Juniper

Sedemnásťročný Sam (George Ferrier) sa dostal na cestu sebadeštrukcie, čo takmer viedlo k jeho smrti. Z internátnej školy sa vracia domov, aby našiel svoju anglickú babičku Ruth (Charlotte Rampling) pripútanú na invalidný vozík. Ruth je bývalá vojnová fotografka s chuťou do života a láskou k alkoholu. Ich prvé stretnutia sú plné nepríjemnosti i násilia. Veci sa ešte zhoršia, keď počas školských prázdnin obaja ostanú spolu sami. Nájdu si cestu k sebe, alebo zničia jeden druhého? (Arsenal83)

Arsenal83

Príbeh o láske i nenávisti. O tom, či sa dá nájsť cesta k sebe a hlavne je film o živote. Jeden takmer o neho prišiel, druhý by chcel aj žiť, ale nedokáže tak, ako by chcel. Obe postavy, vnuk aj jeho babka, sa k sebe správajú zle, ale ich hnev pochádza z vnútorného smútku, ktorý nemá s nimi dvomi nič spoločné. Keď sa človek zamyslí, film je vlastne až filozofický, je to o hľadaní motivácie a aj o komunikácii, ktorá je tak dôležitá pre zdravé vzťahy. Pre niektorých bude film ale pôsobiť nudne a pomaly. Nie je tu veľa dejovej štruktúry. No a George Gerrier hrajúci školáka je tak trocha kastingovo vedľa. ()

silentname

Myslím si, že v "Juniper" natočil Matthew Saville veľmi dobre premyslenú a príjemne natočenú drámu o priateľstve a prebudení života. Neviem ako lepšie by som to vysvetlil, no môžeme si povedať, že obaja naši hlavní protagonisti sa cítia tak trochu stratení. A každý to dáva najavo trošku inak. No v jadre sú obaja len zlomení ľudia, ktorí si berú so sebou buď svoje traumy, alebo svoju čistú apatiu. A vďaka tomu sa dokážu počas filmu veľmi dobre pochopiť. A spolu s tým vzniká zaujímavý film, ktorému som uveril asi úplne všetko. Charlotte Ramplin sa do tohto zakusla s absolútnou cťou a je skvelé ju vidieť v ďalšej skvelej role, kde preukazuje svoj nestarnúci herecký talent. Scénka, kde jej vnuk naschvál namieša drink nesprávne a hodí po ňom pohár a on následne vypojí zvonček asi vypovedá všetko, čo bolo treba. A potom je tu ešte jedna skvelá momentka počas párty. Tiež je tu ešte aj jemný náznak toho, že by vznikala romanca medzi Samom a Ruthinou opatrovateľkou Sarah, ale nie je to podané násilne a dokopy ku koncu ani nevieme s istotou povedať, či tam ozaj niečo bolo. Ale menej je niekedy viac a dáva to filmu ešte predsa len nejaký ten bod navyše. Pre mňa príjemný film, ktorý vďaka hereckej elegancii Charlotte Rampling dostáva svoj vlastný šarm. A stojí za to vidieť. Hodnotenie: B+ ()

janesX

Tento film má jednu prednosť - nemrhá vašim časom, je bez akýchkoľvek vypchávok, každá scéna a každá veta tu stojí za váš čas a ešte aj vďaka strihu nejde ani sekunda nazmar. Teda, hlavne v prvej polovici. Veľa budúcich filmov by si z toho mohla brať príklad. Možno tomu chýbal viac dramatickejší záver, alebo viac rozprávania. Ale inak film nenudí - aj keď sa niekomu môže zdať, že nudný je už samotný námet, nie je to tak. Odporúčam to vidieť a odporúčam vidieť, ako dobre sa dá natočiť tak obyčajný jednoduchý príbeh. ()

Aljak

Zaujímavá konfrontácia mladosti reprezentovanej Samom a staroby reprezentovanej Ruth. Počiatočný konflikt je postupne nahradený vzájomnou blízkosťou oboch impulzívnych temperamentov a v tejto kontrastnej dvojice sa napokon zrodí milé priateľstvo. Postava Ruth bola poriadne svojská, a hoci pôsobila dosť arogantným dojmom, človek si ju postupne obľúbil. V tom, že bola vojnová fotografka, som videl obrovský potenciál pre vývoj filmu, ale napokon išla táto téma takmer úplne bokom. To je obrovská škoda, lebo práve na tom sa dalo pomerne dobre stavať. Celkovo film pôsobil na mňa dosť nevýrazne, takže nedokážem zdieľať to všeobecné nadšenie. Ale na tie 3* to bolo, hoci si myslím, že to malo na viac... ()

sochoking

Výborne a citlivo natočený film o prelamovaní bariér a zbližovaní sa. Charlotte Rampling hrá starú dámu s aristokratickými ťahmi. Má veľa prežité a v živote hodne zakúsila. I na hranici smrti. Jej vnuk sa za trest musí o ňu starať, čo mu je dosť proti srsti. Dve nesúrodé povahy sa nakoniec zblížia. Snímka obsahuje všetko to, v čo sám verím. 1] To, že kone cítia naše emocie a dokážu nás liečiť. 2] Ked' veríte v sám seba a svoje schopnosti, porazíte i funkcionárov a prisluhovačov Systému (doktor). 3] Vždy bud' sám sebou, za každých okolností! Nádherný filmový zážitok! 80% ()