Nejbližší příbuzenstvo

• slovenský

Najbližšie príbuzenstvo

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1989, 104 min

Je to celkom dobrý krimi thriller s Patrickom Swayzeem. Má dosť dobrý príbeh o mestskom policajtovi pochádzajúcom z južanských hôr, kde zákony platia inak, ktorého brat je zavraždený členmi miestnej mafie, ked´ sa ho pokúsili okradnúť a tak chce dostať tých, ktorí za to môžu, ale zákonnými spôsobmi, no jeho rodina, obzvlášť jeho drsný brat chce len jedinú odplatu, ktorú považujú za právnu, smrť za smrť. A tak sa musia snažiť nájsť ten správny kompromis, keďže obaja chcú hlavne potrestať vinníkov. Spracovanie sa mi páči, ale nie je úplne ideálne. Očakával som dve možnosti podania tejto zápletky, buď klasický akčný štýl, v ktorom skupina hláškujúcich južanských vidienčanov bude celý čas likvidovať jednu mestskú mafiu, alebo štýl využitý tu. Takže film má skôr pomalšie tempo, hlavne prvú polovicu sa tu toho až tak moc neudeje, riešia sa rodinné vzťahy, odlišnosti medzi ľuďmi z rôznych pomerov a všetko podobné, čo sa tu dá očakávať, no napriek tomu je to podané celkom zaujímavo a v druhej polovici sa to už lepšie rozbehne, viacero situácií poteší a záverečná fáza je už dostatočne zábavná. Akcie je tu málo, ale tá je celkom slušná. Nájdu sa tu prakticky len dve kratšie naháňačky, dva krátke súboje a navyše jeden medzi dvojicou bratov, takže nič dejovo dôležité, trochu strieľania a zábavný záver, v ktorom už aj pár ľudí slušne dostane. Poteší aj nejaký ten humor, nie je ho moc, ale nezhody medzi pár mafiánmi a ich neschopnosti sú celkom zábavné. Herecké obsadenie je výborné, je tu až prekvapivo veľa známych tvári vo viac alebo menej dôležitých úlohách, poteší hlavne Patrick Swayzee, ktorého mám vo filmoch tej doby veľmi rád, Liam Neeson v úlohe jeho brata, len tu nepôsobí až tak drsne, ako by to jeho úloha vyžadovala, slušní záporáci Adam Baldwin, Andreas Katsulas a medzi nimi je dokonca aj Ben Stiller a plno slušných menej dôležitých postáv, či už Helen Hunt alebo Bill Paxton. Réžia a technická stránka sú slušným štandardom tej doby, takže z mojej strany plná spokojnosť. Škoda, že tu nebolo moc akcie, to je to jediné, čo mi tu skutočne chýbalo, ale inak som viac než spokojný, tento typ filmov mám rád a navyše tu v dobrom hereckom a technickom podaní. 71%(17.5.2012)

Krásná vzpomínka na 80ky, kdy akční filmy měly svá pravidla a logika se v nich prostě nehledala. Na dnešní dobu luxusní obsazení (Swayze, Stiller, Neeson, Hunt, Paxton a jeden z Baldwinů) v solidně odsejpacím příběhu o pomstě, který mi mimo jiné sdělil že Helen Hunt byla ošklivá i jako mladice a položil otázku "proč sakra trvalo 25 let, než někomu došlo, že Neesonovi to nejvíc sekne s brokovnicí!". 6.5/10(26.8.2014)

Zahrálo si tu několik dobrých herců, kteří se později proslavili ve známějších filmech. Za zmíňku určitě stojí malá rolička mladého Bena Stillera, kterého jsem zpočátku vůbec nepoznal. V hlavní roli si tu mstící bratry střihli Swayze-Neeson. Nemůžu se ubránit dojmu, že pokud jsou ve filmu přítomni mafiáni, taky by to měli "mydlit" víc od podlahy.(5.6.2012)

Kdysi se mi to dost líbilo, hodně slušné obsazení, i když tenkrát ještě neznámé. Edit. Ok, včera jsem to viděl znovu a na ty čtyři hvězdičky to není, takže snižuji na tři. Swayze standart, Stiller je fakt ještě vykulenej mlaďoch, Neeson je správně zarostlej čahoun, mladá Huntová sympatická a Baldwin slizkej záporák, moc akce tu není a logika sem tam skřípe, navíc všichni mafiánští poskoci mi přijdou že mají buď přes padesát let nebo jsou retardovaní, ale jinak se to dá.(31.1.2009)

Musim říct, že moc dobrej film. Dostal jsem přesně to co jsem očekával. Akce bylo požehnaně, herci byli fajn. Liam Nesson už tehdá věděl, že na rodinu se mu nešahá. Patrick Swayze výborně. 70%(1.10.2014)

Jako malej kluk jsem tento film dával snad 2x do týdne. Ani nevím proč. Byl společně s dalším filmem na jedné VHS. Musím přiznat, že mě to bavilo o hodně více než, když jsem ho viděl dnes. S odstupem času je to vlastně průměrný akční film. Tenkrát jsem neznal ani Liama Neesona, který momentálně láme kosti na počkání ani Bena Stillera, který láme ... no vlastně radši nic. Patricka jsem znal tehdy jen díky tomu, že nenechal sedět Baby v koutě a proto to byla docela změna. Dnes jsem film viděl v originále s titulky a musím se přiznat, že opravdu poprvé a i po těch letech bych příště raději dal přednost starému dabingu z VHS. Ale tam si zase člověk neužije křupanský přízvuk hlavních postav. Příběh jsem tehdy žral a celou dobu jsem se těšil na poslední scénu na hřbitově, která mi tehdy připadala o hodně delší a lepší. Stopáž by si zasloužila zkrátit a akční scény přidat, ale i tak si Vidláci vs. Mafie zaslouží tři hvězdy jako prd ... a za tu nostalgii ještě jednu navrh! 4*(24.3.2015)

Film je chybně uváděn jako akční, jde spíše o krimi. I tak je to celkem zábavné, má to sice docela rozvláčné tempo, ale Swayze a Neeson dokáží udržet vaši pozornost. Závěrečné zúčtování na hřbitově je skvělé. 3*(2.1.2014)

Před 15 leti bych to dal asi za 4, teď bohužel dne. Je to spíše průměrný akční film s celkem dobrými hereckými výkony. Hodně me zaujal především výkon Liama Neesona, který ztvárnil "rodinného" mstitele. Filmu trochu ublížil závěr, kde "banda vidláků" totálně rozbije profíky mafiány...(8.2.2009)

Nemecky nazov: Ruf nach Vergeltung(28.1.2013)

• Taffey

Je docela těžké porovnávat filmy podobných kategorií, vzniklých před dvaceti nebo více lety a dnešními. To se nedá vůbec srovnat. A nejen po stránce technické, kdy ta dnešní dá těm starším filmům jednoznačně na zadek. Ale vtip je v tom, že dnes jsou akční filmy vyloženě přehnané. Podle mého názoru je Nejbližší příbuzenstvo vysloveně natočen tak, jak by, asi, daný děj, ve skutečnosti, mohl probíhat. Vemte si třeba poslední dva Agenty 007. To je tak neuvěřitelná přeháňka, až to bolí. Jo. Fajn se na to kouká. Je to rychlé, žádné čekačky, výplně či vaty. Jenže, tyhle filmy, nejsou reálné. A když čtu mnohdy komentáře některých z Vás, pak vím jistě, proč se to tak točí. Vy si neposlechnete Siberian Khatru od Yes, protože je to dlouhé a jsou tam pomalé části. Vy potřebujete Rammstein, páč ti, jak nasadí, tak skončí. Problém je, že chcete vidět hromady mrtvol, potoky krve a akci od začátku do konce. Ale o tom akční film není. Bohužel to tak málokdo vnímá. Nejbližší příbuzenstvo mě zaujalo při prvním podívání a zaujalo mě pokaždé.(25.3.2011)

Burani vs. mafiáni. Dnes už se podobné filmy netočí a je to docela škoda.(25.6.2011)

Je to pevne zakorenené v 80. rokoch, takže to dnes už pôsobí nechcene smiešne a akčné scény viac-menej trápne ale má to takú tú retro zábavnosť spojenú s nostalgiou nás čo sme pri sledovaní podobných blbostí na VHSkách vyrastali. Okrem toho je tento film aj jasný dôkaz, že Liama Neesona pre akčný žáner fakt neobjavil až ten žabožrútsky sračkocent a sračkonárista Besson.(8.10.2012)

No tak to už hej, toľko budúcich a ešte mladých hviezd pohromade (Ben Stiller mi pripadal jak panic :) z čias, keď som ich ešte poriadne nepoznal a ich mená okrem P. Swayze nič prevratné neznamenali. Vcelku fajn thriller a rozhodne lepší pocit pozerať klasiku, než dnešné drahé a nezmyselné sračkové blockbustery.(25.7.2014)

Mafie se chce zmocnit podnikání v Chicagu,dopustí se,ale chyby-zabije mladíka,jehož bratr je policajt.A ten policajt se jmenuje Truman Gates (Patrick Swayze) a do špinavých ulic Chicaga se přestěhoval z apalačské divočiny..Slušné akční krimi,kterému dávám 3 hvězdy..(8.9.2011)

1 2 následující >>