Asterix dobývá Ameriku

Asterix Conquers America

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Německo / Francie, 1994, 85 min

• v.indruchova

Asi nejslabší ze všech animovaných filmů ale Astelix. Kde se vytratil ten úžasný humor? Bylo to úplně jiné jako starší klasické příběhy, jiná atmosféra. Animace je povedená. Hudební nevhodné, nudné, musela jsem to přetočit. S tímhle tématem se dalo pracovat, mohla to být bomba, ale není. Nečekala jsem nic moc a přesto jsem zklamaná. Není to úplně tak, ale můžeme říci čím novější tím horší, až na pár dílů. Nejlepší byl 12 úkolů pro Astelixe tam se autoři pěkně vyřádili. Nezasmála jsem se ničemu. Jediná věc, která byla úsměvná, když se piráti tváří jako kokosy, aby se jich Galové nevšimli. Bohužel poslední Astelixovo dobrodružství si stojí tak, že když jej neuvidíte o nic nepřijdete. Měla jsem tu čest, že jsem si to stáhla ve slovenčině, což se moc nepovedlo. Nechápu, že vedlejší postavy měli jiná jména něž v komikse i starších filmech?(14.1.2014)

Po tom, co jsem se dozvěděli, že země byla placka stejně jako pizza, tak jsem se dozvěděli jak byla dobyta Amerika a že ji objevili Galové, kterým k tomu dopomohli samozřejmě Římané. Také kdo jiný, že? Když ty dva národy se neměli v lásce a pořád spolu tak nějak laškovali. Já se nedokážu rozhodnout, jestli mám radši kresleného Asterixe nebo hraného. Obě podoby mají něco do sebe. Vadilo mi, že některé postavy se jmenují jinak než jsem byla zvyklá, ale stejně je to zábava.(13.10.2011)

Už to tady padlo několikrát, ale tento díl je opravdu ze všech nejhorší. Zoufale tomu schází nápaditý Asterixův humor, jenž tak zdobil jeho vápravy do Egypta a Británie. Všechno je podáno strašně suše a bez většího nápadu. Naštěstí jsou Asterix s Obelixem postavy natolik sympatické, že ani nudná režie, ani naprosto příšerný český dabing nemohou toto jejich dobrodružství potopit úplně.(14.3.2012)

Vzhledem k tomu, že i předškolák se podiví, proč "to" mluví jinak a proč se tam často objevují jiná jména, než v předchozích filmech, stalo se v dabingovém studiu zjevně něco dost zlého. Tato skutečnost mi ale nedává pádný důvod ke slabšímu hodnocení. Beru tenhle díl ze série kreslených příběhů Asterixe jako srovnatelný s jeho předchůdci i následovníkem. Je zde vše, včetně pirátů a hádky o ryby a konečně Asterixova dobrodružství s jinými kulturami nejsou nic novátorsky nevhodného. Někdy bych chtěla vidět ve filmu také jeho cestu do Hispánie, například. Celkově tedy nemám problém s tímto "problematickým" dílem.(9.2.2009)

Rimania vymyslia plán hodný najväčších. Využijú plochú zemeguľu a na samom okraji z nej znesú zo sveta nesmrteľného Panoramixa, teda Getafixa. Pýtate sa koho ? Ja tiež, ale „Asterix dobýva Ameriku“ už nepočíta s pôvodnými menami, teda s výnimkou ústrednej dvojice a Julka Cézara. Prečo ? Netuším. Možno Francúzi pustili svoje dietko z rúk až príliš čo germánske klany využili po svojom. Na druhú stranu toľko opomínanú animáciu vnímam len v pozitívnom svetle. Najlepší moment asi búrka na mori. Zápletka sa viac menej opakuje, Galovia bojujú s dotieravými vojskami s obmedzeným množstvom zázračného nápoja, súčasne druhý boj, z druhého kontinentu zvádzajú hlavní hrdinovia s Indiánmi. Tieto strety sa líšia, zakiaľ čo Rimania bojujú o moc a slávu, Indiánsky kmeň v mene prežitia. Aj preto, že medzi riadkami nebolo len vzduchoprázdno nevnímam kapitolu horšie než tie predošlé. Nevadilo pevecké číslo ani v poradí druhé poblúznenie Obelixa krásnou Indiánkou. Bitky a humor v pohode, sfajčený Obe rozosmial, vynechať snáď len spomínané prekrstenie a mohla z toho plynúť rovnaká spokojnosť ako zo starších (a novších) bračekov. Pokiaľ ale zistím, že v tom má prsty špatný dabing rád prehodnotím.(2.11.2016)

• - Když Asterixe unesou Indiáni a Obelix po něm najde v táboře jen onu helmu s pověstnými křidýlky, povídá: „Asterix si helmu nikdy nesundává, ani když si myje vlasy." Ale například večer předtím, kdy Asterix večeří krocana a uléhá u ohně ke spánku, má ji položenou vedle sebe na zemi. (mrx.friend)

• - Film je podle komiksu s názvem „Asterix a velká zámořská plavba“ od scenáristy Reného Goscinnyho a kreslíře Alberta Uderza z roku 1959. (Terva)