Agmapansa

Drama / Mysteriózní
Jižní Korea, 2021, 19 h 53 min (Minutáž: 68–95 min)

Epizody(16)

Yo Han Kang (Sung ji) je přezdíván „ďábelským soudcem“ – je to hlavní soudce nejvyššího soudu v zemi. V budoucnosti v dystopické Jižní Koreji je jeho slovo zákonem, ale soudní síň je zároveň televizním studiem a ze soudu se stala vrcholná realitní show, kde jsou k účasti na soudním řízeni zvaní všichni. Právě zde je chamtivost a korupce veřejně ukázány celému státu. (mikki089)

jarah

Dystopický seriál je schválne zveličenou metaforou na pomery (ktorejkoľvek) súčasnej spoločnosti. Prehnane dobré a zlé vlastnosti občas vnuknú myšlienku, že umlátiť niekoho môžeme aj dobrým úmyslom a naopak, zdanlivo diabolské konanie má v sebe svetlo záchrany. Takže, kde je to miesto, ktoré jední nazývajú hranicou a iní stredom? Pretože miestami by ste vzali kladnú postavu papekom po hlave a začnete súcitiť s desivou, vražednou intrigánkou. Scenárista zvládol psychológiu postáv natoľko, že sa mu podarilo zahrávať sa so sympatiami diváka. Výborne herecké obsadenie tomu pridalo nespochybniteľnú úroveň. Žiadna postava tam nie je náhodne a vždy so sebou prináša stopu minulosti a zároveň dôvod svojho konania. Personifikácia najtemnejších ľudských vlastností a myšlienok mi miestami vyrazila dych. Na seriál s Ji Sungom sa oplatilo čakať, aj keď počnúc psychopatickým prezidentom až po starého žobráka bola každá postava stvárnená na jednotku. Tlieskam. ()

ChArLeNe

Diváka si to chce získať kinematografiou, čo sa týka obzvlášť prvej epizódy, a soundtrackom, ale obsahovo je to sklamanie. Na päť minútový súd sa čaká celú epizódu (niekedy dve). Verejnosť môže hlasovať o verdikte už v priebehu úvodnej reči verejného zástupcu, respektíve niekedy hovorí len sudca, a taktiež verejnosť hlasuje podľa sympatií - čím sa ukazujú trhliny takéhoto procesu. Väčšina stopáže je venovaná politickým hrám, minulosti postáv alebo dlhým hluchým záberom a fillerom - love story alebo sa tam jedlo alebo sa na obrazovke objavila tínedžerka, s ktorou scény boli najotravnejšie a najnudnejšie. Postavy sú typické pre tento žáner, že som vedela aj predvídať. Vykreslením postáv sa seriál ničím nelíši od iných kdram s podobnými postavami. Pomalé tempo s dlhými scénami mi tu vôbec nesadlo a musela som zrýchľovať, aby sa to dalo pozerať. Seriál skĺzol do nudnej politickej drámy. 10.epizódou si síce znova získal moju pozornosť ale ďalšími epizódami ju zasa stratil. Načrtli myšlienku, ako live shows a barbarské tresty ovplyvňujú psychiku ľudí, ale tá pointa sa stratila do vzduchoprázdna. Radšej si znova pozriem druhú sériu Purge. ()

Vavča

Korea blíže neurčené budoucnosti není pěkné místo, nepokoje, nezaměstnanost, nedávno prodělaná pandemie, zvyšující se sociální rozdíly. Nová politická síla s názvem Sociální nadace blahobytu se rozhodne pro řadu reforem. Prezident Heo Jung Se (Baek Hyun Jin) představuje jednu z nich v soudnictví, tzv. živý soud, kdy diváci budou pomocí Diké (ať jsme řecky správně) aplikace v mobilu rozhodovat o výsledku procesu. Živému soudu bude předsedat Kang Yo Han (Ji Sung), který má dostatečnou reputaci a je viděn jako neúplatný (díky svému rodinnému dědidtví). K ruce má ještě dva další soudce, Kim Ga On (Park Jin Young), který má jiné představy o tom, jakým směrem by se měla ubírat justice. Soudkyně Oh Jin Joo (Kim Jae Kyung) je pouze ozdoba, kariéristka, a ví to o sobě. Námět  o lehce dystopické budoucnosti je zpracován v korejském duchu, respektive žánru, nečekejte realismus. Avšak scénář má velmi vysokou úroveň, jak vykreslením postav, tak celkovým dějem a myšlenkami. Ji Sung je absolutně charismatický a dokonalý ve své roli soudce, oponenty si maže na chleba, a při jeho inauguračním projevu, já jsem síla, moc lidu, by jásal i Lenin. Ji Sung svým hereckým uměním nejen převyšuje ostatní, on je naprosto zadupává do země. Park Jin Young je idolem, tak se nelze divit, že mu nestačí, ale časem se z relativně nevýrazného výkonu dostane výše. Policistka Yoon Soo Hyun je typicky otravný charakter, spravedlnost zvítězí, i kdyby to nemělo nikomu pomoct (nebo svět zahynout), ale Park Gyu Young ji hraje sympaticky, sedla mi v této roli. Děj mě zpočátku zcela přikoval, to že jsou epizody delší, než hodinu neznamená, že měl materiál skončit ve střižně, minutáž není promrhána. Naopak všechny nitky příběhu se rozvijí a je to jízda, která umí překvapit, být stále vysoce napínavá. První 4 díly vás naprosto smáznou, ten vlak je utržený ze řetězu a nic ho nezastaví. Uvidíte mocenský boj ve vrcholné sféře státního aparátu. Prezident, který je bývalý herec a využívá, respektive zneužívá sociální síle, chce spoléhat na násilnický dav, mediální manipulaci, xenofobii, atd. Dále je zde mediální magnát, průmyslový magnát, ministryně spravedlnosti, duchovní guru spojený se sociální nadací a jeho asistentka, ti všichni jsou spojenci a někdy také nepřátelé. Kang Yo Han s tou bandou manipuluje, musí je zdolávat postupně, nebo poštvat proti sobě. On je nečitelná, ambivalentní postava, a měl jsem obavy, že seriál sklouzne do oné typické korejské dementality, kdy "zlo" musí být potrestáno, i když stojí na straně slabých a bojuje proti zlu, avšak nečestnými prostředky a to přece nejde ty kluku... Naštěstí se to neděje. Postava Kim Ga On prodělá zajímavý vývoj, v tomto ohledu je seriál na korejské poměry skutečně neobvyklý. To však neznamená, že v poslední čtvrtině se nevyskytují některé nešvary, jako přílišná emoční vypjatost v určitých scénách, mnohé flashbacky, nebo introspekce postav, která je veskrze zbytečná. A samozřejmě, některé věci ohledně vývoje se koncem série dají odhadnout, ale i tak umí tvůrci občas překvapit. Zmiňme další klady, nenápadný humor, nebo kulturní narážky, když si Yo Han čte Nietzscheho různé knihy, případně pronese vražednou hlášku o pomocníkovi, která je parafrází na Batmana, atd. Úžasná práce kamery, tohle nebyl nízkoropočtový seriál, dělaný někde v presu za špatných podmínek. Perfektní nájezdy kamery, akční, dynamické pojetí scén. Velmi solidní choreografie soubojů. Dalším kladem je také hudba, jak instrumentální, tak insert songy, openingy, endingy, OST prostě chci. Navíc rejža věděl jak perfektně propojit audiostopu s vizuálem, tohle má kvalitu na export. Seriál přináší otázky spravedlnosti, participace obyvatel v politickém procesu, ale také role sociálních médií, aktuální nebezpečí o plutokracie pár jedinců, kteří pomocí nastrčených politických figurek (naši kmotři že), ovládají stát a jeho resorty, lid je bitý, chudý a ještě to platí z vlastních daní. Velmi sociálně a politicky znepokojivá témata, na která jasnou odpověď tvůrci nedávají (byť mám výhrady k tomu, vykreslovat možnosti masového zapojení obyvatel do rozhodování jako nebezpečí). Cením si jejich práce, že se dokázali částečně vymanit z určitých žánrových schémat a šablonovitosti. I přes některé chyby a slabší závěrečnou čtvrtinu dávám 4,5 hvězdy. Mimochodem na soukromou stanici (tvN) vysoká sledovanost přes 6%. Jsem zvědav, kterou agenturu si Ji Sung vybere, v srpnu mu vypršela smlouva, zasloužil by i více rolí ve filmu, nejen seriálech. () (méně) (více)