Epizody(8)

Tyhle skladby máte rádi, ale víte vlastně, jak vznikly? Dokumentární seriál o hudebních festivalech, softwaru Auto-Tune nebo třeba chlapeckých skupinách. (Netflix)

Nin

Průměrnější dokumentární série od Netflixu. Každý díl se zaměřuje na nějakou dosti specifickou věc, která hodně nebo jen trošku ovlivnila populární hudbu. Někdy je to zajímavé, někdy míň. Z "mluvících hlav" se v This is Pop objevují obvykle nepříliš zajímaví hudebníci, kteří bohužel o svém významu mají příliš vysoké mínění. Dílů každopádně není mnoho, a i když některé jsou možná delší, než by museli být, vidíme tu opravdu dost zajímavých aspektů popu. A dva díly se mi líbily hodně - O válce mezi Blur a Oasis a o festivalech v USA. I když u nich mám takový pocit, že se v nich nešlo tolik do hloubky, jak by bylo možné... (6/10) ()

DJ Obelix

Ohromné překvapení! Moderně pojatý (ovšem ne až tak "youtubový" jako filmový "Filmy našeho dětství") dokumentární cyklus, který nemá jednoho průvodce pořadem. Tvůrci se tu občas mísí, ale v podstatě se jedná o sérii samostatných dokumentů na konkrétní téma. I zde jsem původně cílil na konkrétní epizody, ale byl jsem z nich tak nadšený, že jsem nakonec zkouknul i ty díly, které mě tématem na první dobrou nezaujaly. 1. díl: Co způsobili Boyz II Men (Boyz II Men Effect) --- Přesně to byl případ epizody, která mě mile překvapila a kterou bych asi bez zhlédnutí předchozích dílů s klidným srdcem přeskočil. Melancholické povídání s nesmírně talentovaným černošským boybandem o jejich raketovém vzestupu ke hvězdám i strmém pádu na dno, když je zastínil nástup klasických boybandů. Nakonec z toho byla hrozně "feel-good" epizoda. 2. díl: Auto-Tune --- Kde se vzal tenhle podivuhodný plugin, který i z falešně zpívajících zpěváků dělá mistry v oboru? Opět povedený díl, který je na můj vkus až moc věnován rapperu T-Painovi, ale rozhodně zajímavý. 3. díl: Stockholmský syndrom (Stockholm Syndrome) --- Právě tento díl mě k seriálu přivedl a předčil má očekávání. Nesmírně obsáhlý dokument, který mapuje švédskou stopu v hitparádách a její až neuvěřitelnému vliv na současnou popovou scénu. ABBA, Ace of Base a spousta dalších samozřejmě nesmějí chybět. 4. díl: Ještě country, nebo už pop? (When Country Goes Pop) --- Díl inspirovaný nedávnou kauzou s megahitem "Old Town Road", který nebyl na country žebříčky dost "country". Další výtečný a zábavný díl, který odhaluje, že tyto dva hudební žánry se v Americe mísí už pěkně dlouhou dobu. 5. díl: Britpop na scénu! (Hail Britpop!) --- Zde jsem byl mírně zklamán. Britpop byl fenoménem 90. let a tento dokument se na můj vkus věnuje až příliš rivalitě mezi Blur a Oasis. Ono se není čemu divit, protože právě členové Blur zde hojně vystupují a je zábavné sledovat, co vlastně hoši dělají dnes (třeba chovají ovce ). Zde bych ale nejspíš uvítal minimálně hodinu dalšího materiálu navíc. 6. díl: Festival, kam se podíváš (Festival Rising) --- Díl věnovaný (překvapivě) hudebním festivalům. Doporučit ho můžu už kvůli velmi zajímavé pasáži věnované vzniku Glastonbury, největšímu festivalu v Británii. Jinak takový trochu nesourodý díl, který nejde moc do hloubky. 7. díl: Jakou sílu má píseň? (What Can a Song Do?) --- Za mě zdaleka nejslabší díl, ale to jsem bohužel očekával předem. Kromě ukrutně otravného Hoziera, který nás svými pseudoduchovními žvásty provází celým dílem, ryze americkocentrický pohled na "aktivistické písně". Zaujala mě snad jen pasáž o Billie Holiday a její slavné písně Strange Fruit. Ta měla skutečně sílu. 8. díl: Čtyři songy z Brillu (The Brill Building in 4 Songs) --- Závěrečný díl je českému diváku tématicky nejvzdálenější. Pojednává o budově Brill v New Yorku, kde již před 2. světovou válkou vznikaly hity, které si prozpěvoval celý národ. Troufám si ale říct, že kromě poslední z uvedených písní, "Sugar, Sugar", většině diváků tato tvorba moc neřekne. Osobně jsem znal jen Neila Sadaku, ale třeba se pletu . () (méně) (více)

M.i.k.e

Není to úplně stoprocentní,ale kdo má rád hudbu tak si tam dokáže najít to svoje.Za mě velmi dobré díly o Švédsku,festivalech,ale i britpopu nebo “country”…70% ()

nevermore

Za mě fakt zajímavý a poučný dokument, nerozškatulkovával bych to na jednotlivé epizody, nemyslím si, že ten o startu využívání Autotuneu byl nějak kvalitativně horší než ten o válce v Britpopu. Je to fakt někdy až šokující, co dokáží švédští producenti, jak stojí v povzdálí a nikdo o nich neví atd. Za mě super dokument na Netflixu a jsem rád, že to zrcadlí i zdejší hodnocení. ()

spikey1

kvalita kolísá od neobyčejných příběhů a osudů, po uměle roubované a nezapadající dotazy na mluvící hlavy. Dramaturgicky jsou díly taky rozstřelený, režijní dohled nad týmy jakoby chyběl. ()

Tomas_PO

Jeden z tých seriálov, kde je potrebné hodnotiť každú epizódu zvlášť. Chronologicky, ani obsahovo na seba nenaväzujú, spája ich jediná téma - pop music. 1) Autotune sa pochopiteľne venuje ladičkám hlasu, v ktorom dozvieme, kto za tým celým stojí a samozrejme, aký dopad na hudbu to malo.  2) Britpop je asi najlepšia epizóda, klasika 90tych rokov plná rivality. Very British, žiaľ bez priamych rozhovorov s Oasis. Ako inak... 3) Švédsko - tiež výborná epizóda, v ktorej by divák čakal, že sa bude točiť okolo Abby. No veľa pozornosti je venované inému švédskemu fenoménu - producentom, ktorí stoja za nespočetným množstvom svetových hitov. O Abbe sa tiež čo-to dozvieme, medziiným, že Švédi ich veľmi nemuseli. 4) - Boyz II Men - táto kapela išla pomimo mňa, až dokument mi ich bližšie predstavil. Pekný, no v skutku smutný príbeh. 5) Country vs pop - zaujímavý námet, ako country music balancuje na hrane popu a ako to country svet vníma. 6) Brill štúdiá - aj toto išlo pomimo mňa, subjektívne menej zaujímavý obsah. 7)Sila piesne - táto epizóda mohla byť veru silnejšia, keďže sila piesne je jedna z najsilnejších zbraní sveta. Je to však viac zamerané na súčasnosť, na Black Lives Matter a Me Too movement. Čo je možno ok v snahe o aktivizáciu ľudí a poukázania na aktuálne problémy. 8) Festivaly - pochopiteľne, od tejto epizódy mal človek milujúci festivaly veľké očakávania, veď sú to tie najväčšie eventy, či až happeningy histórie a súčasnosti, ale aj veľmi problémové a rizikové udalosti. No realizácia sa až tak nepodarila, ani podchytenie festivalových atmosfér. Snáď až na Glastonbury, aj to len počiatky festivalu a nie jeho súčasnosť. ()