Točité schodiště

The Spiral Staircase

Thriller

USA, 1945, 83 min

Mladé, pekné, slobodné a nemé dievča. Aký to sen všetkých chlapov. No čo už. Točité schodisko má ukážkovú atmosféru Plynových lámp, pozostávajúcu zo strašidelného domu, z herecky slušného osadenstva a z cool búrky. Je to film, kde je treba trochu porozmýšlať nad motiváciami vraha, čiže nad myšlienkou filmu, pretože ona sa môže zdať trochu jednoduchá, ale film je podľa mňa trochu viac psychologický, ako priamočiaro napínavý a pre nejakého psychiatra môže predstavovať celkom zaujímavú štúdiu na tému silnejší v prírode vyhráva, respektíve ako sa vyrovnať so svoju slaboškou povahou a vyhovieť požiadavkám autoritatívneho otca, ktorý je už dávno po smrti. Zaujímavo metaforicky tak pôsobí napríklad koža tigra v miestnosti starej pani, ktorá nad ním zvíťazila v súboji. Stáva sa tak vo výsledku oveľa silnejšou osobnosťou, ako slabošký vrah, ktorý si svoje komplexy musí kompenzovať vraždami žien.(27.7.2013)

• Matty

Děs a hrůza. Nikoliv ve smyslu, v jakém se tato dvě slova ve spojitosti s thrillery obvykle používají. Několik lidí v jednom starém domě pořád cosi řeší, bohužel to neřeší nijak zajímavým způsobem, toužebně jsem tedy očekával spásu v podobě šokující pointy, která ovšem ani trochu šokující není. Budiž jí k dobru připsáno, že se o to ani nesnažila (nebo možná snažila, záleží na úhlu pohledu). Velice mě iritoval český dabing, jdoucí ruku v ruce s nesympatickými herci. Stará, trpící a skuhrající paní domu měla být v rámci vstřícnosti k divákům „odejíta“ jako první, stále však nepřehrávala způsobem vlastním hlavní hrdince. Nejen, že je němá, ona i hraje jako v němém filmu. 40%(25.6.2007)

Silně podhodnocený film (průběžných 60% - 54 hodnocení)... Nevšimnout si v úvodních titulcích jména režiséra, dal bych ruku do ohně za to, že tohle natočil Hitchcock. Siodmak stejně jako mistr velice podobně buduje atmosféru, napětí... Díky zajímavé zápletce a svižnému tempu nedostane prostor nuda, méně známí herci jsou typově dobře obsazení a závěrečná pointa je nečekaná a výborná. Krátká stopáž jde jenom k dobru... Při srovnání s žánrově podobnými filmy 40. let, které jsem viděl (MRTVÁ A ŽIVÁ, MALTÉZSKÝ SOKOL, HLUBOKÝ SPÁNEK), mi tohle vychází jasně nejlíp. A pokud jsem přeci jen váhal mezi 4 a 5, tak pohled sem a zejména pak komentář Mattyho mě přesvědčil na výsledných 5*.(25.7.2007)

Na svoji dobu vcelku dobrý thriller. Ale pouze vcelku dobrý a na svoji dobu. Oplývá totiž mnoho nelogičnostmi a předvídatelnými situacemi. Jinak herci jsou sice slušní a celkově se jedná o dobrý film, který bohužel v dnešní době potěší spíše pouze staromily, než většinu fanoušků thrillerů (narozdíl třeba od stále atraktivních Hitchcockovek).(31.10.2007)

Poctivý thriller ze starých časů. Nic extra výjimečného, ale dobře natočeno a zahráno. Atmosféra v některých scénách člověka skoro nutí ohlédnout se přes rameno a práce se světlem a stínem, někdy milosrdným, jindy nepříjemně temným, dává filmu ten správný říz. Jojo, domy na samotě mají v kraji častých bouřek nezastupitelné místo na trhu s realitami;) 60%(4.7.2007)