Memphiská kráska

• Kanada

• Austrálie

Válečný / Drama / Akční

Velká Británie / Japonsko / USA, 1990, 107 min

Film, který nenadchne něčím velkolepým ale v podstatě (možná právě proto) mu není co vytknout. Memphiská kráska by šla vzdáleně přirovnat k Pearl Harboru ale je tu mnoho rozdílů. Celý film je celkem stroze zato však velice dobře zrežírovaný, ukazuje v obo dvou částích filmu (na základně i ve vzduchu) přesně to co je potřeba a dává dostatečný prostor pro vykreslení charakteru všech mladých letců, jejichž výběr do filmu mi přišel velice velice povedený a jejich výkony hodně přesné. Víc z toho asi dostat nešlo. 4,5*(18.7.2010)

Memphiská kráska je perfektní ukázkou toho, jak lze v rámci zvýšení atraktivity zmršit skutečné události fikcí. Nicméně filmu nelze upřít solidní trikovou stránku (rád bych viděl dokument o jeho natáčení), působivé vzdušné souboje, několik sympatických herců a dobrou Fentonovu hudbu. Kdo skutečný příběh nezná, bude se nejspíš bavit víc než já.(27.7.2014)

Memphis Belle zažila svoje, to se musí nechat, holka jedna vděčná. Tenhle film jí ukázal v tom hezkém slova smyslu. Jako je například pro ponorky film Das Boot zásadní, tak pro létání (a ne přímo bitvy) je zásadní tahle krasavice. Psycho to totiž je, ale ne ve vodě, nýbrž ve vzduchu. Tady se vlastně ukazuje, že oboje vyjde na stejno, protože psychiku má člověk vždy jen jednu. Ale plný počet tomu prostě nedám, to by mi z toho všeho museli udělat pastvu pro oči, a ta mi chvílemi dost chyběla.(10.11.2009)

• slunicko2

Pro fanoušky historických letadel...vlastně jenom pro ně. 1) Flyboys odlétají na svůj poslední bojový let. Jistě lze pochopit nervozitu i selhání jednotlivců, zvláště, když je odchod z válečného pekla na dosah ruky, ale film předvádí hysterické chování většiny posádky za letu a u některých i před ním. Kde jsou zkušenosti z dvaceti čtyř předchozích bojových operací?_____ 2) Polovina osazenstva jsou nesympatické postavy s psychopatickými rysy._____ 3) První hodinu tvoří fádní seznamování s vojáky, aby pak divák sledoval jejich hysterické chování na palubě._____ 4) Film je výrazně hůře hodnocen na IMDB (69 %) oproti aktuálnímu stavu na ČSFD (78 %)._____ 5) Vzhledem k množství faktických nepřesností a chyb nemohu snímek vnímat ani jako informaci o válce._____ 6) Výstižný koment: danny79***.(22.5.2019)

Ukázka toho, že i v době filmů s počítačovými triky lze natočit válečný film příjemně, starosvětsky a bez přílišných gest. Michael Caton-Jones tak nepáchá v žádném ze svých filmů a ani "Memphiská kráska" není výjimkou. Atmosféra uvnitř bombardéru je ztísněná až běda a obzvlášť ke konci filmu napětí nevyprchá. Mladí, tehdy povětšinou začínající herci své role předvedli na výbornou. "Memphiská kráska" je spolu s "Nebezkými jezdci" a "Bitvou o Británii" jediným skutečným pomníkem pilotům, kteří bojovali a umírali za 2. světové války. 85%.(30.6.2007)

• - Snímek produkovala Catherine Wyler, dcera režiséra Williama Wylera, jenž poslední misi Memphiské krásky zaznamenal v dokumentárním filmu Příběh létající pevnosti  (1944). (D.Moore)

• - Natáčelo se na bývalém vojenském letišti RAF Binbrook v Lincolnshiru a v leteckém muzeu v Duxfordu. (Foxhound#1)

• - Ve filmu je poslední misí Memphiské krásky útok na leteckou továrnu v Brémách. Ve skutečnosti byl útok na Brémy její 21. misí a poslední, tedy 25., byl útok na přístav v německém Wilhelmshavenu. Některé zdroje pak uvádí jako poslední cíl ponorkové doky ve francouzském Lorientu, na každý pád však nikoliv Brémy. (Foxhound#1)