Jak se stát tyranem

(seriál)
  • USA How to Become a Tyrant
Dokumentární
USA, 2021, 2 h 49 min (Minutáž: 26–31 min)

Peter Dinklage (vypravěč), Adolf Hitler (a.z.), Saddám Husajn (a.z.), Josif Vissarionovič Stalin (a.z.), Idi Amin (a.z.), Muammar Kaddáfí (a.z.) (více)

VOD (1)

Epizody(6)

Každý diktátor musí znát triky, jak si získat a udržet moc. Lehce cynický dokumentární seriál o despotech v dějinách lidstva. (Netflix)

Lischai

Je to dokument pro lidi, co jim normální dokumenty připadnou moc intelektuální a málo cool. (Hey, yo, chcete vědět, jaký je to bejt pořádnej diktátor? Tak to buckle up, kidz, protože největší frája co ho znáte z Gejm of Trouns vám to všechno polopaticky vysvětlí s pomocí krátkejch cool animací, kde se Goeringovi lesknou brejle jak padouchovi v anime.) Takže nevím, no. Smíšené pocity. Připadám si z nějakého důvodu po každém díle o něco hloupější. ()

jedna_vrana

Možno sa vám bude zdať šesť ľudských príbehov spracovaných povrchne a možno by ste očakávali podrobnejší psychologický profil psychopata, ktorý sa dostane k moci. A možno máme podobných ľudí aj na našich pracoviskách či v rodinách, len tyranizujú „v malom“. Práve preto sa mi tento dokument páčil, s hlasom Petra Dinklagea, ktorý ako rozprávač vtipnými vsuvkami z Príručky tyrana tieto príbehy odľahčil. Lebo inak - všetky sú hrozné. ()

dots24

Ďalší z rady skvelých dokumentov ktoré netflixu idú asi najlepšie oproti konkurencii. Plus tu máme aj krátku dĺžku epizód, dobrý strih a animáciu podobnú Kosmosu. Niekedy sa mi nepáčil jemný humor čo sa nenápadne skrýva aj v častiach kde ho netreba alebo sa proste nehodi do vážnejších tém aj keď chápem že išlo o zámer na odľahčenie. Paradoxne, časti na ktoré som sa najviac tešil ma mierne sklamali (Hitler, Stalin), ale tie o ktoré som sa až tak nezaujímal (Saddam, Idi Amin) ma milo prekvapili. ()

Cappuccino

Napriek tomu, že dokumentu chýbajú celkom dôležité detaily, svoj účel splnil, a preto mu dávam sedem a pol bodu z desiatich. How to Become a Tyrant  poukázal na praktiky tyranov a donútil ma zamyslieť sa nad tým, ako ľahko a pomerne nenápadne sa môžeme dostať pod nadvládu diktatúry, a že v žiadnom prípade nejde iba o záležitosť histórie. Viac v recenzii. ()

M.i.k.e

Poutavá minisérie,která sice nepřináší nic objevného,ale všechny tyhle věci je dobré si opakovat a vést v patrnosti,aby se nedej bože historie opět neopakovala (i když všichni tušíme že k tomu není daleko).Celé je to hezky seozumitelné,Dinklage je jako vypravěč skvělý a ani ne půl hodinové epizody jsou využity na maximum…80% ()