poster

Ponorka Hunley (TV film)

 • Česko

  Hunley

 • USA

  The Hunley

Akční / Válečný / Drama

USA, 1999, 94 min

Režie:

John Gray

Kamera:

John Thomas

Hudba:

Randy Edelman

Producenti:

Mitch Engel

Střih:

Maryann Brandon

Scénografie:

Roy Forge Smith

Kostýmy:

Michael T. Boyd
(další profese)
 • lukano
  *****

  Nadprůměrný televizní film, který má hlavu i patu. Je zajímavé, že se o této ponorce se mnoho nevědělo až do její nalezení v sedmdesátých létech. Vyzvednuta však byla až v roce 2001 i se svojí mrtvou posádkou. Další zajímavou věcí je, že se posádka zřejmě měla možnost zachránit, jenže ten okamžik, kdy to bylo možné propásli.(8.6.2014)

 • MickeyStuma
  ***

  Zajímavý příběh o použití ponorky ve válce Severu proti jihu. Plavidlo na ruční pohon plný odvážných mužů. Válečný snímek sleduje osudy těchto vojáků. Dramatizace by vcelku ušla, jen mi vadí ty neustálé vzpomínkové flashbacky kapitána ponorky. Je to dosti rušivé a zbytečně zpřetrhává tempo dějství. Atmosféra je ale vskutku temná a výprava honosná. Možná by to mohlo být i krapet dramatičtější a napínavější, ale jelikož se jedná o skutečné události, těžko říci, jestli by to bylo ještě historicky věrné. A tak vznikl průměrný film, který něco přiblíží, ale asi zaujme málo diváků.(4.7.2014)

 • Mrkvič
  ***

  O takovéto supertajné zbrani jsem snad nikdy nic neslyšel. Alespoň ne do podrobností jako je třeba pohon, vztlak atd. Takže mi vše kolem té železnou roury přišlo hodně zajímavé. Slušně pojaté byly i hlavní postavy (s výjimkou obarveného Sutherlanda). Takže akce, technologie, hlavní postavy, všechno ok, jenže pouze ok. No a do toho ještě tuna keců o životě, manželkách a všechno to děsně šustilo papírem.(18.1.2015)

 • Slavníkovec
  ***

  Něco tak fantastického, jako se stát průkopníkem vědy a techniky a přitom tak hrozného, v čem spočívá nedílná součást experimentu v podobě prvého využití primitivní ponorky pro vojenský účel, být ani nemůže. Mladí vojáci, uprostřed neosvětlené, nepohodlné ponorky, která je krom bomby nesoucí v útrobách neozbrojena s rostoucí hloubkou odhaluje svojí zranitelnost. Jejich cíl je jasný, zneškodnit loď Unie. 94 minut je na válečný film přece jen málo, některé křečovité pasáže a špatná kamera jasně dokazovaly, že jde o low budget film.(28.5.2007)

 • Karlas
  ****

  Pocta statečným občanům Konfederace, jenž se snažili odolávat řetězu námořních blokád svými technickými zázraky. Ponorka Hunley nebo slavný Merrimack (CSS Virginia) jsou kultovní bojové stroje, které jsem obdivoval už od mládí. Zpracování je sice trochu prosté, ale atmosféru a napětí tento film určitě nepostrádá.(24.4.2020)

 • - Skutečná ponorka Hunley po své misi na dlouhých 131 let zmizela ze světa. Byla nalezena až v roce 1995, pár metrů pod hladinou u břehů Jižní Karolíny. V roce 2000 byl vrak vyzdvižen včetně mrtvých členů posádky. Posádka byla pohřbena, ponorka je zakonzervovaná ve speciálně k tomu postavené vodní nádrži v Charlestonu, kde si ji mohou prohlédnout návštěvníci. (Stejšn)