The Wonderful Wizard of Oz

Otis Turner

Předloha:

L. Frank Baum (kniha)

Otis Turner

príbeh zjednodušený ale v určitých medziach spĺňa svoj účel, kde ide hlavne o nápaditú trikovú stránku, čarodejnice a zlý tvorovia pekne lietajú hore dole, masky, kulisy, tanečné "divadelné" kreácie na úrovni __ Krátkometrážny film "The Wonderful Wizard of Oz " sa dá vzhliadnuť na Výročnej kolekcii Čaroděj ze země Oz 4DVD(13.6.2012)

• TheRaven

pekelné.....pozn: huba dokořán(9.11.2009)

Najstaršie dochované filmové stvárnenie Čarodeja z krajiny Oz zaujalo dobovo zvládnutými trikmi a smiešnymi zvieracími maskami. Dej je komprimáciou dvoch tretín knižnej predlohy do necelej štvrťhodinky. Mimochodom, podanie deja klasiky v kocke z drievnych časov kinematografie je dnes, kedy sa žiada maximum informácií za minimum času, prekvapivo súčasné.(1.9.2009)

Trochu moc rozjuchané... V roce 1910 nic jiného než divadelní herectví neznali, ale tady to bylo hooodně přehnané... Myslím, že i na svou dobu těžký průměr. Ale moc se mi líbil ten lvíček..:-)(30.6.2006)

To neustále snímanie celkov mi v starých filmoch vždycky vadilo. Taká je moja výčitka, ale tie zvieratá! Hlavne lev a ešte kôň s výzorom kengury. Kam sa hrabe Andy Serkis :)(6.4.2013)

• anais

Poněkud legrační masky (hlavně ti čtvernožci!), strohá scénaFilmek nijak pořádně negraduje, najednou to nějak dopadne a nic. Žádná invence jako například v Melisových filmech. Jen zachycení poskakování Vzhledem k tomu, že je němý, není příběh obohacen o žádné písničky, které by k této až jevištní (vznikl na základě divadelního představení) inscenaci jistě sedly. Ale vyčítat to filmu z roku 1910 asi nemá smysl:-) Celé je to spíš pro lehké pousmání.(25.11.2005)

Šílená výprava (zejména zvířátka), hromada tance a produkce hodná školní besídky. Prostě 100 let stará sranda(22.1.2016)

• MikO_NR_1909

Prvý dochovaný koncept Dorotkiných dobrodružstiev je vcelku pohľadným a výtvarne vynaliezavým číslom. V mnohom sa tvorcovia v tridsiatych rokoch a počas príprav legendárneho filmu mohli inšpirovať. Schádza mu samozrejme zápletkovosť, pretože je to kraťas a epizodicky je navyše zmiešaný dosť nesúrodo a nepremyslene. Ide o taký mišmaš zvieraný vlastnými komplexami a generačnou daňou, kde časový odstup robí veľké divy.(27.12.2016)

• Laxik

Jedna z nejlepších amerických pohádek osekaná až oprasená k nepoznání, postavy, které hrají podle "teď teda jakože něco dělej" scénáře, prostě hrůza děs. Ale v rovině grotesky je WWoO i přes svou primitivnost neskutečně vtipný. Jen škoda, že nekouřím trávu, protože tohle je přesně ten film, co bych sledoval zhujenej. Kašlat na dobový kontext, dnešnímu divákovi to nemá, co nabídnout. Čímž ale netvrdím, že jsem přišel o 13 minut života, naopak jsem se hlavně ke konci docela bavil a jsem rád za tento menší exkurz do filmového pravěku.(13.11.2014)

Podobne ako iné vtedajšie adaptácie známych príbehov ako napr. JACK AND THE BEANSTALK alebo ALICE IN WONDERLAND, má aj táto divadelnú výpravu a statickú kameru, je však živšia a má svižnejší dej.(3.1.2011)

• prasacimor

Túto obskúrnosť som si pozrel po prečítaní knihy a musím povedať, že takto som očami pri filme už dávno negúľal. 100 rokov je síce 100 rokov ale predsa už vtedy muselo byť všetkým jasné, že toto s predlohou veľa spoločného nemá. Videl som pár filmov točených v tej dobe, ktoré boli zaujímave a hlavne mali hlavu a pätu, takže viem že to ide. Tu nešlo vôbec nič a nemať predlohu ešte čerstvo v pamäti, tak nemám absolutne šajnu o čo tým tancujúcim a skákajúcim kreatúram ide. To som vlastne nemal ani tak, ale aspoň som si dokázal zhruba domyslieť, čo sa momentálne na plátne deje. Jedine plus sú podarené efekty a výprava.(9.1.2011)

Čo všetko má čarodejník vo svojom klobúku, alebo o tom ako sa šašo kráľom stal. Čaro rannej kinematografie je úchvatné ale pre nás už len veľmi tažko doceniteľné.... 50 %!!(18.9.2016)

Nenáročná,stoletá jednohubka,u které jsem se i zasmál,zejména při úvodní akci u stohu jsem už myslel,že se jedná o tehdejší animals porno.(5.11.2011)

https://youtu.be/09iHePAIZFA /50%(9.12.2018)

Taneček po promazání Plecháče mě dostal. Stejně, jako zmizení čarodejnice po polití vodou. (Cena za filmový trik roku 1910?) Škoda nepořádných kostýmů a zoufalé choreografie. Ale na tehdejší dobu? Špička!! :)(19.11.2011)

Milé a úsmevné... zasmial som sa viac ako pri iných filmoch natočených v roku 1910.(20.6.2010)

Zaujímavé, ale stále nie najlepšie stvárnenie Čarodeja zo zeme Oz.(25.1.2018)