneček, který jí splní každé přání. Ve chvíli, kdy se o něj nechce rozdělit s kamarády, o raneček přichází a musí si ho v pohádkovém světě (Svatojánek, Liška, Myšák, Havran...) vysloužit zpět. Film je milý především díky písničkám a kvalitnímu českému dabingu (J. Zíma, N. Urbánková...). Pro řadu pamětníků "pohádka mládí". (ilonaho)

(více)

Recenze (28)

sklennenka 

všechny recenze uživatele

Mám velikou radost, že se mi konečně podařilo najít ve zdejší databázi tenhle krásný dětský muzikál. Je pravda, že jsem ho viděla v televizi jako hodně malá, možná ještě coby dítko předškolní, ale nedokázala jsem ho do dneška vymazat z hlavy. Pamatuju si jak na mne zapůsobily zejména ony pohádkové zvířecí bytosti. Tenkrát jsem opravdu věřila v jejich existenci. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Veronika šla u nás v 70. letech opakovaně v televizi a já byl zrovna v raných dětských letech, takže mi tenhle roztomilý muzikál pro nejmenší dokonale sednul. Před pár dny jsem využil YouTube a zkusil si ten zážitek zopakovat dospělýma očima. Musím přiznat, že to byla čistokrevná hrůza a to rozhodně nejen z důvodu, že už jsem z dětských botiček dávno vyrostl. To, co kdysi vypadalo hravě a roztomile, mi dnes přijde jako futrovaný kýč se silně zastaralými triky, který by pro dnešní generaci dětí už byl nestravitelný. Hodnocení na ČSFD je zkrátka dané nostalgií těch, co film viděli kdysi dávno, tak jako já. Celkový dojem: 20 %. ()

Reklama

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Pro generaci dnešních čtyřicátníků rezonující nostalgie, pro mě naprosto obludná sbírka kombinace zmateného děje, monotónních hudebních čísel a děsivých masek. Prvních dvacet minut jsem to bral s nadsázkou, ale po příchodu do „země za zrcadlem“ to sklouzne do něčeho tak nepopsatelně bizarního, že ač to začnete nenávidět sebevíc a modlit se za konec, chcete si to rvát rovnou do žíly i nadále. Film plný paradoxů, který každému doporučím, ale sám ho už nikdy nechci vidět. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Nezasažena kultem Veroniky v dětství, čekala jsem, co to se mnou udělá a jak ničivou tsunami kritiky na Veroniku a její svět vrhnu. Moje jediná výtka je vůči extrému, který je v otázce nesobeckosti po Veronice požadován. Dítě, siroteček ubohý, společně s kamarády zlobila (kdo z nás jako dítě nikdy před usnutím nedělal brajgl?). Potrestaná ze všech dětí má být jenom ona. Kde je lítost ostatních? Kde je jejich soucit a zastání? Na hřbitově zakopáni, nejspíš hned vedle rodičů všech ostatních dětí. Veronika dostane od kuchaře a obsluhujícího personálu dort, který je následně při oslavě sežrán. Ten dort byl tak barevný, že byl nejspíš toxický, ale stejně, lze spravedlivě požadovat po čtyřletém děcku, aby se radostně dělilo o dort? Já se k tomu, abych se dělila o čokoládu bez vnějšího donucení propracovávala řadu let a dodnes, kdo mě zná, může poznat, jak si u mě stojí podle toho, jakou čokoládu jsem mu ochotná nabídnout. Následně dítko dostane od dobré víly dárek, ovšem, je to dar s podmínkou, podmínkou je, že obdarovaná má být vždy poslušná. Veronika si dárek ani nestihne užít a ostatní děcka už se po ní sápou, že chtějí její dárek také a ať jim ho kouká dát. A co na to Veronika? Co na to dětské já každého z nás? Co na to náš vlastnický pud dospělých? Pokud by tady někdo chtěl tvrdil, že by se rozdělil, tak lže a přijde do pekla. Ve chvíli projevu přirozené touhy užívat svou věc přichází trest a Veronika je za porušení podmínky (jiné, než s kterou byl dar předán) potrestána odejmutím daru. Žádné z dětí ji opět ani nepolituje. Aby získala kouzelný raneček zpátky, musí se napravit, v daném případě stát se patologickým sluníčkářem a fanatickým altruistou, který sice nikdy nic hezkého nebude mít pro sebe, za to se na něj ve chvíli, kdy potřebuje pomoc a oporu ve svém okolí, všichni vykašlou. Veronika zažije kouzelné dobrodružství mezi zvířátky - naživo prožije bajku o havranovi a lišce, zastepuje si s myškami a od Svatojánka (jehož písnička se mi líbila nejvíc) se naučí kouzlo. Je to pohádka, takže hádejte, zda svůj kouzelný raneček získá. Film si vystačí se dvěma prostinkými melodiemi, v čem se tvůrci vyřádili jsou zvířata a tanečky. Co nám film už neukáže je, že Liška z rumunského lesa utekla a stala se z ní Paní liška, která je prostě nej nej nej. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Tohle je tak krásně bizarní rodinný film, hlavně v tom smyslu, jak je natočen s postavami ve zvířecí podobě, ale přitom tak skvělý v tom, jak je zvládnutý jako muzikál, že to je rozhodně zážitek, který stojí za to. Nevím, jestli mu dnešní děti přijdou na chuť, ale já jsem nadšeně zíral, co to sleduji. Hudba mě dovedla uhranout. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (4)

  • Vlasy malej Veroniky (Lulu Mihaescu) neboli jej skutočné, ale parochňa dovezená z Francúzska. (Raccoon.city)
  • Podľa Vasilici Tastaman, ktorá v rozprávke stvárnila dobrotivú gazdinú a prefíkanú líšku, bola po jej smrti v roku 2003 pomenovaná jedna ulica v jej rodnom meste Brăila. (Raccoon.city)
  • Margareta Pîslaru stvárnila vo filme kráľovnú mravčej kolónie, vílu, vychovávateľku a zároveň riaditeľku domova. Aj Dem Radulescu si zahral dve úlohy, a to kocúra Danilu a kuchára. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama