V brzkých ranních hodinách 31. srpna 1888 je v uličce Buck’s Road v londýnském Whitechapelu objeveno zohavené tělo prostitutky Mary Ann Nicholsové. Vyšetřováním je pověřen inspektor Abberline ze Scotland Yardu, který od počátku čelí podezřelému tlaku, aby případ urychleně uzavřel. Zkušený policista dospěje k závěru, že není-li nijak významná oběť, důležitá bude patrně osoba vraha. A ne, že by měl o podezřelé nouzi. V okruhu vyšetřování se záhy ocitá například jasnovidec Lees, těšící se přízni samotné královny, americký herec Richard Mansfield či soudní lékař Llewellyn. Případ získává nový rozměr 8. září nalezením další zavražděné prostitutky Annie Chapmanové. Whitechapelem se šíří panika a strach, které nikdy nepřinesou nic dobrého... V uličkách londýnského Whitechapelu navzdory úsilí Scotland Yardu stále řádí bestiální vrah prostitutek, přezdívaný Jack Rozparovač. Po tzv. dvojité události z noci na 30. září 1888 buntuje George Lusk v čele samozvaného Výboru bdělosti lůzu do zbraně. Policie, jíž se vrah ve svých vzkazech otevřeně vysmívá, se ocitá pod stále větším tlakem. I za těchto okolností se však inspektor Abberline spolu se svým věrným seržantem Godleym dostává krůček po krůčku blíž k pravdě...  Neznámý pachatel, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přízviskem Jack Rozparovač, zavraždil mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 v temných uličkách londýnské čtvrti Whitechapel celkem pět prostitutek. Mimořádná brutalita vražd vzbudila již ve své době nebývalou pozornost a případ, který nebyl nikdy vyřešen, nepřestává různé amatérské badatele i profesionální kriminalisty fascinovat dodnes. Dvoudílný britský televizní film Davida Wickese vznikl ke stému výročí proslulých zločinů a coby dramatická rekonstrukce jejich vyšetřování je jakýmsi shrnutím tehdy dostupných faktů, na jejichž základě tvůrci dospívají k vlastnímu závěru ohledně totožnosti pachatele. Hlavní roli inspektora Abberlina ztvárnil Michael Caine, oceněný za svůj výkon prestižním Zlatým glóbem. Seržanta Godleyho hraje Lewis Collins, u nás patrně nejznámější jako představitel drsňáka Bodieho v seriálu Profesionálové. (Česká televize)

Pohrobek

Víc než příjemný pozdrav britského televizního filmu, který je natočen zručně, atmosfericky a z detektivního hlediska dost zajímavě a promyšleně. Nepochválit nelze ani chytrou gradaci - i co se týče konce první části. Michael Caine hraje lépe než v mnoha svých "opravdových" filmech a ani další herci nejsou i zahození. I pro mě zprofanovanou Jane Seymour bych protentokrát překousnul. ()

tron

„Čo si čakal?“ – „Spravodlivosť.“ – „Tak si mi mal dovoliť zastreliť ho.“ To, čo spáchal Jack Rozparovač, je mimoriadne brutálne ešte i na dnešné pomery. Ak ste expertmi na tohto šialenca, určite poznáte "sprisahaneckú" teóriu Alana Moorea z majstrovského grafického (veľko)románu Z pekla, ktorá môže pôsobiť pritiahnuto za vlasy, ale ide o jednu z najrozšírenejších verzií. Prekvapivo s ňou pracuje aj tento film, stojaci predovšetkým na atmosfére temného, starého Londýna, na Michaelovi Caineovi (ktorého ale prebíja oveľa živelnejší a teda zábavnejší a zaujímavejší "Bodie" ako drsný parťák) a na príšerných zločinoch, ktoré sú samy osebe desivé a len ťažko opísateľné. Inak je to ale občas trocha nuda, ako fanúšika Z pekla ma to v podstate ničím výrazným neprekvapilo a Caine mi tu nepripadal najsympatickejší. Tiež to vyzerá relatívne televízne, čo môže byť spôsobené tým, že ide o televízny film. ()

Lima

Na televizní produkci poměrně bohatá detailní výprava (snadno uvěřitelná iluze Londýna konce 19.století), umně napsaný a zrežírovaný příběh si po celé dva díly uchovává dramatický náboj, který nedovolí, aby se člověk za celé tři hodiny nudil. Jak známo, Jack Rozparovač nebyl nikdy odhalen, takž tvůrci filmu v rámci vyvarování se otevřeného konce lehce manipulují s fakty a na základě svýho přesvědčení (citovaného v závěrečných titulkách) odkrývají rádoby "skutečnou" identitu vraha. Kdo ví, třeba je jejich odhad správný, třeba se opravdu strefili, ale to už nikdy nikdo nezjistí :o) ()

Jara.Cimrman.jr

"Lidé si nenechají fámy zkazit fakty." Moje řeč. Postava Jacka Rozparovače pro mne stále zůstává tajemnou, i když zde byla velkolepě odhalena. Přesto mě pátrání Abberlinea s Godley dost bavilo a jestli při repríze tohoto filmu oba dojdou ke stejnému závěru, tak snad uvěřím, že legendárním Jackem byl ... ()

gudaulin

Dvoudílní televizní thriller o nejslavnějším kriminálním případu vyšetřovaném na území Velké Británie vznikl u příležitosti stého výročí série útoků tajuplného Jacka Rozparovače. Z dnešního pohledu, kdy ambiciózní projekty quality TV výpravou drží krok s filmovou tvorbou, to už tak nevynikne, ale v druhé polovině 80. let šlo o štědře financovaný projekt, který měl být důstojnou připomínkou této události. Je patrná snaha uchopit látku pokud možno seriózně a zároveň natočit atmosférickou žánrovku se sociálně kritickým podtextem. Ten, kdo se kdy kauzou londýnského sériového vraha zabýval, nebude volbou pachatele příliš překvapen, jeho jméno vždycky patřilo v kauze k těm diskutovaným a v literární podobě se jím zabývá např. úspěšný komiksový román Alana Mooreho Z pekla. Televizní film sice ani zdaleka není tak mnohavrstevný, není to dílo, které by se snažilo být celistvou výpovědí o společnosti viktoriánské Anglie, ale jako netradiční detektivka v historických kulisách s nekonformním hrdinou převyšujícím schopnostmi své okolí to obstojí víc než slušně - určitě i díky obsazení Michaela Caina v hlavní roli, protože ten hrát špatně ani neumí. Celkový dojem: 80 %. ()

• Když se veřejnost dozvěděla, že v tomto TV filmu bude hrát Michael Caine, tak akcie Thames TV stouply o pět liber. (Chatterer)
  • Hugh Fraser nosil šaty, které na sobě opravdu měl Sir Charles Warren. (Chatterer)
  • V září 2014 byla po 126 letech odhalena totožnost skutečného Jacka Rozparovače. Byl jím Aaron Kośmiński, pocházející z polského města Klodawa nedaleko Lodže. Potvrdila to analýza stop DNA na šátku jeho čtvrté oběti, Catherine Eddowesové. DNA pachatele byla porovnána s genetickými vzorky pravnučky Kośmińského sestry a byla prokázána shoda. (Zdroj: fakt.pl, novinky.cz) (Woodstock)