Reklama

Reklama

11. září: Ten den v Americe

(seriál)
  • Velká Británie 9/11: One Day in America
všechny plakáty
Dokumentární
Velká Británie, 2021, 4 h 27 min (Minutáž: 28–71 min)

Epizody(6)

Obsahy(1)

Připomeňte si 11. září 2001 prostřednictvím výpovědí očitých svědků, hrdinů a přeživších. U příležitosti 20. výročí tragédie přiblížíme tehdejší události detailněji než kdy dříve, a to od nárazu prvního letadla do Severní věže až po vyprošťování posledních přeživších ze sutin. (National Geographic)

Recenze (26)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Ačkoli mi tehdá bylo pouhých 7 let, dodnes si pamatuju, jak jsem přišel domů a máma zíraje na televizi brečela, že bude válka. I v takhle nízkém věku pro mě jeden ze zlomových momentů v životě, na které nezapomenu. Přeci jen, vidět v živém přenosu lidi vyskakující z hořících ikonických budov, které se následně dramaticky sesouvají k zemi, je něco, co člověk jen tak z hlavy nedostane. National Geographic mě tedy velice potěšil. 9/11: One Day in America je sbírka všech možných i nemožných, známých i neznámých záběrů ultimátně propojených do tak vymazleného uceleného sestřihu, jaký si přál bezesporu každý, kdo se o tuto událost alespoň trochu zajímá (a nevěří v přiblblé konspirační teorie, že "si to ušáci shodili sami"). Jedenácté září, coby jeden z nejrozsáhlejších teroristických útoků na svobodný svět je bezpochyby jeden z nejděsivějších a nejtragičtějších dnů novodobých dějin. A tenhle dokument bere diváka na zážitkovou jízdu se všemi těmi pocity, co dotyční zažívali na vlastní kůži. Od nevěřícného ohromení, přes čirý děs, až po zoufalství, beznaděj a nekonečný smutek. Precizně a do jednotného celku sestříhaná věc protkaná dojemnými, ale nijak přehnaně patetickými monology přeživších, která rozpumpuje emoce na maximum a ani na ně nemusí cíleně tlačit - protože tady prostě true story úplně stačí. Jeden z nejsilnějších dokumentů, co jsem kdy viděl. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Emócie a pocta. Nech si už každý myslí o politickom pozadí 11. septembra čokoľvek, ostáva nemenné, že zomreli nevinní ľudia a mnohí hroznou smrťou, keď čakali na záchranu a nedočkali sa jej. V tom tu máme emócie. Autentické zábery a výpovede. A pocta obetiam, neúnavným hasičom, z ktorých niektorí položili aj život, a všetkým, ktorí pomáhali v núdzi. Komplet tu: https://dokumenty.tv/11-zari-ten-den-v-americe-komplet-1-6-dokument/ ()

Reklama

agentmiky 

všechny recenze uživatele

Po zhlédnutí této šestidílné ságy mohu říct jen jednu věc: Za mě už nemá cenu točit další dokumenty, protože tohle nemá konkurenci!...Dvacet let po tomto hrozivém teroristickém útoku se samotné National Geographic rozhodlo dát dokupy něco, co vás emočně složí, ať už jste křehká dívenka či statný dřevorubec. Jako divák jsem ohromně překvapen, kolik nového materiálu se dostalo na světlo až díky tomuto počinu. Ta hromada autentických záběrů z 11.září, to bylo fakt něco! Kdyby člověk ty jednotlivé dílčí příběhy viděl napsané jen někde na papíře, tak by tomu za žádných okolností ani nemohl věřit, ale když máte tu jistotu, že se VŠE stalo, tak jen nevěřícně kroutíte hlavou. Tolik srdceryvných příběhů vylíčených do posledního detailu dělají z tohoto dokumentu nezapomenutelný zážitek a něco, co by se mělo povinně promítat ve školách! Nemám slov! 10/10 ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Jako mám pocit, že toho ustojím hodně, ale některý záběry a výpovědi lidí z toho dne už jsou poměrně dost silný kafe i na mě. Kam se hrabe Černobyl. Vidět visící lidi stovky metrů nad zemí a jejich následné pády, uhořelá těla, nicnetušící davy reagovat na druhé letadlo, bezmocné hasiče, vyděšené policisty, nebo jak se nakonec budovy zřítí, to je skutečně teror v tom nejryzejším slova smyslu. National Geographic vytvořil ještě ve spolupráci s newyorským muzeem věnovaným 11. září bezpochyby ten nejsyrovější a nejucelenější pohled na den, jenž nadobro změnil Ameriku. Jestli na to máte nervy a žaludek, tak vás čeká velmi silný zážitek, vůbec bych se však nedivil lidem, kteří to po prvním dílu raději zabalí. 10/10 ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Nejlepší ze všech 9/11 titulů, žádný jiný nepřenesl srovnatelnou vlnu emocí. Mrazivý, hluboce dojemný, intimně pojatý a výborně zpracovaný soubor vzpomínek a příběhů primárně ze zóny WTC; hasičů, záchranářů, zaměstnanců a dalších přeživších a hrdinů. Žasnul jsem nad sbírkou archivních záběrů (mnohé jsem doposud neviděl), doplněnou o úryvky z letového provozu a hovorů. Náraz letadel, Pentagon a United 93, kolaps obou věží, search & rescue. Výsledek je surrealistická, vtahující a když nad tím tak přemýšlím, ultimátní katastrofická podívaná, kde vyniká lidský rozměr — pomníček obětí. / Série vznikla přímo ve spolupráci s 9/11 Memorial & Museum (návštěvu vřele doporučuji) k výročí 20 let od tragédie, kterou stále vnímám za ten nejsilnější breaking news moment u mě v životě. (x) ()

Galerie (12)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Přichází den, kdy se každoročně obracíme na nejoblíbenější uživatele, aby se nám svěřili se svými topkami 3 filmů (a případně 3 seriálů) uplynulého roku. Od loňska je navíc doplňují i vybraní…

Reklama

Reklama