Páni Flatbushe

Lord's of Flatbush, The

Krimi / Drama / Romantický

USA, 1974, 86 min

• PogoJoe

Celkem trapná a většinou nudná snaha o umění a improvizaci bez děje, která ale přináší bezradnost. Za něco stála snad jen scéna kupování prstýnku. Strašný tlaky, tam jsem Stanleyho (v podání Slye) upřímně litoval. Jinak jsem si film musel neustále popohánět kupředu, protože byl o ničem, vůbec mě nebavil. Jen proto, že jsem fanoušek Sylvestera Stalloneho, jsem to narychlo zkouknul, toť vše.(23.10.2012)

Rok po úspěchu Lucasových American Graffiti a Scorseseho Mean Streets režiséři Martin Davidson a Stephen Verona s necelými 100 000 dolary a 16mm kamerou s láskou rekonstruují vzpomínky na vlastní dospívání v poklidném dějinném závětří konce padesátých let. Snímek vypráví o čtyřech kamarádech s dozadu napomádovanými vlasy a koženými bundami ze zanedbané části Brooklynu nazývané Flatbush, loučících se s dosavadním bezstarostným způsobem života a s konečnou platností přijímajících zodpovědnost dospělých. Páni Flatbushe záměrně postrádají zápletku či vývoj postav, což spolu s improvizovanou hereckou akcí a dialogy přispívá k jejich realističnosti a autenticitě. Stallone hraje rabiáta Stanleyho, tlačeného do svatby se svou těhotnou přítelkyní, pro kterého dospívání definitivně končí ve zlatnictví koupí drahého svatebního prstenu. Kvůli roli Stallone zaokrouhlil svou váhu na metrák a za několik dodatečných vět se kterými přišel pro svou postavu je v závěrečných titulcích uveden také jako spoluator dialogů.(11.11.2005)

To, že Stallone začínal ako začínal nie je žiadnym tajomstvom, aj preto z jeho "predžrebcovského“ obdobia stoja za zmienku sotva tri filmy. Otcove korene zo Sicílie mu zahrali do karát v priemernej gangsterke, kde sa objavil po boku veľkého Caponeho, tak isto i búrlivé gény z dospievania, kedy menil školu za školou, využil pri zrážaní babičiek v divokom béčku Death Race 2000. Prvú serióznejšiu úlohu si však vyskúšal až vo vydarenej tínedžerskej komédii Páni Flatbushe, ktorá je na našom trhu prakticky nezohnateľná. O to viac teší, že som ju objavil čisto náhodou pohodenú kdesi medzi potravinami v Kauflande (!) a po tom, čo si zaň predavačka pri pokladni vypýtala 30 korún, jej takmer vyznal lásku. Príbeh sa točí okolo kvarteta stredoškolákov, ktorým malá hlavička jasne velí tej veľkej. Tí sa za doprovodu nákazlivej muziky, s nenásilným humorom a hrebeňom v zadnej kapse púšťajú do riešenia bežných starostí rovesníkov, akými sú rešpekt, sny či prípadne dve čiarky na teste budúcich rodičov a holt, s tým posledným sa vždy počíta najmenej.(19.5.2013)

Rozpočet $160,000(4.11.2009)

Hodně pohodová 80.tková teenegerovská záležitost.(8.12.2015)

• - Honorár Sylvestra Stalloneho (Stanley Rosiello) predstavoval 2 000 amerických dolárov aj vďaka tomu, že vložil svojej postave do úst niekoľko fráz, ktoré boli použité aj vo finálnej verzii. (Paldiny)

• - Magazín Time označil Stalloneho výkon za výnimočný. (Paldiny)

• - Natáčanie trvalo vzhľadom na nedostatok financií 2 roky. (Paldiny)