Jack Rozparovač (TV film)

Jack the Ripper

Velká Británie, 1988, 2x90 min

Dvoudílní televizní thriller o nejslavnějším kriminálním případu vyšetřovaném na území Velké Británie vznikl u příležitosti stého výročí série útoků tajuplného Jacka Rozparovače. Z dnešního pohledu, kdy ambiciózní projekty quality TV výpravou drží krok s filmovou tvorbou, to už tak nevynikne, ale v druhé polovině 80. let šlo o štědře financovaný projekt, který měl být důstojnou připomínkou této události. Je patrná snaha uchopit látku pokud možno seriózně a zároveň natočit atmosférickou žánrovku se sociálně kritickým podtextem. Ten, kdo se kdy kauzou londýnského sériového vraha zabýval, nebude volbou pachatele příliš překvapen, jeho jméno vždycky patřilo v kauze k těm diskutovaným a v literární podobě se jím zabývá např. úspěšný komiksový román Alana Mooreho Z pekla. Televizní film sice ani zdaleka není tak mnohavrstevný, není to dílo, které by se snažilo být celistvou výpovědí o společnosti viktoriánské Anglie, ale jako netradiční detektivka v historických kulisách s nekonformním hrdinou převyšujícím schopnostmi své okolí to obstojí víc než slušně - určitě i díky obsazení Michaela Caina v hlavní roli, protože ten hrát špatně ani neumí. Celkový dojem: 80 %.(23.7.2017)

V první řadě je mi velice sympatické, že se tvůrci vyvarovali hororového zpracování a příběh pojali jako detektivku. Zároveň se vyhli jakýmkoli gore scénám a dali přednost decentním, ale i tak velice účinným, náznakům. Atmosféra viktoriánské Anglie je dokonalá - pouliční shon s kameloty na nárožích, špinavé putyky či strašidelné temné uličky. Michael Caine se role charismatického inspektora Aberlinea zhostil na výbornou (jedna z jeho nej rolí) a Lewis Collins mu zdatně sekunduje (je zajímavé jej vidět také někde jinde než v Profesionálech). Navíc jsem nezaznamenal jediné hluché místo a díky bezchybné kameramanské a režisérské práci jsem po celou dobu z obrazovky nespustil oči (pokaždé, když kočí otevřel vrata, přeběhl mi mráz po hřbetě). Nemám co bych vytkl. 100%.(19.1.2010)

Na televizní produkci poměrně bohatá detailní výprava (snadno uvěřitelná iluze Londýna konce 19.století), umně napsaný a zrežírovaný příběh si po celé dva díly uchovává dramatický náboj, který nedovolí, aby se člověk za celé tři hodiny nudil. Jak známo, Jack Rozparovač nebyl nikdy odhalen, takž tvůrci filmu v rámci vyvarování se otevřeného konce lehce manipulují s fakty a na základě svýho přesvědčení (citovaného v závěrečných titulkách) odkrývají rádoby "skutečnou" identitu vraha. Kdo ví, třeba je jejich odhad správný, třeba se opravdu strefili, ale to už nikdy nikdo nezjistí :o)(6.7.2005)

Príjemné prekvapenie, ako sa dá aj v televíznych podmienkach urobiť kvalitné a zároveň napínavé historické krimi. Krimi, ktoré nie je postavené hlavne na vizuále a akcii, ale na poctivej filmárčine, s dôrazom na detaily a perfektným vyobrazením doby spred vyše 120 rokov. Kvalitným spracovaním napätia by dalo na frak aj niektoré krimi kinofilmy. Caine aj v pokročilejšom veku svoju rolu dobre zvláda, poteší obsadenie takých hercov ako Assante, Seymourová či Harry Andrews, byť len vedľajšou postavou. Nie som síce presvedšený, či záverečné šokujúce odhalenie je to to pravé, príliš sa to tlačilo na postupy ala "vrahom je záhradník". Radšej by som ponechal záverečnú záležitosť nedoriešenú, možno aj s niektorými znepokojivými otázkami plne otvorenú...tak ako ostali aj Jackove vraždy pre históriu. Čo ma prekvapilo bolo, že už v dobe vrážd pripadali ako podozriví do úvahy aj členovia kráľovskej rodiny, a že to nie je len výmysel dnešných dokumentov bažiacich po historickom bulvári.(8.8.2017)

Film Jack the Ripper je jasným důkazem toho, že i bez většího množství krve a brutálních scén se dá natočit parádní snímek o sériovém vrahovi, který navíc měl sloužit jen pro televizní účely. Pro mě osobně je to nejlepší zpracování jaké jsem viděl a vůbec nelituji těch tří hodin co jsem u něj strávil. Navíc když film ovládli výborné herecké výkony a tajemná atmosféra, která nejvíce gradovala zhruba uprostřed filmu jsem nad míru spokojený. Škoda jen, že Jane Seymour nedostala větší prostor, ale ženskou část tady docela slušně zastoupila Lysette Anthony. Jen ten konec se mi moc nelíbil.(9.3.2010)

• - V září 2014 byla po 126 letech odhalena totožnost skutečného Jacka Rozparovače. Byl jím Aaron Kośmiński, pocházející z polského města Klodawa nedaleko Lodže. Potvrdila to analýza stop DNA na šátku jeho čtvrté oběti, Catherine Eddowesové. DNA pachatele byla porovnána s genetickými vzorky pravnučky Kośmińského sestry a byla prokázána shoda. (Zdroj: fakt.pl, novinky.cz) (Woodstock)

• - Poslední film Harryho Andrewse. (Chatterer)

• - Hugh Fraser nosil šaty, které na sobě opravdu měl Sir Charles Warren. (Chatterer)