Memphiská kráska

• Irsko

• Austrálie

Válečný / Drama / Akční

Velká Británie / Japonsko / USA, 1990, 107 min

Ukázka toho, že i v době filmů s počítačovými triky lze natočit válečný film příjemně, starosvětsky a bez přílišných gest. Michael Caton-Jones tak nepáchá v žádném ze svých filmů a ani "Memphiská kráska" není výjimkou. Atmosféra uvnitř bombardéru je ztísněná až běda a obzvlášť ke konci filmu napětí nevyprchá. Mladí, tehdy povětšinou začínající herci své role předvedli na výbornou. "Memphiská kráska" je spolu s "Nebezkými jezdci" a "Bitvou o Británii" jediným skutečným pomníkem pilotům, kteří bojovali a umírali za 2. světové války. 85%.(30.6.2007)

Memphiská kráska je jméno amerického bombardéru B-17. Scénář : Monte Merrick.(19.5.2011)

Jeden z filmů, kterej sem na VHSce u dědy sjížděl celý dětství. Takže z nostalgie i z kvality...(20.1.2008)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Hudba 5/10 Efekty 7/10/// +ještě že to není delší -málo dramatických a válečných scén/// Nebudu se asi sáhodlouze rozepisovat, nemám k tomu ani moc co říct. Tohle je prostě jen jedna malá epizoda z druhé svétové o letce bombardérů a o klucích, kteří v této letce sloužili. Možná vám to trošku připomene český Tmavomodrý svět. Jenže to byl český velkofilm. Memphiská kráska je jen "malý" film. Zpracování filmu je celkem dobré, asi k němu ani nemám výhrady, ovšem obsah je celkem nevýrazný. Chtělo to po všech směrech přidat. A navíc mám raději válku na zemi./// Celkem 56%///(6.4.2009)

Na Memphiskou krásku mám dva názory. První je ten že se film odehrává z větší části ve vzduchu, v jednom utěsněném prostoru, s pořád opakovanými efekty a záběry. Na druhou stranu i přes to všechno jsem se ve filmu nenudil, a až na ten trošku bídný začátek se to docela rozjelo, a když se podívám na rok tohoto filmu tak zjišťuji že to vůbec není špatné. 55%(25.8.2012)

• - Snímek produkovala Catherine Wyler, dcera režiséra Williama Wylera, jenž poslední misi Memphiské krásky zaznamenal v dokumentárním filmu Příběh létající pevnosti  (1944). (D.Moore)

• - V záběru, kdy je vysouván podvozek, je možné spatřit dolní otočnou kopuli, která však upadla již dříve během souboje s německým letadlem. (N...N)

• - Ve filmu je poslední misí Memphiské krásky útok na leteckou továrnu v Brémách. Ve skutečnosti byl útok na Brémy její 21. misí a poslední, tedy 25., byl útok na přístav v německém Wilhelmshavenu. Některé zdroje pak uvádí jako poslední cíl ponorkové doky ve francouzském Lorientu, na každý pád však nikoliv Brémy. (Foxhound#1)