Ringo se vrací

Il ritorno di Ringo

• Španělsko

El retorno de Ringo

• Španělsko

La odisea de los largos fusiles

(pracovní název)

The Return of Ringo

The Return of Ringo

Blood at Sundown

• Austrálie

The Angry Gun

The Angry Gun

Western

Itálie / Španělsko, 1965, 104 min (Alternativní: 92 min)

Reziser Ducio tessari /Tony Arzenta, I bastardi 1968/ natocil slusny western, kde hlavnu rolu stvarnil Giuliano Gemma /Ben Hur 1959, Jeden stribrny Dolar, Tenebre/. Uz som videl aj Pistole pro Ringa, coz bolo teda vyrazne slabie nez Ringo se vraci. Tempo je vyborne, dialogy na urovni, Gemma sice nikdy nebol moj oblubeny herec, ale vedel si vyberat filmy. Treba si zvyknut na toi, ze hodne casu sa odohrava len v kulisach a tempo je pomale a kludne, takze treba trpezlivost, hodne trpezlivosti : 70 %(10.7.2018)

Ringo - stejný rok, stejný režisér, téměř stejní herci a dva naprosto rozdílné filmy. Zatímco Pistole pro Ringa byl spíš klasický a hravý western s šablonovitými postavami , tak Ringův návrat šel zcela jinou cestou pravých špaget, životné charaktery, temnější a chytlavější příběh a zcela jiný Gemma, jeho změna pro mne byla asi největším ( a milým) překvapením. Zatímco v Pistoli to byl takový typický a vlastně vnitřně prázdný hejsek, tak tady se mi dostalo postavy, která měla svou motivaci, pocity a totožnost. Ale nejen Gemma tu byl lepší, prakticky všichni zúčastnění tu měli své místo a hodnotu. Prostředí bylo zvoleno také o třídu lepší, prašné a špinavé městečko výborně dotvářelo pochmurnou atmosféru. Téměř jako by byl Tessariho záměr natočit dvě zcela odlišné varianty jednoho příběhu a tahle druhá je přesně tím co na špagetách miluju - plná kulek i emocí.(1.12.2013)

Po první půlhodině jsem to s hodnocením takto světle rozhodně neviděl, jenže závěrečná půlhodina mě přesvědčila o tom, že se jedná o naprosto originální a neokoukaný western, který si plné hodnocení zaslouží... první díl Ringa byl dobrý, ale byl to prostě klasický spaghetti western se vším všudy, ve kterém jsme nezažili nějaké velké zvraty, a dělo se to, co se vždy u tohoto typu filmu děje. Jenže už když uběhlo pět minut z tohoto filmu, myslel jsem si, že nevěřím vlastním očím. Jenže jsem byl spíše zklamán, než překvapen. Druhá polovina už byla trochu lepší( byla velmi originální), jenže to na to plné hnodnocení rozhodně nebylo. Jenže od chvíle, co se z Ringa stal skutečný Ringo se film proměnil v dokonalou westernovou přestřelku se vším všudy.... matematicky by to na plné hodnocení rozhodně nevyšlo, jenže já jsem hodnotil podle pocitů, a těch jsem měl při sledování filmu hodně- a to kladných!!!(18.4.2014)

Pro mne nejlepší vážná Gemmovka. Kapitán Giuliano je sympatickým hrdinou s emocemi, city a oprávněně ukřivděnými pocity (a tikem alá Klaus Kinski), který se nevěda o událostech událích v době jeho nepřítomnosti navrací domů, aby musel posléze v přestrojení za Mexičana bojovat za svá práva, jméno, manželku, malou dceru (!) a spravedlivou pomstu, což bude proti slizkému George Martinovi s prapodivným fiží a rozhalenkou a jeho brutálnímu bratru Fernandu Sanchovi s elegantní loknou a květinou v klopě šviháckého oblečku více než obtížné. Většinu filmu netradičně zarostlý Gemma tu totiž není ten nadnesený floutek, naopak, zprvu velice mírumilovný osudový hrdina, tento většinou vzorový hoch s oblibou pijící mléko se zde opíjí, kouří, je neustále sváděn úžasnou Nieves ve veliké roli a přesto je jedním z jeho mravně nejzachovalejších hrdinů. Vcelku velice melancholický a dojemný příběh s dojímavým Morriconem, výbornou kamerou, statečným raněným hrdinou a úžasně věrohodnými bitkami. Jen závěrečných cca 10 minut s bláznivou přestřelkou, lehce se nehodícím indiánem a kulometem zvaným Motýlek do jinak velice melancholického díla krapet nesedí. Nicméně, znaje "první díl Ringa", tohle oproti němu snad točil někdo jiný a zcela uvážlivý. Velká škoda, že byl Gemma ve špagetách zahrabán do určité role tipu Arizony Colta, protože zde mě konečně přesvědčil, že by měl na mnohem mnohem víc.(26.2.2013)

Ďalší zo spaghetti westernov, pojednávajúcich o "Ringovi“, nie však o obávanom Johnnym Ringovi z tombstonskej bandy Cochise County Cowboys, ako by sa jeden možno domnieval, ale o fiktívnom Montgomery Brownovi, ktorý na začiatku síce letmo spomenie, že ho kedysi volali Ringo, viac už ale túto prezývku v súvislosti s ním nikto nepoužije. Inak ale Il Ritorno di Ringo patrí k tým kvalitnejším spaghetti westernom a vo viacerých ohľadoch predčuje svojho odľahčenejšie poňatého bračeka A Pistol for Ringo z rovnakého roku. Na rozdiel od spomínanej Pištole pre Ringa, kde ma postava ľahtikárskeho Ringa a tým pádom ani jeho predstaviteľ nezaujali, tu Giuliano Gemma naozaj hrá a hrá dobre. Za zmienku stojí aj zmyselná Nieves Navarro, stvárňujúca v oboch filmoch milenku pupkatého Fernanda Sancha, ktorý je v rámci špageťákov čosi ako prototyp postavy neveľmi bystrého mexického banditu.(19.7.2017)