Asterix dobývá Ameriku

Asterix Conquers America

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Německo / Francie, 1994, 85 min

• Seti

Asterixovo dobrodružství v Americe je asi nejslabší z celé animované série. Klasický děj bych přehlédl, ovšem skutečně mi vadilo, že se téměř všechny vedlejší postavy jmenují jinak a působí to skutečně rušivě (a taky dabing byl od základů jiný, což byl taky zápor). Pro mě to prostě nebyl starý dobrý Asterix. 2,5*(30.12.2008)

• -bad-mad-wolf-

Za nejhorším Asterixem musí divák nakonec až do Ameriky. Na mnohém se možná podepsal mimomísní dabing a nepochopitelně změněná jména, každopádně nevtipné gagy a absenci hlášek by nezachránila ani dabérská elita. Zápletky předchozích filmů si byly vesměs podobné, nikdy se však nedopouštěly vaření z vody a používání identických prvků. V Americe si opět užijeme únos Panoramixe (tady vlastně Getafixe), pro jistotu hned dvakrát. Bitka s Římany a piráti nechybí, ale snad poprvé vůbec nebaví. Je mi líto, ale i fanoušky zavrhovaní Vikingové byli o dost zábavnější.(11.8.2011)

Už to tady padlo několikrát, ale tento díl je opravdu ze všech nejhorší. Zoufale tomu schází nápaditý Asterixův humor, jenž tak zdobil jeho vápravy do Egypta a Británie. Všechno je podáno strašně suše a bez většího nápadu. Naštěstí jsou Asterix s Obelixem postavy natolik sympatické, že ani nudná režie, ani naprosto příšerný český dabing nemohou toto jejich dobrodružství potopit úplně.(14.3.2012)

Jednoznačně nejslabší animovaný s Asterix, vyjma tedy "Vikingů" z poslední doby. Ale i tak je to klasika klasik a piráti na pustém ostrově visící na palmě a schovávající se před zuřivými galy se slovy "tvařte se jako kokosy hoši a bude to dobrý" a spousta jiných míst mě dokáže spolehlivě rozesmát. Hodnotím 3* v rámci filmů s Asterixem.(16.4.2004)

Rimania vymyslia plán hodný najväčších. Využijú plochú zemeguľu a na samom okraji z nej znesú zo sveta nesmrteľného Panoramixa, teda Getafixa. Pýtate sa koho ? Ja tiež, ale „Asterix dobýva Ameriku“ už nepočíta s pôvodnými menami, teda s výnimkou ústrednej dvojice a Julka Cézara. Prečo ? Netuším. Možno Francúzi pustili svoje dietko z rúk až príliš čo germánske klany využili po svojom. Na druhú stranu toľko opomínanú animáciu vnímam len v pozitívnom svetle. Najlepší moment asi búrka na mori. Zápletka sa viac menej opakuje, Galovia bojujú s dotieravými vojskami s obmedzeným množstvom zázračného nápoja, súčasne druhý boj, z druhého kontinentu zvádzajú hlavní hrdinovia s Indiánmi. Tieto strety sa líšia, zakiaľ čo Rimania bojujú o moc a slávu, Indiánsky kmeň v mene prežitia. Aj preto, že medzi riadkami nebolo len vzduchoprázdno nevnímam kapitolu horšie než tie predošlé. Nevadilo pevecké číslo ani v poradí druhé poblúznenie Obelixa krásnou Indiánkou. Bitky a humor v pohode, sfajčený Obe rozosmial, vynechať snáď len spomínané prekrstenie a mohla z toho plynúť rovnaká spokojnosť ako zo starších bračekov. Pokiaľ ale zistím, že v tom má prsty len špatný dabing rád prehodnotím.(2.11.2016)

• - Když Asterixe unesou Indiáni a Obelix po něm najde v táboře jen onu helmu s pověstnými křidýlky, povídá: „Asterix si helmu nikdy nesundává, ani když si myje vlasy." Ale například večer předtím, kdy Asterix večeří krocana a uléhá u ohně ke spánku, má ji položenou vedle sebe na zemi. (mrx.friend)

• - Film je podle komiksu s názvem „Asterix a velká zámořská plavba“ od scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)