Jack Rozparovač (TV film)

Jack the Ripper

Velká Británie, 1988, 2x90 min

Všetko, čo viem o Jackovi Rozparovačovi, som sa naučil od Alana Moorea v jeho grafickom románe Z pekla, inšpirovanom v prvom rade štúdiou "Jack the Ripper: The Final Solution" od Stephena Knighta. Jedná sa prosím pekne o krajne spoľahlivý zdroj a pokiaľ sa mi teraz niekto bude chcieť vysmiať, že komiks, postavený na konšpiračnej teórii, považujem za seriózny, tak je kultúrny ignorant. Ja podobnými predsudkami netrpím, vďaka čomu môžem zodpovedne prehlásiť, že tvorcovia tohto TV zázraku sa verne držali všetkého, v čom máme o whitechapelských vraždách jasno a s neznámym (zahmleným) naložili šikovne. Pozerá sa to aj preto veľmi príjemne; je zábavné sledovať, ako známe postavy a postavičky postupne zapĺňajú javisko, povedomé situácie sú natočené akoby vypadli priamo zo spomienok, fabulácie zapadajú do celkového obrazu, ako je tu maľovaný. Má to skrátka svoj tvar, štýl a šmrnc. A aj keď vo finále ostávajú tvorcovia oddaní kráľovskej rodine (možné prepojenie na ňu vynechávajú), je ich odhalenie, čo do motívu vrážd, nemenej vzrušujúce a presvedčivé, pre niekoho možno triezvejšie a prijateľnejšie (pre mňa nie), než anarchistický kopanec od vyššie spomenutého komiksového guru (nevadí, vôbec nevadí, na televíziu je to celé beztak odvážne že až). Fakt chutný príspevok do témy.(11.1.2017)

"Lidé si nenechají fámy zkazit fakty." Moje řeč. Postava Jacka Rozparovače pro mne stále zůstává tajemnou, i když zde byla velkolepě odhalena. Přesto mě pátrání Abberlinea s Godley dost bavilo a jestli při repríze tohoto filmu oba dojdou ke stejnému závěru, tak snad uvěřím, že legendárním Jackem byl ...(7.5.2018)

Rád si občas pozriem klasickú staromódnu kriminálku a táto by mohla byť jej etalónom. Síce je trochu dlhá, ale ani chvíľu sa nevlečie, a pomohlo mi aj to, že som, neviem prečo, doteraz žiadnu adaptáciu Rozparovača nevidel. Alebo sa nepamätám, čo je v krimi žánri výhoda pre diváka. Vyšetrovanie samotné by bolo krátke, takže film je pekne doplnený odbočkami do politiky, spodiny z ulice a pokusmi o socialistickú revolúciu. Záver, keď sledujeme kroky piatich potenciálnych vrahov, je perfektný a rovnako aj absolútne vyvrcholenie. –––– Věděl, kde najít orgány. Ale to z něj nedělá doktora. To ví i každý řezník. –––– Velká moc tisku spočívá v možnosti... ohrozit. I královskou rodinu. Tak ať se bojí! –––– Fakta?! Lidé si nenechají fámy zkazit fakty. –––– Ať žije náš... Karel Marx.(26.4.2018)

Dvoudílní televizní thriller o nejslavnějším kriminálním případu vyšetřovaném na území Velké Británie vznikl u příležitosti stého výročí série útoků tajuplného Jacka Rozparovače. Z dnešního pohledu, kdy ambiciózní projekty quality TV výpravou drží krok s filmovou tvorbou, to už tak nevynikne, ale v druhé polovině 80. let šlo o štědře financovaný projekt, který měl být důstojnou připomínkou této události. Je patrná snaha uchopit látku pokud možno seriózně a zároveň natočit atmosférickou žánrovku se sociálně kritickým podtextem. Ten, kdo se kdy kauzou londýnského sériového vraha zabýval, nebude volbou pachatele příliš překvapen, jeho jméno vždycky patřilo v kauze k těm diskutovaným a v literární podobě se jím zabývá např. úspěšný komiksový román Alana Mooreho Z pekla. Televizní film sice ani zdaleka není tak mnohavrstevný, není to dílo, které by se snažilo být celistvou výpovědí o společnosti viktoriánské Anglie, ale jako netradiční detektivka v historických kulisách s nekonformním hrdinou převyšujícím schopnostmi své okolí to obstojí víc než slušně - určitě i díky obsazení Michaela Caina v hlavní roli, protože ten hrát špatně ani neumí. Celkový dojem: 80 %.(23.7.2017)

Film Jack the Ripper je jasným důkazem toho, že i bez většího množství krve a brutálních scén se dá natočit parádní snímek o sériovém vrahovi, který navíc měl sloužit jen pro televizní účely. Pro mě osobně je to nejlepší zpracování jaké jsem viděl a vůbec nelituji těch tří hodin co jsem u něj strávil. Navíc když film ovládli výborné herecké výkony a tajemná atmosféra, která nejvíce gradovala zhruba uprostřed filmu jsem nad míru spokojený. Škoda jen, že Jane Seymour nedostala větší prostor, ale ženskou část tady docela slušně zastoupila Lysette Anthony. Jen ten konec se mi moc nelíbil.(9.3.2010)

• - Hugh Fraser nosil šaty, které na sobě opravdu měl Sir Charles Warren. (Chatterer)

• - V USA měl tento film premiéru ve stejný čas, když druhá stanice vysílala film Without a Clue, kde hráli hlavní role také Michael Caine a Lysette Anthony. (Chatterer)

• - V září 2014 byla po 126 letech odhalena totožnost skutečného Jacka Rozparovače. Byl jím Aaron Kośmiński, pocházející z polského města Klodawa nedaleko Lodže. Potvrdila to analýza stop DNA na šátku jeho čtvrté oběti, Catherine Eddowesové. DNA pachatele byla porovnána s genetickými vzorky pravnučky Kośmińského sestry a byla prokázána shoda. (Zdroj: fakt.pl, novinky.cz) (Woodstock)