Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

Before the Devil Knows You're Dead

Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy

Než diabol zistí, že si mŕtvy

Drama / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2007, 117 min

...když se do nebe dostaneš o půl hodiny dřív, než ĎÁBEL ZJISTÍ, ŽE SEŠ MRTVEJ..... Není podnik jako podnik. A už vůbec ne rodinnej. Brácha na bráchu, brácha na mě a VŠECHNO SE TO POSERE! Až Coenovsky poetické téma, které nemá kladné hrdiny, jen smutné poražené topící se v moři sraček. Víc a víc! Povedená ,,agitka“, o tom, že krást se nemá. Svět je zlý místo – některý na tom vydělaj..... Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chystám se ,,udělat“ klenotnictví. 2.) Makám v krámu, kterej může kdokoliv ,,udělat“. 3.) Nechápu, proč je lepší bejt nejmladší sourozenec. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(1.11.2010)

Moc, moc velká deprese provází celý tento příběh. A vždy když jsem si myslel, že už se to nemůže více pokazit, stal se pravý opak a duševní stavy antihrdinů klesly o 100%. Tento snímek táhne silným provazem kupředu dvojice velmi přesvědčivých zkušených herců... Smysluplně strávených 112 minut pro všechny pesimisty, a nejen pro ně.(11.8.2008)

Veľmi dlho som rozmýšľal nad hodnotením, pretože mi chýbalo niečo medzi štyrmi slabými hviezdičkami a tromi silnými. Sidney Lumet je nepochybne skvelý režisér. Jeho dovtedy netušiaci diabol má dobre napísaný scenár, presne a úsporne vykreslené charaktery aktérov, ťaživú atmosféru, ktorá svojou osudovosťou a neodvratnosťou pripomína antickú drámu alebo minimálne domino efekt. Neprehliadnuteľné sú skvelé herecké výkony, zaujal ma i hudobný doprovod. Tak prečo iba tri? Nejako ma to všetko nechalo chladným. Bolo mi v podstate jedno, čo sa stane a to by sa vo filmoch hodnotených štyrmi až piatimi hviezdičkami stávať nemalo.(19.5.2012)

Mám slabost pro filmy, kde není jediný kladný hrdina... Každý v tomto snímku je víceméně sketa - někdo poměrně velká, jiný jen malá rybka, ale každý má svá tajemství, svou 13. komnatu - někdo spí s bráchou svýho manžela, jinej nikdy nebyl synovi dobrým tátou, někdo si občas odskočí z práce na dávku... Až se to jednoho pěknýho slunnýho dne vážně pos*re. A pak přichází na řadu buď a nebo, všechno nebo nic. A taky mám slabost pro Philipa Seymour Hoffmana ;-)(25.12.2008)

Na to, ze je Lumetovi pres 80, se fakt vytah. Pribehove je film hodne zajimavej, otazka je, jesli to prehazovani casu bylo skutecne nutny, neodhalujou se tady zadne prekvapive veci, takze se podle me vubec v case litat nemuselo, ale zrejme to chteli nejak ozvlastnit, pak si ale holt museli napomahat vysvetlivkama, kterej je zrovna den, aby se v tom dalo orientovat. Ale prislo mi, ze pribeh neni moc ukoncenej, nedozvime se, co se stalo s Ethanem. Jinak sice se to misty tahne, ale zase to vyvazujou fakt hodne dramaticky, perfektne vygradovany a drsny sceny, takze misty to je fakt narez. Navic se film muze oprit o dokonaly herce, ktery tady predvadej fakt perfektni vykony, hlavne teda Hoffman a Finney. I kdyz jsem se misty drobet nudil, jedna se o hodne nadprumerny drama.(23.3.2008)