Invaze

USA, (2021–2023), 16 h 43 min (Minutáž: 33–58 min)

Sam Neill, Shamier Anderson, Golshifteh Farahani, Billy Barratt, Šiori Kucuna, Firas Nassar, Azhy Robertson, Paddy Holland, Togo Igawa, Max Fincham (více)

Série(2) / Epizody(20)

Na Zemi zavítá mimozemský druh, který ohrožuje existenci lidstva. Děj se odvíjí v reálném čase pohledem pěti obyčejných lidí z různých koutů planety, snažících se nějak vyznat ve zmatku, který kolem nich propukl. (Apple TV+)

dan4815

První série: Invaze jasně ukazuje slabost ale i sílu CSFD. Za ta léta jsem se naučil, že hodnocení na této stránce ve skutečnosti nemá odradit, ale samotná uživatelé by si měli najít své spřízněnce, kteří mají stejný pohled na stěžejní díla, a podle nich také volit další pokoukanou. Invaze nemá zase tak skvělé hodnocení, ale jestli si někdo čte mé recenze a má podobné filmové/seriálové chutě, mohu Invazi (zatím první série, druhou jsem ještě neviděl) s klidným svědomím doporučit. Myslím si, že scénáristé dokázali se skvělou věrností a důstojností vyobrazit mimozemské setkání. Zabrousím do hlubin mého vesmírem přeplněného mozku (a to doslova, všichni pocházíme z prvotních hvězd), a rád bych zapřemýšlel nad tím, jak by případná invaze vypadala. Nejspíše by vypadala dost podobně. Lidé si vyvinuli silný altruismus. V některých kulturách je silnější, v některých méně výrazný. Právě tato lidská vlastnost má negativní vliv na otázku – upoutávat pozornost či neupoutávat pozornost, že žijeme na této planetě? Byť bych chtěl vidět jiný inteligentní život, tak za prvé se to nejspíše nikdy nestane, neboť vesmír je natolik veliký a fyzikální zákony a jejich hranice jsou tak limitující a zároveň pro lidstvo nedosažitelné, že se nikdy za hranice naší sluneční soustavy nejspíše nikdy nedostaneme. Ti, co chtějí namítat; tak sice můžeme postavit generační lodě, s embryi a s roboty s úžasnou umělou inteligencí, ale nejsme schopni transformovat ani nejbližší planety, natož nějakou jinou několik světelných let daleko. Nebudu se ani bavit o existenciálních otázkách samotných potomků či AI. Jestliže se s životem přece jenom setkáme, přátelské to nebude. Proč jsme inteligentní a dominantní druh? Protože jsme si vše podrobili, změnili, a to často za pomocí agrese. Ta je evolučním tahounem lidí. Na druhou stranu, k lidem nejbližší je šimpanz. Takový Šimpanz bonobo je rovnostářský a jejich život rozhodně není tak stresující jako u slavnějších příbuzných šimpanzů učenlivých. Osobně se ale domnívám, že vlastnosti lidských předků nám napomohli se stát inteligentním druhem. Budu si oponovat, ale v seriálech či ve filmech jsou mimozemšťané často vyobrazeni jako vykořisťovatelé. Ale proč by cestovali takovou dálku pro nerostné suroviny? Často se také ozývá teorie, že kvůli vodě. Není vody dost ve vesmíru?  No, zpátky k seriálu. Hodnocení je mixem dvou očekávání. Značná část lidí chtěla technický popis invaze s následnou akcí. Druhá chtěla i nějakou citovou zápletku. Je jasné, že první skupině diváků se seriál nelíbil. Za mě je seriál skvělý, dávkuje denní tak akorát. Pro mnohé je to pomalé tempo, ale jsem za to rád. Díl za dílem buduje stále tíživější atmosféru, a stále více máte chuť na další díl. Nebudu lhát, chvílemi jsem si pomalu trhal chlupy na prdeli z toho, jak některé postavy reagovaly a jednaly. Je také škoda, že zprávy v médiích působily hrozně… uměle, nesympatičtí hlasatelé s né moc informativním přednesem. Na druhou stranu, seriál nám nabízí hned několik samostatných dějových linek z různých prostředí. Od vojáka, který poprvé viděl loď, přes rodinu, která musela čelit velikým nástrahám chřadnoucí společnosti, přes inženýrku japonského letového střediska JAPA až po haranty, kteří dlouhou dobu vůbec nevěděly o nějakém útoku mimozemšťanů. Každá tato linka nabízí odlišný pohled na celou událost. Zprvu jsem byl skeptický, ve výsledku si nedokáži nic jiného představit. Kdyby se seriál zaměřoval jen na jeden děj, tak by to bylo solidní vaření z vody. Navíc, každá postava prochází psychologickou proměnou, která je vskutku znatelná. Ještě jednou bych chtěl zdůraznit, že seriál je opravdu tíživý. Divák si mnohdy není vůbec ničím jist. Má ta postava někomu věřit či má utéci? Je jedna postava opravdu doktorka nebo jenom předstírá a provádí operaci naslepo? Skončí lidstvo tak brzy po napadení, nebo se civilizace nezhroutí a bude dále bojovat? Je vůbec ještě nějaké lidstvo? Některé otázky jsou už méně zodpovězené, nebo vůbec. Odkud přiletěli? Jak se dorozumívají? Jaká je jejich motivace? Co mají vůbec za zbraně? Jsem opravdu rád, že jsem do toho šel. Snad jedinou výtku mám na japonskou inženýrku, neboť se někdy chovala jak… nepochopitelně. Jestliže chcete komorní podívanou o tom, jak cizí invazivní druh pustoší lidstvo, jak na to reagují lidé a jakou beznaděj cítí, je to právě pro vás. Pokud čekáte čistou akci, tak to není nic pro vás. Druhá série: Musím dáti zapravdu všem těm, kteří tvrdí, že druhá série je akční... a já dodám, že o to stupidnější. Nová série je opakem pomalého budování atmosféry, s rozvážným vyprávěním bez špetky klišé. Zatímco v první sérii by jedno odhalení připadalo na celý díl, tady se mihne ono rozuzlení tajemna během dvou záběrů. Jinak řečeno, první série je o mezilidských vztazích, a divákovi je servírována tíživost života v postupně upadající civilizaci. V druhé sérii necítíte žádnou tíživost, žádný existenciální otázky. Vážnost byla vystřídána scénáristickou zbrklostí. Někdy jsem si říkal, zdali je to vůbec od stejných tvůrců. Chvílemi mi to připadalo jako Stranger Thinks, zejména v rovině fantaskního vykreslení mimozemského života. Finále je už vyloženě dílem ztripovaného scénáristy. Problémem je, že první série byla psychologickou sondou do duše lidstva, krajně se tu objevovala i věda. Proměnilo se to v telepatickou show, kde se lidé přenáší za pomocí myšlenek, kde se mluví s duhovým kondomem (nebo medúzou?) a vojáci nejsou schopni žádného okupanta zabít. Na jednu stranu se zde vysvětlilo plno záhad první série, na stranu druhou... dostalo to sestupnou tendenci. Musím ale uznat, že vyobrazení původních mimozemských vojáků (viděno již v první sérii) a vyobrazení duháka je krásné a docela originální. Bál jsem se chapadel, slizu, nebo šedého poločlověka. Nicméně, nový invazivní druh je velmi směšný. Jestli jste čekali na nějaký kontakt, tak na něj rovnou zapomeňte. Ten si nechávají minimálně na třetí řadu. Osobně to považuji za veliký nedostatek, neboť jsme o životě, touhách nebo motivacích k osídlení nic neslyšeli. Krásně by to vyplnilo hluchá místa - to jsou ty, kde je až moc křečovitě vyobrazeny emoce mezi postavami. Tak jako tak, u seriálu jsem se opět bavil, ale další série je určitě potřeba (byla zrovna oznámena), pokud možno co nejdříve. Obávám se, že s ubíhajícím časem bude divák úspěšně zapomínat na drobné, ale důležité detaily. () (méně) (více)

BadassX odpad!

To je zase snůška nesmyslů, nudy, neoriginality, hlouposti a zase nudy a nudy a……. Pusťte si open titles a máte to nejlepší ze seriálu shlédnuté. Druhá série stojí opravdu za to. Banda kreténů vetkla pointu do naprosté trapnosti. Proč ty peníze raději nedají potřebným (myslím peníze na tvorbu a produkci)…. S klesající vzdělaností světa jde bohužel i do totální prdele tvorba filmová a seriálová. A to jsem si myslel že upnutý kamaše a pláštěnky jsou to nejhorší 😊 ()

Cannonball

Strašná tragédia tento seriál o akože invázii mimozemšťanov, mimochodom celá invázia netrvá ani týždeň. Hlavný hrdinovia sa nestihnú ani prezliecť. Čítal som recenzie, že seriál je o ľuďoch, ich vzťahov a mimozemský útok len kulisa. To by taký problém nebol, ale nefunguje to vôbec, keďže aj pri postavách tvorcovia prezrádzajú veci tak pomaly že ich chovanie nedáva zmysel. Jednu hviezdu som dal za lebo seriál účinne lieči nespavosť, do 15 min, čo je úžasne hlavne pri invázii vraždiacich E.T. ()

fabecc1222

Jednoznačně největší letošní seriálový podvod na diváka. Tvůrci slibovali, bili se do prsou, jakou nám předvedou velkolepou a scénaristicky co nejvíce objektivní, a ze široka pojatou invazi... Jenže to byli všechno jen lži, a seriál je klasickou vztahovkou, řešící všechny možná současná témata, jako LGBT, uprchlíky, no a pak se tam vždycky na pět vteřin objeví ta invaze no. Taky sem nám tu za poslední rok rozmohl takový nešvar, sehnat velkou hvězdu do pilotu, a na konci ho zabít. Tak hlavně že byl Sam Neill všude v upoutávách, plakátech... Styďte se. ()

Solverino

Seriál pro děti jak ze Studia kamarád. Čekal jsem za kterým rohem se objeví Jů a Hele. Nejdřív to vypadá celkem slušně, ale potom se to propadá do marasmu čím dál tím víc. Nesmyslné dialogy, protagonisté (o hrdinech se opravdu nedá mluvit) se chovají stupidně a nelogicky, celému světu opět velí černoška, no prostě klasická "výchovná" EU slátanina se spoustou patosu, nesmyslných blábolů a woke propagandy. Držel jsem palce "vetřelcům" ty "trubičky" my byly fakt sympatický. Jedna hvězda za design "vetřelců", zbytek je zralé na odpad! ()

• Scény z pouště byly natáčeny v Maroku. (Martrix)
  • Natáčení mělo začít v polovině roku 2019 v režií Simona Kinberga, ale bylo odloženo kvůli jeho práci na celovečerním filmu Agents 355 (2022). (Martrix)