Jack Rozparovač (TV film)

Jack the Ripper

Velká Británie, 1988, 2x90 min

Príjemné prekvapenie, ako sa dá aj v televíznych podmienkach urobiť kvalitné a zároveň napínavé historické krimi. Krimi, ktoré nie je postavené hlavne na vizuále a akcii, ale na poctivej filmárčine, s dôrazom na detaily a perfektným vyobrazením doby spred vyše 120 rokov. Kvalitným spracovaním napätia by dalo na frak aj niektoré krimi kinofilmy. Caine aj v pokročilejšom veku svoju rolu dobre zvláda, poteší obsadenie takých hercov ako Assante, Seymourová či Harry Andrews, byť len vedľajšou postavou. Nie som síce presvedšený, či záverečné šokujúce odhalenie je to to pravé, príliš sa to tlačilo na postupy ala "vrahom je záhradník". Radšej by som ponechal záverečnú záležitosť nedoriešenú, možno aj s niektorými znepokojivými otázkami plne otvorenú...tak ako ostali aj Jackove vraždy pre históriu. Čo ma prekvapilo bolo, že už v dobe vrážd pripadali ako podozriví do úvahy aj členovia kráľovskej rodiny, a že to nie je len výmysel dnešných dokumentov bažiacich po historickom bulvári.(8.8.2017)

Televizní zpracování podle tehdejších teorií. Podle současných poznatků šlo o námořníka, který byl v Americe přichycen u podobného činu. Atmosféra filmu je tu dobrá, působí přirozeněji a temněji než třeba u detektiva Murdocha. Zajímavé bylo sledovat tehdejší policejní postupy často mařené nátlakem médií a veřejným mínění (umývání místa činu), k tomu politické pletichy a přítomnost věštců. Napínavá detektivka, i když divák přede ví, jak to dopadne.(25.4.2018)

Všichni už jsme slyšeli o Jacku Rozparovači, který měl na svědomí brutální vraždy několika londýnských prostitutek a nikdy nebyl dopaden. Takže se kolem jeho postavy vytvořil prostor pro nejrůznější legendy a dohady. Nebudu se tedy o něm rozepisovat. Bylo by to zbytečné a zdlouhavé. Přejdu rovnou k filmu. Film ze začátku působí jako obyčejná dobova detektivka. Tvůrci divákovi předkládají všechno postupně a dost detailně. Vlastně jsem si mohla udělat dokonalý obrázek o tehdejším Londýně. Michael Caine je hodně charismatický herec a svou roli zahrál s grácií. Nesl celý film na svých bedrech.(30.6.2010)

V druhej polovici roku 1888 bolo v londýnskej štvrti Whitechapel brutálne zavraždených niekoľko prostitútok. Dodnes tieto zočiny neboli vyšetrené. Páchateľ týchto ohavných činov je všeobecne známy ako tajomný "Jack rozparovač". Jeho príbeh sa stal vďačným námetov pre filmárov. Bolo o ňom natočených viacero snímkov. Ja osobne som si hodne obľúbil dvojdielny anglický televízny film "Jack the Ripper" z roku 1988. Je to interesantná starosvetská kriminálka. ****(20.2.2018)

Velmi dobře propracované drama. Ta atmosféra ulic Londýna v 19.století, no nádhera. Známý Jack Rozparovač byl ohromný a jednalo se o nejlepší zápletku, kterou jsem kdy viděl. Pochvalu také zaslouží vynikající hudba. To, že se tento snímek rozděluje na 2 poloviny, je tu pár míst, ve kterých se tak trošku nudí, ale to plně vyhrazují ty další. Je jasné, že první díl je trochu slabší, všechno se rozevírá a příběh i podezřelí se pomalu začínají ukazovat. Ve druhém díle je více napětí a je tam také více té husté atmosféry, kdy prostitutka jde pomalu temnými ulicemi Whitechapelu a za rohem číhá Jack...(5.7.2005)

• - V USA měl tento film premiéru ve stejný čas, když druhá stanice vysílala film Without a Clue, kde hráli hlavní role také Michael Caine a Lysette Anthony. (Chatterer)

• - Poslední film Edwarda Judda. (Chatterer)

• - Když se veřejnost dozvěděla, že v tomto TV filmu bude hrát Michael Caine, tak akcie Thames TV stouply o pět liber. (Chatterer)