• Mulosz

Neuveritelna ptakovina, slatanina a diletantstvi, ktere se zdrahaji uvadet i kabrnaci z CS Filmu. Polovina filmu je navic mluvena cizojazycne bez titulek, coz mu dodava dadaisticky rozmer (Zbynda Brynych na to asi ma nejakou uchylku, i jeden z dvou jeho koukatelnych filmu Transport z raje tim trpi). Docela by me zajimalo, jak se tim divaci prokousavali, jestlize film byl tak hojne navstevovan. Prociteny prednes za volantem v zaveru uz dokonce film posouva nekde do oblasti alternativy. Jiri Vala projevil svou rezimni naklonnost spolupraci na scenari. Snimek nestrihal nikdo jiny, nez slovutny Miroslav Hajek, podepsan snad temer pod vsemi bolsevickymi skvary.(20.5.2012)

Namet filmu me velmi oslovil a tesil jsem se na nej. Vyborna sonda do duse Frantiska Krale. Setkani s matkou bylo take velmi dobre. Svym zpusobem i vlastni vinou, ze neumim tolik nemecky a anglicky jsem vsak byl o deni dost ochuzeny, protoze snad polovina filmu je v cizim zneni a bez titulku, coz moc nechapu.(24.9.2011)

Kohoutův politický i společenský kotrmelec, který je jednou z nejpozoruhodnějších událostí novodobých českých dějin, vytváří zásadní zákulisí Brynychova filmu, v jehož akčním oparu divák ztrácí veškeré iluze o jedinečnosti, dokonalosti a spravedlnosti. Na svou dobu velkofilm hollywoodského stylu v širokoúhlém formátu s avantgardní kamerou a antihrdinou je na první pohled mnohem více politicky a ideologicky angažovanější než jeho západní ekvivalenty, přesto jej nelze klasifikovat coby režimní objednávku. Brynychův film nabízí poměrně ucelený psychologický portrét muže, nezapomínajícího ani ve své nové identitě na události a okamžiky z minulosti, které jej chtě nechtě zaměstnávají. V podstatě se zde nabízí srovnání s některými epizodami majora Zemana, v nichž je ale základní ideologický rozpor zřetelnější a v mnohém exponovanější, než jeho celovečerní předchůdce, což může být na jedné straně způsobeno také pozdější dogmatickou explicitou, která se zatím v případě Brynychova snímku umně skrývá za efektní a akční fasádou. Jistého uměleckého uznání tu i přes všechny výše zmíněné poznámky dochází osobnost Jiřího Valy, herce a spoluscénáristy, jehož fyzická proměna skládá skromný hold práci maskérských kouzelníků, stejně jako překvapivě kvalitní herecké výkony Jiřiny Švorcové a mladinké Jiřiny Jiráskové v rolích osudových femme fatale. Spor o smysl a obsah tohoto i dnes pozoruhodného filmového díla by měl být veden v jiném, než přísně subjektivním pohledu, přehlížejícího ve svých zaujatých interpretacích klíčová témata, tedy např. problém emigrace a vztah jedince-odrodilce ke společnosti. Pro pozdější generace je to potom vhled do minulosti, symbolizované mmj. stavbou nenáviděné berlínské zdi.(14.1.2015)

Je tu řada komentářů, které to zmiňují - film má pozoruhodnou, silně metaforickou kameru... Vůbec technická a estetická úroveň Brynychova kina mě už poněkolikáté fascinuje - je to vždy velmi propracované, využívá to všeho, co přinesl Občan Kane a neorealismus, ba to směřuje dál - je to takový český filmový "brusel". Odhlédněte od tématu a kochejte se. Některé obrazy by beze zbytku zapadly do Mazací hlavy. Nejsilnější jsou retra ze začátku a pak Valovy oči - dostalo mě to přes všechnu nablblou tendenčnost.(12.6.2015)

[LFŠ 2008] Ve své době nejdražší československý film a jeden z prvních širokoúhlých. Film zachycuje hutnou atmosféru konce padesátých let a osudy jednoho emigranta, který se vrací jako špión do vlasti. Jedná se o předchůdce bondovek. Tento žánr začal dobývat nejen Evropu a vyvrcholením této vlny byl právě agent 007. Film byl nejen nejdražší, ale také nejnavštěvovanější a posbíral spoustu cen. Děj je slušně nadupaný a ideologická stránka filmu ustupuje akčnímu ději.(4.9.2008)

• - Pravdepodobne prvá snímka československej kinematografie, kde máme možnosť na niekoľko sekúnd vzhliadnuť záber na dve dekadentné lesbičky. (Raccoon.city)