Rád si občas pozriem klasickú staromódnu kriminálku a táto by mohla byť jej etalónom. Síce je trochu dlhá, ale ani chvíľu sa nevlečie, a pomohlo mi aj to, že som, neviem prečo, doteraz žiadnu adaptáciu Rozparovača nevidel. Alebo sa nepamätám, čo je v krimi žánri výhoda pre diváka. Vyšetrovanie samotné by bolo krátke, takže film je pekne doplnený odbočkami do politiky, spodiny z ulice a pokusmi o socialistickú revolúciu. Záver, keď sledujeme kroky piatich potenciálnych vrahov, je perfektný a rovnako aj absolútne vyvrcholenie. –––– Věděl, kde najít orgány. Ale to z něj nedělá doktora. To ví i každý řezník. –––– Velká moc tisku spočívá v možnosti... ohrozit. I královskou rodinu. Tak ať se bojí! –––– Fakta?! Lidé si nenechají fámy zkazit fakty. –––– Ať žije náš... Karel Marx.(26.4.2018)

Dámy a pánové, děvčátka a chlapci, tohle je nejlepší film o podivínovi, který si říkal Jack Rozparovač. Neměl toho moc na práci, a tak se coural starým, ponurým Londýnem a po vzoru řezníka, který má krámek možná i ve vaší ulici, mordoval prostitutky. A kdo že to byl? Těžko říct - možná nám to ale poví inspektor Fred Abberline, ten, co vypadá jako Michael Caine, chlastá jako duha, přemýšlí jako superpočítač z NASA a v českém znění mluví jako (skvělý) Karel Heřmánek. Nemá to snadné, tenhle Abberline, ale do případu se pustí s vervou a jde jako buldok. Díky Caineovi nám navíc neustále ukazuje, že je člověkem plným nejrůznějších emocí, které dává najevo, kdykoliv se mu to (ne)hodí, a ne žádným supermanem. Jack Rozparovač je na televizní poměry nečekaně skvělý film a snese porovnání s plnohodnotnými bratříčky ze stříbrného plátna. Atmosféra je hustá jako kýbl dehtu, herci nehrají, ale do postav se přímo převtělují, děj neustále graduje až ke konci, který je... A víte co? Podívejte se na něj raději sami. Zklamáni rozhodně nebudete.__P.S. Že je film Z pekla oproti tomuhle jen málo vylouhovaný čajíček, to snad ani říkat nemusím. Pět absolutních hvězd.(15.8.2010)

Na televizní produkci poměrně bohatá detailní výprava (snadno uvěřitelná iluze Londýna konce 19.století), umně napsaný a zrežírovaný příběh si po celé dva díly uchovává dramatický náboj, který nedovolí, aby se člověk za celé tři hodiny nudil. Jak známo, Jack Rozparovač nebyl nikdy odhalen, takž tvůrci filmu v rámci vyvarování se otevřeného konce lehce manipulují s fakty a na základě svýho přesvědčení (citovaného v závěrečných titulkách) odkrývají rádoby "skutečnou" identitu vraha. Kdo ví, třeba je jejich odhad správný, třeba se opravdu strefili, ale to už nikdy nikdo nezjistí :o)(6.7.2005)

Levnější televizní inscenace, která ale skvěle funguje jako kriminálka, ač jde svým způsobem o adaptaci skutečného slavného případu Jacka Rozparovače. Bál jsem se, že tvůrci nakonec nebudou chtít dát odpověď na to, kdo je vlastně vrah. Ovšem závěr mě mile překvapil. Za to zvedám jednu hvězdu. Michael Caine je výborný detektiv a o to více mě zamrzí, že Londýn druhé poloviny 19. století působí tak lacině. Šlapky zde jsou pomalu vážené občanky nepěkného vzhledu, ale čisté jako slovo Boží. Že by zde provozovali sex je stejně pravděpodobné, jakože slunce vyjde na západě. Žádná špína, vulgarity, ani nebezpečí na každém rohu. Některé davové scény nefungují, neb neměli tvůrci dostatečný kompars (tedy peníze). Vraždy nejsou nijak brutální, pouze je o nich brutálně popisováno, ovšem to bych nebral za negativum. Naopak plusem beru skutečně detailní analýzu celého případu, který byl zde do děje zakomponován. Suma sumárum tedy zdařilá minisérie, která si pozornost určitě zaslouží, i když nikdy nebude hodnocena plným počtem hvězd. 75%(5.4.2020)

V druhej polovici roku 1888 bolo v londýnskej štvrti Whitechapel brutálne zavraždených niekoľko prostitútok. Dodnes tieto zočiny neboli vyšetrené. Páchateľ týchto ohavných činov je všeobecne známy ako tajomný "Jack rozparovač". Jeho príbeh sa stal vďačným námetov pre filmárov. Bolo o ňom natočených viacero snímkov. Ja osobne som si hodne obľúbil dvojdielny anglický televízny film "Jack the Ripper" z roku 1988. Je to interesantná starosvetská kriminálka. ****(20.2.2018)

• - Poslední film Harryho Andrewse. (Chatterer)

• - V USA měl tento film premiéru ve stejný čas, když druhá stanice vysílala film Without a Clue, kde hráli hlavní role také Michael Caine a Lysette Anthony. (Chatterer)

• - Poslední film Edwarda Judda. (Chatterer)