Jasný terč

Jasný terč

Grosse Pointe Blank

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1997, 103 min

Moc povedená komedie s velmi sympatickými herci Cusackem a Driver a zábavným souintrackem. Neurotický nájemný vrah, který se vrací ke své dívce, si okamžitě získá vaše sympatie. Vše má nádech opravdovosti (třeba letadlo), film se jako (pravda netradiční) romantická komedie úspěšně vyhýbá kýčům a klišé. Výbuchy smíchu nečekejte, spíš ironický úsměv po valnou většinu filmu.(6.12.2014)

John Cusack coby nájemný vrah. Taky vám na tom něco nesedí? Navíc ta nadsázka, která je jako že ve filmu maskovaná pojmem černé komedie, není moc zřetelná a celé se to tváří až moc vážně, což potom tuplem nesedí. Ne že by to byl úplný průser, jen je při inventarizaci položky potřeba v kolonce potenciál proškrtnout políčko nevyužit. 60%(3.5.2017)

Cusacka jsem měl vždy rád, ale jako nájemného vraha sem si ho moc představit neuměl. Ovšem svojí roli zvládnul skutečně perfektně, až nezapomenutělně. příběh Martina Blanka mě skutečně nesmírně překvapil a pobavil, navíc i akční scény jakožto zpestrující prvek byli na jedničku. Takže když to tak shrnu tak Akce - 1 , Hudba - 1 , Obsazení - 1 , Příběh - 1 , Humor - 1 ...Takovéhle filmy plné černého humoru jako ještě například film V Bruggách a Big Hit by měli chodit večer na Nově místo růžové zahrady a podobných nesmyslů.(10.12.2008)

Pro mě asi nejlepší film Johna Cusacka. Téma "nájemný vrah v krizi" sice není nijak objevné, ale tady se všechno sešlo tak, že má "Jasný terč" (nepřeložitelný název Grosse Pointe Blank) všechno, co má tenhle typ filmu mít - nadhled, černý humor a vynikající obsazení dalších rolí. Dan Aykroyd užívající si každou minutu jako konkurence hlavního hrdiny, Alan Arkin jako terapeut, už tady trousící hlášky ve stylu "nemůžu být váš doktor, protože se vás bojím", nedoceněná Joan Cusack (v několíkáté spolupráci se svým bratrem) jako sekretářka, která dokáže ve stejnou dobu do telefonu říkat recept na polévku a zároveň objednávat náboje do zbraní....to vše za příjemného zvuku hitů z 80. let s originálními (i slovními) přestřelkami a (jedním) výbuchem navíc.(5.11.2010)

Martin Blank (John Cussack) se živí jako profesionální zabiják, a ve svém zaměstnání je velmi dobrý. Jednoho dne dostává zakázku ve svém rodném Detroitu, a jeho sekretářka neváhá, a zároveň mu naplánuje návštěvu srazu spolužáků ze střední po deset letech. Až na místě Martin zjišťuje, že jeho práce nebude tak jednoduchá, zvlášť když cílem je otec jeho dávné lásky a v patách mu jsou dva agenti FBI a další zabiják. A navíc mu jeho dávná láska Debie (Minnie Driver) i po letech vůbec není lhostejná ... Dle komentářů i doporučení kámoše jsem čekal dokonalý film, ale nakonec jsem byl trošku zklamán. Základní myšlenka byla takřka dokonalá, profi zabiják na srazu svých spolužáků - ale autoři film hnali trochu jiným směrem. Důraz byl kladen na milostnou linii, která mi ale nějak neseděla (možná je to tím, že je mi extrémě nesympatická Minnie Driver). Přestřelky (ač slovní nebo skutečné) mezi oběma zabijáky jsou docela k smíchu, ale možná to tak má být (dokonalá scéna je v obchodě, kdy prodavač plně zaujat paří na automatu Dooma, a celé přestřelky si ani nevšimne). Tak či tak, víc než tři hvězdy nedám..(3.12.2008)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 16. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Ve filmu si zahráli tři sourozenci - John (Martin Q. Blank), Joan (Marcella) a Ann (Amy) Cusackovi. (Terva)