Jak byl dobyt západ

(TV film)
  • USA How the West Was Fun (více)

Jessica a Susan jsou veselá a bystrá dvojčata, bez nichž by byl život jejich otce velmi smutný a nudný. Žena mu zemřela před třemi lety a nebýt dcer, zřejmě by se nikdy přes tuto ztrátu nepřenesl. Není jediný, koho rozesmáté holčičky zachrání. S prosbou o pomoc se na ně obrátí dávná přítelkyně Netty, která se pokouší zachránit svůj milovaný turistický ranč v horách, který byl oblíbeným místem i jejich matky. Teď je ale ohrožen, protože se ho chce zmocnit Nettyin bezohledný syn Bart. Děvčata přijdou na to, že chce na jeho místě vybudovat supermoderní zábavní park. Dvojčata použijí všechen svůj důvtip a zachrání ranč pro Netty, pro sebe i pro svého tátu. (Nova Cinema)

honajz

Pojďme se vrátit do zlatého věku Cineramy, do roku 1963, a připomenout si tehdejší agitku, jak byl "vyhrán" Západ (tak zní původní název filmu). FILM Moc se předem omlouvám, ale od dětských let jsem na agitky alergický. Komunistické sestávaly z toho, jak dobře se v Československu žije, že stačí přiložit ruce k dílu a budeme se mít všichni dobře, všechny těžkosti se podaří překonat. A o tom zhruba je pět minipříběhů tohoto filmu - na Západě se dobře žije, stačí přiložit ruce k dílu a všichni se budou mít dobře, všechny těžkosti se podaří překonat. Zkrátka tento film má s realitou a skutečností společné stejně tolik, jako měly ty komunistické filmy o statečných Aničkách v prodejně potravin v podání Jiřinky Švorcové. Tady třeba trapper jede krásným panoramatem hor (to víte, Cinerama je Cinerama), aby po cestě navštívil milou indiánskou vesničku, kde mu milí indiáni rádi věnují svoji kanoi a ještě mu z břehu se slzou v oku zamávají. Ne, skutečně si nedělám srandu. Tím je téma indiánů na Západě Ameriky zprovozeno ze světa, jsou to prostě milí hoši, a o nějakém jejich vyvražďování nebo vytlačování z jejich území nemůže být řeči. Zato v těch pěti příbězích zjistíte, že zkušený trapper se nechá zlákat naivní blonckou tak, aby s ní nakonec založil rodinu, ale přes všechnu svou zkušenost se ještě předtím nechá na trase černovláskou shodit do propasti, pak tu máme karetního hráče, který prošustruje hromadu peněz ze zlatého dolu, aby majitelka dolu mu nakonec odpustila a oni si padli do náruče, dostane se nám něco bojového geniálního umění Abrahama Lincolna, dojde i na dramatickou honičku na jedoucím vlaku... Tohle prostě muselo dostat tři Oscary. Ale chápejte, tenhle film nebyl natočen pro samotný děj, příběh nebo nějakou realističnost, ale jako spektákl Cineramy, kde plátno měli diváci i po levé a pravé straně ruky. V podstatě byli in, uvnitř příběhu, uvnitř prostředí, letěli nad horami, vznášeli se nad krásnou krajinou a řekami... Oni, diváci, jeli ve vlaku, byli ve středu bojů... Zlaté časy. Škoda, že komunisté byli tak hrozně moc proti západním novotám, protože vidět Ženu za pultem ve více jak 70mm provedení na plátně nejen přede mnou, ale i po stranách, nikdy by nedošlo k listopadovým událostem 1989. DVD Celé to vychází na třech DVD, jen považte! Není divu, protože samotný film má i s preludiem, intermezzem a dohrou nějakých dvě a tři čtvrtě hodiny (srovnejte třeba s DVD vydáním Gladiátora). První disk obsahuje první část filmu (1:21:15) včetně sedmiminutové předehry, a jako bonusy komentář tvůrců a trailer (3:03) - oboje bez jakýchkoliv titulků. Druhý disk nabízí druhou část filmu (1:16:51), včetně 4minutové předehry, a jako bonus opět komentář bez jakýchkoliv titulků. Film má dokonale vyčištěný obraz (včetně stop po spojení obrazu ze tří kamer, resp. čoček) i zvuk. Skutečně dokonalé dílo restaurace obrazu a zvuku. K dispozici jsou mj. i české titulky. A konečně třetí disk má v nabídce jediný dokument - Cinerama Adventure (1:32:55), a to i s CZ titulky, jenž se věnuje velice podrobně vzestupu a slávě Cineramy, včetně ukázek mnoha "jízd" a filmů, a důvodům postupného úpadku tohoto druhu filmů i tomu, proč nakonec vznikl 70mm formát, jenž se však nedá se Cineramou ani v nejmenším srovnávat. Publikováno: 13.10.2008 () (méně) (více)

ArsenalEagle

Mohl by mi prosím někdo vysvětlit, proč jedinej původní obyvatel George jezdí na kole, zatímco všichni ostatní jsou na koních? ()

hygienik

Slabý, tisíckrát videný príbeh, s americkým klišé - rodina má držať spolu. Ale 8 ročné Olsenky tu hrajú ešte celkom dobre, narozdiel od svojich neskorších filmov, v ktorých ale zase vyzerajú dobre. ()