Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Doktor Rob Vern (Robert Foxworth) vypracovává pro papírenskou továrnu dobrozdání ohledně vlivu na životní prostředí. Přitom dochází ke strašlivému zjištění: splašková voda z továrny způsobila nenadálé mutace mezi místním zvířectvem. Netrvá to dlouho a jedna z bestií zaútočí... Krvavý horor s ekologickým podtextem. (Pohrobek)

Recenze (44)

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Genius loci. Vtáhlo mě to a užil jsem si to náramně. Uznávám, že je to spíš záležitost pro nostalgiky se slabostí pro charakteristickou atmosféru různých kinematografických období, která už jsou za námi (zasvěcení vědí). Ale to prostředí a solidní stísněná atmosféra přebíjí i slabší masky. Proč už se dneska nenajde někdo, kdo vyjede do pořádných lesů a bez CGI triků natočí něco podobně poctivého. ()

J*A*S*M 

všechny recenze uživatele

Solidní průměr. Sneslo by to drobné zkrácení (alespoň o 15 minut) - začátek je mírně rozvleklý, jinak celkem spokojenost. Občas to působí mile přitrouble, jindy poměrně strašidelně (tunely), prostě klasický béčkový monster horor. Navíc pokud se film odehrává v pěkných exteriérech, má u mne vždy malé bezvýznamné plus. Takže 3+ ()

Reklama

Xmilden 

všechny recenze uživatele

Solidní monster horůrek, kterému nejvíce ubližuje fakt, že nebyl natočen alespoň o 15 let později. Triky nejsou na nějaké špičkové úrovni a to možná ani na svou dobu. Příběhově se jedná o víceméně povedený snímek, který si trošku přihřívá svou agitačně ekologickou polívčičku. Nicméně, režisér není žádný nýmand a dokazuje, že atmosféru umí vykouzlit přímo parádní. Místy bych řekl, že se jedná přímo o ukázku žánru. 70% ()

woody 

všechny recenze uživatele

Hned na začátek bych chtěl říct, že horory sleduji zřídkakdy. Stačí mi realita. A navíc se málokdy dostanu k opravdové kvalitce. Takže si říkáte pročpak jsem vydržel do tří hodin do noci abych zhlédnul "krvavý horor s ekologickým podtextem." Upoutalo mě jméno režiséra - John Frankenheimer. V jeho filmografii jsou jak neskutečné kraviny (Čtvrtá válka - československý a americký pohraničník se škádlí tím, že si ostřelují hranice) tak naprosto strhující klasiky (thriller Černá neděle s úžasně gradujícím finále, pokračování Francouzské spojky, starosvětský akčňák Ronin). O politickém zákulisí Vietnamu jsem se nejvíc dozvěděl z jeho Cesty do války. A nebál se ani adaptace divadlení hry, ve které se čtyři hodiny nepohneme ze starého baru - The Iceman Cometh. Dokonce Michael Bay říká, že jde o jeho biologického otce a drží se toho zuby nehty už přes dvacet let. ___ To jsem odbočil, vrátím se k Proroctví. Jedná se o béčkový horůrek jak hrom, kde je hlavní monstrum kříženec mezi pětimetrovým medvědem a spáleným rosolem. Ale na druhou stranu jde o eko-horor. To jest příčinou mutace není žádný tajný vojenský projekt, vylité kyseliny nebo postup evoluce. To co způsobuje degeneraci je normální rtuť, kterou papírárna vypouští do řeky. Ovšem samotná stvůra vzbuzuje dojem, že se dívám na film z 50-tých let „Nestvůra z černé laguny vrací úder.“ Maník pochoduje jak opilý, máchá rukama a figurínám ukusuje hlavy. A je zabit jak jinak než indiánkým šípem v oku. Ale abych nekřivdil. Monstrum je to nezničitelné a navíc hrdinové nemají ani pušku. A scéna v tunelu, kam se všichni skryjí zatímco nad nimi TO zuřivě dupe je opravdu sugestivní a stisňující Ale ty děsivé scény. Pomýlený míval útočí na hlavní hrdiny, aby ho pak vzali za ocas a hodili do ohně. Hlavní stvůra (rosolovitý medvěd) se vyřítí zpoza stromu a převrátí několika tunový terénní vůz Hlavní zápletku obstarává hrdinova manželka čekající dítě. Ta snědla otrávenou rybu, a proto se řeší zda bude mít mutanta. Navíc chybí záporná postava z řad homo sapiens. Jinde je to zlý a prospěchářský ředitel továrny, který chce vše ututlat. Zde ředitele máme taktéž, ovšem tomu je opravdu líto co způsobil a obětuje se. Herci jsou velice průměrní. Navíc o všech slyším poprvé a žádného z nich jsem nikdy neviděl. Kromě Armanda – toho znám z komedie Nevěrně tvá. _ Není to vyloženě blbý film. Navíc John na nás posledním záběrem mrkne a pochopíme, že to byla vyloženě taková letní srandička v lese. Že to není tak vážně míněný film. Ale na to jsem ze scén jako uspávání zmutovaného mláďatka přišel sám. Musím pochválit výpravu lesní krajiny a vesměs ruční kameru – na tu byl John machr, to musím uznat. Pokud bych chtěl lesní horor a měl volit mezi Proroctvím (název jak pro satanskou tématiku) a Záhadou Blair Witch (na jiný si nevzpomenu) vybral bych si Proroctví. Ale je to jeden z těch Frankenheimerů, na kterých je vidět, že to dělal pro prachy a sám si uvědomoval, že se scénářem terno neudělal. ()

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Parádní ekologický horor ze staré školy, v němž vraždí asi pětimetrový zmutovaný medvěd v podání Kevina P. Halla. Veškeré efekty jsou tedy dílem ručiček šikovných maskérů, jejichž práce sice lehce zestárla, ale k atmosféře filmu se zkrátka hodí. Není nouze o napětí, lekačky i agresivní mývaly, k tomu nápadité mordy (spacák vede!) a režisérův šikovně skrytý nadhled, který dá o sobě vědět až v závěrečné scéně. Jinak snímek se natáčel v lesích Britské Kolumbie v Kanadě a znamenal předzvěst tzv. "Severského Hollywoodu," kdy spousta americké produkce se natáčela v Kanadské provincii. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

  • Postavu zmutovaného medvěda ztvárnil v některých scénách debutující Kevin Peter Hall, v jiných byla pužita maketa. (LION-MR.T)

Reklama

Reklama