The Wonderful Wizard of Oz

Nejstarší dochované filmové zpracování jedné z nejslavnějších amerických pohádek ještě beze slov, pouze za doprovodu hudby. Malá dívka Dorotka žije na farmě v Kansasu. Avšak objeví se tornádo a Dorotku přenese do kouzelné země Oz. Aby se vrátila zpět do rodného Kansasu, musí se vypravit na dlouhou cestu do Smaragdového města. V něm žije mocný čaroděj. Na cestě Dorotku doprovázejí strašák, lev a plecháček. Cesta není nijak snadná. Čeká je mnoho nebezpečí, včetně zlé čarodějnice západu. (zdeny99)

MikO_NR_1909

Prvý dochovaný koncept Dorotkiných dobrodružstiev je vcelku pohľadným a výtvarne vynaliezavým číslom. V mnohom sa tvorcovia v tridsiatych rokoch a počas príprav legendárneho filmu mohli inšpirovať. Schádza mu samozrejme zápletkovosť, pretože je to kraťas a epizodicky je navyše zmiešaný dosť nesúrodo a nepremyslene. Ide o taký mišmaš zvieraný vlastnými komplexami a generačnou daňou, kde časový odstup robí veľké divy. ()

Radko

Najstaršie dochované filmové stvárnenie Čarodeja z krajiny Oz zaujalo dobovo zvládnutými trikmi a smiešnymi zvieracími maskami. Dej je komprimáciou dvoch tretín knižnej predlohy do necelej štvrťhodinky. Mimochodom, podanie deja klasiky v kocke z drievnych časov kinematografie je dnes, kedy sa žiada maximum informácií za minimum času, prekvapivo súčasné. ()

prasacimor

Túto obskúrnosť som si pozrel po prečítaní knihy a musím povedať, že takto som očami pri filme už dávno negúľal. 100 rokov je síce 100 rokov ale predsa už vtedy muselo byť všetkým jasné, že toto s predlohou veľa spoločného nemá. Videl som pár filmov točených v tej dobe, ktoré boli zaujímave a hlavne mali hlavu a pätu, takže viem že to ide. Tu nešlo vôbec nič a nemať predlohu ešte čerstvo v pamäti, tak nemám absolutne šajnu o čo tým tancujúcim a skákajúcim kreatúram ide. To som vlastne nemal ani tak, ale aspoň som si dokázal zhruba domyslieť, čo sa momentálne na plátne deje. Jedine plus sú podarené efekty a výprava. ()

Laxik

Jedna z nejlepších amerických pohádek osekaná až oprasená k nepoznání, postavy, které hrají podle "teď teda jakože něco dělej" scénáře, prostě hrůza děs. Ale v rovině grotesky je WWoO i přes svou primitivnost neskutečně vtipný. Jen škoda, že nekouřím trávu, protože tohle je přesně ten film, co bych sledoval zhujenej. Kašlat na dobový kontext, dnešnímu divákovi to nemá, co nabídnout. Čímž ale netvrdím, že jsem přišel o 13 minut života, naopak jsem se hlavně ke konci docela bavil a jsem rád za tento menší exkurz do filmového pravěku. ()

T2

príbeh zjednodušený ale v určitých medziach spĺňa svoj účel, kde ide hlavne o nápaditú trikovú stránku, čarodejnice a zlý tvorovia pekne lietajú hore dole, masky, kulisy, tanečné "divadelné" kreácie na úrovni __ Krátkometrážny film "The Wonderful Wizard of Oz " sa dá vzhliadnuť na Výročnej kolekcii Čaroděj ze země Oz 4DVD ()