Velká přestřelka

• Itálie La resa dei conti (více)
Trailer

Hledaný psanec si rád hraje na kočku a myš a jeho pronásledování dovede texaského lovce odměn daleko za mexickou hranici. Skutečná krysa se ovšem ukrývá mezi americkou smetánkou. Věhlasný lovec odměn Jonathan Corbett (Lee Van Cleef) by své řemeslo rád pověsil na hřebík a místo toho bránil právo a spravedlnost v senátu. Bohatý podnikatel Brockston mu nabídne finance na kampaň, ovšem pod dvěma podmínkami: v senátu Corbett podpoří jeho plány na mezistátní železnici a než odloží kolty, dopadne Cuchillo Sancheze (Tomás Milián) obviněného ze znásilnění a vraždy dvanáctileté dívky. Hledaný mexický psanec ale odmítá dát svou kůži lacino a při každém jejich setkání Corbett zbytečně plýtvá kulkami nebo přichází o koně. Klikaté pronásledování napříč texaskou prérií nakonec končí v mexickém vězení a tam Corbettovi dochází, proč se mu na celém případu něco nezdálo. A proč se musí vrátit na začátek... Velká přestřelka (1966) italského režiséra Sergia Sollima musela při svém uvedení do kin soupeřit s dalšími dvěma legendami spaghetti westernů, Leoneho filmem Hodný, zlý a ošklivý a Corbucciho Djangem, a tak v divácké paměti mírně zapadla. Dnes se ovšem Sollimova westernová trilogie, s Velkou přestřelkou jako uvozujícím dílem, řadí k základním kamenům italského žánru – se všemi náležitostmi, včetně nezapomenutelné hudby Ennia Morriconeho. (Česká televize)

Trailer

RHK

Cuchillo je vychytralý mexický tulák obviněný ze znásilnění a vraždy. Texasan Corbett (Lee Van Cleef) je zase zkušený lovec lidí, který ho chce chytit. Slušně napsaný scénář se spoustou zajímavých lehce parodických westernových postav a dostatkem akce dělá Velkou přestřelku údajně jedním z nejlepších spaghetti - westernů (a rovněž Zapata - westernů), který mocně vylepšuje dramatická Morriconeho hudba (soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=GRo6YVN48lI). Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=bKghur0ME5I ()

Pohrobek

Mexičan Cuchillo (Tomas Milian ) je podezřelý ze znásilnění a vraždy mladého děvčete. Jonathan Corbett (Lee Van Cleef ), nejslavnější lovec lidí z Texasu, se tohoto případu "ujímá". Tento hon není vůbec jednoduchý a brzy se ukáže, že v samotném případě něco podstatného neklape... Sergio Sollima natočil zajímavou westernovou trilogii skládající se z filmů Resa dei conti, La; Faccia a faccia a Corri, uomo, corri, jejíž hlavním motivem je mladík mimo společnost, jenž nakonec přivede na správnou cestu staršího, zdánlivě zkušeného zastánce "spravedlnosti". Ve všech těchto třech filmech ztvárnil hlavní roli Tomas Milian. ()

Jara.Cimrman.jr

"Pokud mě teď nezastřelíš, bude to poslední chyba, kterous udělal." Rychlý bídák Cuchillo a záda si nekryjící lovec Corbett jsou celkem sympatickou dvojkou, která svým popichováním zábavu rozhodně nepokazila, ale na barona von Schulenberga (23 soubojů, 23 vdov) a jeho cvikr rozhodně neměla. Mě to tedy poměrně bavilo, ale naivita lovce mne poněkud rozčilovala a přestože pan Morricone nechal orchestr rozfidlat v monumentálních tématech, tak mne to dramatičnosti děje příliš nevtáhlo. Prostě jsem byl jen přihlížející divák, pohodlně usazený na hřebenu sousední hory, kam vlaky nejezdí, vítr nefouká a kulky nelétají. Já jsem tomu všemu prostě chtěl být o kousek blíž. ()

DaViD´82

Nebýt Leoneho, tak se Sollima zapsal do dějin kinematografie jako režisér nejlepšího spaghetti westernu. Stylový pistolník, lovec odměn a živoucí legenda, před kterou nikdo nechce mít problém; i kdyby snad nějaký problém na krásně měl. A je na stopě bezvýznamému mexikánskému potížistovi odnikud. Začíná to tedy sice jako špageťácky klasická odlehčená naháněcí přechcávačka nesourodého dua, ale tady se jedná o více. Mnohem více. A tak se film po hodině během scény z vězení přirozeně tematicky i charakterově rozvine do mnohem ambicióznější a dramaticky vážné podoby. A byť tu a tam lze mít nějakou tu oprávněnou výhradu, tak stejně vezmou všechny za své během neskutečně vygradované závěrečné dvacetiminutovky, která by fungovala sama o sobě i bez geniální Morriconeho hudby, která; jen tak mimochodem; je jedna z jeho vůbec nejlepších (malá ochutnávka). PS: Výše uvedené platí o plném 110 minutovém sestřihu a nikoli o tom pokráceném zámořském. ()

Karlos80

Excelentní spaghetty western z doby mexické revoluce. Film měl velmi blízko k Leonově "Dolar trilogii" a myslím si že i sám Leone, musel být na tento film pyšný. Přesně to vystihl DaViD´82. Cleef tu poprvé nehraje padoucha, ale zcela kladnou roli, toť první příjemná změna, Tomas Milian alias Cuchillo (budoucí veliká hvězda ve svém prvním westernu!), mě v roli mexického rolníka-tuláka doslova fascinoval, role opravdu podle mne neměla daleko téměř k dokonalosti, nechyběl úsměv, smích ale i pláč, role to byla vesměs sympatická, opravdu bravurní výkon (možná dokonce nejlepší ve spaghetty westernu vůbec, on ty pošuky všeho druhu měl prostě v krvi), bylo vidět že si natáčení doslova užíval, co on tu musel chudák prožít a vytrpět (od plazení, lezení, utíkání, přes ponižování, bití, až po zápas s býkem!), tohle se skutečně povedlo, velká kinematografie, velké scény, parádní charaktery, vzrušující akce, humorné dialogy, dobrý příběh a spiknutí (ten hon na člověka, v podobě kočky na myš, mi připomínal scény z francouzské klasiky "Jako štvaná zvěř"), jedinečná dobře namíchaná mistrova hudba (ústřední melodie je skutečně pamětihodné a v žánru zcela ojedinělé) pak byla tou onou pomyslnou třešničkou, na tomto mistrně natočeném westernu, už se těším na pokračování. 7. nejlepší film podle oblíbené a známé http://www.spaghetti-western.net/index.php/Essential_Top_20_Films dtb. Neprávem, především pak u nás, zapomenutý a opomíjený klenot. ()

• Zbrane v Broxtonovom (Walter Barnes) kufríku sú Colt SAA Model Artillery 5,5", Colt Navy 1851, Smith & Wesson Model 3, Remington 1866 Derringer a Belgian Pocket Revolver No. 46. (mortimerm)