poster

Velká přestřelka

 • Španělsko

  Halcón y la presa, El

 • Španělsko

  La presa

 • Itálie

  Resa dei conti, La

 • anglický

  The Big Gundown

 • Československo

  Posledný súboj

Western

Španělsko / Itálie, 1966, 84 min (Director's cut: 110 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • DaViD´82
  *****

  Nebýt Leoneho, tak se Sollima zapsal do dějin kinematografie jako režisér nejlepšího spaghetti westernu. Stylový pistolník, lovec odměn a živoucí legenda, před kterou nikdo nechce mít problém; i kdyby snad nějaký problém na krásně měl. A je na stopě bezvýznamému mexikánskému potížistovi odnikud. Začíná to tedy sice jako špageťácky klasická odlehčená naháněcí přechcávačka nesourodého dua, ale tady se jedná o více. Mnohem více. A tak se film po hodině během scény z vězení přirozeně tematicky i charakterově rozvine do mnohem ambicióznější a dramaticky vážné podoby. A byť tu a tam lze mít nějakou tu oprávněnou výhradu, tak stejně vezmou všechny za své během neskutečně vygradované závěrečné dvacetiminutovky, která by fungovala sama o sobě i bez geniální Morriconeho hudby, která; jen tak mimochodem; je jedna z jeho vůbec nejlepších (malá ochutnávka). PS: Výše uvedené platí o plném 110 minutovém sestřihu a nikoli o tom pokráceném zámořském.(21.1.2011)

 • InJo
  ****

  Určitě jeden z nejlepších (a nejchytřejších!) spaghetti westernů, za nějž by se nemusel stydět ani Leone. Kromě velmi dobrých postav (skvělá je nejen kontrastní titulní dvojice, ale i některé vedlejší, hlavně rakouský baron je pamětihodný) vyniká Sollimův první (a patrně i nejpovedenější) příspěvek žánru především vynikající Morriconeho hudbou (jednu skladbu použil Tarantino v HANEBNÝCH PANCHARTECH), některými nápady (úvodní scéna, vdova) a takřka dokonalým dvacetiminutovým vyvrcholením (ačkoliv žádná "velká přestřelka" se ve filmu neodehraje). 80 %(19.4.2013)

 • RHK
  ****

  Cuchillo je vychytralý mexický tulák obviněný ze znásilnění a vraždy. Texasan Corbett (Lee Van Cleef) je zase zkušený lovec lidí, který ho chce chytit. Slušně napsaný scénář se spoustou zajímavých lehce parodických westernových postav a dostatkem akce dělá Velkou přestřelku údajně jedním z nejlepších spaghetti - westernů (a rovněž Zapata - westernů), který mocně vylepšuje dramatická Morriconeho hudba (soundtrack http://www.youtube.com/watch?v=GRo6YVN48lI). Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=bKghur0ME5I(14.10.2013)

 • anais
  ****

  Prací s charaktery postav se Sollima velmi blíží Leonemu (sympatičtí darebáci). Ukazuje své postavy současně jako zloděje i hrdiny v době, kdy bylo těžké odlišit jednoho od druhého. A najdeme tu i jiná podobná témata - osamělá žena na farmě uprostřed vyprahlé pouště, mexická revoluce, nelítostný rozvoj železnice... Vše doplněno o krásnou Morriconeho hudbu. Je to takřka dokonalé. Jediné (byť podstatné), co ten dojem trochu snižuje je absence osudovosti. Finální přestřelka za zvuků kultovní melodie nemá ten správný náboj. (spoiler) Rakouský pistolník je sice legrační, ale domnění, že zastřelí největšího střelce západu Corbetta v podání Lee Van Cleefa, s ním nemůže sdílet ani ten nejnaivnější divák. To nezachrání ani Morricone. I tak ale Sollima dokazuje, že nejen Leone dokázal natočit nebéčkový, vtipný western s jednoduchou a srozumitelnou myšlenkou.(18.1.2013)

 • sud
  ****

  Velice dobrý špageťák se skvěle napsaným a vypointovaným příběhem (což u italowesternu nebývá až tak častý jev) a výbornými postavami. Corbett je drsňák, který ví kam až zajít (výborný Lee Van Cleef), Cuchillio svoji zábavností a nepředvídatelností silně připomíná Tuca z HZaO (neméně skvělý Tomas Millian) a záporáci nemají chybu - ať je to vyžraný boháč (Walter Barnes, známý z Mayovek), slizký pedofil či rakouský ostrostřelec se cvikrem na oku. A o hudbě Mistra M se jinak než v superlativech vyjadřovat nedá, zdejší soundtrack totiž přesahuje i jeho standart. 85%.(21.10.2012)

 • - Johantan Corbett (Lee van Cleef) používa revolver Colt Single Action Army Model Cavalry 7,5". Neskôr, až do okradnutia na púšti používa ešte Colt Single Action Army Model Artillery 5,5". (mortimerm)

 • - Müller (Angel del Pozo) používa pušku Colt Lightning Rifle. (mortimerm)

 • - Jonathan Corbett (Lee van Cleef) si v rezidencii Broxtonovho (Walter Barnes) priateľa vyberá revolvery Colt Single Action Army Model Artillery 5,5" a Colt Navy 1851. (mortimerm)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace