Odvaha pod palbou

Courage Under Fire

Odvaha pod paľbou

Válečný / Drama / Akční / Mysteriózní

USA, 1996, 112 min

Hodně podobné o sedm let staršímu Zelenému peklu (nebo Zelené peklo je podobné Odvaze pod palbou, to je jedno). V každém případě jde o postupné rozuzlování skutečností, popisovaných několika aktéry, a každý věci viděl trochu jinak. Poměrně nevěrohodná byla Meg ve své roli kapitánky a konec taky pokazilo těch několik zdlouhavých minut zpovědi a setkání s rodinou a vzpomínce a vzdání holdu a blablabla... Tím si to film pokaňhal, takže JEN dobré ***.(4.1.2013)

Teda...filmová hudba Jamese Hornera mi ze začátku kazila dojem z filmu, jelikož jsem tam zřetelně slyšel části ze skladby "Death of Titanic", ale...snímek rozhodně není jednoznačný (pokud pojednává o vyšetřování jednoho válečného incidentu a různých svědectvích) a patosu není vzhledem k tématu filmu vůbec co vytknout...(23.11.2003)

Kromě atypicky neromantické Ryanové nemá tenhle rozvláčný - sem tam nějakou akcí osvěžený - snímek čím zaujmout. 60% Zajímavé komentáře: tron, genetique, MacGyver(27.4.2005)

Poněkud rozporuplné drama s řadou hereckých hvězd, ale přesto tak nějak nedotažené do konce. Většina herců, zde účinkujících, hraje pod své možnosti, snad s výjimkou Matta Damona, který pro změnu trochu přehrává.(26.7.2002)

Ze začátku zajímavé. S postupujícím časem bohužel ztrácí na své zajímavosti a konec je velmi jednoduchý a nudný. Potěší pouze herecké obsazení, které i ve vedlejších rolích při pohledu zpět působí velmi hvězdně ( začínající Matt Damon musel kvůli roli hodně shodit a měl dlouho zdravotní problémy kvůli silné dietě).(25.6.2004)

Rozpočet $46miliónovTržby USA $59,031,057Tržby Celosvetovo $100,860,818║ Úplné iné pocity mám z tohto filmu než, keď som ho videl prvý krát, vtedy my veľa vecí vadilo a príbeh sa my zdal dosť prázdny ale teraz som sa nemohol s z toho nabažiť, Edward Zwick zvláda bravúrne réžiu a po celý čas dokáže udržiavať napätie tak aby záverom prebilo do silných emócií, ktoré k danej vojnovo-politickej téme patria. 90%(7.8.2005)

Netradicni valecny film - drama s prehrsli vybornych hercu neztraci tempo a po celou dobu rozehrava zajimavy pribeh na tema statecnosti a osobni zodpovednosti.(4.8.2002)

Není to špatný pokus o psychologičtější přístup k válečné látce. Tvůrci nabízejí jednu z epizůdek války v Zálivu hned z několika pohledů – co člověk, to jiné motivace, pohnutky, to jiná verze a pohled na události jedné noci u sestřelného amerického vrtulníku. Je jeho velitelka neohrožená heroina, nebo panikařící ženština? Denzel Washigton má za úkol zjistit pravdu a přitom se sám vyrovná s vnitřním traumatem z války. Zajímavý nápad "analyzovat válečné hrdintsví" není žel bohu příliš zajímavě realizovaný. V zásadě je to ušlechtilá a docela dobře sehraná nuda s planými ambicemi jít do hloubky, kterou stačí vidět jednou kvůli rozřešení.(13.6.2004)

Nějak zvláště mě tohle podivné psychologicky válečné drama nevtáhlo do děje. Ani retrospektivní průběh vyprávění vyšetřování mi nijak neseděl. A samotný konec to ještě více pokazil.. 50%.(4.6.2005)

Hezká je úvodní tanková bitva, další část filmu je vyprávěna v retrospektivách, kdy různí svědkové vypovídají o jedné události různě. A abych pravdu řekl chvílemi mě toto Washingtonovo vyšetřování nudilo.(28.7.2003)

rozpocet ? trzby celosvetovo $100,860,818(6.11.2006)

Priznám sa, nemusím príliš vznešene sa tváriace filmy Edwarda Zwicka, lenže ODVAHA POD PAĽBOU je nadpriemerná. Kým účasť Meg Ryanovej je zaujímavá snáď len preto, že kráľovnú romantických komédií sme si zvykli vídať v úplne inom žánri, Denzel Washington podáva ďalší zo svojich silných "chybujúcich" výkonov. Nevraviac o vynikajúcom obsadení podporných roličiek (Lou Diamond Phillips, Scott Glenn, Matt Damon a dokonca i Bronson „Balki“ Pinchot!). Silný príbeh o niečom.(1.11.2004)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Válečný film spočívající ve vyšetřování dvou nešťastných událostí z války v Perském zálivu je bohužel plný patosu, amerického patriotismu a sebemrskačství. Takže mi více vadil, než mne bavil, a to i přes účast mé oblíbené Meg Ryanové, Denzela Washingtona a Matta Damona. Když připočtu, že režisérem je Edward Zwick, autor mých oblíbených filmů Legenda o vášni a Poslední samuraj, jde o jednoznačné zklamání. Trailer: http://www.csfd.cz/film/10328-odvaha-pod-palbou-courage-under-fire/videa/(12.12.2009)

• flanker.27

Scena s Meg Ryanovou likvidující Iráčany od boku M šestnáctkou v jedný ruce vejde do dějin válečného filmu :)) Saving captain Meg Ryan.(12.10.2005)

Toto mi pripadalo akási dlhšia, dvojdielna, no samozrejme oveľa kvalitnejšia epizóda zo seriálu 'JAG'. Veľmi kvalitný príbeh a vyšetrovanie sa však na veľkú škodu rozbehne až po prvej trišvrtehodinke a vôbec by neškodilo, keby bol film o nejakých tridsať minút kratší. 70%.(29.6.2006)

• berg.12

Kdybych byl Američan, možná by se mi film líbil. Kdybych byl voják, možná také. Ale jako filmový fanoušek znám bezpočet lepších válečných filmů, lepších hereckých výkonů a kvalitnějšího zpracování. Ani struktura příběhu mě příliš nezaujala a já tak nenašel důvod, proč tenhle film hodnotit výše.(14.3.2005)

Velmi dobré psychologické válečné drama. Retrospektiva byla skvěle dávkovaná a ani chvilku nebyla nuda. Kapitánka Waldenová, tedy Meg Ryan mne bavila.(21.11.2003)

• sud

Je mi to hrozně moc líto, ale nemohu si pomoct. Takhle fušérský a hloupý válečný film jsem snad v životě neviděl. Chvílemi mi to připomnělo "JAG", ale tam nějaké díly nebyly zlé a hlavně si na nic nehrál. Tenhle film si hraje na klasu a nemůže ani béčkům lízat boty. Přitom mám rád Denzela Washingtona i Meg Ryanovou. Ale i ti si, doufám, rvou vlasy, že se do téhle chujoviny propůjčily. A nebo taky ne. Prachy jsou prachy.(20.10.2007)

Pozvolné rozplétání tragických událostí při bojové akci v Perském zálivu má svoji sílu, výrazně mu pomáhají herci (Washington, Damon, Glenn). Naopak protagonistka, o kterou tu jde především a která má in memoriam získat zvláštní vyznamenání, je nezajímavá kvůli mdlé Meg Ryan, které jsem v maskáčích pranic nevěřil. Nic na tom nemění fakt, že prověřování kandidáta mělo být rutinou, jenže válečným pilotem je žena, a má být první, které se takové cti může dostat. Psychologický přístup k válečnému běsnění je fajn, tvůrci nabízejí několik úhlů pohledu a je jen na Washingtonovi, který má sám svého kostlivce ve skříni, na kterou stranu se přikloní. Všichni se navíc tváří zatraceně vážně a odhodlaně, což nakonec spíš škodí. Ve výsledku ale spokojenost!!(29.4.2015)

• LiVentura

To je pane dvojka..(20.11.2009)

Nemám dôvod dávať tomuto výtvoru menej ako tri hviezdičky. Samozrejme, že som sa viackrát pousmial nad pátosom, uniformovanými šaškárňami a slzopudnými scénami. Ale na druhej strane som ocenil dvojnásobný konflikt so svojim svedomím pri zlyhaní vo vypätých bojových situáciách, ktorý každý z aktérov riešil svojským spôsobom. Netvrdím, že sa film režisérovi Zwickovi podaril, ale ani ma nepopudil ku skratkovitým reakciám a posmešnému komentáru.(5.4.2016)

<< předchozí 1 2 3 4 5