Memphiská kráska

• Irsko

• Austrálie

Válečný / Drama / Akční

Velká Británie / Japonsko / USA, 1990, 107 min

Solidní válečný film. Navíc válečné souboje jsou docela pěkně udělané. Jedině konec zamrzí, protože ho trochu přemýšlivější divák dokáže cca od poloviny filmu, vzhledem ke koncepci scénáře, odhadnout. Tudíž o gradaci děje zde v podstatě nemůže být řeč. Ale jako rekonstrukce válečných událostí - proč ne.(31.10.2004)

Klasickou metodou natočený film o letcích z druhé světové, který je skoro stejně emotivně silný, jako Ponorka. Oceňuji hlavně dobře vykreslené charaktery posádky, díky nimž budete celý útok na Brémy prožívat téměř jako jejich spolubojovník. Pocitu autenticity však silně napomáhají i fenomenální výkony mladých herců a Catonovo režisérské umění, které je založeno na klasické obrazotvornosti. S modernějším hávem (Základní Instinkt 2) by to neměl přehánět. :)(12.2.2007)

Film mého dětství, vzpomínám si jak jsme stavěli letadla pod stolem, z vařečky měli knipl a texty jsme uměli nazpaměť i po těch 12 letech si je dokážu vybavit, ale film na mě působil jinak, víc jsem ho prožívala, přiznám se i nějaká ta slza ukápla, dost možná i z nostalgie. Chtěla bych o těch klucích vědět víc, ty dva dny s posádkou Memphiské krásky utečou jako voda. Poctivý film!(13.3.2013)

TV/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Hudba 5/10 Efekty 7/10/// +ještě že to není delší -málo dramatických a válečných scén/// Nebudu se asi sáhodlouze rozepisovat, nemám k tomu ani moc co říct. Tohle je prostě jen jedna malá epizoda z druhé svétové o letce bombardérů a o klucích, kteří v této letce sloužili. Možná vám to trošku připomene český Tmavomodrý svět. Jenže to byl český velkofilm. Memphiská kráska je jen "malý" film. Zpracování filmu je celkem dobré, asi k němu ani nemám výhrady, ovšem obsah je celkem nevýrazný. Chtělo to po všech směrech přidat. A navíc mám raději válku na zemi./// Celkem 56%///(6.4.2009)

Ukázka toho, že i v době filmů s počítačovými triky lze natočit válečný film příjemně, starosvětsky a bez přílišných gest. Michael Caton-Jones tak nepáchá v žádném ze svých filmů a ani "Memphiská kráska" není výjimkou. Atmosféra uvnitř bombardéru je ztísněná až běda a obzvlášť ke konci filmu napětí nevyprchá. Mladí, tehdy povětšinou začínající herci své role předvedli na výbornou. "Memphiská kráska" je spolu s "Nebezkými jezdci" a "Bitvou o Británii" jediným skutečným pomníkem pilotům, kteří bojovali a umírali za 2. světové války. 85%.(30.6.2007)

• - Ve filmu je poslední misí Memphiské krásky útok na leteckou továrnu v Brémách. Ve skutečnosti byl útok na Brémy její 21. misí a poslední, tedy 25., byl útok na přístav v německém Wilhelmshavenu. Některé zdroje pak uvádí jako poslední cíl ponorkové doky ve francouzském Lorientu, na každý pád však nikoliv Brémy. (Foxhound#1)

• - Snímek produkovala Catherine Wyler, dcera režiséra Williama Wylera, jenž poslední misi Memphiské krásky zaznamenal v dokumentárním filmu Příběh létající pevnosti  (1944). (D.Moore)

• - Poslední mise Memphiské krásky, kterou zobrazuje film, byla ve skutečnosti klidná a ne takto bouřlivá. Filmová mise vznikla jako součet dramatických událostí, které zažila nejen posádka Memphiské krásky, ale i celá letka. (greghouse)