Jack Rozparovač (TV film)

Jack the Ripper

Velká Británie, 1988, 2x90 min

Televizní zpracování podle tehdejších teorií. Podle současných poznatků šlo o námořníka, který byl v Americe přichycen u podobného činu. Atmosféra filmu je tu dobrá, působí přirozeněji a temněji než třeba u detektiva Murdocha. Zajímavé bylo sledovat tehdejší policejní postupy často mařené nátlakem médií a veřejným mínění (umývání místa činu), k tomu politické pletichy a přítomnost věštců. Napínavá detektivka, i když divák přede ví, jak to dopadne.(25.4.2018)

Dámy a pánové, děvčátka a chlapci, tohle je nejlepší film o podivínovi, který si říkal Jack Rozparovač. Neměl toho moc na práci, a tak se coural starým, ponurým Londýnem a po vzoru řezníka, který má krámek možná i ve vaší ulici, mordoval prostitutky. A kdo že to byl? Těžko říct - možná nám to ale poví inspektor Fred Abberline, ten, co vypadá jako Michael Caine, chlastá jako duha, přemýšlí jako superpočítač z NASA a v českém znění mluví jako (skvělý) Karel Heřmánek. Nemá to snadné, tenhle Abberline, ale do případu se pustí s vervou a jde jako buldok. Díky Caineovi nám navíc neustále ukazuje, že je člověkem plným nejrůznějších emocí, které dává najevo, kdykoliv se mu to (ne)hodí, a ne žádným supermanem. Jack Rozparovač je na televizní poměry nečekaně skvělý film a snese porovnání s plnohodnotnými bratříčky ze stříbrného plátna. Atmosféra je hustá jako kýbl dehtu, herci nehrají, ale do postav se přímo převtělují, děj neustále graduje až ke konci, který je... A víte co? Podívejte se na něj raději sami. Zklamáni rozhodně nebudete.__P.S. Že je film Z pekla oproti tomuhle jen málo vylouhovaný čajíček, to snad ani říkat nemusím. Pět absolutních hvězd.(15.8.2010)

Na televizní produkci poměrně bohatá detailní výprava (snadno uvěřitelná iluze Londýna konce 19.století), umně napsaný a zrežírovaný příběh si po celé dva díly uchovává dramatický náboj, který nedovolí, aby se člověk za celé tři hodiny nudil. Jak známo, Jack Rozparovač nebyl nikdy odhalen, takž tvůrci filmu v rámci vyvarování se otevřeného konce lehce manipulují s fakty a na základě svýho přesvědčení (citovaného v závěrečných titulkách) odkrývají rádoby "skutečnou" identitu vraha. Kdo ví, třeba je jejich odhad správný, třeba se opravdu strefili, ale to už nikdy nikdo nezjistí :o)(6.7.2005)

Film inspirovaný skutečnými událostmi o řádění nejznámějšího masového vraha všech dob. A také pravděpodobně prvního vraha svého druhu v dějinách. Na to že se jedná o TV film je dobová Anglie vyobrazena skutečně skvěle. Postavy mají svůj vývoj a brzy budete podezírat skutečně téměř každého. Že právě on je bestiální Jack Rozparovač. Jehož totožnost ve skutečnosti nebyla dodnes odhalena. Skvěle gradované napětí a herecké obsazení v čele s výborným Michaelem Cainem (Temný rytíř). Kdo má rád temné thrillery, tak tento film by jistě neměl vynechat.(10.2.2013)

1/2 recenzie : “V duchu Dr. Jekylla a Mr. Hydea” . _ Na 100. výročie si Briti dovolili vzdať „poctu” slávnemu Jackovi Rozparovačovi, keď v roku 1988 nakrúcajú pozoruhodný, dvoj-dielny, televízny film s charizmatickým Michaelom Cainom v úlohe vyšetrovateľa, Inšpektora Fredericka Abberlinea (taktiež vynikajúci bol i jeho kolega Seržant George Godley, alias Bodie z Profesionálov, čiže automaticky už teraz Lewis Collins), ktorí sú na stope jednému alebo viacerým vrahom, čo nesmierne rád/radi a s veľkou obľubou rozpárava/rozpáravajú samé prostitútky (údajne ich bolo iba päť ?) v londýnskej štvrti Whitechapel na prelome mesiacov augusta a novembra roku 1888... _2 Zatiaľ som veľmo spokojný, od zaujímavých hercov (zhliadol som : Bondove dievča, jasnovidca i herca Mansfielda...), scenára, ktorý ponúka viacero alternatívnych možností, cez postupne typický, špinavý Londýn na konci 19. storočia, až po samotné centrum záujmu ohľadom tejto rúškom zahalenej postavy/postáv, ktorá/ktoré sa už navždy zapísali do histórie, až mi to dosť pripomína Zodiaca, že ani jeho nikdy nečapli ! 2/2 recenzie : A síce... Nebudem zbyt. spoilerovať, ale v pokračovaní išlo vskutku do tuhého, keď „záhada” sa schyľovala do zdarného konca chytenia jedinca so zvrátenou osobnosťou, čo sa chová, ako píšem v samom úvode... Tento troj-hodinový TV. film pôsobí občas chaoticky, ale i napínavo, a tak si myslím, že tých 60 % je zaslúžených, ako nikdy predtým ! PS : A či sa tvorcovia navlas priblížili pravde, nechám na zvážení, no som si viac, než istý, že nie sú príliš ďaleko od reality...(8.6.2019)

• - Poslední film Edwarda Judda. (Chatterer)

• - Když se veřejnost dozvěděla, že v tomto TV filmu bude hrát Michael Caine, tak akcie Thames TV stouply o pět liber. (Chatterer)

• - V září 2014 byla po 126 letech odhalena totožnost skutečného Jacka Rozparovače. Byl jím Aaron Kośmiński, pocházející z polského města Klodawa nedaleko Lodže. Potvrdila to analýza stop DNA na šátku jeho čtvrté oběti, Catherine Eddowesové. DNA pachatele byla porovnána s genetickými vzorky pravnučky Kośmińského sestry a byla prokázána shoda. (Zdroj: fakt.pl, novinky.cz) (Woodstock)