Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V brzkých ranních hodinách 31. srpna 1888 je v uličce Buck’s Road v londýnském Whitechapelu objeveno zohavené tělo prostitutky Mary Ann Nicholsové. Vyšetřováním je pověřen inspektor Abberline ze Scotland Yardu, který od počátku čelí podezřelému tlaku, aby případ urychleně uzavřel. Zkušený policista dospěje k závěru, že není-li nijak významná oběť, důležitá bude patrně osoba vraha. A ne, že by měl o podezřelé nouzi. V okruhu vyšetřování se záhy ocitá například jasnovidec Lees, těšící se přízni samotné královny, americký herec Richard Mansfield či soudní lékař Llewellyn. Případ získává nový rozměr 8. září nalezením další zavražděné prostitutky Annie Chapmanové. Whitechapelem se šíří panika a strach, které nikdy nepřinesou nic dobrého... V uličkách londýnského Whitechapelu navzdory úsilí Scotland Yardu stále řádí bestiální vrah prostitutek, přezdívaný Jack Rozparovač. Po tzv. dvojité události z noci na 30. září 1888 buntuje George Lusk v čele samozvaného Výboru bdělosti lůzu do zbraně. Policie, jíž se vrah ve svých vzkazech otevřeně vysmívá, se ocitá pod stále větším tlakem. I za těchto okolností se však inspektor Abberline spolu se svým věrným seržantem Godleym dostává krůček po krůčku blíž k pravdě...  Neznámý pachatel, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přízviskem Jack Rozparovač, zavraždil mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 v temných uličkách londýnské čtvrti Whitechapel celkem pět prostitutek. Mimořádná brutalita vražd vzbudila již ve své době nebývalou pozornost a případ, který nebyl nikdy vyřešen, nepřestává různé amatérské badatele i profesionální kriminalisty fascinovat dodnes. Dvoudílný britský televizní film Davida Wickese vznikl ke stému výročí proslulých zločinů a coby dramatická rekonstrukce jejich vyšetřování je jakýmsi shrnutím tehdy dostupných faktů, na jejichž základě tvůrci dospívají k vlastnímu závěru ohledně totožnosti pachatele. Hlavní roli inspektora Abberlina ztvárnil Michael Caine, oceněný za svůj výkon prestižním Zlatým glóbem. Seržanta Godleyho hraje Lewis Collins, u nás patrně nejznámější jako představitel drsňáka Bodieho v seriálu Profesionálové. (Česká televize)

(více)

Recenze (86)

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Dámy a pánové, děvčátka a chlapci, tohle je nejlepší film o podivínovi, který si říkal Jack Rozparovač. Neměl toho moc na práci, a tak se coural starým, ponurým Londýnem a po vzoru řezníka, který má krámek možná i ve vaší ulici, mordoval prostitutky. A kdo že to byl? Těžko říct - možná nám to ale poví inspektor Fred Abberline, ten, co vypadá jako Michael Caine, chlastá jako duha, přemýšlí jako superpočítač z NASA a v českém znění mluví jako (skvělý) Karel Heřmánek. Nemá to snadné, tenhle Abberline, ale do případu se pustí s vervou a jde jako buldok. Díky Caineovi nám navíc neustále ukazuje, že je člověkem plným nejrůznějších emocí, které dává najevo, kdykoliv se mu to (ne)hodí, a ne žádným supermanem. Jack Rozparovač je na televizní poměry nečekaně skvělý film a snese porovnání s plnohodnotnými bratříčky ze stříbrného plátna. Atmosféra je hustá jako kýbl dehtu, herci nehrají, ale do postav se přímo převtělují, děj neustále graduje až ke konci, který je... A víte co? Podívejte se na něj raději sami. Zklamáni rozhodně nebudete.__P.S. Že je film Z pekla oproti tomuhle jen málo vylouhovaný čajíček, to snad ani říkat nemusím. Pět absolutních hvězd. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Televizní zpracování podle tehdejších teorií. Podle současných poznatků šlo o námořníka, který byl v Americe přichycen u podobného činu. Atmosféra filmu je tu dobrá, působí přirozeněji a temněji než třeba u detektiva Murdocha. Zajímavé bylo sledovat tehdejší policejní postupy často mařené nátlakem médií a veřejným mínění (umývání místa činu), k tomu politické pletichy a přítomnost věštců. Napínavá detektivka, i když divák přede ví, jak to dopadne. ()

Reklama

Tom_Lachtan 

všechny recenze uživatele

Dvojice moc fajn televizních filmů, které by možná (respektive zcela určitě) byli lepší, pokud by se netvářili jako rekonstrukce, což je, alespoň pro mě, dost otravné, protože to má k realitě identity vraha daleko asi stejně, jako císař Hirohito k nobelově ceně za mír. Mimochodem, film pracuje s velmi podobnou zápletkou, jako V Pekle s Johnnym Deppem, ale má Michaela Caina, což je skvělá volba a narozdíl od Deppa nehulí opium, což je možná škoda, ale zase chlastá, což je taky fajn a přestože tu je mnohem víc světla, než V pekle (ve filmu, v pekle je jinyk světla hodně, voheň, co vohřejvá kotle se škvířícíma se nehodnejma hříšníkama svítí dost, že ano, jsou tu scény, kdy Jack vyráží na své spanilé, rozparovačské rajzy vyloženě horrorové. A jaké to vlastně je? No, dobré, myslím, teda. Asi.. Howgh. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Vynikající ztvárnění i objasnění stoleté záhady viktoriánské Anglie. Výborné výkony v titulních rolích doplňuje skvělá výprava, nadprůměrný scénář a citlivá režie v zásadě dodržující žánr klasické detektivky. V podstatě tomuto dokumentně pojatému dílu není co vytknout. A to včetně antiiluzívního závěru. ()

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Víc než příjemný pozdrav britského televizního filmu, který je natočen zručně, atmosfericky a z detektivního hlediska dost zajímavě a promyšleně. Nepochválit nelze ani chytrou gradaci - i co se týče konce první části. Michael Caine hraje lépe než v mnoha svých "opravdových" filmech a ani další herci nejsou i zahození. I pro mě zprofanovanou Jane Seymour bych protentokrát překousnul. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (6)

  • V USA měl tento film premiéru ve stejný čas, když druhá stanice vysílala film Without a Clue, kde hráli hlavní role také Michael Caine a Lysette Anthony. (Chatterer)
  • Když se veřejnost dozvěděla, že v tomto TV filmu bude hrát Michael Caine, tak akcie Thames TV stouply o pět liber. (Chatterer)
  • Poslední film Harryho Andrewse. (Chatterer)

Reklama

Reklama