JFK návrat: Za zrcadlem

• USA JFK Revisited: Through the Looking Glass (více)
USA, 2021, 118 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

James DiEugenio

Hudba:

Jeff Beal

Oliver Stone (průvodce), Whoopi Goldberg (vypravěč), Donald Sutherland (vypravěč), John F. Kennedy (a.z.), Walter Cronkite (a.z.) (více)

Třicet let po svém filmu JFK bere režisér Oliver Stone diváky na cestu po nedávno odtajněných důkazech o atentátu na prezidenta Kennedyho – nejzávažnější americké záhadné vraždě dvacátého století. Stone předkládá společně s oscarovými vypravěči Whoopi Goldbergovou a Donaldem Sutherlandem a s vynikajícím týmem lékařských a balistických expertů, historiků a svědků přesvědčivé důkazy o tom, že v případě Kennedyho se z „konspirační teorie“ stala „konspirační skutečnost“. (Film Europe)

HellFire

Pro Olivera Stonea je vražda Kennedyho očividně srdcovou záležitostí. V tomto dokumentu nám představuje nové důkazy a svědectví (nechápu, proč někteří uživatelé věří, že se nedozvíme žádné zásadní nové informace... očividně při sledování křoupali popcorn a nevědnovali pozornost), která byla odtajněna a zpřístupněna veřejnosti. Každý rozumně uvažující člověk musí usoudit, že vláda celou věc ututlala a zveřejnila svoji verzi, kterou pak lidi zblajzli i s navijákem (co taky čekat od komise plné starých páprdů, kteří si musí udržet svou image a mají konexe na všechny agentury a můžou jednoduše donutit každého, aby řekl, co si přejí, viz doktor). Třeba se někdo za pár let odváží posvítit si na 9/11, protože tam to samozřejmě taky neproběhlo tak, jak to americká vláda prezentuje. Pochopitelně, že to v obou případech byla inside job. S velkou mocí přichází ještě větší touha po moci. ()

Othello

Stonovi docházejí nepřátelé státu, kterým by mohl natočit biopic nebo alespoň oslavný dokument, tak se rozhodl vrátit k svému nejzásadnějšímu zářezu a tedy vraždě JFK. Obhajuje si to tím, že již uběhlo více než 20 let od zbudování další (tentokrát nezávislé) vyšetřovací komise a otevřením archivů k tomuto případu na základě právě jeho filmu. Zaslouženě se tak s rukama důležitě za zády prochází po Dallasu, sampluje si tam ukázky z vlastního filmu a připomíná své zásluhy. A my víme, že Stone je trochu kokot, takže nás to nijak nepříjemně nešokuje. Samotný dokument velmi schopně shrnuje události seběhnuvší se v ony dny atentátu, dobře argumentuje technické nesrovnalosti případu a co je nejzajímavější, zasazuje jeho vraždu do dobového kontextu. Líbí se mi, že to nijak nemudruje, ale všichni jsou si tam naprosto o všem přesvědčeni a mají jasného viníka. Žádný schováváčky. Ta návodná hudba je sice strašná, ale na druhou stranu dost bych chtěl vidět nějaký film, který se zabývá atentátem z pohledu právě konspirátorů. Kolik věcí museli mít pojištěných, co všechno museli narychlo hasit apod. aby jim ten plán vyšel. ()

classic

35. prezident Spojených štátov - John "Jack" Fitzgerald Kennedy, ináč podľa mňa, keď nie je aspoň jeden z „najlepších” prezidentov v americkej histórii od čias prvého oficiálneho úradovania Georgea Washingtona (1789 – 1797), tak minimálne teda je jeden z tých „najschopnejších”, akých si ja osobne pamätám, keďže vedľa neho nezaradím ani Lincolna či trebárs povedzme ani Franklina Delanoa Roosevelta, ktorí sú zrejme príliš zahalení rúškom tajomstva, no v podstate sa to taktiež týka i Kennedyho (vrátane jeho vzťahov s božskou MM, kedy ani jeho brat Bobby, určite neostal trčať niekde v kúte, ba dokonca možno i naaranžovali jej smrť v roku 1962, lebo proste vedela o nich príliš veľa?), ktorý jednoznačne nebol žiadnym neviniatkom, ale rozhodne si presne takto skončiť nezaslúžil, pritom je to predovšetkým vec čistého názoru recenzenta, koho vlastne preferuje, alebo poprípade, koho vy preferujete, či nepreferujete vôbec nikoho z nich? • Povestné dátumy, akými sú napríklad - 7. decembra 1941, alebo aj 11. septembra 2001, myslím, sú nám notoricky známe, a to i napriek tomu, že sa nemusíme prinajmenšom výnimočne zaujímať o americké dejiny, lepšie povedané o ich krvavú históriu, vďaka ktorej sa v prvom prípade priamo zapojili do II. svetovej vojny, zase v ďalšom zakrátko vtrhli do Iraku, no a niekde medzi tým onedlho nasledovalo i peklo vo Vietname, akonáhle sa tento, čiže deň, mesiac a rok - 22.11.1963. , prehupol do nasledujúceho rána, keď hlava Spojených štátov amerických, bola už nejaké hodiny po smrti, nakoľko mala v hlave veľkú dieru po údajnom atentáte zo strany „osamelého vlka” Lee Harveyho Oswalda, tak konkrétne rozhodla pochybná Warrenova komisia vo svojej záverečnej správe... • Mimoriadne kontroverzný režisér Oliver Stone o tom mimochodom najprv nakrútil strhujúci snímok, ktorého premiéra bola datovaná do roku 1991 s titulom JFK s Kevinom Costnerom v hlavnej úlohe + vtedy mu sekundovali i ďalší, výborní herci vo vedľajších úlohách, skrátka, z môjho uhla pohľadu sa zväčša jednalo len o akúsi vierohodnú rekonštrukciu týchto udalostí, ktoré režisérovi očividne nedávajú spávať ani v súčasnosti, aby sa znovu vzápätí rozhodol, že „Opakovanie je matkou múdrosti”, a tak mi opäť ozrejmuje to, čo som videl už predtým vo filmovej podobe, no tentoraz je to ale v dokumentárnej verzii, a to konkrétne s množstvom odborníkov pred kamerou, podávajúcich priam vyčerpávajúce informácie, a to za asistencie archívnych záberov, ktoré diváka doslova rozsekajú na márne kúsky, ale zas si nemyslím, že by sa v nich nedokázal šikovne orientovať, a ak sa o túto tému náhodou i zaujíma, určite sa aj niečo nové dozvie, pretože JFK Revisited: Through the Looking Glass, je čosi na spôsob samotnej aktualizácii predchádzajúceho počinu, a k tomu by som ho mohol kľudne prirovnať aj ku určitému sequelu, a tak práve takáto kombinácia - nemusí byť tou najhoršou alternatívou pre publikum, prečo by mu po druhýkrát malo venovať svoj volný čas. • Mňa to vskutku rovnako trápi, ako aj tohto oscarového režiséra, no nie zasa až toľko, ako zrovna jeho, ktorý mal v tom čase 17 rokov, zatiaľ čo som ja ešte nebol ani na svete... Bohviečo si myslel v tom období, keď sa zlomový, Zapruderov film, držal v prísnej tajnosti, ale už aj v 60. rokoch minulého storočia - jestvovali „konšpiračné teórie”, tým pádom to máme brať, ako číri výplod fantázií akýchsi pomätených hláv , alebo je za tým skrátka i niečo viac? • Kennedyho by som nakoniec prirovnal, ako modernú variáciu rímskeho vojvodcu Caesara, no podotýkam, že nie tak, čo sa týka celkového politického postavenia, ale najmä tými najbližšími spolupracovníkmi, ktorými bývali obidvaja obklopení... () (méně) (více)

*CARNIFEX*

Ako nerozumiem tomu, prečo podaktorí užívatelia píšu, že v dokumente zaznievajú informácie, ktoré sa len opakujú, pričom sa divák nedozvie nič nové. Neviem či chcú byť zaujímavý, alebo o čo tu kráča, no o vražde Kennedyho je spracovaných minimum kvalitných dokumentov, pričom práve v tomto Stonovom hneď od úvodu strieda jedna podstatná informácia druhú, až má človek pocit, že čo i len sekundovým obzretím mimo obrazovku - “stratí niť”. Ja osobne som videl niekoľko ďalších dokumentov v rámci tejto témy (na záver dám zopár do pozornosti), títo jedinci ani jeden z nich nevideli, tak ako neviem načo toto mudrovanie, vykresľovanie samého seba do role odborníka, keď potom vyzerajú jak dementi. Nie, toto rozhodne nie je nič opozerané, tu je vysvetlené množstvo vecí, podkladov či informácií polopate tak, aby aj najväčší idiot pochopil, že vražda Kennedyho nie je len tak nejakou obyčajnou udalosťou. Závery nech si každý taktiež urobí sám, no jedno je isté, toto na zapredanej Markíze či Jojke v hlavnom vysielacom čase určite neuvidíte. “Boh žehnaj Amerike ..”, jedinej krajine ktorej sa podarilo zavraždiť nie jedného, ale dvoch prezidentov, rozjebať pól zemegule, a odvolávať sa na mier. To nevymyslíš .. No a páči sa: 1. JFK Assassination: The Definitive Guide, 2. Beyond 'JFK': The Question of Conspiracy, 3. Oswald's Ghost. ()

kenkaku

Celkem příjemný dovětek po letech (o kterém se zmiňuje už v původním filmu). Působí sice jako takové prázdné “já to říkal už tenkrát”, ale jsem za to shrnutí odtajněných materiálů rád. Za sebe mě ale fascinuje, že když už je prakticky jasné, že oficiální závěr Warrenovi komise je nesmysl (stalo se z ní tvrzení popisující spíš to co se rozhodně nestalo), není nikde vůle se dopátrat co se celé pravdy. ()