Predátor II

• slovenský

Predátor 2

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 1990, 108 min

Populace v Predátorově novém loveckém teritoriu značně narostla. El cazador trofeos de los hombres si s oblibou koupí vstupenku do nejvyšší řady na přestřelku jamajsko-kolumbijských drogových gangů s policií a poté si pár přeživších poctivě vykuchá. Svůj zbraňový arzenál rozšířil o několik unikátních kousků, upgradeoval systémy vidění. Ztratil však svoji tajemnost a již ani nenahání hrůzu. Je to takový strejda od vedle s trochu odlišnými zájmy a zálibami. I jeho hlavní pronásledovatel či oponent si od minule lehce pohoršil, už není tolik svalnatý, ale ani příliš charizmatický. A děj se spíš tak nějak plácá na místě. Přes to všechno se ale divák může přenést, buď s pomocí ukecaného Billa Paxtona nebo díky občasným chuťovkám, vyplývajícím z Predátorova hobby. Závěr působí zvláštně. Dobrý lov. 35 miliónů dolarů(rozpočet)/57 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(19.11.2007)

Konec školního roku 91/92, sedíme na základce v tělocvičně a koukáme na videu nato, jak kolumbijské a jamajské drogové kartely pustoší do běla rozpálené ulice Los Angeles a predátor masakruje soupravu metra... Dvojku jsem měl vždycky radši, i když tu Arnie (makající tou dobou na T2) zatraceně chybí. A nejenom Arnie. Jakkoli je totiž Bill Paxton (kterého před predátorem zabili i vetřelec a terminátor) k sežrání, tým poldů jinak těžce zaostává za týmem mariňáků z jedničky. Dvorní scénáristé Joela Silvera bratři Thomasové (BOEING 747 V OHROŽENÍ), kteří mají na svědomí i originál, udělali ten nejjednodušší scénáristický tah pro sequely - prostě jen změnili prostředí a jihoamerickou džungli důvtipně nahradili džunglí velkoměstskou, ktrerá si s ní ale nijak nezadá a i sám Harry Callahan by se odsud rychle dekoval. Zůstali stejně příjemně temní, brutální, krvaví, akční a vtipní, zachovali trademarky (i když final countdown je Harriganem přerušen - škoda :), přihodili něco budování mytologie kolem predátora (exkurze do jeho lodi, kde se mezi trofejemi skví lebka vetřelce) a nové zbraně (skládací oštěp, nabroušené frisbee - ve stejném k roce bylo k vidění i v TEMNÉM ANDĚLOVI s Lundgrenem a později ve čtvrtém PHANTASM, aj.) a dokonce přivedli na scénu více predátorů a nechali je projevit lidskému bojovníku úctu. A Stephen Hopkins si připsal svůj nejlepší film. Opět vynikající hudba, chybí jen ta Večerka na konci. Bohužel 35 milionový film vydělal celosvětově pouhých 57 milionů a sklidil vesměs záporné recenze (ta buzna Ebert ho označila za "hrozivý a ošklivý"), takže se Predátor vrátil až o dlouhých 14 let později v Andersonově nudné slátanině AVP.(3.10.2007)

I když má drsňák Danny Glover strach z výšek, ukáže tomu ošklivému motherfuckerovi z vesmíru, kdo je pánem v revíru zvaném Los Angeles. Je škoda, že atmosféra jedničky zmizela ta tam, přesto lze s přimhouřením oka označit Hopkinsův film za důstojné pokračování s několika rozhodně zajímavými momenty (především predátoří Trophy Room). Bohužel, při následujících dílech o střetnutí kosmických nimrodů s vetřelčím plemenem se už tvůrci asi příliš dlouho projížděli autem s Králem Willym a lze je okomentovat snad jen jediným výrazem: „Shit Happens..“(29.8.2008)

Po tom našem seznámení jsem šel na prohlídku a doktor povídá: "Potřebuju vzorek vaší moči, semena a stolice." A já na to: "Mám hrozně naspěch, co kdybych Vám tu nechal jenom spodky?"..... Jednotka bola čistokrvný akčný film so štipkou hororu a dvojka je kriminálny thriller so štipkou hororu. Kym sa to tu poriadne rozbehne tak to chvíľu potrvá. Kopia sa brutálne vraždy a vyšetruje sa, kto by za tým mohol byť. Keď sa už Predátor sačne ukazovať v plnej svojej kráse, film začína byť naozaj zaujímavý. Džungla veľkomesta je tiež zaujímavý lovecký revír. Všetkého je tu viac (ako je to už v dvojkách tradičné) , čiže umre viac ľudí, Predátor má viac zbraní a podobne. Nepozerá sa to zle, na jednotku to síce nemá, ale nerobí to svojmu predchodcovi ani hanbu.(24.8.2011)

S odstupem času je stále více vidět, že pokračování slavného předchůdce je v podstatě už jen vaření z vody. Lovec byl výborně nastíněn již v díle prvním a zde se zase o tolik neposuneme (závěr toho moc neřekne). Krom toho je zde několik technických i dějových chybek a nedostatků, které celkově srážejí jinak docela solidní dojem. Několik scén je samozřemě působivých (metro, masna), ale jinak je to v podstatě jen mermomocí vynucené pokračování, které mělo především nalákat fandy zabijáka do kin. Arnie znatelně chybí a Glover nemá tolik charizmatu jak by bylo potřeba. Zbraně predátora jsou fajn, ale jinak mu cesta do města moc neprospěla.(14.1.2008)

• - Spoiler: Bill Paxton tímto filmem zakončil svůj unikátní hattrick. Žádný jiný herec se nemůže pyšnit titulem "zabit Terminátorem, Vetřelcem a Predátorem". (oLí)

• - Spoiler: Pistoli, kterou Danny Glover na konci dostane, získal Predátor v roce 1718 od piráta, kterého ulovil. Pirát byl vůdcem klanu a chtěl zakopat poklad, který ukradli kostelu. Pirát ovšem vzal loupež zlata jako svatokrádež, proto se chtěl pokladu zbavit. S tím ovšem nesouhlasili ostatní piráti, a tak se proti němu vzbouřili. Poté se tam objevil Predátor a všechny je zabil. Kapitán v posmrtné agónii dal Predátorovi zbraň za to, že mu pomohl ochránit poklad (viz "Predátor Omnibus: Kniha druhá"). (StrYke)

• - Ve filmu Predátor 2 se mělo objevit více predátorů najednou a Danny Glover (Harrigan) přišel s nápadem zapojit hráče basketbalového týmu Los Angeles Lakers, protože Kevin Peter Hall (predátor) byl jejich velikým fanouškem, a také protože nemohli narychlo sehnat jiné vysoké herce. (Danny F.)