Housle mého otce

• Turecko Babamın Kemanı

Osiřelá dívka a její odtažitý strýc, který je úspěšný houslista, si k sobě najdou cestu díky společnému zármutku a vášni pro hudbu. (Netflix)

BOURQUE

Základy scenáru filmu sú veľmi dobre známe a  skúseného diváka v podstate nevie zaskočiť. Vývoj príbehu a charakterov, zmena priorít hlavných postáv ako aj finálne vyvrcholenie nedokážu prekvapiť. Bohužiaľ, to je možné povedať aj o hereckých výkonoch. Trojica Gülizar Nisa Uray / Belçim Bilgin / Engin Altan Düzyatan odvádza slušný herecký výkon, len je to vypočítateľný. Jediný, čo filmu pridá trochu iný obraz, je to, že sa to celé odohráva v Turecku, kopírujúce tamojšie pomery a zvyklosti. Nehovorím, že Babamin Kemani nie je dobrým alebo dojímavým filmom, len to, že v danom scenáru (alebo v Tureckom prostredí) nie je nič, čo by ho mohol posunúť vyššie nad podobnými filmami. Hra na husliach a klavíry však nemajú chybu. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

Malarkey

Asi na turecké filmy trošku trpím. Líbí se mi ta exotika a snaha o západní směr. Je pravda, že objektivně jsou Housle mého otce takovým klasickým vypočítavým dramatem s dětským elementem, který to rozmělňuje, adekvátní na tři hvězdy. Osobně se mi ale líbil Istanbul, který filmem prochází a hudební vsuvky, které se na ony housle hezky poslouchaly. Milý film. ()

Aljak

Pekné a vydarené! Aj keď tam miestami bola prítomná taká prvoplánová šablónovitosť, našťastie tam toho klišé nebolo až tak veľa (nakopilo sa tu skôr v záverečnej časti filmu), a napokon to bol vcelku chvályhodný film. Husľová téma, ktorá sa niesla celým filmom ma potešila, a rozhodne sa aj prostredníctvom hudby dokázal rozvinúť celý príbeh. Páčila sa mi nielen tá hlavná dejová línia, ale aj tie odbočky do retrospektívy, ktoré nám odhalili osud dvoch bratov. Atmosféra Istanbulu tomu dodala ešte viac na atraktivite, a musím uznať, že aj postavy boli veľmi sympatické, hoci Mehmet bol zo začiatku dosť protivný. ()

siloalampa

Láskavý a dojemný film stvorený podľa všetkých možných dostupných a osvedčených šablón. Vôbec by mi to však nevadilo, keby sa záver nevymykol z trendu a nenaťahoval ako zo zlej telenovely. Hodnotenie by bolo určite vyššie. ()

greenwitch

Hudební film s velmi dojemným příběhem. Pokud člověk není úplný cynik nebo otupělý životem a dokáže si užít silné emoce, tak film rozehraje pocity na plný výkon. Ze skvělé koncertní hudby může až naskakovat husí kůže. Film je poutavý od začátku do konce, ani dlouhý ani krátký. Děj příjemně plyne a je sice malinko předvídatelný, ale několikrát jsou tam i nečekané dramatické obraty. Kamera je skvělá a Istanbul krásný. ()

Soupalka

Na turecke filmy koukam casto proto, ze je v nich neco jineho nez jen vice ci mene zdarile recyklované sablony a klise z masove produkce "zapadni kultury".  Turci  to umi i v pripadech, kdy se jedna o predvidatelny scenar s prumernymi herci. Tento film bohuzel obdobne prvky zcela postrada a i kdyz se na nej hezky kouka (a klasicka i tradicni hudba tomu velmi pomahaji), pusobil na mne spis jen  jako verny remake standardniho holywoodskeho becka pro zeny v domacnosti. ()