Film mě příliš neoslnil a některé scény a dialogy mi přišly vyloženě směšné (ačkoliv chápu poplatnost době), ale herecké výkony pana Kryzánka, Lábuse i Matyáše na mě působily sympaticky. Konec filmu je vyloženě hloupý a trapný a působící dojmem, že režisér Brynych poslední natáčecí den vynechal prášky.(2.2.2012)

• slunicko2

Této socialistické pohádce chybí postavy hodné uvěření, děj hodný záznamu a jakýkoli jiný než historický důvod ke sledování. 1) Film je vpravdě příšerný. Ale z jakéhosi zvrhlého masochistického důvodu jsem vydržel až do konce. Nechcete se uklidnit hrou v dámu? 2) Nejvíce mě dostalo, jak moudrému otcovskému kapitánovi chodí dopisy vděčných propuštěných. 3) Pěkně si zahrál 24letý Jiří Lábus (spoluvězeň Jan Tomáš). 4) A na závěr to nejlepší. Na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu v roce 1975 byl snímek nominován na Zlatou záchodovou mušli pro nejlepší film. To mě fakt podrž!(6.6.2018)

• mh.mail

30% — Na filmu mě zaujalo především to, že hlavní hrdina porazil člověka a asi za 14 dnů byl soud a hned šel sedět. Ne jako dneska až třeba po roce nebo ještě delším čase. Jinak ta linka s tím, jak zůstal uvědomělým komunistou i v kriminále a po vyloučení ze strany a jak si dokázal naklonit i některé spoluvězně, byla dost umělá. A závěr byl už úplně z říše sci-fi.(6.3.2018)

Takový průměrný Brynychův film. Celkem se divím, že něco takového šlo do kin, protože tvůrci ukázali, že kriminál je vlastně celkem fajn, bachaři se chovají jako milí tatíci a v cele si člověk určitě najde nového kamaráda. Ale jinak se jedná o slušnou moralitu, kterou skvěle herecky zvládl Matyáš. Lábus jako vždy příšerně přehrává, takže je jako obvykle trapný a nevěrohodný. Distributor, který se opět pokusil postavit rovnou do role kritika, se mýlí, když píše o neživotných zápletkách.(16.9.2017)

K tomuto dielu som pristupoval s veľkými obavami, pretože som sa na viacerých miestach dočítal, že je to dosť zlý film. O to viac som bol príjemne prekvapený. Príbeh je zaujímavý, aj herecké výkony sú dobré od Svatopluka Matyáša, cez Zdeňka Kryzánka až po Jiřího Lábusa. Jediný, ktorý mi tu nesedel bol Miroslav Zounar, ktorému na rozdiel od Lackoviča, takého grázla nikdy neuverím.(21.12.2008)

• - Filmovanie prebiehalo v nápravnom zariadení Bělušice pri Moste. (dyfur)