Stíhán a podezřelý. Dva kriminalisté pomalinku sledují člověka, který prchá napříč republikou. Je nemocný, ve stavu hraničícím se šílenstvím a stop nechává více, než slon v porcelánu. No ale co, ukryje se v demolovaném Mostě a až tam ho najdou. Ne ale kriminalisté, ale banda dětí. Jako kriminálka je film naprostá blbost. Dialogy jsou více než vypečené, můj obvzlášť oblíbený je rozhovor patologa s kriminalistou. Také Přeučil a "Ládínek" Svoboda jsou fascinující. Lábus funguje jen jako ozvěna a občasný rádoby komik, ostatní jsou jen do počtu. Vyčnívá snad jen Adamíra a to také jen v některých scénách. Film má ovšem neskutečně hypnotickou atmosféru, vytvářenou paradoxně levnými, až civilními prostředky a závěrečné finále, něco mezi apokalypsou a surrealismem, je působivé. Žluto-bílé volhy VB ve zničeném Mostě a zkreslené výkřiky "Trojane, vyjděte z úkrytu, nic jste nespáchal", to je opravdu síla. Moje malé české guilty pleasure.(30.8.2011)

Tuhle zajímavou kriminálku bohužel kazí velmi pomalý nájezd a dost táhlá první půlhodina filmu. Mimo hodně netypického příběhu o starém opuštěném člověku, který se po nalazení mrtvého těla své ženy domnívá, že je vrahem, film vyzdvihuje fantastický výkon Jiřího Adamíry v hlavní roli. Zaujme velmi poutavá hudba Orchestru Ladislava Štaidla se "sladkým" vokálem Jitky Zelenkové a pestré flashbacky se vzpomínky hlavního hrdiny na mládí. Kromě pana Adamíry ještě stojí za zmínku v menší roli psychologicky zajímavé postavy Vladimír Brabec, trochu si odskočiv při filmování Případů majora Zemana (1974-79). Pak jsou tady naprostou senzací pasáže s partou malých kluků a všechny scény z opuštěných barabizen a "bordelu" na odstřel, které vrcholí mrazivou ozvěnou úředních výkřiků a téměř dokumentárními záběry na asanaci starých baráků Starého Mostu. Pěkný snímek :-)(18.3.2017)

Jako detektivka tento film příliš nefunguje, obzvláště, když se vlastně ani nestal zločin. Takže sledujeme nudné pátrání p uprchlíkovi, s několika retrospektivami. Mnohem zajímavější je závěrečná část filmu, kdy sleduji s lítostí v duši nenávratné zničení historického města s mnoha unikátními stavbami...ale když republika potřebovala uhlí, dříve se lidí nikdo na jejich názor neptal.(22.11.2015)

• sud

Je to škoda, ale film mě zklamal. Námět snímku je kvalitní, ovšem režie je k uzoufání nudná. Ani herci nepředvádějí, co umí. Kdyby se Jiří Adamíra s Iljou Prachařem do svých rolí více ponořili, mohl z toho být herecký koncert. Takto pouze drží krok, ale přesto jsou jediní, kvůli kterým se na tento film podívat. Tato detektivka naruby se moc nepovedla.(20.6.2007)

• mh.mail

20% - Nudný film s nevěrohodnou zápletkou. Sice tu je snaha o ozvláštnění detektivky, která je v polovině filmu převrácena naruby a policie stíhá hlavního hrdinu jenom proto, aby mu řekla, že je nevinný. I když s tou nevinou to taky není nijak stoprocentní - mrtvá sice zemřela „bez příčinné souvislosti se škrcením“, nicméně to škrcení tam bylo a to je přece také násilný čin, který určitě nešlo přejít jen tak mávnutím ruky. Ale to už se autorům nehodilo do krámu, takže ulicemi starého Mostu těsně před demolicí projíždí auta VB a z tlampačů se ozývá: „Inženýre Trojane, vyjděte ven, jste nevinný!“ Chtěl bych takovou situaci vidět v reálu. Zlatý voči! Navíc herecké výkony nic moc a jak mám Jiřího Adamíru rád, tak v situaci, kdy se totálně vyčerpaný potácí v opuštěných domech, vypadal křečovitě a spíš směšně.(19.4.2013)

• - Scéna, kdy se Ing. Trojan (Jiří Adamíra) koupe v řece, byla natáčena v Bechyni pod mostem, který je znám jako Bechyňská duha. (Paganus)

• - Natáčelo se také v Kokořínském Dole. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)

• - Filmovanie prebiehalo v Moste. (dyfur)