Nahé násilí

Naked Violence

The Boys Who Slaughter

Drama / Thriller / Akční

Itálie, 1969, 92 min

V podstatě se všecko točilo kolem ústřední tajemné vraždy mladé učitelky, která byla zavražděna velmi brutálním způsobem přímo v hodině své výuky, pak kolem povedené partičky mladých delikventů, které učila a jednoho šikovného komisaře, který poté vše vyšetřoval. Koho mi to jen připomínal:-)? Film má velmi kvalitní a chytrý námět, který se opravdu tak trochu, jak píše giallo, řadí k těmto filmům. Tajemná zápletka je jasná, tušil jsem, že to jen tak nebude, že je tam ještě jistá osoba v pozadí. Film je hodně exteriérovou záležitostí, klade se tu důraz především na různé vyšetřovací metody a postupy a ohání se tu všichni svým právem, jak se jen dá, stále stejné, proti mladým lidem pod zákonem se toho skutečně moc dělat nedá, zvláště proti takovým parchantům a zvláště, když to zakazuje tamní právo. Je to jako dnes, mladí se ohánějí právem, povinnosti nikde, toto všecko znají moc dobře a dokonce se tím nad všemi ostatními ohání. Oni se doslova vyžívají v násilné činnosti a jiných věcech, když dopředu vědí, že se jim skoro nic nestane. Rok-dva v pasťáku, kde jsou spíše na odpočinku, to zalepí a jede se dál. Ano, toto je tak trochu film i o tomto všem. Jinak jde především o klasickou eurokrimošku od jednoho později z předních režisérů tohoto subžánru Fernanda Di Lea (brilantní drsná poliziesco trilogie "Milano Calibro 9", "Mala ordina, La" a "Boss, Il"). Nakonec musím souhlasit s Flipnicem, a to ve dvou věcech. Ten závěrečný flashback, který vše objasňuje, to byla vážně psycho jízda ve všech směrech, ale závěr samotný byl pro mne menším zklamáním ani ne tak odhalením vraha a jeho motivu, jako spíš tím, jak se nechal chytit, v podstatě se nehnul z místa, čekal jsem něco efektnějšího a akčnějšího. Nudit se ale i tak rozhodně nebudete, herecké výkony všech zúčastněných jsou naprosto skvělé, doporučuji!(21.8.2010)

Italský sociálně laděný kriminální thriller z konce šedesátých let, který se k vám dostane nejpravděpodobněji jako horror, s nímž nemá nic společného, možná tak z toho tu a tam trošku pomrkácá giallo. Nijak mu to však neubírá. Tempo je sice pozvolnější, ale sympatický policista a docela dobře situovaní mládežníci, včetně pohledné sociální pracovnice, drží pozornost. K dobru filmu jistě přispívá doba vzniku, která mu dnes již poskytuje zajímavou atmosféru, zajímavě natočenou scénu odpravení učitelky, kterou doprovází na tehdejší dobu nezvykle syrový industriálně noisový hodební doprovod (myslel jsem, že se podobný industrial/noise objevil až později), který polahodil mému deviantnímu hudebnímu sluchu. Je to prostě slušná detektivka, ze staré školy.(8.8.2013)

Nahé násilí je zajímavý snímek (námětem, dobrým typovým obsazením postav), který ale sráží jeho velmi pomalé tempo. Při tom začátek filmu je velice slibný, úvodní vražedná sekvence dokáže navnadit. Jenže pak začne vyšetřovací část, které bohužel chybí pořádný drajv. Film pak nakopne až finální rozuzlení, které nebylo vůbec špatné. Škoda. Na závěr bych jen dodal, že snímek koncepčně není úplně klasické giallo, svojí stavbou se drží klasické detektivky. Jistá provázanost se žánrem gialla tu ale je, námět filmu pochází ze starých žlutých sešitových detektivních románů, tedy jednoho ze zrojů gialla-filmů.(14.5.2009)

Tento snímek zachycuje sexuální agresivitu nezletilých chlapců, která vyvrcholí znásilněním a vraždou své učitelky. Na první pohled je jasně patrné, že o horror se moc nejedná. Tedy alespoň ve filmové podobě. V italských giallech nenajdeme žádné mutanty, důmyslné vražedné pasti, nebo zvířecí zabijáky. Tyto filmy okouzlují diváky něčím úplně jiným. Původně šlo o mysteriózní detektivky, které často obsahují krvavé scény, stylizovanou kameru, kvalitní hudební doprovod a hlavně důmyslně propracovanou atmosféru, která diváka pohltila. S příchodem Fulciho, Argenta a Bava se do tohoto konceptu zapracoval ještě erotický podtext, který samozřejmě potěšil hlavně mužskou populaci. Atmosféra i samotný obsah filmu mě zaujaly a až na několik okamžiků jsem se nenudil. Ve filmu se sice více zapracovalo na detektivní stránce a násilí jsme moc neviděl, ale tento menší nedostatek nahradily herecké výkony, které jsou na důstojné průměrné úrovni.(5.5.2010)

Psychologické drama o kolektivním násilím, kdy usvědčit hlavního strůjce a viníka není jednoduché. Z větší části pomalý příběh zachycuje zdánlivě nemožný úkol - vynutit klidnou cestou ze skupiny chlapců jméno toho, kdo je za vše zodpovědný. Detektiv nesmí použít vůči chlapcům násilí, a tak hledá alternativní způsoby, jak z nich dostat přiznání. No, chlapci, jeden exot vedle druhého... By mě zajímalo, kde takové držky vzali. Příběh začíná zločinem, ten je pak zopakován v závěru - za doprovodu děsivých pazvuků (hudba - Silvano Spadaccino) - a odhalí divákovi mnohem více. Setkání se stokou nebylo špatné, ale nijak mě neoslnilo.(23.10.2015)