Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

Before the Devil Knows You're Dead

Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy

Než diabol zistí, že si mŕtvy

Drama / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2007, 117 min

Budiž tento film důkazem, že i se strašným vizuálním zpracováním můžete natočit působivý film, pokud máte dobré herce a zajímavý scénář. Nevím jestli jsem jediný, ale vizuální stránka snímku a jeho odpudivá (ne)estetika mě od samého počátku svírala pocitem, že se snad koukám na nějaký studentský film. Kombinace přeexponovaných a zároveň překontrastnělých záběrů je hrozné peklo. Vizuální pojetí zároveň postrádá zdánlivě jakýkoliv vztah mezi záběrováním, mizanscénou a dramaturgickým významem velikostí záběrů. To vše jako by existovalo tak nějak nahodile, jako by na tom nikomu nezáleželo, jako by na to Sidney Lumet po osmdesátce prostě už kašlal. Navzdory tomuto otřesnému esteticko vizuálnímu zážitku jsem podlehnul těm několika zásadním devizám posledního Lumetova snímku a film na mě i tak zapůsobil. Skvělý herecký ansámbl, od prvních tónů rozeznatelný Carter Burwell a především to samotné, bez nadsázky, drama antických rozměrů. Nechci si ani představovat, jak skvělým úderem na emoční solar každého diváka by tenhle film mohl být při lepším řemeslném zpracování. 7/10(4.9.2017)

Ale spíše to vidím na tři a pů hvězdičky. Nejvíce se mi líbila Marisa Tomei prakticky v prvních dvou scénách ve filmu je nahá a s někým to dělá. Někdy si říkám co vše musí herečky udělat, aby to ve výsledném efektu vypadalo věrohodně:) Vždyť i kdyby se tou peřinou jen přikryli tak by nás taky napadlo, že něco spolu mají. Ale takhle to je pro diváka samozřejmě přitažlivější a zajímavější. Jinak samozřejmě skvělí oba ústřední hrdinové, kteří mají opravdu neskutečnou smůlu a na konci to už nevydrží starší z bratrů a začne s úklidem. Paráda!(7.8.2008)

Nasral jsi mě, Sidney, protože v okamžiku, kdy si začal točit zajímavé filmy, se rozhodneš umřít.. Na pokáleného se obvykle sesouvá i toaleta aneb newyorkské Fargo bez černého humoru a s hodinářskou prací retrospektivního vyprávění. Pesimismem hýřící studie zhroucení jedné dysfunkční rodiny je krom Lumetovy vyzrálé režie postavena na skálopevných pilířích hereckých výkonů. Hawke, jako zbabělá ovce Hank, A.Finney jako jeho trudnomyslný otec a především podivínské eso Hoffman v roli manipulátora, kterého okolnosti donutí zajít až za limity vlastní pokřivené povahy. Jen ten úvodní koitus si mohl odpustit, přišlo mi to jako zoofilní styk M.Tomei s mořskou krávou.. Když jsme u té Marisy, určitě jsem nebyl sám, kdo ocenil její rozkvetlou krásu, zde několikrát umocněnou záběry na ty dvě překrásné… oči.(5.9.2012)

Někde jsem četl, že se jedná o černou komedii. Když si navíc vzpomenu na Lumetovo Psí odpoledne, kde režisér dokázal umně spojit drama s hořkou komedií, byl jsem natěšenej na snímek, který sice nadhodí vážné téma, ale ve správný moment ho shodí nějakým vtípkem a já vyjdu z kina s úsměvem na rtech. Těžký omyl! Když jsem se vyplazil ze sálu, měl jsem depku jako už dlouho ne, v tomto mimořádném dramatu není pro humor místo, silný příběh a sugestivní herecké výkony tria Finney / Hoffman / Hawke (u Ethana jsem byl doslova šokován, on je skutečně Pan herec) vás přibijí do sedaček a vy budete škemrat, ať už je proboha konec. Vynikající film!(24.4.2008)

Skvěle natočené a hodně depresivní drama, kde se od začátku do konce vůbec nic nedaří a divák si na konci filmu uleví, že není jedním z hrdinů a to co se před ním odehrálo se ho netýká. Sidney Lumet ukázal, že i ve věku 83 let dokáže natočit působivé drama a svůj film obsadil řadou výborných herců, kteří předvádějí ýborné a hlavně uvěřitlné výkony ale všichni tak trochu zůstávají ve stínu Philipa Seymoura Hoffmana, který poslední dobou neustále dokazuje, že jeden Oskar je pro něj málo. Rozhodně to není film, který si pustíte na spravení nálady ale za vidění rozhodně stojí a jen tak ho z hlavy nedostanete.(20.7.2008)