Lapidárium: Příběh zlatého nápisu

(TV film)
všechny plakáty
Dokumentární / Historický / Krátkometrážní
Česko, 1997, 15 min

Jak se stavěl a jak uplynulá léta proměnila pražský Hollywood... Barrandovská planina byla ještě ve dvacátých letech pustinou a patřila mezi výletní místa Pražanů. Právě tady se roku 1928 rozhodl Václav M. Havel na vlastní náklady zbudovat zcela novou čtvrť. A protože k novým osadám patří i společenské středisko, rozhodl se postavit vyhlídkovou kavárnu a restauraci – proslulé Barrandovské terasy. A v roce 1932 se začalo s výstavbou velkolepého areálu filmového studia, který rovněž projektoval architekt Max Urban a jenž dobře slouží dodnes. Havlův vysněný projekt na Barrandově se kvůli hospodářské krizi a válce nakonec nepodařilo dobudovat podle plánů a také nikdo nepočítal s tím, jak kdysi klidné místo nad Vltavou promění rozvoj dopravy. (Česká televize)

curil

Zajímavý dokument a rozmáchlém projektu Barrandovských filmových ateliérů, když doba velké hospodářské krize příliš podobným stavbám nepřála. Pohled doby (1997) na zanedbané barrandovské vily a jejich okolí není příliš optimistický. Zajímalo by mě,  jak vypadají dnes, téměř po pětadvaceti letech. ()