poster

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

 • USA

  Before the Devil Knows You're Dead

 • Slovensko

  Než sa diabol dozvie, že si mŕtvy

 • Slovensko

  Než diabol zistí, že si mŕtvy

Drama / Thriller / Krimi

USA / Velká Británie, 2007, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • gudaulin
  *****

  Při sledování Lumetova snímku se mi hned vybavila určitá podobnost se známým coenovským kouskem Fargo. Ani ne tak dějovou shodou, jako spíš žánrovým zařazením a modelovou situací jednoho kriminálního činu, který měl být rutinní záležitostí, ale díky určité náhodě se zvrtnul a změnil v šokující drama. Mohlo by jít o pouhou epizodu nějakého krimiseriálu, ale tvůrci se soustředili na hlubší vykreslení psychologie všech aktérů loupežného přepadení, takže film překračuje nejen žánrový průměr, ale i hranice svého žánru. Jde spíš o psychologické drama - díky rodinným vztahům s téměř antickým vyzněním. Tam, kde Fargo přechází v určitou karikaturu a pracuje s "cool" prvky a postavami, tam je Lumetův snímek komornější a depresivnější. Jakkoliv i tady se spirála násilí roztáčí na vyšší obrátky, lidské tělo v řezačce v něm divák nenajde. Snímku hodně pomáhá přítomnost Philipa Seymoura Hoffmana, který coby pachatel má podstatně prokreslenější charakter a vděčnější roli než měl ve Fargu William H. Macy. Není to jen slaboch, ale i nadmíru nebezpečný hráč a je radost sledovat Hoffmana, když svádí ke zločinu, když se svíjí v hysterickém záchvatu nebo když staví vzdušné zámky. Každá z postav filmu je výborně napsaná i zahraná. Celkový dojem: 90 %. Film pracuje s prolínáním časových rovin a pohledů jednotlivých postav filmu na tutéž událost.(13.5.2010)

 • Morien
  ***

  Slabošští sourozenci bývají obvykle moje parketa, ale to zejména proto, že se nakonec ukáže, že umí i něco jiného než smutně vzdychat. Inu, zde se to příliš neukázalo, film se v podstatě zabýval hlavně tím, že vzdychal předtím, nějaký potom, koho to zajímá. Nicméně co si tak říkám, tak konec byl vcelku uspokojivý. Nicméně za mou spokojenost (lépe řečeno za absenci rozčarování) může zejména Ethan Hawke.(9.9.2008)

 • lamps
  ****

  Sice mě trochu mrzí, že vyprávění postavené na promíchané kauzalitě a nepředvídatelnosti byl ponechán dost nedoslovný a otevřený závěr, ale jinak předvedli Lumet a s ním i všichni přítomní herci vskutku obdivuhodné výkony. Depresivní, hluboko pod kůži se deroucí příběh dvou životních ztroskotanců, který od začátku řádně utahuje šrouby a nezanechá v divákovi ani jiskřičku pozitivní energie. Takhle vypečenou rodinku Hollywood snad ještě nepamatuje, vzešlý poznatek "Jak křehké mohou být rodinné vztahy tváří v tvář těžké životní situaci" mi bude pulzovat v hlavě ještě hodně dlouho...(18.9.2016)

 • genetique
  ****

  To, čo robí poriadny thriller zaujímavým, je predovšetkým jeho zápletka. Ak má byť však kvalitná, neznamená, že musí mať ten najzložitejší mechanizmus. Stačí jemná iskra a všetko čo môže, to vzbĺkne. Samozrejme aj herecké výkony boli skvelé. Hoffman síce ešte trošku prevyšuje Hawkea, ale aj tento pán začína mať peknú dávku charizmy. Lumetova réžia znova naberá na obrátkach ako kedysi a strih ako hlavný nástroj viacerých časových sekvencií bol naozaj efektný. Ale filmu treba dať trpezlivosť. Veľa trpezlivosti. 80%.(1.5.2008)

 • JANARYBA
  ****

  Vidět hned na začátku P. S. H. v rouše adamově (chtěla jsem původné použít vulgárnější výraz) byl opravdu zážitek. Prostředek bylo dlouhé čekání na předvídatelný konec, ale nakonec mě dostal závěr - to, jakým způsobem tatík vezme spravedlnost do svých rukou a svého vyvedeného synáčka v nemocnici prostě sejme...(6.11.2008)

 • - V původní verzi scénáře nebyli Andrew a Hank bratři. Režisér Sidney Lumet také vyškrtl původně plánovanou dceru Andrewa a Giny, aby tak docílil větší dramatičnosti příběhu. (Linkyc)

 • - Název filmu byl převzat z irského přípitku, jehož celé znění je: "May you have food and raiment, a soft pillow for your head; may you be 40 years in heaven, before the devil knows you're dead." (Matty)

 • - Philip Seymour Hoffman si v roce 2007 zahrál ve dvou filmech, které se točily kolem sourozeneckých vztahů. Tím druhým byl snímek Divoši. (-bad-mad-wolf-)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace