Balada o bratrech Daltonových

• Česko Balada bratrů Daltonů (více)

Čtyři pověstní gauneři Joe, William, Jack a Averell Daltonovi, společně odsouzeni na 4300let těžkého žaláře, jsou rozhodnuti stůj co stůj pomstít smrt svého strýce Henryho Daltona, oběšeného na nejvyšším stromě. Zabitím všech členů soudu, chtějí obávaní desperátové naplnit nejen strýcovo poslední přání, ale i zdědit jeho obrovský majetek. Soudci Croovymu a osmi členům poroty tím pádem jde o krk. Na neštěstí Daltonů se ve městě objeví Luke /přezdívaný Šťastný/ – nejrychlejší střelec na západě – rychlejší než vlastní stín – a všechno se řeší jinak… (Česká televize)

B!shop

Druhej dil uz je drobet slabsi nez jednicka a to z toho duvodu, ze se to vic snazi o nejakej ten pribeh. Ten je sice hodne jednoduchej a spociva v jezdeni z mista na misto, jenze z na vsechny strany strilejiciho Lukea se stal takovej skodolibej hajzlik, takze pokazdy chudaky Daltony nejak prechcije. Ne, ze by to nebylo vtipny, to jo, ale obcas by to proste nakou tu prestrelku chtelo. Ale jinak plati vse, co u prvniho dilu, prijemna animace, sviznej dej, dobry pisnicky. Slabsich, ale precejen 5*. ()

Skejpr

Je to příjemný zábavný animák,v porovnání s comicsy mu ale výrazně chybí větší údernost a hláškovitost. ()

TheDarKnig

Oproti komiksům film nemá tolik geniálních gagů, ale příběh je zajimavý, Lucky Luke sympaták a Daltonovi přesně tak tupí, jak se patří. Někdy mi jejich tupost ovšem skoro vadila a přál jsem méně lehký průběh. No zabíjení svědků je super, každý trochu jinak a hlavně vždycky zábavně. ()

D.Moore

Rozhodně slabší než předchozí film. Méně vtipů, velice jednoduchý děj, muzikálová vsuvka přímo otravná a zbytečně dlouhá (stejně jako třeba jízda v důlním vozíku)... Ale díky alespoň za perfektní (závěrečnou) část s rodeem a za vykolejení vlaku a jeho následnou zběsilou jízdu krajinou. Sranda to byla, ovšem tentokrát nijak divoká. ()

kinej

Kdybych byl malý kluk a představoval bych si ideální cartoon western, tak by v něm nechybělo nic z toho co obsahuje tento díl Lucky Luka. Různorodost postav na seznamu bratří Daltonových umožnňuje filmu být ještě rozmanitější než Daisy Town. Když už se někde v Evropě nějaký ten animk udělá, dopadne to vždy lépe než v Hollywoodu. ()

lamps

Ideální rozpohybování komiksu! Příběh je svižný, vtipný a originální a od začátku do konce hýří skvělými nápady a hláškami. Nezklamal Lucky Luke, který střílí jako ďábel a je parádně vychytralej, a nezklamali ani Daltonové, kteří u mě aspirují na titul nejoblíbenějších a nejsmolnějších záporáků. Velká škoda, že nevzniklo více dobrých pokračování. ()

filmfanouch

Při zmínce jména René Goscinny se většina vybaví Asterixova dobrodružství za kterými Goscinny stojí jako scénárista. Asterixova dobrodružství ale rozhodně není jediné Goscinniho dílo, v naší zemi se konkrétně jeho druhým nejslavnější tvorbou stala komiksová série Lucky Luke, která se podobně jako Asterixova dobrodružství dočkala animovaného (a později bohužel i hraného) celovečerního filmového zpracování. První zpracování příběhu Luckyho Lukea a bratrů Daltonů pochází z roku 1971 pod jménem Lucky Luke- Daisy Town. To je rozhodně slušný animák, který neurazí, zásadnější je ale druhé zpracování příběhů Luckyho Lukea a to konkrétně snímek Balada o bratrech Daltonových, který je reálně povedený animák, který dokáže též vzorovitě posloužit jako animák pro celou rodinu, tedy takový, který si můžou užít ratolesti ale zároveň se u něho velmi solidně dokáží pobavit i diváci starší. Autor příběhů Goscinny si stejně jako u Daisy Town vzal na starosti režii, tentokráte ve spolupráci s Henri Gruelem, který už v roce 1976 společně s Goscinnym a kreslířem Asterixových komiksů Albertem Uderzoem nadělil světu nejlepší filmové zpracování příběhů Asterixe- 12 úkolů pro Asterixe. Tentokrátě potom Goscinny a Gruel po nejlepším zástupci filmových zpracování Asterixe nadělili též nejlepší zpracování příběhů Luckyho Lukea a Daltona, jelikož ani předtím (Daisy Town) a ani poté (Lucky Luke na divokém západě či naprosto příšerné hrané zpracování Daltoni) se žádné zpracování tak nevydařilo. Oproti Daisy Town má Balada zajímavější příběh, který je sice v zásadě o přemíšťování z místa na místu a vždy sází na to, že Lucky Luke bratry Daltonovy zmanipuluje a tato rovnice se opakuje pořád dokola, důležité je ale, že tato formule i přes své neustálé opakování funguje. Především je Balada o bratrech Daltonech procpaná opravdu povedenými gagy a především se jedná o skutečně zábavnou western taskařici, která má štěstí v tom, že je animovaná, protože se díky tomu na plátně může stát skutečně cokoliv a objevit cokoliv a funguje to. Od zabijáckého čínského pracovníka prádelny po parodii na Zpívání v dešti v podání bratrů Daltonů. Goscinnyho styl humoru se prostě nezapře a tenhle odlehčený western je ve finále dost možná nejlepší ukázkou Goscinniho tvorby, která mi ve finále dost možná sedne i víc než ty nejlepší dobrodružství Asterixe a Obelixe (i když 12 úkolů pro Asterixe je ve své kategorii také velmi povedená záležitost!). Bratři Daltonové jsou tupí, Lucky Luke je přesný opak a divák se díky tomu náramně baví. Balada o bratrech Daltonech je ve finále výrazným článek žánru Western, která s povedenou klasickou animací a povedeným scénářem dokáže i po mnoha letech fungovat jako skutečný animák pro celou rodinu. Nejedná se o mistrovsky bezchybné dílo, přesto jde ale o povedený animák, který snad skutečně dokáže zaujmout v jakémkoliv věku a nedá se o něm říct, že by byl do určitého věku. U animáků především v poslední době toto není automatická povinnost a i proto je Balada o bratrech Daltonech právem ceněný animovaný klenot, který své neduhy dohání ve skutečně zácpě sofistikovaných gagů a dodnes neokoukané animaci.... () (méně) (více)

Javert

Jasných 5*. Goscinnyho Lucky Luke je na mém žebříčku nejlepších komiksů na předních místech hned vedle jeho známějšího bratříčka Asterixe. ()

Němi

Ani napodruhé se Lucky Luck nevyrovná Asterixovi, ale je to povedené, vtipné - místy hodně. Sice všechna ta hudba je navíc a dlooouhé hudební číslo v půlce filmu stačí skoro uspat, ale epizodický děj ve stylu 12ti úkolů pro Asterixe zabírá. Animace se také konečně za těch 7 let pohla, vůbec ve všem mi přišlo, že se film hnul směrem k lepšímu oproti prvnímu filmu. Ovšem genialitě starých Asterixů to nedosahuje. ()

Chrustyn

Pro mě trochu slabší než dobrodružství Luckyho Lukea v sedmikráskově ale i tak vynikající animovaná komedie s řadou výborných fórků a gagů (např. scéna na rodeu nemá chybu). ()

Flego

Prvý film (1971) je ozdobou animovaného žánru a hoci sa tento snímok snaží, predsa len tomu chýba určité kúzlo. Napriek tomu ide o dobrú zábavu. ()

J.Connor

Lucky Luke je společně s Vlkem z "Jen počkej" zřejmě jedinou dětskou animovanou postavou, která neustále kouří, vsadím boty, že v nové verzi si musel to svoje balené cigárkou odpustit. Aby toho nebylo dost, tak si bratři Daltonové dávno před Blueberrym a také před Mladými puškami, projdou psychedelickou zkušeností v podobě hub. ()

liquido26

Stejně kvalitní jako Daisy Town. Příběh je ještě zábavnější a hlášek mraky. Akorát mě zase srala uprostřed ta jazzová snová vskuvka. Ta byla zbytečně dlouhá a zbytečná. ()

Colonist

V lehce pozdním dětství to byl můj oblíbený film, který jsem si na VHS pouštěl klidně i 2x do týdne. Bylo to legrační a správně bláznivé. Líbilo se mi to více, než první díl "Šťastný Luke" ()

C0r0ner

Ještě o kus horší než první film, který už tak nebyl kdovíjak dobrý. Jelikož jsem ale na animáky hodný a dost jim nadržuji, nechám to na ještě na třech hvězdičkách, nicméně dobrý fór aby tady člověk pohledal a ani příběhově to za moc nestálo. 50% ()

MarekT

Druhý film o vtipných příhodách Luckyho Luka s bratry Daltonovými, který jsem tak rád jako malý sledoval. Sice je pravda, že Asterix byl Goscinnyho životním dílem, nicméně i další věci jako třeba tohle jsou z mého subjektivního pohledu klasikou v animovaném žánru. Škoda, že později vznikl seriál, který dělá tomuto sympatickému kovboji celkem ostudu. Mimochodem, tohle je asi jediný western, který se mi kdy líbil. :-) "I´m a poor lonesome cowboy..." ()

zette

O nic horsi nez prvni dil. Velmi zabavna podivana. Postava Lucky Luka je bez chyby. Stejne tak kulturni vlozka bratru Daltonovych. ()