Neboj se tety Marty

• Itálie

Non aver paura della zia Marta

• Itálie

Non aver paura della zia Marta (The Broken Mirror)

Murder Secret, The

Don't Be Afraid of Aunt Martha

Broken Mirror, The

Horor

Itálie, 1989, 88 min

Mario Bianchi

Mario Bianchi

Návštěva tetičky Marty nedopadla zrovna idylicky.Velice vydařená záležitost z produkce mistra Fulciho. Nikam se nespěchá a postupně se buduje napětí které se zlomí v polovině filmu a propukne gore dýchánek. Herci solidní a hudba vydařená. Někdy mi přišlo že to celé natočil sám ale na režijní stoličce sedí Mario Bianchi. Tvůrci připravily zajímavé okamžiky které děj zajímavě okořenily. Nejvíce překvapil a potěšil závěr který až nápadně připomíná jednu po právu vyzdvihovanou francouzskou záležitost z posledních let. Moc pěkné.(10.1.2010)

• dr.horrible

Akože ja chápem, prečo to niekto dokáže hodnotiť vysoko. Tiež mám rád brak, preto som ten film aj zapol.. Ale zasa sa netvárme, že má akékoľvek kvality. Vlastne je to svojim spôsobom umenie, stvoriť dielo, ktorého ani jediná zložka nefunguje vcelku, a mimo hudbu, ani samostatne. Tá hudba je nervózna a napínavá keď sa nič nedeje a počas vrážd znejú zvučky jak z reklamy na Hornbach. Za celý film žiadny z hercov, ani raz netrafil správnu emóciu. Dialógy sú kapitola sama o sebe a keď sme pri scenári, chcel by som vyzdvihnúť záverečnú pointu. Keď najbližšie niekoho rozbodáte nožom na 50krát, narafičte to ako autonehodu! Prejde vám to. Jedna hviezda, že som sa zasmial, druhá za kozy.(12.12.2018)

Tohle mi podlomilo kolena! Synovec jede s rodinou navštívit tetu Martu, která byla snad po 30 letech propuštěna z psychiatrické léčebny. Sžírán nepříliš šťastnou minulostí má ze setkání obavy. Po příjezdu na místo však teta v domě není... Docela zvláštní mix kvalitních herců (zejména Tinti jako hlava rodiny je charismatický, typově připomíná A. Steffena) a trashové režie. Kupodivu to funguje bez problémů a Bianchimu se dokonce povedlo vytvořit jednu ikonickou scénu s hroby, která patří vůbec k tomu nejlepšímu, co v hororové Itálii kdy vzniklo.(5.12.2018)

Vydarený taliansky slasher, ktorého finálne rozuzlenie síce v hororovom žánri zorientovaný divák vytuší už v úvode, takéto vyústenie príbehu však nikdy nie je márne. Snáď okrem štandardne pomalšieho rozjazdu, sa dá Tete Marte inak sotva niečo vytknúť. Nechýbajú krvavé vraždy, nenútená nahota či dramatický hudobný doprovod a producent, ktorým nebol nikto iný, než slávny Lucio Fulci si do filmu zakomponoval aj svoj typický trademark v podobe rozkladajúcej sa červivej mŕtvoly...(29.5.2018)

• Gorehound

Márne premýšľam prečo niektorí tu hodnotiaci hodnotili tak vysoko. Ide z toho len smútok. Unavený, naťahovaný film s otravnou hudbou, Tinti, ktorého si pamätám hlavne ako nerozlučného partnera Laury Gemser hraje dobre, ale veľmi nemá čo. Hviezdička za jeho dcéru a tri jakž takž zvládnuté gore scény(ale videli sme aj OMNOHO lepšie gore), za pomerne atmosferický dom na vidieku. Pointa najskôr nič moc, potom vyslovene zavádzajúco nezmyselná. Fulci sa nemusel obťažovať produkovať, na to, aký bol v 70s/early 80s geniálny režisér, z toho ide len spomínaný smútok. A to talianske horory milujem.(18.6.2019)